Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2022-03-31
Wersja aktualna od 2022-03-31
obowiązujący
ZARZĄDZENIE Nr 60/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 24 czerwca 2021 r.
w sprawie likwidacji Wojskowej Specjalistycznej
Przychodni Lekarskiej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki
Zdrowotnej w Legionowie
(ostatnia zmiana: DUMON. z 2022 r., poz. 54)
Na podstawie art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 711) i art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 196), zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Likwiduje się Wojskową Specjalistyczną Przychodnię Lekarską Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Legionowie, zwaną dalej "Przychodnią".
2. Otwarcie likwidacji Przychodni następuje w dniu 1 lipca 2021 r.
3. Zaprzestanie udzielania świadczeń zdrowotnych przez Przychodnię następuje z dniem 31 grudnia 2021 r.
4. Zakończenie likwidacji następuje w dniu 31 marca 2022 r.
§ 2. 1. Zobowiązania i należności Przychodni po jej likwidacji stają się zobowiązaniami i należnościami Skarbu Państwa-Ministra Obrony Narodowej. Przekazanie zobowiązań i należności następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
2. Protokół, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1) wykaz zobowiązań i należności likwidowanej Przychodni, na dzień otwarcia i zakończenia likwidacji, ze wskazaniem:
a) tytułu prawnego, z którego wynikają zobowiązania i należności,
b) wierzycieli i dłużników,
c) kwoty wierzytelności i zobowiązań spornych i bezspornych oraz terminów płatności z podziałem na główne i uboczne,
d) dokumentację potwierdzającą istnienie zobowiązań, a w przypadku zobowiązań i należności spornych, dokumentację stanowiącą podstawę zarzutów w postępowaniu sądowym.
3. Protokół, o którym mowa w ust. 1, podpisują: w imieniu Przychodni – Dyrektor Przychodni, w imieniu Ministra Obrony Narodowej – Dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia.
§ 3. 1. Pracownicy Przychodni, z dniem następującym po dniu zaprzestania udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, z zastrzeżeniem ust. 2, staną się pracownikami Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, zwanego dalej "Instytutem", w trybie z art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320), w związku z § 5.
2. Pracownicy Przychodni, wykonujący zadania w ramach grupy likwidacyjnej staną się pracownikami Instytutu, w trybie wskazanym w ust. 1, z dniem następującym po dniu zakończenia likwidacji.
§ 4. 1. Nieruchomości gruntowe wraz ze znajdującymi się na nich budynkami i innymi urządzeniami związanymi z gruntem użytkowane przez Przychodnię stanowiące część kompleksu wojskowego K-101 w Legionowie przy ul. Zegrzyńskiej 8, stanowiącą część działki ewidencyjnej Nr 2/183 z obrębu 21 o powierzchni 2.524,00 m2 wraz z budynkiem Nr 15 o powierzchni użytkowej 476,00 m2 i częścią budynku Nr 14 o powierzchni użytkowej 1.219,59 m2, podlegają zwrotowi właściwej jednostce wykonującej w imieniu Ministra Obrony Narodowej zarząd nieruchomościami, do dnia 31 grudnia 2021 r.
2. Nieruchomości, o których mowa w ust. 1, podlegają przekazaniu w użyczenie Instytutowi z dniem 1 stycznia 2022 r., do czasu przeprowadzenia procesu doposażenia Instytutu, w trybie odpowiednio art. 43 ust. 2 pkt 3 i art. 51a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1990 oraz z 2021 r. poz. 11, 234 i 815), w związku z art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1383), z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Pomieszczenia o numerach od 201 do 210, 226, 226a, 227, poczekalni i korytarza na II piętrze oraz pomieszczenia o numerach -04 i -05 w piwnicy, o powierzchni użytkowej 213,41 m2, znajdujące się w budynku Nr 14 na działce ewidencyjnej Nr 2/183 z obrębu 21, stanowiącej cześć kompleksu wojskowego K-101 w Legionowie przy ul. Zegrzyńskiej 8, podczas doposażania Instytutu w nieruchomości, obciążone będą na rzecz właściwej jednostki wykonującej w imieniu Ministra Obrony Narodowej zarząd nieruchomościami, na potrzeby funkcjonowania Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Legionowie i jej następców prawnych, podlegającym ujawnieniu w księdze wieczystej, nieodpłatnym i nieograniczonym w czasie, prawem użytkowania nieruchomości.
4. Mienie ruchome Przychodni z dniem 1 stycznia 2022 r. podlega nieodpłatnemu przekazaniu Instytutowi, zgodnie ze stanem ksiąg rachunkowych Przychodni na dzień 31 grudnia 2021 r., na postawie umowy. Do umowy załącza się protokół zdawczo-odbiorczy obejmujący wykaz przekazywanego mienia ruchomego, z zastrzeżeniem ust. 5.
5. Mienie ruchome Przychodni wykorzystywane przez grupę likwidacyjną podlega nieodpłatnemu przekazaniu w sposób określony w ust. 4, z dniem zakończenia likwidacji.
6. Do dnia zakończenia likwidacji Przychodni, Instytut zapewni grupie likwidacyjnej pomieszczenia do właściwego wykonywania zadań związanych z likwidacją Przychodni.
7. Przepisy ust. 4 i ust. 5 stosuje się odpowiednio do wartości niematerialnych i prawnych stanowiących majątek Przychodni, a w szczególności koncesji, licencji i zezwoleń, majątkowych praw autorskich i majątkowych praw pokrewnych oraz praw wynikających z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości.
8. [1] Dokumentacja związana z działalnością Przychodni podlega przekazaniu odpowiednio do:
1) właściwego archiwum wojskowego - w zakresie materiałów archiwalnych;
2) Instytutu - w zakresie całości dokumentacji niearchiwalnej (kategorie: B, BE, Bc) oraz dokumentacji medycznej.
9. [2] Dopuszcza się czasowe przekazanie materiałów archiwalnych do Instytutu przed ostatecznym przekazaniem ich do właściwego archiwum wojskowego.
§ 5. Instytut podejmie działania w celu kontynuacji od dnia 1 stycznia 2022 r. udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresach realizowanych przez Przychodnię, po zawarciu umowy na ich udzielanie z właściwą jednostką organizacyjną Narodowego Funduszu Zdrowia.
§ 6. 1. Czynności związane z likwidacją Przychodni wykonuje Dyrektor Przychodni, zwany dalej "likwidatorem Przychodni", a w przypadku jego nieobecności, osoba przez niego umocowana.
2. Do zadań likwidatora Przychodni należy w szczególności:
1) powołanie grupy likwidacyjnej Przychodni;
2) opracowanie harmonogramu likwidacji Przychodni, w tym opracowanie planu pracy grupy likwidacyjnej Przychodni;
3) zawiadomienie kontrahentów Przychodni o otwarciu likwidacji;
4) zawiadomienie banków obsługujących Przychodnię o otwarciu likwidacji;
5) przeprowadzenie inwentaryzacji majątku Przychodni i protokolarne przekazanie mienia, o którym mowa w § 4;
6) sporządzenie sprawozdań finansowych na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji i na dzień jej zakończenia;
7) dokonanie czynności prawnych, wynikających z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, wobec pracowników likwidowanej Przychodni;
8) zaspokojenie wierzycieli, w uzgodnieniu z Dyrektorem Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia, z uwzględnieniem w pierwszej kolejności zobowiązań wynikających ze stosunku pracy;
9) dokonanie czynności związanych z wykreśleniem Przychodni z właściwych rejestrów;
10) wykonywanie innych czynności wynikających z przepisów prawa.
3. Od dnia wejścia w życie zarządzenia Przychodnia nie może bez zgody Dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia zaciągać nowych zobowiązań, za wyjątkiem związanych z zakupem niezbędnych produktów leczniczych i wyrobów medycznych służących zabezpieczeniu procesu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej dla świadczeniobiorców.
§ 7. 1. Dyrektor Generalny Ministerstwa Obrony Narodowej uwzględni zmiany wynikające z niniejszego zarządzenia w obwieszczeniu Ministra Obrony Narodowej w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych, wydanym na podstawie art. 33 ust. 1d ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2021 r. poz. 178) oraz spowoduje sporządzenie projektu zmiany decyzji Nr 173/MON z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych wraz z ich podporządkowaniem (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 198, z późn. zm1)).
2. Dyrektor Departamentu Budżetowego:
1) uwzględni w budżecie na 2022 r. wydatki związane z likwidacją Przychodni na podstawie potrzeb zgłoszonych przez Departament Wojskowej Służby Zdrowia;
2) prowadzi obsługę finansowo-księgową przejętych zobowiązań i należności.
3. Dyrektor Departamentu Infrastruktury koordynuje procesy przekazywania nieruchomości Przychodni i doposażenia Instytutu, o których mowa w § 4 ust 1-3 oraz dokonuje czynności prawnych w imieniu Ministra Obrony Narodowej w tym zakresie.
4. Dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia:
1) prowadzi, zgodnie z § 5 ust. 4 i 5 decyzji Nr 122/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 września 2018 r. w sprawie planowania i wykonywania budżetu resortu obrony narodowej (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 149, z 2019 r. poz. 256 oraz z 2021 r. poz. 8), obsługę merytoryczną przejętych w protokole należności i zobowiązań;
2) prowadzi nadzór nad przebiegiem procesu likwidacji.
5. Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych zapewni, w tym poprzez podległe jednostki organizacyjne, realizację przedsięwzięć określonych w § 4 ust. 1-3.
6. Dyrektor Instytutu:
1) wykonuje niezbędne czynności prawne i faktyczne w zakresie umów, w tym cesji na rzecz Instytutu praw z umów zawartych przez Przychodnię z właściwą jednostką organizacyjną Narodowego Funduszu Zdrowia, w celu realizacji świadczeń, o których mowa w § 5;
2) zawiera umowę użytkowania pomieszczeń, określoną w § 4 ust. 3 i zapewnia wskazanym podmiotom nieprzerwane wykonywanie uprawnień z tego tytułu.
§ 8. Dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia Ministerstwa Obrony Narodowej przedstawi Ministrowi Obrony Narodowej informację o realizacji zarządzenia w terminie do dnia 31 maja 2022 r.
§ 9. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1) Zmiany wymienionej decyzji zostały ogłoszone w Dz. Urz. Min. Obr. Nar. z 2019 r. poz. 5, 47, 153 i 208, z 2020 r. poz. 27, 58, 72 i 115 oraz z 2021 r. poz. 35 i 107.
[1] § 4 ust. 8 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 4/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 marca 2022 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie likwidacji Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Legionowie (Dz.Urz.MON. poz. 54). Zmiana weszła w życie 31 marca 2022 r.
[2] § 4 ust. 9 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 4/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 marca 2022 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie likwidacji Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Legionowie (Dz.Urz.MON. poz. 54). Zmiana weszła w życie 31 marca 2022 r.