Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2015-09-29
Wersja aktualna od 2015-09-29
obowiązujący
Departament Wychowania i Promocji Obronności
DECYZJA Nr 455/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 17 listopada 2014 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej oraz oznaki rozpoznawczej 43. Wojskowego Oddziału Gospodarczego
(ostatnia zmiana: DUMON. z 2015 r., poz. 259)
Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933), w związku z § 34 pkt 2 oraz pkt 4 lit. a rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689 oraz z 2013 r. poz. 1636) ustala się, co następuje:
1. Wprowadza się odznakę pamiątkową, zwaną dalej „odznaką”, oraz oznakę rozpoznawczą, zwaną dalej „oznaką”, 43. Wojskowego Oddziału Gospodarczego.
2. Zatwierdza się:
1) wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2) wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji;
3) wzory oznaki, stanowiące załączniki Nr 3 i 4 do decyzji.
3. Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 5 do decyzji.
4. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Załączniki do decyzji Nr 455/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 17.11.2014 r. (poz. 368)
Załącznik Nr 1
WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
43. WOJSKOWEGO ODDZIAŁU GOSPODARCZEGO
Załącznik Nr 2
WZÓR GRAFICZNY LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
43. WOJSKOWEGO ODDZIAŁU GOSPODARCZEGO
Załącznik Nr 3
WZÓR GRAFICZNY OZNAKI ROZPOZNAWCZEJ
43. WOJSKOWEGO ODDZIAŁU GOSPODARCZEGO
NA MUNDUR WYJŚCIOWY[1]
Załącznik Nr 4
WZÓR GRAFICZNY OZNAKI ROZPOZNAWCZEJ
43. WOJSKOWEGO ODDZIAŁU GOSPODARCZEGO
NA MUNDUR POLOWY [2]
Załącznik Nr 5
REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
43. WOJSKOWEGO ODDZIAŁU GOSPODARCZEGO
1. Celem wprowadzenia odznaki pamiątkowej, zwanej dalej „odznaką”, 43. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Świętoszowie (43 WOG) jest kultywowanie oraz popularyzowanie tradycji jednostek logistycznych, a także uhonorowanie żołnierzy i pracowników wojska, za nienaganną służbę i pracę w Oddziale. Odznaka symbolizuje więź łączącą kadrę i pracowników, której spoiwem są tradycje jednostki, etos służby i charakter wykonywanych zadań.
2. Odznaka 43 WOG wykonana jest wielowarstwowo, w kształcie stylizowanego krzyża Rupperta. Ramiona krzyża barwy granatowej, obrysowane są posrebrzanym paskiem. Pomiędzy ramionami krzyża umieszczony jest skrzyżowany miecz – barwy szarej oraz kłos – barwy żółtej. Symbolizują one odpowiednio służby: uzbrojenia i żywnościowe. Półokrągły fragment koła zębatego, barwy srebrzystej oraz dwie półokrągłe gałązki wawrzynu barwy złocistej, umieszczone pośrodku krzyża, tworzą wieniec. Pośrodku wieńca znajdują się złociste cyfry „43” – symbolizujące numer jednostki. Na ramionach krzyża lewym, górnym i prawym, umieszczone są posrebrzane litery „WOG” – symbolizujące skrót nazwy jednostki, a na dolnym ramieniu cyfry „2011”, określające rok powołania jednostki.
3. Prawo do otrzymania odznaki przysługuje:
1) Komendantowi 43 WOG z tytułu objęcia stanowiska służbowego;
2) żołnierzom zawodowym po przesłużeniu w 43 WOG co najmniej roku;
3) pracownikom wojska po przepracowaniu w 43 WOG co najmniej dwóch lat;
4) żołnierzom rezerwy, będących na przydziale mobilizacyjnym 43 WOG, uczestniczącym co najmniej jeden raz w ćwiczeniach;
5) wyjątkowo – innym osobom fizycznym i prawnym, szczególnie zasłużonym dla 43 WOG.
4. Do nadania odznaki uprawniony jest Komendant 43 WOG, na wniosek Komisji do Spraw Odznaki Pamiątkowej, zwanej dalej „Komisją”.
5. Komisję w liczbie 6 osób powołuje, odwołuje oraz uzupełnia jej skład osobowy i ustala czas trwania kadencji Komendant 43 WOG w oparciu o uchwałę połączonego zebrania oficerów i podoficerów 43 WOG.
6. Przewodniczącym Komisji jest osoba wybrana spośród składu Komisji podczas jej pierwszego posiedzenia.
7. Imienny skład Komisji ogłasza się w rozkazie dziennym Komendanta 43 WOG.
8. Do zadań Komisji w szczególności należy:
1) opiniowanie wniosków o nadanie bądź pozbawienie prawa do odznaki;
2) prowadzenie ewidencji nadanych odznak;
3) przedstawianie wniosków Komendantowi 43 WOG.
9. Zajęcie stanowiska przez Komisję powinno następować w ciągu 7 dni. Opinie Komisji o nadaniu lub pozbawieniu prawa do odznaki zapadają zwykłą większością głosów. Treść opinii w całości odnotowuje się w protokole posiedzenia i podpisaną przez wszystkich członków przedstawia Komendantowi 43 WOG.
10. Posiedzenie Komisji jest ważne, gdy uczestniczy w nim co najmniej 2/3 członków składu.
11. Z tytułu nadania odznaki nie przysługują żadne dodatkowe prawa ani przywileje.
12. Odznakę wraz z legitymacją, wręcza się podczas uroczystości z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz w innych szczególnie ważnych dla służby i pracy okolicznościach, zgodnie z wymogami ceremoniału wojskowego.
13. Zasady noszenia odznaki określają przepisy ubiorcze żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
14. Posiadaczowi odznaki nie wolno jej darować, użyczać lub wymieniać.
15. Prawo do odznaki tracą żołnierze i pracownicy wojska skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa popełnione z winy umyślnej lub z niskich pobudek. W uzasadnionych przypadkach prawa do odznaki mogą być pozbawieni żołnierze ukarani za przewinienia dyscyplinarne.
16. Decyzję o pozbawieniu prawa do odznaki podejmuje Komendant 43 WOG z własnej inicjatywy albo na wniosek Komisji.
17. Od decyzji Komendanta 43 WOG przysługuje prawo odwołania na piśmie do przełożonego wyższego szczebla w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki. Decyzja przełożonego wyższego szczebla jest ostateczna.
18. Fakt nadania i pozbawienia prawa do odznaki odnotowuje się w rozkazie dziennym lub specjalnym. Fakt nadania powinien być też odnotowywany w Kronice 43 WOG.
19. Wizerunek odznaki może być umieszczany i używany na drukach i wydawnictwach wojskowych oraz materiałach popularyzujących 43 WOG.
20. Pierwszy egzemplarz odznaki przekazuje się do Muzeum Wojska Polskiego. Zakupu odznaki dokonuje się z wydatków bieżących właściwej wojskowej jednostki budżetowej.
21. Koszty wykonania nadawanych odznak nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.
[1] Załącznik nr 3 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 decyzji nr 349/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 sierpnia 2015 r. zmieniającej decyzję w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej oraz oznaki rozpoznawczej 43. Wojskowego Oddziału Gospodarczego (Dz.U.MON. poz. 259). Zmiana weszła w życie 29 września 2015 r.
[2] Załącznik nr 4 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 decyzji nr 349/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 sierpnia 2015 r. zmieniającej decyzję w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej oraz oznaki rozpoznawczej 43. Wojskowego Oddziału Gospodarczego (Dz.U.MON. poz. 259). Zmiana weszła w życie 29 września 2015 r.