Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej rok 2014 poz. 376
Wersja archiwalna od 2016-03-10 do 2016-10-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej rok 2014 poz. 376
Wersja archiwalna od 2016-03-10 do 2016-10-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Departament Wychowania i Promocji Obronności

DECYZJA Nr 464/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 25 listopada 2014 r.

w sprawie utworzenia i funkcjonowania Rady do Spraw Kobiet w resorcie obrony narodowej

(ostatnia zmiana: DUMON. z 2016 r., poz. 27)  

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933) ustala się, co następuje:

1. W resorcie obrony narodowej tworzy się Radę do Spraw Kobiet, zwaną dalej „Radą”, jako nieetatowy organ opiniodawczo-doradczy Ministra Obrony Narodowej w sprawach dotyczących wojskowej służby kobiet.

2. Nadzór nad działalnością Rady sprawuje osoba zajmująca kierownicze stanowisko w Ministerstwie Obrony Narodowej właściwa do spraw społecznych.

3. Do zadań Rady należy:

1) przedstawianie Ministrowi Obrony Narodowej opinii, ekspertyz i raportów w zakresie spraw związanych z pełnieniem przez kobiety służby wojskowej;

2) przedstawianie na zlecenie Ministra Obrony Narodowej analiz dotyczących pełnienia przez kobiety służby wojskowej;

3) identyfikowanie czynników mających wpływ na pełnienie przez kobiety służby wojskowej;

4) [1] współpraca z Pełnomocnikiem Ministra Obrony Narodowej do Spraw Wojskowej Służby Kobiet w zakresie spraw związanych z pełnieniem przez kobiety służby wojskowej;

5) współpraca z organami przedstawicielskimi żołnierzy zawodowych w zakresie spraw wynikających z pełnienia przez kobiety służby wojskowej;

6) współpraca z organizacjami pozarządowymi w zakresie spraw wynikających z pełnienia przez kobiety służby wojskowej;

7) współpraca z instytucjami państwowymi i międzynarodowymi oraz ich wyspecjalizowanymi agendami w zakresie spraw wynikających z pełnienia przez kobiety służby wojskowej;

8) informowanie żołnierzy zawodowych – kobiet o działaniach podejmowanych przez Radę w zakresie spraw wynikających z pełnienia przez kobiety służby wojskowej;

9) promowanie służby wojskowej żołnierzy zawodowych – kobiet.

4. Radę tworzą żołnierze zawodowi – kobiety reprezentujące korpusy oficerów zawodowych, podoficerów zawodowych i szeregowych zawodowych.

5. W skład Rady wchodzą żołnierze zawodowi – kobiety wyłaniane w ramach zebrań wyborczych z następujących struktur resortu obrony narodowej wraz z podległymi jednostkami i komórkami organizacyjnymi:

1) Ministerstwo Obrony Narodowej – 2 członkinie;

2) Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych – 9 członkiń;

3) Żandarmeria Wojskowa – 3 członkinie;

4) Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych – 3 członkinie;

5) Dowództwo Garnizonu Warszawa – 3 członkinie;

6) uczelnie wojskowe – 4 członkinie, w tym:

a) Wojskowa Akademia Techniczna – 1,

b) Akademia Marynarki Wojennej – 1,

c) Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych – 1,

d) Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych – 1.

6. Kandydatką na członkinię Rady jest żołnierz zawodowy – kobieta, pełniąca zawodową służbę wojskową nie krócej niż 3 lata oraz wyrażająca chęć działalności na rzecz żołnierzy zawodowych – kobiet. W przypadku kobiet pełniących służbę kandydacką w uczelniach wojskowych wymaga się ukończenia drugiego roku studiów.

7. Organizatorami zebrań wyborczych są dyrektorzy (szefowie, dowódcy, komendanci, rektorzy-komendanci) właściwych komórek i jednostek organizacyjnych wymienionych w pkt 5.

8. Członkinie Rady wybiera się w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej 3/4 kobiet pełniących służbę wojskową w strukturach, o których mowa w pkt 4, do dnia 15 stycznia roku, w którym kończy się kadencja Rady.

9. [2] Każda członkini ma swoją zastępczynię wskazaną przez zebranie wyborcze, w trybie, o którym mowa w pkt 8, która w usprawiedliwionych przypadkach nieobecności bądź wygaśnięcia mandatu członkini Rady zastępuje ją w pracach Rady.

10. Z zastrzeżeniem dalszych postanowień decyzji, funkcje w Radzie pełnione są społecznie.

11. Kadencja Rady rozpoczyna się z dniem 16 stycznia roku, w którym upływa kadencja dotychczasowej Rady, i trwa trzy lata.

12. Mandat członkini Rady wygasa w razie:

1) upływu kadencji Rady,

2) zwolnienia członkini Rady z zawodowej lub kandydackiej służby wojskowej albo wygaśnięcia stosunku służbowego,

3) zrzeczenia się funkcji członkini Rady,

4) przeniesienia do innej struktury, o której mowa w pkt 5, lub rezerwy kadrowej,

5) trzykrotnej nieusprawiedliwionej nieobecności na posiedzeniu Rady, pod warunkiem, że zawiadomienie o posiedzeniu Rady zostało skutecznie dostarczone.

13. Rada składa się z Przewodniczącej Rady, Wiceprzewodniczącej Rady oraz członkiń Rady.

14. Przewodniczącą oraz Wiceprzewodniczącą wybierają członkinie Rady ze swojego składu, spośród żołnierzy zawodowych – kobiet zawodowych, na pierwszym jej posiedzeniu.

15. Wyboru Przewodniczącej i Wiceprzewodniczącej dokonuje się na posiedzeniu Rady w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej 3/4 członkiń Rady.

16. Rada może powoływać ze swojego składu inne zespoły pomocnicze niezbędne dla jej funkcjonowania.

17. [3] (uchylony).

18. [4] (uchylony).

19. Do zadań Przewodniczącej Rady należy: [5]

1) koordynowanie prac Rady oraz reprezentowanie jej wobec Ministra Obrony Narodowej;

2) zwoływanie posiedzenia Rady, nie rzadziej niż 3 razy w roku;

3) przewodniczenie obradom Rady;

4) [6] opracowywanie rocznego Planu działalności Rady wraz z planem wydatków, w uzgodnieniu z Dyrektorem Departamentu Komunikacji Społecznej;

5) dokumentowanie prac Rady;

6) opracowanie i przedłożenie Ministrowi Obrony Narodowej sprawozdania z działalności Rady, za pośrednictwem osoby, o której mowa w pkt 2, w terminie do dnia 30 marca za rok poprzedni;

7) [7] bezpośrednia współpraca z Pełnomocnikiem Ministra Obrony Narodowej do Spraw Wojskowej Służby Kobiet w zakresie spraw wynikających z zadań realizowanych przez Radę.

20. [8] Przewodnicząca Rady ma prawo zwracać się do dowódców (dyrektorów, komendantów, szefów, kierowników) jednostek wojskowych i instytucji resortowych o udzielanie informacji w sprawach dotyczących wojskowej służby kobiet.

21. [9] Przewodnicząca Rady ma prawo zgłaszać, osobie o której mowa w pkt 2, problemy sygnalizowane przez środowisko żołnierzy zawodowych – kobiet wraz z propozycją działań w celu ich rozwiązania.

22. [10] Przewodnicząca Rady może wypowiadać się w mediach w sprawach dotyczących pełnienia służby wojskowej przez kobiety wyłącznie po uprzednim uzyskaniu zgody Rzecznika Prasowego Ministra Obrony Narodowej.

23. Do zadań Wiceprzewodniczącej Rady należy zastępowanie Przewodniczącej Rady podczas jej nieobecności, w zakresie realizacji zadań określonych w niniejszej decyzji.

24. Członkinie Rady są zobowiązane do aktywnego udziału w pracach Rady oraz mają prawo do organizowania spotkań informacyjnych z żołnierzami struktur delegujących je do Rady, po uzyskaniu zgody właściwego przełożonego spośród wymienionych w pkt 5, w sprawach dotyczących wojskowej służby kobiet.

25. Rada wykonuje swoje czynności kolegialnie lub może delegować swoje członkinie do indywidualnego wykonania określonych czynności, po uzyskaniu zgody właściwego przełożonego spośród wymienionych w pkt 5.

26. Z każdego posiedzenia Rady sporządzany jest protokół, stanowiący dokumentację prac Rady.

27. [11] Obsługę funkcjonowania Rady zapewnia Departament Komunikacji Społecznej.

28. Pierwsze posiedzenie Rady zwołuje osoba, o której mowa w pkt 2, w ciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia kadencji Rady.

29. Na pierwszym posiedzeniu Rada przyjmie Regulamin posiedzeń Rady, w trybie głosowania, zwykłą większością głosów, który przedłoży do zatwierdzenia osobie, o której mowa w pkt 2.

30. Traci moc decyzja Nr 157/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie utworzenia i funkcjonowania Rady do Spraw Kobiet w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. Nr 9, poz. 111 oraz z 2014 r. poz. 98).

31. Decyzja wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2015 r., z wyjątkiem pkt 4–9, które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.

[1] Pkt 3 ppkt 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 decyzji nr 45/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 marca 2016 r. zmieniającej decyzję w sprawie utworzenia i funkcjonowania Rady do Spraw Kobiet w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. poz. 27). Zmiana weszła w życie 10 marca 2016 r.

[2] Pkt 9 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 decyzji nr 45/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 marca 2016 r. zmieniającej decyzję w sprawie utworzenia i funkcjonowania Rady do Spraw Kobiet w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. poz. 27). Zmiana weszła w życie 10 marca 2016 r.

[3] Pkt 17 uchylony przez § 1 pkt 3 decyzji nr 45/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 marca 2016 r. zmieniającej decyzję w sprawie utworzenia i funkcjonowania Rady do Spraw Kobiet w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. poz. 27). Zmiana weszła w życie 10 marca 2016 r.

[4] Pkt 18 uchylony przez § 1 pkt 3 decyzji nr 45/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 marca 2016 r. zmieniającej decyzję w sprawie utworzenia i funkcjonowania Rady do Spraw Kobiet w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. poz. 27). Zmiana weszła w życie 10 marca 2016 r.

[5] Pkt 19 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. a) decyzji nr 45/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 marca 2016 r. zmieniającej decyzję w sprawie utworzenia i funkcjonowania Rady do Spraw Kobiet w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. poz. 27). Zmiana weszła w życie 10 marca 2016 r.

[6] Pkt 19 ppkt 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b) decyzji nr 45/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 marca 2016 r. zmieniającej decyzję w sprawie utworzenia i funkcjonowania Rady do Spraw Kobiet w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. poz. 27). Zmiana weszła w życie 10 marca 2016 r.

[7] Pkt 19 ppkt 7 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. c) decyzji nr 45/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 marca 2016 r. zmieniającej decyzję w sprawie utworzenia i funkcjonowania Rady do Spraw Kobiet w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. poz. 27). Zmiana weszła w życie 10 marca 2016 r.

[8] Pkt 20 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 decyzji nr 45/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 marca 2016 r. zmieniającej decyzję w sprawie utworzenia i funkcjonowania Rady do Spraw Kobiet w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. poz. 27). Zmiana weszła w życie 10 marca 2016 r.

[9] Pkt 21 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 decyzji nr 45/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 marca 2016 r. zmieniającej decyzję w sprawie utworzenia i funkcjonowania Rady do Spraw Kobiet w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. poz. 27). Zmiana weszła w życie 10 marca 2016 r.

[10] Pkt 22 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 decyzji nr 45/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 marca 2016 r. zmieniającej decyzję w sprawie utworzenia i funkcjonowania Rady do Spraw Kobiet w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. poz. 27). Zmiana weszła w życie 10 marca 2016 r.

[11] Pkt 27 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 decyzji nr 45/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 marca 2016 r. zmieniającej decyzję w sprawie utworzenia i funkcjonowania Rady do Spraw Kobiet w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. poz. 27). Zmiana weszła w życie 10 marca 2016 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00