Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2021-02-22
Wersja aktualna od 2021-02-22
obowiązujący
DECYZJA Nr 19/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 22 lutego 2021 r.
zmieniająca decyzję w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej Lotniczej Akademii Wojskowej
Na podstawie art. 2 pkt 1 i 9 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 196) oraz § 1 pkt 7 lit. d i § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933), w związku z § 34 pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 689, z 2013 r. poz. 1636 oraz z 2020 r. poz. 2193), ustala się, co następuje:
§ 1. W decyzji Nr 193/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej Lotniczej Akademii Wojskowej (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 240 oraz z 2019 r. poz. 131) wprowadza się następujące zmiany:
1) załącznik Nr 2 otrzymuje brzmienie określone w załączniku Nr 1 do niniejszej decyzji;
2) załącznik Nr 3 otrzymuje brzmienie określone w załączniku Nr 2 do niniejszej decyzji.
§ 2. Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: z up. S. Chwałek
Załączniki do decyzji Nr 19/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 22 lutego 2021 r. (poz. 24)
Załącznik Nr 1
WZÓR LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ LOTNICZEJ AKADEMII WOJSKOWEJ
Załącznik Nr 2
REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ LOTNICZEJ AKADEMII WOJSKOWEJ
1. Odznaka pamiątkowa, zwana dalej "odznaką", Lotniczej Akademii Wojskowej, zwanej dalej "LAW", jest zewnętrznym znakiem więzi żołnierzy, pracowników i osób szczególnie zasłużonych dla LAW. Posiadanie odznaki pamiątkowej jest wyrazem uhonorowania i stanowi widoczny znak przynależności do społeczności wojskowej kultywującej najlepsze tradycje żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Odznaka wykonana jest z metalu, barwy szarej, ma kształt okrągłej tarczy, o wymiarach 40x40 mm, na której umieszczony jest stylizowany wizerunek orła z mieczem w dziobie unoszącego się nad gniazdem orląt. W górnej części Odznaki umieszczony jest napis "SZKOŁA ORLĄT", natomiast w dolnej "1925 DĘBLIN". Napisy wykonane są czcionką koloru złotego.
3. Prawo do otrzymania odznaki przysługuje:
1) Rektorowi-Komendantowi LAW, z dniem objęcia stanowiska służbowego;
2) żołnierzom, po co najmniej trzyletniej nienagannej służbie w strukturach LAW;
3) pracownikom zatrudnionym w LAW po przepracowaniu w sposób nienaganny co najmniej pięciu lat;
4) innym osobom i instytucjom, szczególnie zasłużonym dla LAW.
4. Odznakę nadaje Rektor-Komendant LAW na podstawie opinii Komisji, a fakt nadania lub pozbawienia prawa do jej posiadania podlega ogłoszeniu w rozkazie dziennym Rektora-Komendanta LAW.
5. Rektor-Komendant LAW powołuje Komisję w składzie:
1) przewodniczący: Prorektor ds. Wojskowych;
2) zastępca przewodniczącego: Szef Wydziału Kadr;
3) sekretarz: przedstawiciel Wydziału Wychowawczego;
4) członkowie:
a) Dziekan Wydziału Lotnictwa,
b) Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Lotniczego,
c) Dyrektor Instytutu Nawigacji,
d) Kierownik Katedry Logistyki,
e) Kanclerz,
f) mąż zaufania korpusu oficerów,
g) mąż zaufania korpusu podoficerów.
6. Imienny skład oraz wszelkie zmiany w składzie Komisji ogłasza się w rozkazie dziennym Rektora-Komendanta LAW.
7. Do zadań Komisji należy:
1) przyjmowanie i opiniowanie wniosków o nadanie odznaki lub pozbawienie prawa do jej posiadania;
2) przedkładanie wniosków, o których mowa w ppkt 1, Rektorowi-Komendantowi LAW;
3) prowadzenie dokumentacji oraz ewidencji nadanych odznak;
4) przygotowywanie odznak i legitymacji oraz organizacja i prowadzenie uroczystości wręczania odznak.
8. Wnioski o nadanie odznaki wraz z uzasadnieniem w przypadku określonym w pkt 3 ppkt 2, składają drogą służbową przełożeni żołnierzy do Przewodniczącego Komisji.
9. W przypadku określonym w pkt 3 ppkt 3 inicjatywa wnioskowania o przyznanie odznaki przysługuje Rektorowi-Komendantowi LAW oraz Komisji.
10. Pisemna opinia Komisji wraz z wnioskiem przełożonego o nadanie odznaki oraz protokołem z posiedzenia Komisji przekazywana jest Rektorowi-Komendantowi LAW.
11. Dla ważności uchwały Komisji, w trakcie głosowania wymagana jest obecność co najmniej 50% członków Komisji. Obecność przewodniczącego lub zastępcy przewodniczącego oraz sekretarza jest obowiązkowa. Wyniki głosowania odnotowuje się w protokole z posiedzenia Komisji, podczas którego podjęto uchwałę. W przypadku równej ilości głosów decyduje głos przewodniczącego.
12. Odpowiedzialnym za prowadzenie dokumentacji z prac Komisji oraz ewidencji nadanych i wręczonych odznak jest sekretarz Komisji.
13. Odznakę wręcza Rektor-Komendant LAW lub jego przedstawiciel na uroczystej zbiórce z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz w innych szczególnie ważnych dla LAW okolicznościach, zgodnie z zasadami określonymi w ceremoniale wojskowym. Odznakę nadaną Rektorowi-Komendantowi LAW wręcza Przewodniczący Komisji. Odznaka może być również wręczona w innym miejscu niż LAW, w szczególności w siedzibie instytucji, której została nadana.
14. Odznakę nadaje się imiennie wraz z legitymacją i niedopuszczalne jest jej przekazywanie, darowanie, sprzedawanie, użyczanie lub wymienianie.
15. Wraz z odznaką wyróżnieni otrzymują imienną legitymację, zawierającą kolejny numer, opatrzoną pieczęcią LAW i podpisem Rektora-Komendanta LAW.
16. Legitymację do odznaki nadanej Rektorowi-Komendantowi LAW podpisuje Przewodniczący Komisji.
17. Prawo noszenia odznaki posiada wyłącznie osoba, której ją nadano. Odznakę nosi się zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej dotyczącym noszenia orderów, odznaczeń i odznak przez żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką.
18. Na ubiorze cywilnym dopuszcza się noszenie miniaturki odznaki.
19. Z tytułu posiadania odznaki nie przysługują jakiekolwiek dodatkowe prawa ani przywileje.
20. Prawo do posiadania odznaki tracą osoby ukarane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej. Ponadto w uzasadnionych przypadkach prawo do posiadania odznaki mogą utracić żołnierze ukarani za przewinienia dyscyplinarne.
21. Decyzję o pozbawieniu prawa do noszenia odznaki podejmuje Rektor-Komendant z własnej inicjatywy, po zasięgnięciu opinii Komisji albo na jej wniosek.
22. Osobie lub instytucji, którym odebrano prawa posiadania odznaki przekazuje się pisemnie decyzję Rektora-Komendanta wraz z żądaniem zwrotu odznaki.
23. Od decyzji przysługuje prawo odwołania na piśmie do przełożonego wyższego szczebla w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki. Decyzja wyższego przełożonego jest ostateczna.
24. Jeden egzemplarz odznaki przekazuje się do Muzeum Wojska Polskiego.
25. Zakupu odznaki dokonuje się z środków bieżących LAW, a koszty wykonania matrycy oraz kolejnych egzemplarzy odznaki nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.