Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2021-05-25
Wersja aktualna od 2021-05-25
obowiązujący
DECYZJA NR 182/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 30 grudnia 2020 r.
w sprawie konkursu na opracowanie koncepcji i realizację projektu Bezzałogowego Systemu Powietrznego lub Bezzałogowego Systemu Morskiego do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa
(ostatnia zmiana: DUMON. z 2021 r., poz. 129) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 460 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85, 374, 695, 875 i 1086), art. 2 pkt 1 i 23 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 196) oraz § 2 pkt 14 i 16 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933) ustala się, co następuje:
§ 1.Ustanawia się nagrodę Ministra Obrony Narodowej za najlepszy projekt Bezzałogowego Systemu Powietrznego (BSP) lub Bezzałogowego Systemu Morskiego (BSM) do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa.
§ 2.Organizatorem Konkursu jest Minister Obrony Narodowej, przy udziale:
1) Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie;
2) Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni;
3) Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie;
4) Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.
§ 3.Laureatów nagrody, o której mowa w § 1, wyłania się w drodze konkursu, zwanego dalej "Konkursem", przeprowadzonego zgodnie z regulaminem, stanowiącym załącznik do decyzji.
§ 4.Uczestnikami konkursu mogą być studenci lub doktoranci uczelni wojskowych, o których mowa w § 2.
§ 5.Za organizację oraz obsługę kancelaryjno-biurową Konkursu odpowiada Departament Szkolnictwa Wojskowego, przy wsparciu następujących komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, działających w zakresie posiadanych kompetencji:
1) Departamentu Administracyjnego, do którego zadań należy w szczególności wsparcie w zakresie obsługi finansowej Konkursu;
2) Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej, do którego zadań należy w szczególności wsparcie w zakresie:
a) realizacji kampanii promocyjnych Konkursu,
b) zamieszczania informacji o Konkursie, przekazanych przez Departament Szkolnictwa Wojskowego, na stronach internetowych www.gov.pl/web/obrona-narodowa, wojsko-polskie.pl oraz w mediach społecznościowych resortu obrony narodowej,
c) obsługi medialnej uroczystości wręczenia nagród laureatom Konkursu w przypadku udziału w wydarzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej;
3) Departamentu Ochrony Informacji Niejawnych, do którego zadań należy w szczególności wsparcie w zakresie:
a) organizowania i prowadzenia szkoleń z zakresu ochrony danych osobowych dla osób przetwarzających dane osobowe w związku z organizacją Konkursu,
b) konsultowania i opracowywania dokumentacji z zakresu ochrony danych w celu realizacji Konkursu.
§ 6.Osoby zajmujące kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej oraz dyrektorzy (szefowie, kierownicy, dowódcy, komendanci) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, stosownie do właściwości, na wniosek Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Wojskowego, udzielą niezbędnej pomocy przy organizacji Konkursu.
§ 7.Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Załącznik do decyzji Nr 182/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 30 grudnia 2020 r. (poz. 212)
REGULAMIN KONKURSU O NAGRODĘ MINISTRA OBRONY NARODOWEJ ZA OPRACOWANIE KONCEPCJI I REALIZACJĘ PROJEKTU BEZZAŁOGOWEGO SYSTEMU POWIETRZNEGO (BSP) LUB BEZZAŁOGOWEGO SYSTEMU MORSKIEGO (BSM) DO ZASTOSOWAŃ ZWIĄZANYCH Z OBRONNOŚCIĄ I BEZPIECZEŃSTWEM PAŃSTWA [1]
§ 1 POSTANOWIENIA OGÓLNE
1. Niniejszy Regulamin, zwany dalej "Regulaminem", określa zasady Konkursu o nagrodę Ministra Obrony Narodowej za opracowanie koncepcji i realizację projektu Bezzałogowego Systemu Powietrznego (BSP) lub Bezzałogowego Systemu Morskiego (BSM) do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa, zwanego dalej "Konkursem".
2. Organizatorem Konkursu jest Minister Obrony Narodowej, zwany dalej "Organizatorem", przy udziale:
1) Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie;
2) Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni;
3) Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie;
4) Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.
3. Za organizację Konkursu odpowiada Departament Szkolnictwa Wojskowego Ministerstwa Obrony Narodowej, zwany dalej "DSW MON".
§ 2 CELE I PRZEDMIOT KONKURSU
1. Celem Konkursu jest wyłonienie na podstawie przygotowanych koncepcji i zrealizowanych projektów najlepszych rozwiązań z zakresu technik, technologii i inżynierii Bezzałogowych Systemów Powietrznych i Bezzałogowych Systemów Morskich znajdujących zastosowanie w obronności i bezpieczeństwie państwa.
2. Cel, o którym mowa w ust. 1, obejmuje w szczególności:
1) opracowanie koncepcji i realizację projektu Bezzałogowego Systemu Powietrznego (BSP) lub Bezzałogowego Systemu Morskiego (BSM) do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem;
2) identyfikację potencjału badawczo-rozwojowego w uczelniach wojskowych;
3) promowanie osiągnięć studentów i doktorantów uczelni wojskowych oraz popularyzowanie wiedzy w zakresie tematyki konkursu;
4) aktywizację studentów i doktorantów uczelni wojskowych w działalności badawczo-rozwojowej;
5) zwiększenie zainteresowania studentów i doktorantów uczelni wojskowych w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa;
6) budowanie świadomości studentów i doktorantów uczelni wojskowych w zakresie kluczowej roli jaką pełni Ministerstwo Obrony Narodowej w aktywnym wspieraniu ich kształcenia i rozwoju potencjału badawczego.
4. Tematyka konkursu obejmuje technologie, techniki i inżynierię wykorzystaną w projektowaniu i konstruowaniu urządzeń, podsystemów i systemów znajdujących zastosowanie w powietrznych lub morskich platformach bezzałogowych oraz powiązanych z nimi stacjach kierowania i kontroli.
5. Przedmiotem Konkursu jest wyłonienie najlepszych rozwiązań z zakresu BSP lub BSM w następujących kategoriach:
I. BSP/BSM operacyjno-rozpoznawcze - projekt oceniany pod kątem możliwości wykrycia, rozpoznania oraz śledzenia obiektu/celu, możliwości monitorowania i kontroli obszaru zainteresowania, np. granic lub strefy przybrzeżnej.
II. BSP/BSM bojowe - projekt oceniany pod kątem możliwości przenoszenia i kierowania (za pomocą wieloosiowego manipulatora sterującego obrotem i pochyłem) amunicji i pocisków rakietowych o wadze do 20 kg.
III. BSP/BSM amunicja krążąca - projekt oceniany pod kątem możliwości sterowania rojem małych BSP/BSM przemieszczających się w ugrupowaniu, które posiadają możliwości wykrycia, rozpoznania oraz ataku na wyznaczony cel poprzez autodestrukcję części roju na wyznaczonym celu.
6. Projekty mogą być realizowane w następujących wariantach:
1) demonstrator technologii - rozumiany jako urządzenie wykonane według opracowanej dokumentacji, na którym dokonuje się prób i badań w celu sprawdzenia funkcjonalności w warunkach zbliżonych do rzeczywistych;
2) modernizacja - rozumiana jako zmiana konstrukcji, zastosowanych materiałów, podzespołów lub parametrów technicznych urządzenia w stosunku do pierwotnego (bazowego), jednak bez istotnych zmian przeznaczenia urządzenia, w stosunku do pierwotnego.
7. Projekt nie może być urządzeniem komercyjnie dostępnym.
§ 3 KOMITET ORGANIZACYJNY
1. W celu przeprowadzenia Konkursu powołuje się Komitet Organizacyjny Konkursu, zwany dalej "Komitetem", któremu przewodniczy osoba wskazana przez Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Wojskowego Ministerstwa Obrony Narodowej, zwana dalej "Przewodniczącym Komitetu".
2. W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele następujących komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, zwanego dalej "MON", i uczelni wojskowych, wskazani przez dyrektorów oraz Rektorów - Komendantów na wniosek Dyrektora DSW MON:
1) Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej;
2) Departamentu Administracyjnego MON;
3) Departamentu Budżetowego MON;
4) Departamentu Ochrony Informacji Niejawnych MON;
5) Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON;
6) Departamentu Innowacji MON;
7) Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie;
8) Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni;
9) Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie;
10) Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.
3. Zadaniem Komitetu jest udzielanie DSW MON pomocy i wsparcia w organizacji Konkursu.
4. Członkami Komitetu nie mogą być osoby będące w konflikcie interesów, w tym głównie z powodu powiązań prawnych lub faktycznych z uczestnikami Konkursu, które mogłyby stanowić przeszkodę dla obiektywnego podejmowania czynności w ramach działania Komitetu.
5. Użyte w Regulaminie pojęcie "konflikt interesów" oznacza sytuację prawną lub faktyczną, w której interes prywatny (osobisty bądź majątkowy) osoby podejmującej czynność opisaną w Regulaminie, jego małżonka, osoby z nimi spokrewnionej lub spowinowaconej, a także podmiotu, który te osoby reprezentują lub, z którym pozostają w jakimkolwiek stosunku faktycznym lub prawnym, wpływa bądź może wpływać na obiektywne i bezstronne wykonanie tych czynności.
6. Członkowie Komitetu składają pisemne oświadczenie dotyczące wystąpienia konfliktu interesów, które włącza się do dokumentacji Konkursu.
7. W przypadku wystąpienia konfliktu interesów Przewodniczący Komitetu występuje do dyrektora właściwej komórki organizacyjnej MON lub Rektora-Komendanta odpowiedniej uczelni wojskowej o wskazanie nowego przedstawiciela do składu Komitetu.
8. Członkowie Komitetu zobowiązani są do zachowania poufności informacji w sprawie działań Komitetu.
9. Posiedzenia Komitetu zwołuje Przewodniczący Komitetu.
10. Komitet podejmuje decyzje w drodze konsensusu, przy udziale co najmniej połowy członków. W przypadku kwestii spornych wymagających rozstrzygnięcia Komitet podejmuje decyzje w drodze głosowania jawnego, zwykłą większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego Komitetu. Głosowanie zarządza Przewodniczący Komitetu.
11. Dopuszcza się możliwość podejmowania decyzji w trybie obiegowym.
12. Jeśli z przyczyn losowych udział w pracach dotychczasowego członka Komitetu nie będzie możliwy, zastosowanie ma procedura, o której mowa w ust. 7.
13. Z przebiegu posiedzeń Komitetu sporządza się protokół.
§ 4 UCZESTNICY KONKURSU
1. Uczestnikiem Konkursu może być student lub doktorant uczelni wojskowej, o których mowa w § 1 ust. 2 .
2. Każdy uczestnik Konkursu może złożyć pracę konkursową indywidualnie lub zespołowo.
3. Uczestnik konkursu może złożyć więcej niż jedną pracę konkursową.
§ 5 WARUNKI UCZESTNICTWA
1. Zgłaszane do Konkursu prace muszą dotyczyć koncepcji i realizacji projektu BSP lub BSM do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa.
2. Uczestnicy biorący udział w Konkursie składają prace konkursowe wraz z podpisanym oświadczeniem zgodnym z treścią załącznika nr 1 i 3 do Regulaminu oraz wypełniają Formularz zgłoszenia stanowiący załącznik nr 2 do Regulaminu.
3. W przypadku, gdy w Konkursie bierze udział wspólnie kilka osób (zespół) - pracę konkursową składa lider zespołu wraz z podpisanymi oświadczeniami wszystkich członków zespołu projektowego o wyrażeniu zgody na zgłoszenie projektu do Konkursu, w tym oświadczeniami stanowiącymi załączniki nr 1 i 3 do Regulaminu.
4. Każdy zgłoszony do konkursu BSP lub BSM musi składać się z naziemnego modułu sterowania oraz przynajmniej jednego Bezzałogowego Statku Powietrznego lub Morskiego.
5. Każdy Bezzałogowy Statek Powietrzny musi być zdolny do automatycznego startu, wykonania automatycznego lotu na wskazanej trasie - zależnej od kategorii - i automatycznego lądowania na wskazanym lądowisku. Przyjmuje się jednak, że urządzenia do automatycznego startu, lotu i lądowania nie muszą być rozwiązaniami autorskimi, o ile nie są przedmiotem zgłoszenia konkursowego.
§ 6 ETAPY OCENY ZGŁOSZEŃ
1. DSW MON dokonuje oceny formalnej zgłoszeń, tj. oceny spełnienia wymagań określonych w Regulaminie. Wyniki oceny formalnej zatwierdza Komitet.
2. Projekty spełniające wymagania formalne podlegają ocenie merytorycznej w następujących etapach:
1) pierwszy etap polega na przedstawieniu koncepcji BSP lub BSM w wybranej kategorii wraz z kosztorysem jej dalszego wykonania. Koncepcja powinna zawierać opis proponowanego BSP lub BSM wraz z kosztorysem, do 5 stron formatu A4 w języku polskim, opisujący proponowane rozwiązanie z zakresu BSP lub BSM, nawiązując do celów Konkursu i do wybranej kategorii, zgodnie z § 2 Regulaminu;
2) ocena merytoryczna przedstawionych koncepcji projektów dokonywana jest przez trzech ekspertów naukowych, zgodnie z arkuszem oceny stanowiącym załącznik nr 5 do Regulaminu;
3) kwalifikacji koncepcji projektów do drugiego etapu dokonuje Kapituła Konkursu;
4) drugi etap polega na wykonaniu projektu opisanego w koncepcji zakwalifikowanej w etapie pierwszym;
5) koncepcje zakwalifikowane w etapie pierwszym otrzymają fundusze na realizację proponowanego projektu zgodnie z opracowanym do koncepcji kosztorysem - przy czym koszty wykonania i materiałów pracy konkursowej nie mogą przekroczyć kwoty 50 000 zł brutto na projekt. Koszty kwalifikowane określone zostały w załączniku nr 6 do Regulaminu;
6) na uzasadniony wniosek uczestnika Konkursu, Kapituła Konkursu może dokonać zwiększenia kwoty, o której mowa pkt 5.
7) projekty wykonane w drugim etapie podlegają ocenie przez dwóch ekspertów naukowych i eksperta wojskowego, zgodnie z arkuszem oceny stanowiącym załącznik nr 5 do Regulaminu;
8) na podstawie oceny ekspertów DSW MON sporządza ranking projektów w poszczególnych kategoriach. Sporządzenie rankingu projektów polega na ich uszeregowaniu według sumy punktów przyznanych przez ekspertów. Ranking projektów zatwierdza Komitet;
9) Przewodniczący Komitetu przekazuje zatwierdzony ranking projektów Przewodniczącemu Kapituły Konkursu.
§ 7 OCENA PRAC KONKURSOWYCH
1. Eksperci naukowi, o których mowa w § 6, zostaną wyłonieni spośród osób posiadających dorobek naukowy, wiedzę i doświadczenie w dziedzinach odpowiadającym kategoriom konkursu.
2. Eksperci wojskowi zostaną wyłonieni spośród osób posiadających wiedzę i doświadczenie w obszarze, w którym projekt mógłby znaleźć potencjalne zastosowanie.
3. Eksperci wojskowi dokonują oceny merytorycznej zgłoszonych prac w ramach obowiązków służbowych, natomiast eksperci naukowi dokonują oceny merytorycznej zgłoszonych prac za wynagrodzeniem, na podstawie umowy o dzieło.
4. Do ekspertów stosuje się odpowiednio przepisy § 3 ust. 4-8.
5. Listę ekspertów zatwierdza Przewodniczący Kapituły Konkursu.
6. Prace konkursowe będą podlegać ocenie według następujących kryteriów:
1) zgodność z celami Konkursu - max. 20 pkt;
2) pomysł, innowacyjność rozwiązania, trwałość i odporność na eksploatację, funkcjonalność i aplikacyjność - max. 70 pkt;
3) racjonalność nakładów inwestycyjnych niezbędnych do realizacji koncepcji - max. 10 punktów;
4) potencjał zastosowania w obszarze obronności lub bezpieczeństwa państwa - max. 70 pkt.
7. Warunkiem wyróżnienia jedną z nagród w Konkursie, jest uzyskanie min. 90 punktów w drugim etapie Konkursu i spełnienie kryteriów określonych w Regulaminie.
§ 8 KAPITUŁA
1. Wyboru laureatów Konkursu dokonuje Kapituła Konkursu w formie uchwały.
2. Kapitule Konkursu przewodniczy Sekretarz Stanu w MON, któremu podporządkowany jest DSW MON.
3. W skład Kapituły Konkursu wchodzą:
1) Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wojskowego - Zastępca Przewodniczącego;
2) Dyrektor Departamentu Innowacji;
3) Dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej;
4) Szef Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych;
5) Szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2 SG WP;
6) Szef Zarządu Kierowania i Dowodzenia - P6 SG WP.
4. Dopuszcza się zastępstwo członka Kapituły Konkursu na posiedzeniu po wcześniejszym przesłaniu podpisanego przez niego upoważnienia dla zastępującej osoby, najpóźniej do dnia planowanego posiedzenia Kapituły.
5. Kapituła Konkursu wybiera laureatów Konkursu po uprzednim zapoznaniu się jej członków ze zgłoszonymi projektami, ocenami dokonanymi przez ekspertów oraz rankingiem projektów sporządzonym przez DSW MON, zatwierdzonym przez Komitet.
6. Kapituła Konkursu może zdecydować o przyznaniu więcej niż jednej nagrody każdego rodzaju (I, II, III nagroda) w każdej kategorii, a także przyznać wyróżnienia.
7. Kapituła Konkursu może zdecydować o nieprzyznaniu nagród.
§ 9 TERMINY
1. Prace konkursowe do pierwszego etapu (koncepcje projektów wraz z kosztorysem) należy składać do dnia 31 stycznia 2021 r. za pośrednictwem operatora pocztowego lub bezpośrednio na adres: Departament Szkolnictwa Wojskowego MON, Al. Niepodległości 218, 00 - 911 Warszawa.
2. Rozstrzygnięcie pierwszego etapu oraz wskazanie projektów zakwalifikowanych do drugiego etapu nastąpi do dnia 1 marca 2021 r.
3. Termin realizacji drugiego etapu upływa z dniem 30 lipca 2021 r. Sposób przekazania projektów wykonanych w drugim etapie Konkursu zostanie ustalony indywidualnie z uczestnikami Konkursu.
4. Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi w dniu 14 sierpnia 2021 r.
§ 10 WYSOKOŚĆ NAGRÓD
1. Nagrodami w kategoriach I-III są:
1) I nagroda - nagroda pieniężna w wysokości 50.000,00 zł;
2) II nagroda - nagroda pieniężna w wysokości 25.000,00 zł;
3) III nagroda - nagroda pieniężna w wysokości 10.000,00 zł;
4) wyróżnienie - nagroda pieniężna w wysokości 5.000,00 zł.
2. Podane kwoty nagród są kwotami brutto.
§ 11 WRĘCZENIE NAGRÓD
1. Wręczenie nagród laureatom Konkursu odbędzie się na zorganizowanej w tym celu uroczystości lub nastąpi w innym trybie, określonym przez Organizatora.
2. Laureaci Konkursu zostaną powiadomieni pisemnie oraz elektronicznie o terminie i miejscu uroczystości wręczenia nagród.
§ 12 ZAGEDNIENIA FINANSOWE
1. Konkurs jest finansowany z budżetu MON rozdział 75295.
2. Środki, o których mowa w § 6 ust. 2 pkt 5, zostaną przekazane na realizację koncepcji projektu zakwalifikowanej do drugiego etapu Konkursu za pośrednictwem uczelni wojskowej uczestnika Konkursu. Rozliczenia przekazanych środków finansowych dokonuje właściwa uczelnia wojskowa.
3. Nagrody pieniężne w Konkursie oraz wynagrodzenia ekspertów naukowych zostaną wypłacone, po potrąceniu należności ubezpieczeniowo-podatkowych, przez Departament Administracyjny MON.
4. Wypłata nagrody pieniężnej nastąpi po przekazaniu przez laureata danych niezbędnych do wypłaty nagrody, na wskazany przez niego rachunek bankowy.
5. W przypadku nagrodzenia pracy zespołowej, wypłata nagrody pieniężnej nastąpi po złożeniu przez lidera zespołu oświadczenia podpisanego przez wszystkich członków zespołu o ich procentowym udziale w nagrodzonym projekcie.
§ 13 DANE OSOBOWE
1. Przetwarzanie danych osobowych w związku z realizacją Konkursu odbywa się z poszanowaniem przepisów o ochronie danych osobowych.
2. Osoby, których dane dotyczą, w zależności od źródła danych, zostaną poinformowane w formie pisemnej, elektronicznej lub ustnej o kwestiach wynikających z art. 13 lub art. 14 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119, s. 1, ze sprostowaniem), zwanego dalej "RODO".
§ 14 ZASADY ROZPOWSZECHNIANIA ZGŁOSZONYCH PROJEKTÓW
1. Wyrażenie zgody na udział w konkursie jest jednoznaczne z tym, iż Uczestnik, którego projekt zostanie nagrodzony zobowiązuje się pisemną umową przenieść nieodpłatnie na Skarb Państwa - Ministra Obrony Narodowej całość autorskich praw majątkowych do wszelkich efektów prowadzonych w Konkursie prac (praca konkursowa), stanowiących utwór w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 oraz z 2020 r. poz. 288), zwanych dalej "Elementami Autorskimi", w tym ich uzupełnień, modyfikacji i uszczegółowień, na wszelkich polach eksploatacji, w tym w szczególności na następujących polach eksploatacji:
1) wprowadzenie do pamięci komputera;
2) rozpowszechnianie w sieciach teleinformatycznych;
3) rozpowszechnianie i publikacje w całości lub częściach w celu promocji i reklamy w wybranych przez MON i Organizatorów wydawnictwach;
4) dowolne zwielokrotnianie i tworzenie nowych egzemplarzy (kopii) niezależnie od zakresu, formy i sposobu (środków) wykonania oraz przeznaczenia danego zwielokrotniania, w tym wprowadzenia do pamięci komputera i dowolnych form przetwarzania w pamięci komputera.
2. Uczestnik przyjmuje do wiadomości i oświadcza, iż intencją jest dokonanie transferu na rzecz Skarbu Państwa - Ministra Obrony Narodowej całości praw autorskich do Elementów Autorskich, tak aby Skarb Państwa - Minister Obrony Narodowej był docelowo uprawniony do całości Elementów Autorskich w zakresie znanych i możliwych sposobów eksploatacji lub dalszego transferu.
3. Przeniesienie autorskich praw majątkowych, o których mowa w ust. 1, obejmuje prawo zezwalania na wykonywanie zależnych praw autorskich oraz dotyczy wszelkich pół eksploatacji, które będą znane w chwili zawarcia umowy ze Skarbem Państwa - Ministrem Obrony Narodowej.
4. Zawarcie umowy, o której stanowi ust. 1 jest warunkiem do wypłacenia nagrody, o której mowa w § 10.
5. W przypadku powstania nowych pól eksploatacji, nieznanych w chwili zawarcia umowy przenoszącej autorskie prawa majątkowe do Elementów Autorskich, bądź zaistnienia konieczności rozszerzenia zakresu eksploatacji Elementów Autorskich o pola niewymienione w umowie, o której mowa w ust.1, Uczestnik zobowiązuje się nieodpłatnie (na wszystkich nowopowstałych lub niewymienionych w tej umowie polach eksploatacji) przenieść na Skarb Państwa - Ministra Obrony Narodowej autorskie prawa majątkowe do Elementów Autorskich oraz prawo zezwalania na wykonywanie zależnych praw autorskich do wszelkich opracowań do Elementów Autorskich (lub ich poszczególnych elementów) na nowopowstałych lub innych niewymienionych we wskazanej umowie polach eksploatacji. Przeniesienie autorskich praw majątkowych, o których mowa w zdaniu poprzednim przez Uczestnika następuje każdorazowo na zasadach określonych w umowie, o której mowa w ust. 1, poprzez zawarcie odrębnej umowy. Skarbowi Państwa - Ministrowi Obrony Narodowej przysługuje prawo pierwszeństwa w nabyciu praw do eksploatacji Elementów Autorskich na nowopowstałych lub niewymienionych w umowie wskazanej w ust. 1, polach eksploatacji.
§ 15 POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Wypłaty nagród pieniężnych laureatom Konkursu zostaną wypłacone po przekazaniu przez laureatów niezbędnych do wypłaty nagrody danych - na wskazany rachunek bankowy oraz podpisaniu umowy w przedmiocie przeniesienia praw autorskich majątkowych.
2. Warunkiem wypłaty nagrody jest złożenie kwestionariusza, który stanowi załącznik nr 4 do regulaminu.
3. Uczestnik Konkursu, którego praca konkursowa została nagrodzona, przenosi na Skarb Państwa - Ministra Obrony Narodowej autorskie prawa majątkowe do pracy konkursowej, z chwilą podpisania umowy w przedmiocie przeniesienia praw autorskich majątkowych. Po podpisaniu tejże umowy Uczestnikowi wypłacana jest nagroda pieniężna.
4. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany postanowień niniejszego Regulaminu.
5. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania Konkursu, bez podania przyczyn.
6. Wszelkie kwestie sporne związane z wykładnią i stosowaniem Regulaminu oraz przebiegiem Konkursu rozstrzyga Organizator.
7. Uczestnicy Konkursu zobowiązani są do udzielenia Organizatorowi wszelkich niezbędnych i wyczerpujących informacji związanych z udziałem w Konkursie.
8. Uczestnicy Konkursu wyrażają zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb Konkursu, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit "a" Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) tj. na podstawie zgody.
9. Zapytania związane z Konkursem należy kierować do DSW MON.
Załączniki do Regulaminu
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Załącznik nr 3
INFORMACJA DOTYCZĄCA PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH DLA UCZESTNIKA KONKURSU
Działając na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 RODO tj. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119, s.1, ze sprostowaniem) informuję Panią/Pana, że:
1) administratorem danych osobowych uczestników Konkursu jest Minister Obrony Narodowej, mający siedzibę w Warszawie (00-911) przy Al. Niepodległości 218;
2) z administratorami można się skontaktować poprzez adres email: sekretariatdnisw@mon.gov.pl lub listownie na adres siedziby administratora;
3) administrator wyznaczył inspektorów ochrony danych, z którym może się Pani/Pan skontaktować poprzez adres email: iod@mon.gov.pl lub listownie na adres siedziby administratora z dopiskiem "Inspektor Ochrony Danych";
4) dane osobowe podane przez uczestnika w trakcie trwania Konkursu, będą przetwarzane wyłącznie w celu organizacji i przeprowadzenia Konkursu, oraz w celu popularyzowania wiedzy na temat technologii, technik i inżynierii systemów BSP/BSM, a także w celach archiwalnych - oraz dodatkowo w przypadku laureatów Konkursu w celach rozliczeniowych/podatkowych;
5) Minister Obrony Narodowej przetwarza podane dane osobowe na podstawie prawnie uzasadnionego interesu, którym jest przeprowadzenie Konkursu oraz umożliwienie uczestnikom Konkursu wzięcia w nim udziału. Opublikowanie informacji o laureatach będzie odbywało się na podstawie zgody, zaś przechowywanie ich danych na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426, z późn. zm.);
6) osoby, których dane dotyczą mają prawo do:
a) dostępu do swoich danych osobowych,
b) żądania sprostowania danych, które są nieprawidłowe,
c) żądania usunięcia danych, gdy dane nie są niezbędne do celów, dla których zostały zebrane lub po wniesieniu sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
d) żądania ograniczenia przetwarzania danych, gdy osoby te kwestionują prawidłowość danych, przetwarzanie jest niezgodne z prawem, a osoby te sprzeciwiają się usunięciu danych, Organizator nie potrzebuje już danych osobowych do celów przetwarzana, ale są one potrzebne osobom, których dane dotyczą do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń, lub gdy osoby te wniosły sprzeciw wobec przetwarzania danych - do czasu stwierdzenia nadrzędnych interesów administratora nad podstawą takiego sprzeciwu,
e) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych - z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją osób, których dane są przetwarzane,
f) wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (adres: 00-193 Warszawa, ul. Stawki 2);
7) dane osobowe uczestników Konkursu będą przetwarzane przez okres wynikający z obowiązującego w Ministerstwie Obrony Narodowej Jednolitego Rzeczowego Wykazu Akt;
8) dane nie będą przekazywane do państw trzecich ani do organizacji międzynarodowych;
9) w trakcie przetwarzania danych nie będzie dochodziło do zautomatyzowanego podejmowania decyzji ani profilowania;
10) podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zorganizowania Konkursu oraz powiadomienia laureatów o przyznaniu nagród; w zakresie, w jakim dotyczy wykonania obowiązku pobrania zaliczek na podatek dochodowy od nagród - podanie danych jest obowiązkowe i wynika z przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Załącznik nr 4
Załącznik nr 5
Załącznik nr 6
KOSZTY KWALIFIKOWALNE to wydatki, które mogą zostać objęte finansowaniem ze środków Konkursu. Kosztem kwalifikowalnym może być wyłącznie koszt, który będzie:
1) poniesiony w okresie realizacji projektu tj. od dnia zakwalifikowania koncepcji projektu do etapu II do dnia zakończenia etapu II;
2) niezbędny dla realizacji projektu;
3) poniesiony w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów;
4) możliwy do zweryfikowania, rzetelnie udokumentowany poprzez właściwe dokumenty sprzedaży;
5) zgodny z obowiązującymi przepisami.
Do kosztów projektu można zaliczyć:
koszty środków nietrwałych przeznaczonych do bezpośredniego zużycia przy realizacji projektu. m.in.: surowce, narzędzia, części i podzespoły, półprodukty, odczynniki, materiały, w tym biurowe / piśmiennicze, oprogramowanie, usługi obce - koszty dotyczące usług nabywanych od podmiotów zewnętrznych (instytucjonalnych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą).
Podstawy prawne:
- w oparciu o katalog kosztów kwalifikowanych Narodowego Centrum Nauki, https://ncn.gov.pl/sites/default/files/pliki/koszty-kwalifikowane-i-niekwalifikowane.pdf, stan na dzień 28 grudnia 2020 r.
[1] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez § 1 decyzji nr 75/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 maja 2021 r. zmieniającej decyzję w sprawie konkursu na opracowanie koncepcji i realizację projektu Bezzałogowego Systemu Powietrznego lub Bezzałogowego Systemu Morskiego do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa (Dz.U.MON. poz. 129). Zmiana weszła w życie 25 maja 2021 r.