Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2012-09-20
Wersja aktualna od 2012-09-20
obowiązujący
Departament Wychowania i Promocji Obronności
DECYZJA Nr 262/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 3 września 2012 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Obrony Narodowej.
Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z § 34 pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689) oraz z pkt 3 decyzji 229/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego (Dz. Urz. MON Nr 9, poz. 105 oraz z 2011 r. Nr 22, poz. 327) - po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej - ustala się, co następuje:
1. Wprowadza się odznakę pamiątkową Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Obrony Narodowej, zwaną dalej „odznaką”.
2. Zatwierdza się :
1) wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2) wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji;
3. Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.
4. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
z upoważnienia
Ministra Obrony Narodowej:
Sekretarz Stanu: Cz. Mroczek
Załączniki do decyzji Nr 262/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 03.09.2012 r. (poz. 342)
Załącznik Nr 1
WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO
MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ
Załącznik Nr 2
WZÓR GRAFICZNY LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO
MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ
Załącznik Nr 3
REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO
MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ
1. Celem wprowadzenia odznaki pamiątkowej Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Obrony Narodowej, zwanej dalej „odznaką”, jest kultywowanie i popularyzacja tradycji będącej świadectwem odrębności organizacyjnej oraz symbolu dumy z przynależności duchowej do jednej rodziny wojskowej, szczególnie wysoko ceniącej zaangażowanie, profesjonalizm i przydatność w służbie. Odznaka będzie również wyrazem uznania dla żołnierzy i pracowników wojska.
2. Odznaka wykonana jest na planie krzyża maltańskiego, pokrytego granatową emalią ze srebrzonymi obrzeżami. Barwa emalii nawiązuje do barwy odznaki pamiątkowej Sztabu Generalnego WP, podkreślając podporządkowanie Centrum Zarządzania Kryzysowego MON szefowi Sztabu Generalnego WP. Centralną część krzyża zajmuje stalowy, oksydowany orzeł Ministerstwa Obrony Narodowej ze złotą koroną. Wizerunek orła wpisany jest w srebrzony krąg pokryty białą emalią. W dolne ramię krzyża wpisane zostały skrzyżowane buzdygany barwy złotej, przepasane biało-czerwoną wstęgą. Na trzy pozostałe ramiona krzyża nałożono litery CZK stanowiące skrót nazwy Centrum Zarządzania Kryzysowego. Orzeł MON podkreśla fakt, że CZK jest jednostką organizacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej, natomiast dwa skrzyżowane buzdygany stanowią symbol dowodzenia i kierowania. Biało-czerwona wstęga mówi o narodowym charakterze instytucji.
3. Prawo do otrzymania odznaki przysługuje:
1) szefowi CZK MON, z tytułu objęcia stanowiska służbowego;
2) żołnierzom zawodowym CZK MON, po co najmniej dwuletniej nienagannej służbie (w uzasadnionych przypadkach np. dokonanie czynu bohaterskiego, okres ten może być skrócony);
3) pracownikom wojska, po nienagannym przepracowaniu w CZK MON co najmniej dwóch lat,
4) żołnierzom rezerwy (w stanie spoczynku), którzy pełnili zawodową służbę wojskową w CZK MON lub byłej Dyżurnej Służbie Operacyjnej Sił Zbrojnych RP i odpowiadają warunkowi określonemu w ppkt 2;
5) wyjątkowo, na wniosek Komisji do Spraw Odznaki Pamiątkowej, zwanej dalej „Komisją”, innym osobom fizycznym i prawnym, które stale współpracują w dziedzinie umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej i patriotycznego wychowania żołnierzy oraz szczególnie zasłużyły się w upowszechnianiu i popularyzacji CZK MON.
4. Odznakę nadaje się imiennie wraz z legitymacją.
5. Odznakę nadaje szef CZK MON na wniosek Komisji lub zebrania oficerów i podoficerów zawodowych.
6. Z tytułu posiadania odznaki nie przysługują żadne dodatkowe prawa ani przywileje.
7. Odznakę wręcza się z okazji świąt państwowych i wojskowych, zgodnie z wymogami ceremoniału wojskowego.
8. Odznakę nosi się na środku lewej kieszeni munduru wyjściowego. Szczegółowe zasady noszenia odznaki określają przepisy ubiorcze żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
9. Wizerunek odznaki może być umieszczany i używany na drukach i wydawnictwach wojskowych oraz materiałach popularyzujących CZK MON, za zgodą szefa CZK MON.
10. Prawo do odznaki tracą żołnierze prawomocnie ukarani sądownie lub dyscyplinarnie za przestępstwo, wykroczenie lub przewinienie dyscyplinarne popełnione z winy umyślnej lub niskich pobudek. Przepis stosuje się odpowiednio do pracowników wojska.
11. Decyzję o pozbawieniu prawa do odznaki podejmuje szef CZK MON z własnej inicjatywy lub na wniosek Komisji. Od decyzji tej przysługuje prawo odwołania na piśmie do Szefa Sztabu Generalnego WP, w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki. Decyzja Szefa Sztabu Generalnego WP jest ostateczna.
12. Fakt nadania lub pozbawienia prawa do odznaki odnotowuje się w rozkazie dziennym szefa CZK MON.
13. Komisję powołuje szef CZK MON na podstawie wniosków zgłoszonych przez zebranie żołnierzy zawodowych. Komisję tworzy trzech żołnierzy zawodowych. W razie konieczności skład komisji jest na bieżąco uzupełniany.
14. Pracą Komisji kieruje przewodniczący. Spośród pozostałych członków wybierany jest Sekretarz.
15. Do zadań Komisji w szczególności należy:
1) opiniowanie wniosków o nadanie lub pozbawienie prawa do odznaki,
2) prowadzenie ewidencji nadanych odznak.
16. Opinie Komisji formułowane są na zasadzie jednomyślności. Treść opinii w całości odnotowuje się w protokole posiedzenia. Protokół podpisany przez wszystkich członków przedstawia się bezpośrednio szefowi CZK MON.
17. Zajęcie stanowiska przez Komisję powinno następować w ciągu 7 dni. Posiedzenie zwołane dla rozpatrzenia przedłożonych wniosków jest prawomocne w obecności co najmniej 2/3 składu Komisji.
18. Koszty wykonania matrycy i kolejnych serii odznaki nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.