DECYZJA NR 97/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 24 lipca 2020 r.
w sprawie zasad i zakresu prowadzenia prac standaryzacyjnych w budownictwie służącym obronności Państwa, realizowanym na terenach zamkniętych
Na podstawie art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 196) oraz § 1 pkt 8 lit. f, pkt 12 lit. b oraz § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933), ustala się, co następuje:
§ 1. Decyzja wprowadza zasady zapewnienia możliwości wyboru rozwiązań powtarzalnych, najkorzystniejszych pod względem użytkowym, technicznym, ekonomicznym i przestrzennym, przy realizacji procesu inwestycyjnego wojskowych obiektów budowlanych na terenach zamkniętych, o których mowa w art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2020 r. poz. 276, 284 i 782).
§ 2. W celu realizacji zadań, o których mowa w § 1, osoba zajmująca kierownicze stanowisko w Ministerstwie Obrony Narodowej właściwa do spraw infrastruktury wydaje wytyczne w zakresie programowania, projektowania i wykonawstwa wojskowych obiektów budowlanych, zwane dalej „wytycznymi”.
§ 3. Podstawą do opracowania wytycznych jest:
1) zamiar do planowania działalności osoby zajmującej kierownicze stanowisko w Ministerstwie Obrony Narodowej właściwej do spraw infrastruktury;
2) wytyczne do planowania działalności osoby zajmującej kierownicze stanowisko w Ministerstwie Obrony Narodowej właściwej do spraw infrastruktury;
3) plan działalności na dany rok osoby zajmującej kierownicze stanowisko w Ministerstwie Obrony Narodowej właściwej do spraw infrastruktury;
4) plan działalności na dany rok Dyrektora Departamentu Infrastruktury w Ministerstwie Obrony Narodowej.
§ 4. Wytyczne opracowują zespoły autorskie powołane rozkazem dziennym Dyrektora Departamentu Infrastruktury w Ministerstwie Obrony Narodowej. Do składu zespołów autorskich zostają powołani przedstawiciele komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, po uprzednim uzgodnieniu z zainteresowanymi podmiotami.
§ 5. Zakres wytycznych obejmuje rozwiązania funkcjonalne, powtarzalne, użytkowe i techniczne rekomendowane w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, które nie zostały zdefiniowane w przepisach techniczno-budowlanych wydanych na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186, z późn. zm.1)) oraz innych aktach prawnych.
§ 6. Jednostką organizacyjną resortu obrony narodowej odpowiedzialną za opracowywanie wytycznych i ich ewaluację jest Biuro Infrastruktury Specjalnej.
§ 7. Wytyczne podlegają cyklicznej, nie rzadziej niż co pięć lat, ewaluacji pod względem ich aktualności, celowości i skuteczności.
§ 8. Ewaluacji wytycznych dokonuje zespół autorski, powołany przez Dyrektora Biura Infrastruktury Specjalnej. Do składu zespołu autorskiego mogą zostać powoływani przedstawiciele innych komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, po uprzednim uzgodnieniu z zainteresowanymi podmiotami.
§ 9. Wnioski i rekomendacje z ewaluacji przedstawiane są do akceptacji Dyrektorowi Departamentu Infrastruktury w Ministerstwie Obrony Narodowej.
§ 10. Uczestnicy procesu inwestycyjnego wojskowych obiektów budowlanych na terenach zamkniętych, są zobowiązani do stosowania wytycznych, o których mowa w § 17.
§ 11. Inwestor2) realizuje proces opracowywania projektów powtarzalnych3) dla wojskowych obiektów budowlanych każdorazowo, w przypadku budowy nowego obiektu budowlanego4), z zastrzeżeniem § 14.
§ 12. Dyrektor Departamentu Infrastruktury w Ministerstwie Obrony Narodowej monitoruje proces opracowywania projektów powtarzalnych.
§ 13. Inwestorzy upoważnieni są do zawierania umów z biurami projektowymi opracowującymi projekty, o których mowa w § 11, zapewniających przejęcie wszelkich praw, w tym majątkowych praw autorskich do dokumentacji projektowych, uprawniających do ich modyfikacji oraz wykorzystania w dowolnej lokalizacji przez inwestorów.
§ 14. Na każdym etapie planowania oraz realizacji zadania inwestycyjnego, inwestorzy zobowiązani są do analizy możliwości wykorzystania będących w posiadaniu resortu obrony narodowej projektów powtarzalnych, o których mowa w § 16.
§ 15. Prace związane z opracowaniem projektów powtarzalnych są finansowane w ramach inwestycji budowlanych.
§ 16. Wykaz projektów powtarzalnych prowadzony jest przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych i udostępniany na internetowym portalu tego Inspektoratu.
§ 17. Wykaz wytycznych prowadzony jest przez Biuro Infrastruktury Specjalnej i udostępniany na internetowym portalu tego Biura.
§ 18. Traci moc decyzja Nr 28/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 3 marca 1998 r. w sprawie zasad i zakresu prowadzenia prac typizacyjnych w budownictwie służącym obronności Państwa, realizowanym na terenach zamkniętych (Dz. Rozk. Min. Obr. Nar. poz. 21).
§ 19. Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: M. Błaszczak
|
1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2019 r. poz. 1309, 1524, 1696, 1712, 1815, 2166 i 2170 oraz z 2020 r. poz. 148, 471, 695 i 785.
2) inwestor
3) projekt powtarzalny - projekt przeznaczony do wielokrotnego zastosowania.
4) obiekt budowlany - obiekt, o którym mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00