Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2012-02-24
Wersja aktualna od 2012-02-24
obowiązujący
Departament Wychowania i Promocji Obronności
DECYZJA Nr 3/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 5 stycznia 2012 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego
Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z § 34 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689) oraz z pkt 3 decyzji 229/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego (Dz. Urz. MON Nr 9, poz. 105) - po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej - ustala się co następuje:
1. Wprowadza się odznakę pamiątkową Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego, zwaną dalej „odznaką”.
2. Zatwierdza się :
1) wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2) wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji;
3. Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.
4. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej:
Sekretarz Stanu: Cz. Mroczek
Załączniki do decyzji Nr 3/MON
Ministra Obrony Narodowej
z dnia 5 stycznia 2012 r. (poz. 3).
Załącznik Nr 1
WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ WOJSKOWEGO CENTRUM KSZTAŁCENIA MEDYCZNEGO
Załącznik Nr 2
WZÓR GRAFICZNY LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ WOJSKOWEGO CENTRUM KSZTAŁCENIA MEDYCZNEGO
Załącznik Nr 3
REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ WOJSKOWEGO CENTRUM KSZTAŁCENIA MEDYCZNEGO
1. Celem wprowadzenia odznaki pamiątkowej Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego jest kształtowanie poczucia dumy ze służby i pracy w Centrum, pobudzanie motywacji do dalszej wzorowej służby i pracy, umacnianie więzi łączących wszystkich żołnierzy jednostki oraz ich uhonorowanie, a także podniesienie rangi Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego na zewnątrz, w tym podkreślenie związku z miastem stacjonowania.
2. Odznaka pamiątkowa Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego, zwana dalej „odznaką”, ma kształt wypukłego krzyża maltańskiego barwy złotej o wymiarach 40 mm x 40 mm - spoczywającego na wieńcu laurowym w kolorze srebrnym - pokrytego wiśniową emalią która nawiązuje do barwy otoku na czapkach garnizonowych żołnierzy jednostek medycznych. W centralnym kręgu umieszczony jest orzeł wojsk lądowych. Granatowa obwódka wskazuje na związek z historycznymi poprzednikami, żołnierzami służb medycznych Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej. Ponadto kształt i barwy nawiązują do odznak pamiątkowych jednostek, których dziedzictwo tradycji przejęło Centrum. Na bocznych ramionach krzyża znajdują się srebrne litery, skrót nazwy jednostki - „WCKM”. Krzyż maltański przenikają miecz - z lewej strony - oraz laska i wąż eskulapa z drugiej strony, które w symbolice nawiązują do podstawowego celu działalności Centrum - kształcenia kadr pod względem medycznym i wojskowo-medycznym.
3. Każda nadana odznaka posiada na odwrocie numer porządkowy. Potwierdzeniem nadania odznaki jest imienna legitymacja posiadacza z wpisanym numerem odznaki.
4. Komendant Centrum rozkazem organizacyjnym na dany rok powołuje Komisję ds. Odznaki Pamiątkowej, zwanej dalej „Komisją”.
5. Zmiany w składzie Komisji Komendant Centrum podejmuje z własnej inicjatywy lub na wniosek Komisji; wszelkie zmiany w składzie Komisji odnotowuje się w rozkazie dziennym jednostki.
6. W skład Komisji wchodzą:
a) Przewodniczący - Zastępca Komendanta Centrum;
b) członkowi - Szef Logistyki Centrum, Szef Wydziału Ogólnego, Szef Wydziału Dydaktycznego, Komendant Ośrodka Szkolenia, Mąż Zaufania korpusu oficerów zawodowych, Mąż Zaufania korpusu Podoficerów Zawodowych, Oficer Wychowawczy oraz przewodniczący zakładowych organizacji związkowych.
7. Odznakę nadaje Komendant Centrum z własnej inicjatywy lub na wniosek Przewodniczącego Komisji, albo na zaopiniowany przez Komisję wniosek kierownika komórki wewnętrznej bezpośrednio podległej Komendantowi Centrum, zakładowej organizacji związkowej, zebrania oficerskiego lub podoficerów zawodowych. Komisja opiniuje również wnioski o pozbawienie prawa do posiadania odznaki.
8. Komisja podejmuje uchwały na posiedzeniach, w drodze głosowania, zwykłą większością głosów. Przewodniczący Komisji zwołuje posiedzenia Komisji, ustala tryb pracy Komisji i jej posiedzeń, określa zadania członków oraz sposób wypracowywania opinii, wniosków i uchwał.
9. Do kompetencji Komisji należy:
1) opiniowanie wniosków o nadanie odznaki lub pozbawienie prawa do jej noszenia;
2) przechowywanie odznaki i blankietów legitymacji oraz przygotowywanie ich do wręczenia;
3) prowadzenie ewidencji nadanych odznak pamiątkowych i jej bieżące aktualizowanie;
4) w razie potrzeby - rozpatrywanie ofert wykonawców odznaki i dbałość o wykonanie jej zgodnie z ustalonym wzorem.
10. Prawo do otrzymania odznaki przysługuje:
a) Komendantowi Centrum - z tytułu objęcia stanowiska służbowego;
b) żołnierzom zawodowym po przesłużeniu w Centrum co najmniej roku (z zaliczeniem służby w Centrum Szkolenia Wojskowych Służb Medycznych);
c) żołnierzom rezerwy - po co najmniej trzykrotnym udziale w ćwiczeniach w Centrum, za wybitne zasługi;
d) pracownikom wojska - po przepracowaniu w Centrum co najmniej 2 lat (z zaliczeniem pracy w Centrum Szkolenia Wojskowych Służb Medycznych);
e) wyjątkowo - innym osobom fizycznym i prawnym szczególnie zasłużonym dla Centrum.
11. Fakt nadania odznaki pamiątkowej odnotowuje się w rozkazie Komendanta Centrum i Kronice Jednostki.
12. Posiadaczom odznaki nie przysługują jakiekolwiek prawa ani przywileje z tytułu ich posiadania.
13. Odznakę pamiątkową wręcza się w dniu Święta Centrum - 6 września, w dniu zakończenia ćwiczeń wojskowych oraz w dniu zwolnienia żołnierzy do rezerwy, a także w dniu Święta Wojska Polskiego - w czasie uroczystej zbiórki.
14. Odznakę nosi się na lewej kieszeni munduru wyjściowego zgodnie z zasadami określonymi w przepisach ubiorczych żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
15. Odznakę otrzymuje się odpłatnie.
16. Odznakę z numerem 1 przekazuje się do Muzeum WP.
17. Posiadacze odznaki, żołnierze zawodowi i pracownicy wojska, tracą prawo do noszenia odznaki w razie skazania prawomocnym wyrokiem sądu lub ukarania dyscyplinarnego - za przestępstwo, wykroczenie lub przewinienie dyscyplinarne, popełnione z winy umyślnej lub z niskich pobudek; prawo to tracą również pracownicy wojska ukarani karą porządkową za naruszenie obowiązku pracowniczego, popełnione z winy umyślnej lub z niskich pobudek.
18. Decyzję o pozbawieniu prawa do odznaki podejmuje Komendant Centrum z własnej inicjatywy lub na wniosek Komisji.
19. Od decyzji o utracie prawa do noszenia odznaki przysługuje odwołanie do Szefa Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia, w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki. Decyzja Szefa Inspektoratu jest ostateczna.
20. Fakt pozbawienia prawa do odznaki pamiątkowej odnotowuje się w rozkazie Centrum.
21. Wizerunek odznaki pamiątkowej można używać na drukach i wydawnictwach Centrum.
22. Koszt wykonania odznaki nie może obciążać budżetu resortu obrony narodowej.