Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2012-04-19
Wersja aktualna od 2012-04-19
obowiązujący
Departament Wychowania i Promocji Obronności
DECYZJA Nr 95/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 marca 2012 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Tomyślu
Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z § 34 pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689) oraz pkt 3 decyzji Nr 229/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego (Dz. Urz. MON Nr 9, poz. 105 oraz z 2011 r. Nr 22, poz. 237) - po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej - ustala się, co następuje:
1. Wprowadza się odznakę pamiątkową, zwaną dalej „odznaką”, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Tomyślu.
2. Zatwierdza się :
1) wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2) wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji.
3. Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.
4. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
z upoważnienia
Ministra Obrony Narodowej:
Sekretarz Stanu: Cz. Mroczek
Załączniki do decyzji Nr 95/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 29 marca 2012 r. (poz. 119)
Załącznik Nr 1
WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
WOJSKOWEJ KOMENDY UZUPEŁNIEŃ W NOWYM TOMYŚLU
Załącznik nr 2
WZÓR LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
WOJSKOWEJ KOMENDY UZUPEŁNIEŃ W NOWYM TOMYŚLU
Załącznik nr 3
REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
WOJSKOWEJ KOMENDY UZUPEŁNIEŃ W NOWYM TOMYŚLU
1. Odznaka pamiątkowa, zwana dalej „odznaką” Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Tomyślu jest wyrazem uznania za nienaganną służbę i pracę oraz zaszczytnym wyróżnieniem nadawanym żołnierzom i pracownikom wojska, a także osobom szczególnie zasłużonym dla Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Tomyślu, zwana dalej „WKU”.
2. Odznaka o wymiarach 40 x 40 mm jest umieszczona na planie krzyża maltańskiego. Ramiona krzyża są w barwie granatu. Na górnym ramieniu znajdują się srebrne litery „WKU”, a na dolnym ramieniu, również barwy srebrnej - data „1945” (początek funkcjonowania administracji wojskowej w Nowym Tomyślu). W centrum krzyża umieszczono herb miasta Nowego Tomyśla. Całość oplata srebrny wieniec wawrzynu, który jest symbolem oznaki korpusu osobowego administracji wojskowej.
3. Prawo do otrzymania odznaki przysługuje:
1) Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień z tytułu objęcia stanowiska służbowego;
2) żołnierzom zawodowym po przesłużeniu w WKU co najmniej 2 lat;
3) pracownikom wojska po przepracowaniu w WKU 2 lat;
5) wyjątkowo, na wniosek komisji do spraw odznaki pamiątkowej, zwanej dalej „Komisją” - innym osobom fizycznym i prawnym, szczególnie zasłużonym dla WKU.
4. Odznakę nadaje się imiennie wraz z legitymacją.
5. Opinia o nadaniu lub pozbawieniu odznaki podejmowana jest na posiedzeniu Komisji i przedstawiana do zatwierdzenia Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień. Fakt nadania lub pozbawienia odznaki ogłaszany jest w rozkazie dziennym.
6. Komisję powołuje Wojskowy Komendant Uzupełnień. W jej skład wchodzą:
1) przewodniczący - żołnierz najstarszy służbą,
2) sekretarz komisji - wybrany na pierwszym posiedzeniu komisji,
3) członkowie - dwóch najstarszych stażem pracy w WKU pracowników wojska.
7. Wręczanie odznaki odbywa się na uroczystej zbiórce stanu osobowego w dniach świąt państwowych i wojskowych. W wyjątkowych sytuacjach, odznakę można wręczać w innych dniach.
8. Prawo do odznaki pamiątkowej tracą żołnierze oraz pracownicy wojska skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej lub z niskich pobudek, a w uzasadnionych przypadkach również żołnierze ukarani za przewinienia dyscyplinarne.
9. Decyzję o pozbawieniu prawa do odznaki podejmuje Wojskowy Komendant Uzupełnień na wniosek Komisji. Z wnioskiem o odebranie odznaki może również wystąpić Wojskowy Komendant Uzupełnień, zebranie żołnierzy i pracowników wojska. Od decyzji przysługuje prawo odwołania na piśmie do dowódcy wyższego szczebla w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki. Decyzja przełożonego wyższego szczebla jest ostateczna.
10. Odznakę nosi się na lewej kieszeni munduru, zgodnie z przepisami ubiorczymi żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
11. Wizerunek odznaki pamiątkowej może być używany na drukach, których tematyka jest ściśle związana z WKU, za zgodą Wojskowego Komendanta Uzupełnień.
12. Posiadaczom odznaki nie przysługują żadne prawa i przywileje z tytułu jej posiadania.
13. Koszty wykonania odznaki pamiątkowej nie mogą obciążać resortu obrony narodowej.
14. Jeden egzemplarz odznaki wraz z dokumentacją przekazuje się do Muzeum Wojska Polskiego.