Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2017-02-09 do 2022-01-01
Wersja archiwalna od 2017-02-09 do 2022-01-01
archiwalny
Biuro do Spraw Umów Offsetowych
DECYZJA NR 20/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 24 stycznia 2017 r.
w sprawie kontroli w zakresie prawidłowości wykonania zobowiązań offsetowych i nadzoru nad wykonywaniem umów offsetowych
Na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064), w związku z art. 17 ust. 1 i 28 ustawy z dnia 26 czerwca 2014 r. o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa (Dz. U. poz. 932 oraz z 2016 r. poz. 2260) ustala się, co następuje:
§ 1. Decyzja określa sposób prowadzenia kontroli oraz kompetencje upoważnionych osób w zakresie prawidłowości wykonania zobowiązań offsetowych i sprawowania nadzoru nad wykonywaniem umów offsetowych przez Ministra Obrony Narodowej.
§ 2. Użyte w decyzji określenia oznaczają:
1) ekspert – doradca prawny, o którym mowa w § 6 decyzji Nr 233/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 lipca 2016 r. w sprawie organizacji Wojskowej Służby Prawnej (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 128), biegły rewident lub inna osoba posiadająca specjalistyczną wiedzę w zakresie zobowiązania offsetowego, którego wykonanie jest przedmiotem kontroli;
2) osoba zajmująca kierownicze stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej właściwa do spraw uzbrojenia i modernizacji – Sekretarz lub Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, któremu podporządkowano komórkę lub jednostkę organizacyjną właściwą do spraw offsetu;
3) ustawa offsetowa – ustawa z dnia 26 czerwca 2014 r. o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa.
§ 3. 1. Nadzór nad wykonywaniem umów offsetowych oraz prowadzeniem kontroli w zakresie prawidłowości wykonania zobowiązań offsetowych, w imieniu Ministra Obrony Narodowej, sprawuje Dyrektor Biura do Spraw Umów Offsetowych.
2. Do zadań Dyrektora Biura do Spraw Umów Offsetowych, w zakresie nadzoru nad wykonywaniem umów offsetowych oraz kontroli prawidłowości wykonania zobowiązań offsetowych należy, w szczególności:
1) opracowanie rocznego planu kontroli;
2) organizacja pracy zespołów kontrolnych oraz bieżące monitorowanie ich prac, w tym efektywności, rzetelności i terminowości zadań przez nie wykonywanych;
3) odbieranie oświadczeń, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy offsetowej, od członków zespołów kontrolnych;
4) przygotowywanie sprawozdań i protokołów, o których mowa w art. 19 ust. 3 oraz art. 30 ustawy offsetowej.
§ 4. 1. Dyrektor Biura do Spraw Umów Offsetowych podejmuje decyzję o terminie i zakresie przeprowadzenia kontroli w zakresie prawidłowości wykonania zobowiązań offsetowych:
1) zgodnie z rocznym planem kontroli;
2) na podstawie wniosku, o którym mowa w art. 13 ust. 1 ustawy offsetowej.
2. W przypadku, gdy okoliczności uzasadniają niezwłoczne podjęcie kontroli, decyzję w sprawie kontroli podejmuje osoba zajmująca kierownicze stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej właściwa do spraw uzbrojenia i modernizacji.
§ 5. 1. Roczny plan kontroli opracowuje Dyrektor Biura do Spraw Umów Offsetowych, a zatwierdza osoba zajmująca kierownicze stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej właściwa do spraw uzbrojenia i modernizacji.
2. Wzór rocznego planu kontroli określa załącznik Nr 1.
§ 6. 1. Kontrola w zakresie prawidłowości wykonania zobowiązań offsetowych powinna być realizowana w siedzibie lub zakładzie offsetobiorcy, w którym wykonywane są czynności w związku z realizacją umowy offsetowej.
2. W uzasadnionych przypadkach, Dyrektor Biura do Spraw Umów Offsetowych może zdecydować o przeprowadzeniu kontroli w zakresie prawidłowości wykonania zobowiązań offsetowych, poza siedzibą lub zakładem offsetobiorcy, w formie przeglądu przesłanych przez offsetobiorcę dokumentów, sporządzanych w trakcie wykonywania umowy offsetowej.
§ 7. 1. Dyrektor Biura do Spraw Umów Offsetowych:
1) bada, po otrzymaniu od Ministra Obrony Narodowej, wniosek, o którym mowa w art. 13 ust. 1 ustawy offsetowej, w zakresie spełnienia wymagań określonych w art. 13 ust. 2 i 3 ustawy offsetowej;
2) w przypadku gdy wniosek, o którym mowa w pkt 1, nie spełnia określonych wymogów, w terminie 14 dni od daty wpłynięcia wniosku, wzywa zagranicznego dostawcę do uzupełnienia wniosku, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia doręczenia wezwania.
2. Jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, został złożony po terminie albo nie został uzupełniony w wyznaczonym terminie, Dyrektor Biura do Spraw Umów Offsetowych, przed podjęciem decyzji, informuje osobę zajmującą kierownicze stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej właściwą do spraw uzbrojenia i modernizacji o istnieniu podstaw do pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
§ 8. Przed wszczęciem kontroli Dyrektor Biura do Spraw Umów Offsetowych dokonując oceny wniosku, o którym mowa w art. 13 ust. 1 ustawy offsetowej, może:
1) żądać przedstawienia przez zagranicznego dostawcę dodatkowych dokumentów oraz informacji niezbędnych do dokonania oceny zasadności wniosku;
2) zasięgnąć opinii ekspertów.
§ 9. 1. W przypadku kontroli, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, Dyrektor Biura do Spraw Umów Offsetowych zawiadamia offsetobiorcę i zagranicznego dostawcę, z co najmniej 30-dniowym wyprzedzeniem, o zamiarze wszczęcia kontroli w zakresie prawidłowości wykonywania zobowiązań offsetowych.
2. W przypadku kontroli, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, zachowanie terminu przekazania informacji o zamiarze wszczęcia kontroli, o którym mowa w ust. 1, nie jest wymagane.
3. Wzór zawiadomienia o przeprowadzeniu kontroli określa załącznik Nr 2.
§ 10. 1. Zespół kontrolny jest powoływany przez osobę zajmującą kierownicze stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej właściwą do spraw uzbrojenia i modernizacji spośród osób będących żołnierzami lub pracownikami resortu obrony narodowej.
2. Jeżeli dokonanie określonych czynności związanych z przeprowadzeniem kontroli wymaga specjalistycznej wiedzy, Dyrektor Biura do Spraw Umów Offsetowych może powołać ekspertów.
3. Przełożeni osób, o których mowa w ust. 1, umożliwią wykonywanie zadań związanych z realizowaną kontrolą.
§ 11. 1. Dyrektor Biura do Spraw Umów Offsetowych, przed przystąpieniem do czynności kontrolnych, odbiera od osób uczestniczących w kontroli oświadczenia, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy offsetowej, oraz przekazuje je do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
2. Oświadczenia zbierane są w zamkniętych kopertach podpisanych imieniem i nazwiskiem osoby składającej oświadczenie.
§ 12. Przewodniczący zespołu kontrolnego przed przystąpieniem do czynności kontrolnych u offsetobiorcy jest zobowiązany do przedłożenia upoważnienia zgodnie ze wzorem określonym w załączniku Nr 3.
§ 13. 1. Zespół kontrolny z przeprowadzonej kontroli sporządza, w trzech egzemplarzach, protokół z kontroli, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku Nr 4.
2. Protokół podlega zatwierdzeniu przez osobę zajmującą kierownicze stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej właściwą do spraw uzbrojenia i modernizacji na wniosek Dyrektora Biura do Spraw Umów Offsetowych.
§ 14. 1. W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń do protokołu przez offsetobiorcę lub zagranicznego dostawcę, Dyrektor Biura do Spraw Umów Offsetowych przedstawia osobie zajmującej kierownicze stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw uzbrojenia i modernizacji propozycje:
1) ponownego przeprowadzenia kontroli;
2) zmiany lub uzupełnienia protokołu.
2. W przypadku ponownej kontroli przepisy § 9–13 stosuje się odpowiednio, z tym zastrzeżeniem, że w skład zespołu kontrolnego, przeprowadzającego ponowną kontrolę, nie mogą wchodzić osoby, które brały udział w poprzedniej kontroli.
§ 15. Dyrektor Biura do Spraw Umów Offsetowych po zatwierdzeniu protokołu, o którym mowa w § 13, z pozytywnymi wynikami kontroli, przygotowuje wniosek o przedstawienie opinii przez Komitet Offsetowy.
§ 16. Dyrektor Biura do Spraw Umów Offsetowych, w przypadku pozytywnych wyników kontroli oraz pozytywnej opinii Komitetu Offsetowego, przygotowuje protokół o stwierdzeniu wykonania zobowiązania offsetowego, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku Nr 5.
§ 17. Dyrektor Biura do Spraw Umów Offsetowych, w przypadku wykonania wszystkich zobowiązań offsetowych wynikających z danej umowy offsetowej przygotowuje projekt wniosku do Rady Ministrów o zatwierdzenie stwierdzenia wykonania umowy offsetowej.
§ 18. 1. Dyrektor Biura do Spraw Umów Offsetowych, w terminie do końca maja każdego roku sprawozdawczego, przedkłada osobie zajmującej kierownicze stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw uzbrojenia i modernizacji sprawozdanie, o którym mowa w art. 30 ustawy offsetowej.
2. Dyrektor Biura do Spraw Umów Offsetowych po zatwierdzeniu sprawozdania przez osobę zajmującą kierownicze stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej właściwą do spraw uzbrojenia i modernizacji, przygotowuje je do przedłożenia Radzie Ministrów, w terminie do końca drugiego kwartału po zakończeniu roku sprawozdawczego.
§ 19. Dyrektor Biura do Spraw Umów Offsetowych w przypadku niewykonania umowy offsetowej w całości lub części albo nie wykonania umowy offsetowej w wyznaczonym terminie, braku dobrowolnej zapłaty należnych kar umownych lub odszkodowania i niezaspokojenia z zabezpieczenia należytego wykonania umowy, jest upoważniony do skierowania do Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, wniosku o zastępstwo procesowe, w zakresie dochodzenia roszczeń Skarbu Państwa.
§ 20. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: A. Macierewicz
Załączniki do decyzji Nr 20/MON
Ministra Obrony Narodowej
z dnia 24 stycznia 2017 r. (poz. 19)
Załącznik Nr 1
PLAN KONTROLI W ZAKRESIE PRAWIDŁOWOŚCI WYKONANIA ZOBOWIĄZAŃ OFFSETOWYCH
Załącznik Nr 2
ZAWIADOMIENIE O PLANOWANEJ/DORAŹNEJ* KONTROLI
Załącznik Nr 3
UPOWAŻNIENIE
Załącznik Nr 4
PROTOKÓŁ Z KONTROLI W ZAKRESIE PRAWIDŁOWOŚCI WYKONANIA ZOBOWIĄZANIA OFFSETOWEGO
Załącznik Nr 5
PROTOKÓŁ O STWIERDZENIU WYKONANIA ZOBOWIĄZANIA OFFSETOWEGO