Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej rok 2020 poz. 189
Wersja aktualna od 2020-12-12
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej rok 2020 poz. 189
Wersja aktualna od 2020-12-12
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA Nr 163/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 27 listopada 2020 r.

w sprawie zadań i koordynacji szkolenia z międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych w resorcie obrony narodowej

Na podstawie art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 196), § 1 pkt 9 lit. a i e oraz § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933) ustala się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1. Decyzja określa zadania kierowników (szefów, dowódców, komendantów, dyrektorów) komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej w sprawach związanych z upowszechnianiem oraz szkoleniem z międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych w resorcie obrony narodowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2. Dyrektor Departamentu Prawnego określa zasadnicze kierunki i zadania w dziedzinie upowszechniania międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych w resorcie obrony narodowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3. Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa:

1) współpracuje z Departamentem Prawnym w zakresie upowszechniania międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych w części dotyczącej dóbr kultury;

2) odpowiada za organizację systemu upowszechniania wiedzy w resorcie obrony narodowej w ramach szkoleń specjalistycznych i kursów doskonalących z zakresu ochrony dóbr kultury oraz koordynowanie działań na rzecz kształtowania świadomości konieczności ochrony dziedzictwa kultury poprzez rozpowszechnianie postanowień konwencji i innych stosownych aktów prawnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, poprzez:

1) Szefa Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia - P3/P7, przy udziale właściwych kierowników (szefów, dowódców, komendantów, dyrektorów) komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, koordynuje w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej szkolenie z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych;

2) Dyrektora Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych, odpowiada za:

a) przedstawianie propozycji, w porozumieniu z Dyrektorem Departamentu Prawnego, dotyczących problematyki szkolenia z międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych,

b) opracowanie i nowelizację dokumentów standaryzacji operacyjnej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej dotyczących szkolenia z międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych w resorcie obrony narodowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5. Dyrektor Międzynarodowego Ośrodka Szkolenia i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu odpowiada za:

1) analizę oraz formułowanie propozycji w zakresie udoskonalania przyjętych standardów postępowania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego, zgodnych z normami prawa krajowego i międzynarodowego;

2) prowadzenie szkoleń specjalistów, doradców, pełnomocników i specjalistów realizujących zadania związane z przeciwdziałaniem zagrożeniom i ochroną zabytków w rejonach konfliktów zbrojnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6. Dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej realizuje zadania edukacyjno-szkoleniowe w zakresie przygotowania żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej do stosowania postanowień międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7. Kierownicy (szefowie, dowódcy, komendanci, dyrektorzy) komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej są odpowiedzialni za stosowanie obowiązujących aktów prawa oraz prowadzenie szkolenia z dziedziny międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych w kierowanych przez nich komórkach i jednostkach organizacyjnych resortu obrony narodowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8. Szkolenie, o którym mowa w § 1, prowadzi się w:

1) pododdziałach zawodowych w ramach szkolenia programowego;

2) szkoleniu kadry w ramach szkolenia uzupełniającego żołnierzy;

3) jednostkach szkolnictwa wojskowego podczas kształcenia kandydatów na żołnierzy zawodowych, w ramach systemu doskonalenia zawodowego żołnierzy zawodowych oraz szkolenia kandydatów na żołnierzy rezerwy;

4) ramach szkolenia rezerw osobowych,

5) ramach szkolenia żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9. Zajęcia z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych powinny być prowadzone przez wykładowców, instruktorów lub inne osoby które ukończyły specjalistyczne kursy z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych, przy wsparciu doradców prawnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10. Traci moc decyzja Nr 184/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 13 czerwca 2012 r. w sprawie organizacji systemu kształcenia i szkolenia z "Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych" w resorcie obrony narodowej (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 221 oraz z 2013 r. poz. 360).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: z up. W. Skurkiewicz

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00