Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2012-03-27
Wersja aktualna od 2012-03-27
obowiązujący
Departament Wychowania i promocji Obronności
DECYZJA Nr 70/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 6 marca 2012 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tychach
Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z § 34 pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689) oraz pkt 3 decyzji Nr 229/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego (Dz. Urz. MON Nr 9, poz. 105 oraz z 2011 r. Nr 22, poz. 327) - po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej - ustala się, co następuje:
1. Wprowadza się odznakę pamiątkową, zwaną dalej „odznaką”, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tychach.
2. Zatwierdza się:
1) wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2) wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji.
3. Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.
4. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej:
Sekretarz Stanu: Cz. Mroczek
Załączniki do decyzji Nr 70/MON
Ministra Obrony Narodowej
z dnia 6 marca 2012 r. (poz. 97)
Załącznik Nr 1
WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ WOJSKOWEJ KOMENDY UZUPEŁNIEŃ W TYCHACH
Załącznik Nr 2
WZÓR GRAFICZNY LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ WOJSKOWEJ KOMENDY UZUPEŁNIEŃ W TYCHACH
Załącznik Nr 3
REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ WOJSKOWEJ KOMENDY UZUPEŁNIEŃ W TYCHACH
1. Odznaka pamiątkowa Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tychach, zwana dalej „odznaką”, jest symbolem przywiązania do macierzystej jednostki organizacyjnej resortu obrony narodowej, wyrazem uznania za nienaganną służbę i pracę oraz zaszczytnym wyróżnieniem przyznawanym przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Tychach.
2. Odznaka o wymiarach 45 x 45 mm wykonana jest z metalu i ma kształt krzyża maltańskiego. Pośrodku krzyża umieszczony jest wizerunek herbu miasta Tychy, gdzie WKU ma swoją siedzibę. Brunatna barwa krzyża nawiązuje do barw administracji wojskowej. Na ramionach krzyża umieszczone są litery „WKU” będące skrótem nazwy instytucji oraz liczba 1975 oznaczająca rok jej powstania.
3. Prawo do otrzymania odznaki przysługuje:
1) Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień w Tychach z tytułu objęcia stanowiska służbowego;
2) żołnierzom zawodowym po przesłużeniu roku w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Tychach;
3) byłym żołnierzom zawodowym pełniącym służbę w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Tychach przez okres nie krótszy niż 2 lata;
4) pracownikom Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tychach po przepracowaniu w niej co najmniej 2 lat;
5) oficerom, podoficerom, szeregowym rezerwy będącym na przydziałach mobilizacyjnych w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Tychach przez okres nie krótszy niż 2 lata i po odbyciu ćwiczeń wojskowych;
6) osobom posiadającym pracownicze przydziały mobilizacyjne i kryzysowe Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Tychach przez okres nie krótszy niż 2 lata;
7) wyjątkowo, na wniosek komisji do spraw odznaki pamiątkowej, zwanej dalej „komisją”, osobom fizycznym i prawnym szczególnie zasłużonym dla WKU w Tychach.
4. Wnioski kandydatów o nadanie odznaki oprócz Komisji mogą zgłaszać także osoby, stowarzyszenia lub inne podmioty, z poza Wojskowej Komendy Uzupełnień. Wnioski powinny być zaopiniowanie przez komisję.
5. Odznakę nadaje się imiennie wraz z legitymacją.
6. Odznakę nadaje Wojskowy Komendant Uzupełnień na wniosek komisji.
7. Komisję powołuje oraz odwołuje Wojskowy Komendant Uzupełnień w Tychach.
8. Do zadań komisji, w szczególności, należy:
1) składanie i opiniowanie wniosków o nadanie lub pozbawienie odznaki;
2) prowadzenie ewidencji nadanych odznak;
3) sprawowanie nadzoru na przestrzeganiem regulaminu.
9. W skład komisji wchodzą:
1) Przewodniczący - przedstawiciel korpusu oficerów starszych;
2) Członek stały - przedstawiciel korpusu oficerów młodszych;
3) Członek niestały - mąż zaufania pracowników wojska zapraszany do rozpatrywania wniosków dotyczących pracowników wojska oraz instytucji.
10. Osoba, której ma być nadana odznaka lub która ma być pozbawiona odznaki, podlega wyłączeniu z prac komisji w zakresie dotyczącym rozpatrywania jej sprawy, a na jej miejsce Wojskowy Komendant Uzupełnień w Tychach wyznacza w rozkazie dziennym, inną osobę do składu komisji.
11. Termin obrad Komisji oraz jej imienny skład podawane są do wiadomości w rozkazie dziennym Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Tychach oraz przez ogłoszenie podczas odpraw lub spotkań stanu osobowego.
12. Komisja obraduje, nie później niż na 14 dni przed ustalonymi datami wręczenia odznaki, a także w innym terminie na wniosek Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Tychach.
13. Odznakę wręcza się z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz innych ważnych dla służby okolicznościach, zgodnie z wymogami ceremoniału wojskowego.
14. Odznakę nosi się zgodnie z obowiązującymi przepisami ubiorczymi żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
15. Prawo do odznaki tracą osoby prawomocnie ukarane sądownie za przestępstwo popełnione z winy umyślnej lub niskich pobudek, a w uzasadnionych przypadkach żołnierze ukarani za przewinienie dyscyplinarne.
16. Decyzję o pozbawieniu praw do odznaki podejmuje Wojskowy Komendant Uzupełnień z własnej inicjatywy albo na wniosek Komisji. Od decyzji Komendanta przysługuje prawo odwołania na piśmie do przełożonego wyższego szczebla w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki. Decyzja przełożonego wyższego szczebla jest ostateczna.
17. Fakt nadania lub pozbawienia prawa do odznaki odnotowuje się w rozkazie dziennym i kronice Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tychach.
18. Odznaka przyznawana jest jednorazowo.
19. Koszty wykonania odznaki nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.