Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-12-29
Wersja aktualna od 2023-12-29
obowiązujący
DECYZJA NR 14/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 stycznia 2019 r.
w sprawie powołania Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do spraw Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
(ostatnia zmiana: DUMON. z 2023 r., poz. 192) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2149 oraz z 2018 r. poz. 138 i 2182), § 1 pkt 1 lit. a i d, pkt 2 lit. b i § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933) oraz § 5 ust. 2 pkt 3 regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej, stanowiącego załącznik do zarządzenia Nr 33/MON z dnia 24 sierpnia 2015 r. w sprawie regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 250, z późn. zm.1)) ustala się, co następuje:
§ 1. Powołuje się Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do spraw Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, zwanego dalej „Pełnomocnikiem".
2. [1] Funkcję Pełnomocnika pełni Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Pan Cezary Tomczyk.
§ 2. 1. Do zadań Pełnomocnika należy:
1) wydawanie w imieniu Ministra Obrony Narodowej wytycznych w sprawach bezpieczeństwa cyberprzestrzeni w odniesieniu do komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, z wyłączeniem zadań zastrzeżonych dla pełnomocników do spraw ochrony informacji niejawnych, określonych odrębnymi przepisami;
2) inicjowanie oraz wspieranie działań komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej w obszarze osiągania zdolności do zapewnienia bezpieczeństwa cyberprzestrzeni resortu obrony narodowej;
3) sprawowanie nadzoru nad realizacją zadań wynikających z aktów prawnych, polityk i programów rządowych dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa cyberprzestrzeni resortu obrony narodowej;
4) podejmowanie działań zmierzających do wspierania spójnego, jednolitego i efektywnego systemu zarządzania bezpieczeństwem cyberprzestrzeni resortu obrony narodowej;
4a) realizacja zadań Ministra Obrony Narodowej, o których mowa w art. 42 i 51 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1369, z 2021 poz. 2033 i 2445 oraz z 2022 r. poz. 655);
5) (uchylony)
6) reprezentowanie:
a) resortu obrony narodowej w pracach kierowniczych gremiów (komitetów, zespołów, grup) Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni,
b) Ministra Obrony Narodowej w pracach Kolegium, o którym mowa w art. 64 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.
7) współpraca z zespołami eksperckimi resortu obrony narodowej wykonującymi zadania w obszarze bezpieczeństwa cyberprzestrzeni.
2. Pełnomocnik może w szczególności:
1) zwrócić się o przedstawienie stanowisk, informacji, dokumentów i sprawozdań okresowych lub dotyczących poszczególnych spraw albo rodzaju spraw do właściwych komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej;
2) dokonywać ocen oraz formułować wnioski w zakresie realizacji działań związanych z bezpieczeństwem cyberprzestrzeni;
3) zlecać przeprowadzenie badań, analiz i ekspertyz w zakresie realizowanych przez niego zadań.
§ 3. 1. Pełnomocnik, do dnia 15 kwietnia każdego roku kalendarzowego, przygotowuje dla Ministra Obrony Narodowej, we współpracy z Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Pełnomocnikiem Ministra Obrony Narodowej do spraw Ochrony Informacji Niejawnych - Dyrektorem Departamentu Ochrony Informacji Niejawnych oraz Dowódcą Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, roczny raport o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni w resorcie obrony narodowej.
2. Pełnomocnik wydaje wytyczne w zakresie sposobu przygotowywania raportu, o którym mowa w ust. 1.
§ 4. Pełnomocnik może podejmować współpracę z organami administracji publicznej i organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami krajowymi i międzynarodowymi realizującymi zadania dotyczące bezpieczeństwa cyberprzestrzeni.
§ 5. Pełnomocnik wykonuje zadania samodzielnie lub przy pomocy Zespołu, o którym mowa w § 6.
§ 6. 1. Powołuje się Zespół Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do spraw bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, zwany dalej „Zespołem".
2. Celem Zespołu jest w szczególności:
1) udział w wykonywaniu zadań Pełnomocnika, o których mowa w § 2 ust. 1, w zakresie określonym przez Pełnomocnika;
2) zapewnienie w resorcie obrony narodowej wymiany informacji w zakresie przedsięwzięć i inicjatyw dotyczących bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, w tym dotyczących postępów w realizacji i wdrażaniu w resorcie obrony narodowej rozwiązań oraz rekomendacji dotyczących obszaru bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, wynikających ze stosownych dokumentów i decyzji, a także opracowywanie analiz i sprawozdań w tym zakresie;
3) przedstawianie Pełnomocnikowi opinii oraz propozycji działań w zakresie krajowych i międzynarodowych inicjatyw związanych z bezpieczeństwem cyberprzestrzeni, rekomendacji dotyczących rozwiązań formalno-prawnych, organizacyjno-kadrowych oraz z zakresu finansów, a także prezentowanie koncepcji zmian w krajowych oraz międzynarodowych dokumentach strategicznych, umowach i porozumieniach oraz opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących obszaru bezpieczeństwa cyberprzestrzeni.
3. W skład Zespołu wchodzą:
1) Przewodniczący - Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do spraw Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni;
1a) I Zastępca Przewodniczącego - Szef CSIRT MON;
2) II Zastępca Przewodniczącego - Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa;
3) Sekretarz - przedstawiciel Departamentu Cyberbezpieczeństwa;
4) Członkowie:
a) Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,
b) Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego,
c) Szef Służby Wywiadu Wojskowego,
d) Dyrektor Generalny Ministerstwa Obrony Narodowej,
e) Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej,
f) Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni,
g) Dyrektor Departamentu Kadr,
h) Dyrektor Departamentu Ochrony Informacji Niejawnych,
i) Dyrektor Departamentu Prawnego,
j) Dyrektor Departamentu Strategii i Planowania Obronnego,
k) Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wojskowego,
l) Dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia,
m) Dyrektor Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych,
n) Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do spraw rozwoju zintegrowanego systemu łączności i informatyki.
4. W pracach Zespołu mogą brać udział z głosem doradczym eksperci, specjaliści będący żołnierzami zawodowymi lub pracownikami resortu obrony narodowej oraz pełniący służbę bądź zatrudnieni w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego zaproszeni przez Przewodniczącego.
5. Członkowie Zespołu mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli.
§ 7. Przewodniczący kieruje pracami Zespołu, w szczególności:
1) zwołuje posiedzenia Zespołu, ustala ich porządek i prowadzi posiedzenia Zespołu;
2) zasięga opinii ekspertów w sprawach będących przedmiotem prac Zespołu;
3) określa zadania i powołuje tematyczne grupy robocze.
§ 8. 1. Zastępca Przewodniczącego odpowiada za koordynowanie prac Zespołu.
2. Zastępca Przewodniczącego lub upoważniona przez Przewodniczącego Zespołu osoba, zwołuje posiedzenia i przewodniczy obradom Zespołu, w przypadku nieobecności Przewodniczącego.
§ 9. 1. Zespół obraduje na posiedzeniach i podejmuje decyzje w drodze uzgodnienia stanowisk, zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego.
2. Zespół może podejmować decyzje w trybie obiegowym.
3. Prace i posiedzenia Zespołu mogą mieć charakter niejawny, stosownie do przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 412, 650, 1000, 1083 i 1669).
§ 10. 1. Sekretarz zapewnia obsługę organizacyjną i techniczną prac Zespołu.
2. Do obowiązków Sekretarza należy:
1) koordynacja przygotowania posiedzeń Zespołu oraz dostarczenie materiałów i projektów dokumentów przeznaczonych do rozpatrzenia przez Zespół;
2) informowanie członków Zespołu o terminie posiedzenia oraz porządku obrad;
3) sporządzanie listy obecności oraz protokołów z posiedzeń Zespołu;
4) realizacja innych zadań zleconych przez Przewodniczącego.
§ 11. Z posiedzeń Zespołu sporządza się protokół. Protokół zatwierdza Przewodniczący albo Zastępca Przewodniczącego lub osoba, o której mowa w § 8 ust. 2.
§ 12. Udział w pracach Zespołu i tematycznych grupach roboczych powołanych przez Przewodniczącego jest nieodpłatny.
§ 13. Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika oraz Zespołu, w tym związane z udziałem zaproszonych ekspertów oraz kosztami zleconych opracowań, badań, analiz i raportów są pokrywane z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.
§ 14. Osoby zajmujące kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej oraz dyrektorzy (szefowie, kierownicy, dowódcy, komendanci) komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, stosownie do właściwości, na wniosek Pełnomocnika, udzielą niezbędnej pomocy do właściwej realizacji zadań Pełnomocnika i Zespołu.
§ 15. Obsługę organizacyjną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia Departament Cyberbezpieczeństwa.
§ 16. Traci moc decyzja Nr 38/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 lutego 2012 r. w sprawie powołania Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do spraw Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 52, z 2013 r. poz. 228, z 2015 r. poz. 4, 209 i 336 oraz z 2018 r. poz. 37).
§ 17. Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
|
1) Zmiany wymienionego zarządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. Min. Obr. Nar. z 2016 r. poz. 165, z 2017 r. poz. 103, 185 i 220 oraz z 2018 r. poz. 6, 38, 143 i 202.
[1] § 1 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 decyzji nr 164/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 grudnia 2023 r. zmieniającej decyzję w sprawie powołania Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do spraw Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (Dz.Urz.MON. poz. 192). Zmiana weszła w życie 29 grudnia 2023 r.