Służba Kontrwywiadu Wojskowego
ZARZĄDZENIE NR 8/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 8 marca 2016 r.
w sprawie ceremoniału składania przysięgi przez funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego
(DUMON. z 2017 r., poz. 36;ostatnia zmiana: DUMON. z 2017 r., poz. 133)
Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1106 i 1822 oraz z 2015 r. poz. 1066, 1217, 1268 i 2023) zarządza się, co następuje:
§ 1.Przed złożeniem przysięgi funkcjonariusz Służby Kontrwywiadu Wojskowego, zwany dalej „funkcjonariuszem”, nie może wykonywać czynności określonych w art. 25 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego (Dz. U. z 2014 r. poz. 253, 502 i 1055, z 2015 r. poz. 1066 i 1224 oraz z 2016 r. poz. 147).
§ 2.1. Funkcjonariusz składa przysięgę niezwłocznie po przyjęciu do służby w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, zwanej dalej „SKW”.
2. Funkcjonariusz ponownie przyjęty do służby składa przysięgę tylko wówczas, gdy nie złożył jej w trakcie poprzednio pełnionej służby w SKW lub gdy rota złożonej wcześniej przysięgi była inna niż obowiązująca w dniu ponownego przyjęcia do służby.
§ 3.Do przyjmowania przysięgi uprawniony jest Szef SKW, jego zastępca lub inne osoby upoważnione przez Szefa SKW.
§ 4.1. Funkcjonariusz składa przysięgę w pomieszczeniu SKW lub w pomieszczeniu miejsc pamięci narodowej.
2. W uzasadnionych przypadkach złożenie przysięgi przez funkcjonariusza może nastąpić także w innym miejscu, niż określone w ust. 1.
3. Przebieg ceremonii składania przysięgi przez funkcjonariuszy określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
4. Przebieg ceremonii składania przez funkcjonariuszy przysięgi, w sytuacji określonej w ust. 2, można ograniczyć do pkt 1 i 2 załącznika nr 1 do zarządzenia.
§ 5.Wypełniony i podpisany akt przysięgi podlega włączeniu do akt osobowych funkcjonariusza.
2. Wzór aktu przysięgi określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
§ 6.Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Załączniki do zarządzenia Nr 8/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 8 marca 2016 r. (poz. 28)
Załącznik nr 1
PRZEBIEG CEREMONIAŁU SKŁADANIA PRZYSIĘGI PRZEZ FUNKCJONARIUSZY SŁUŻBY KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO
1. Składanie przysięgi odbywa się w pomieszczeniu, w którym jest umieszczone dobrze widoczne godło Rzeczypospolitej Polskiej i flaga państwowa.
2. W ceremonii składania przysięgi powinni uczestniczyć bezpośredni przełożeni funkcjonariuszy składających przysięgę.
3. Na ceremonię składania przysięgi w miejscach pamięci narodowej można zapraszać:
1) przedstawicieli organów administracji rządowej i samorządowej oraz formacji mundurowych,
2) osoby wskazane przez funkcjonariuszy składających przysięgę.
4. Listę osób, o których mowa w pkt 3 ppkt 1, ustala Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub jego zastępca, zwany dalej „przyjmującym przysięgę”. Zaproszenia przygotowuje i rozsyła jednostka organizacyjna obsługująca przyjmującego przysięgę.
5. Funkcjonariusze składający przysięgę występują w ceremonii w umundurowaniu (w uzasadnionych przypadkach mogą wystąpić w ubraniu cywilnym).
6. Za zorganizowanie ceremonii składania przysięgi oraz jej przebieg odpowiada kierownik jednostki organizacyjnej właściwej w sprawach kadrowych, zwany dalej „organizatorem”, do jego obowiązków należy:
1) przygotowanie scenariusza ceremonii i przedłożenie go do zatwierdzenia przyjmującemu przysięgę;
2) powiadomienie uczestników o terminie i miejscu ceremonii;
3) przygotowanie pomieszczenia do ceremonii oraz niezbędnych dokumentów między innymi: wykazu składających przysięgę, tekstu roty przysięgi, aktów przysięgi;
4) ustawienie składających przysięgę w kolejności zgodnej z wykazem, frontem do godła Rzeczypospolitej Polskiej;
5) wskazanie miejsc pozostałym uczestnikom ceremonii;
6) zawiadomienie przyjmującego przysięgę o gotowości do rozpoczęcia ceremonii;
7) uzgodnienie terminu uroczystości w przypadku składania przysięgi w miejscu pamięci narodowej.
7. Ceremonia składania przysięgi rozpoczyna się w chwili przybycia przyjmującego przysięgę i przebiega według następującego porządku:
1) organizator podaje komendę „Panie i Panowie” i składa przyjmującemu przysięgę meldunek o gotowości funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego do przysięgi;
2) po przyjęciu meldunku przyjmujący przysięgę zwraca się do składających przysięgę słowami: „Czołem funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego”, składający przysięgę odpowiadają: „Czołem Panie Ministrze (generale, pułkowniku – stosownie do stanowiska lub stopnia)”;
3) przyjmujący przysięgę zajmuje miejsce obok godła Rzeczypospolitej Polskiej, wita uczestników ceremonii i objaśnia znaczenie mającej nastąpić ceremonii składania przysięgi;
4) po zakończeniu wystąpienia przyjmującego przysięgę organizator podaje komendę: „Do przysięgi”;
5) na komendę „Do przysięgi” wszyscy funkcjonariusze przyjmują postawę zasadniczą, a składający przysięgę podnoszą prawą rękę w taki sposób, aby przedramię było skierowane pionowo do góry z dłonią na wysokości oczu zwróconą w przód i palcami ułożonymi jak do salutowania. Przyjmujący przysięgę odczytuje kolejne frazy roty przysięgi, a składający przysięgę powtarzają je głośno i wyraźnie;
6) organizator podaje komendę: „Po przysiędze”, po której funkcjonariusze składający przysięgę opuszczają rękę i przyjmują postawę swobodną. Postawę swobodną przyjmują pozostali uczestnicy ceremonii.
8. Przyjmujący przysięgę odczytuje kolejno stopnie, imiona i nazwiska funkcjonariuszy składających przysięgę. Wywołany funkcjonariusz składający przysięgę podchodzi i podpisuje akt przysięgi. Następnie przyjmujący przysięgę składa podpis na akcie przysięgi i podaje dłoń funkcjonariuszowi, wypowiadając zwrot: „Witam w szeregach Służby Kontrwywiadu Wojskowego”, po czym funkcjonariusz składający przysięgę wraca na poprzednie miejsce.
9. W przypadku składania przysięgi w miejscu pamięci narodowej można odstąpić od procedury określonej w pkt 8. Funkcjonariusze składający przysięgę, podpisują akt przysięgi, najpóźniej w terminie 3 dni od dnia złożenia przysięgi.
10. Po złożeniu przysięgi, przyjmujący przysięgę może udzielić głosu zaproszonym gościom oraz składającym przysięgę w celu wygłoszenia okolicznościowego przemówienia.
11. Uroczystość składania przysięgi kończy organizator meldunkiem złożonym przyjmującemu przysięgę o zakończeniu uroczystości składania przysięgi.
12. Ceremoniał wojskowy określony w decyzji Nr 392/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2014 r. w sprawie wprowadzenia do użytku służbowego „Ceremoniału Wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej” (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 317) będzie miał odpowiednie zastosowanie w sytuacji, gdy w ceremonii składania przysięgi:
1) odgrywany jest hymn państwowy;
2) udział bierze poczet sztandarowy;
3) uczestniczy przełożony przyjmującego przysięgę.
[1] Załącznik nr 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia nr 12/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 czerwca 2017 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie ceremoniału składania przysięgi przez funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego (Dz.U.MON. poz. 133). Zmiana weszła w życie 26 czerwca 2017 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00