Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2014-03-04
Wersja aktualna od 2014-03-04
obowiązujący
Departament Wychowania i Promocji Obronności
DECYZJA Nr 35/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 12 lutego 2014 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki okolicznościowej Geografii Wojskowej
Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z § 34 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689 oraz z 2013 r. poz. 1636) – po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej – ustala się, co następuje:
1. Wprowadza się odznakę okolicznościową, zwaną dalej „odznaką” Geografii Wojskowej.
2. Zatwierdza się:
1) wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2) wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji.
3. Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.
4. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
z upoważnienia
Ministra Obrony Narodowej:
Podsekretarz Stanu: M. Jankowski
Załączniki do decyzji Nr 35/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 12.02.2014 r. (poz. 55)
Załącznik Nr 1
WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI OKOLICZNOŚCIOWEJ
GEOGRAFII WOJSKOWEJ
Załącznik Nr 2
WZÓR GRAFICZNY LEGITYMACJI ODZNAKI OKOLICZNOŚCIOWEJ
GEOGRAFII WOJSKOWEJ
Załącznik Nr 3
REGULAMIN ODZNAKI OKOLICZNOŚCIOWEJ
GEOGRAFII WOJSKOWEJ
1. Odznaka okolicznościowa Geografii Wojskowej, zwana dalej „odznaką”, jest symbolem solidarności żołnierskiej i koleżeńskiej więzi kadry zawodowej i pracowników geografii wojskowej.
2. Celem wprowadzenia odznaki jest uhonorowanie wzorowej służby (pracy) żołnierzy zawodowych i pracowników wojska a także działalności innych osób fizycznych i prawnych związanej z upowszechnianiem i propagowaniem chlubnych tradycji geografów wojskowych.
3. Odznaka wykonana jest z metalu oksydowanego częściowo wypełnionego emalią. Odznaka jest dwuwarstwowa. Swoim wyglądem nawiązuje do znaku wydawniczego Wojskowego Instytutu Geograficznego (WIG), będącego jednocześnie „korpusówką” Korpusu Oficerów Geografów z okresu II Rzeczypospolitej. Zasadniczy element odznaki stanowi wizerunek Globu Ziemskiego z rysunkiem kontynentów oraz liniami siatki południków i równoleżników. Jest on wypukły i wykonany z metalu białego; morza i oceany wypełnione są emalią niebieską. Element ten stylizowany jest na wzór wizerunków umieszczonych w znaku wydawniczym WIG oraz w odznace pamiątkowej wręczanej absolwentom Szkoły Oficerskiej Topografów, funkcjonującej w okresie międzywojennym. Drugą warstwę stanowi orzeł wojskowy połączony z korpusówką grupy osobowej geograficznej. Element ten umieszczony jest w dolnej części Globu Ziemskiego. Element ten wykonany jest z metalu oksydowanego – korona orła wypełniona jest emalią żółtą; łata topograficzna – na przemian emalią białą i czerwoną. Elementy odznaki obwiedzione są wieńcem laurowym z miejscem wiązania szarfą w dolnej części.
4. Prawo do otrzymania odznaki przysługuje :
1) żołnierzom zawodowym po przesłużeniu w komórkach i jednostkach organizacyjnych resortu Obrony Narodowej właściwych do spraw geografii wojskowej lub na stanowiskach związanych z wykonywaniem zadań z obszaru geografii wojskowej, co najmniej trzech lat;
2) pracownikom wojska po przepracowaniu w komórkach i jednostkach organizacyjnych resortu Obrony Narodowej właściwych do spraw geografii wojskowej lub na stanowiskach związanych z wykonywaniem zadań z obszaru geografii wojskowej, co najmniej pięciu lat;
3) innym osobom fizycznym i prawnym, krajowym i zagranicznym, szczególnie zasłużonym dla geografii wojskowej.
5. Odznakę nadaje szef1 komórki lub jednostki organizacyjnej resortu obrony narodowej właściwej do spraw geografii wojskowej2 na wniosek Komisji do Spraw Odznaki Pamiątkowej, zwanej dalej „Komisją”.
6. Komisja powoływana jest rozkazem szefa komórki lub jednostki organizacyjnej resortu obrony narodowej właściwej do spraw geografii wojskowej. W skład komisji wchodzą:
1) przewodniczący – zastępca szefa komórki lub jednostki organizacyjnej resortu obrony narodowej właściwej do spraw geografii wojskowej;
2) zastępca przewodniczącego – mąż zaufania korpusu oficerów zawodowych komórki lub jednostki organizacyjnej resortu obrony narodowej właściwej do spraw geografii wojskowej;
3) sekretarz – przedstawiciel komórki lub jednostki organizacyjnej resortu obrony narodowej właściwej do spraw geografii wojskowej wybrany na zebraniu ogólnym żołnierzy zawodowych i pracowników wojska;
4) członkowie – przedstawiciele podległych wojskowych jednostek geograficznych wybrani na zebraniach ogólnych żołnierzy zawodowych i pracowników wojska – po jednym przedstawicielu z każdej jednostki.
Kadencja Komisji trwa trzy lata. Uzupełnienia składu komisji w czasie trwania kadencji dokonuje się bezpośrednio po ubyciu jej członka.
7. Do właściwości Komisji należy opiniowanie wniosków o nadanie i pozbawienie odznaki oraz prowadzenie ewidencji nadanych odznak.
8. Komisja podejmuje decyzje w jawnym głosowaniu, zwykłą większością głosów. Z posiedzenia Komisji sporządzany jest pisemny protokół, który przewodniczący przedstawia szefowi komórki lub jednostki organizacyjnej resortu obrony narodowej właściwej do spraw geografii wojskowej.
9. Prawo zgłaszania do komisji kandydatur (wniosków) do odznaki przysługuje:
1) szefowi komórki lub jednostki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw geografii wojskowej – w stosunku do wszystkich żołnierzy zawodowych i pracowników wojska oraz innych osób fizycznych i prawnych o których mowa w pkt 4 ppkt 3);
2) dowódcy wojskowej jednostki geograficznej – w stosunku do podległych żołnierzy zawodowych i pracowników wojska oraz innych osób fizycznych i prawnych o których mowa w pkt 4 ppkt 3;
3) organom przedstawicielskim żołnierzy zawodowych podległych jednostek geograficznych – w stosunku do osób fizycznych i prawnych o których mowa w pkt 4 ppkt 3;
4) bezpośredniemu przełożonemu żołnierza lub pracownika wojska wykonującego zadania z obszaru geografii wojskowej w innych komórkach i jednostkach organizacyjnych resortu obrony narodowej niż jednostki geograficzne.
10. Potwierdzeniem prawa do odznaki jest legitymacja.
11. Odznaki posiadają numerację. Każda odznaka posiada na rewersie wygrawerowany numer. Przyjmuje się kontynuację numeracji wydawanych odznak w odniesieniu do odznak dotychczas wydanych na mocy Decyzji Nr 53/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 marca 2002 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej Służby Topograficznej Wojska Polskiego (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. Nr 4 poz. 33).
12. Fakt nadania odznaki ogłasza się w rozkazie komórki lub jednostki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw geografii wojskowej.
13. Odznakę wraz z legitymacją wręcza się żołnierzom zawodowym i pracownikom wojska z okazji Święta Geografii Wojskowej lub innych świąt państwowych i resortowych, wyjątkowo – w innych, szczególnie ważnych okolicznościach. Innym osobom fizycznym i prawnym, krajowym i zagranicznym, odznakę wraz z legitymacją wręczać można również w innym terminie. Wręczenia dokonuje szef komórki lub jednostki organizacyjnej resortu Obrony Narodowej właściwej do spraw geografii wojskowej lub osoba przez niego upoważniona.
14. Prawo do odznaki tracą osoby ukarane prawomocnym wyrokiem sądownym lub dyscyplinarnie za przestępstwo, wykroczenie lub przewinienie dyscyplinarne, popełnione z winy umyślnej lub z niskich pobudek, naruszające godność i honor.
15. Decyzję o pozbawieniu prawa do odznaki podejmuje szef komórki lub jednostki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw geografii wojskowej z własnej inicjatywy lub na wniosek komisji.
16. Od decyzji przysługuje prawo do odwołania na piśmie do bezpośredniego przełożonego szefa komórki lub jednostki organizacyjnej resortu Obrony Narodowej właściwej do spraw geografii wojskowej, w terminie czternastu dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki. Decyzja bezpośredniego przełożonego wyższego szczebla jest ostateczna.
17. Pozbawienie prawa do odznaki ogłasza się w rozkazie szefa komórki lub jednostki organizacyjnej resortu Obrony Narodowej właściwej do spraw geografii wojskowej.
18. Odznakę nosi się na lewej kieszeni munduru galowego i wyjściowego, zgodnie z zasadami określonymi w przepisach. Odznaka może być noszona na ubiorze cywilnym oraz na umundurowaniu organizacyjnym zarejestrowanych związków, organizacji i stowarzyszeń.
19. Miniaturkę odznaki można nosić do wizytowego ubioru cywilnego w jego lewej klapie.
20. Posiadaczom odznak nie przysługują żadne prawa ani przywileje z tytułu ich posiadania.
21. Wizerunek odznaki może być rozpowszechniany za zgodą szefa komórki lub jednostki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw geografii wojskowej, w tym umieszczany na drukach, wydawnictwach oraz materiałach promocyjnych.
22. Koszty wykonania legitymacji, odznaki oraz miniaturki odznaki nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.
|
1 Obecnie: Szef Geografii Wojskowej
2 Obecnie: Szefostwo Geografii Wojskowej