Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2011-12-22
Wersja aktualna od 2011-12-22
obowiązujący
Departament Wychowania i Promocji Obronności
DECYZJA Nr 410/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 3 listopada 2011 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej, oznaki rozpoznawczej oraz proporczyka na beret 1. batalionu zmechanizowanego 7. Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża
Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z § 34 pkt 2 i pkt 4 lit. a i b rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689) oraz pkt 3 decyzji Nr 229/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego (Dz. Urz. MON Nr 9, poz. 105) - po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej - ustala się, co następuje:
1. Wprowadza się odznakę pamiątkową, zwaną dalej „odznaką”, oznakę rozpoznawczą, zwaną dalej „oznaką” oraz proporczyk na beret, zwany dalej „proporczykiem”, 1. batalionu zmechanizowanego 7. Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża.
2. Zatwierdza się:
1) wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2) wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji;
3) wzory oznaki, stanowiące załączniki Nr 3a i 3b do decyzji;
4) wzór proporczyka, stanowiący załącznik Nr 4 do decyzji.
3. Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 5 do decyzji.
4. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
z upoważnienia
Ministra Obrony Narodowej:
Sekretarz Stanu: Cz. Mroczek
Załączniki do decyzji Nr 410/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 3 listopada 2011 r. (poz. 346)
Załącznik Nr 1
WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
1. BATALIONU ZMECHANIZOWANEGO
7. POMORSKIEJ BRYGADY OBRONY WYBRZEŻA
Załącznik Nr 2
WZÓR GRAFICZNY LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
1. BATALIONU ZMECHANIZOWANEGO
7. POMORSKIEJ BRYGADY OBRONY WYBRZEŻA
Załącznik Nr 3a
WZÓR GRAFICZNY OZNAKI ROZPOZNAWCZEJ
1. BATALIONU ZMECHANIZOWANEGO
7. POMORSKIEJ BRYGADY OBRONY WYBRZEŻA NA MUNDUR WYJŚCIOWY
Załącznik Nr 3b
WZÓR GRAFICZNY OZNAKI ROZPOZNAWCZEJ
1. BATALIONU ZMECHANIZOWANEGO
7. POMORSKIEJ BRYGADY OBRONY WYBRZEŻA NA MUNDUR POLOWY
Załącznik Nr 4
WZÓR GRAFICZNY PROPORCZYKA NA BERET
1. BATALIONU ZMECHANIZOWANEGO
7. POMORSKIEJ BRYGADY OBRONY WYBRZEŻA
Załącznik Nr 5
REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
1. BATALIONU ZMECHANIZOWANEGO
7. POMORSKIEJ BRYGADY OBRONY WYBRZEŻA
1. Odznaka pamiątkowa 1. batalionu zmechanizowanego jest honorowym wyróżnieniem nadawanym żołnierzom za szczególne osiągnięcia w służbie, pracy wychowawczej, społecznej i działalności pomnażającej dorobek jednostki wojskowej oraz innym osobom fizycznym i prawnym, szczególnie dla niej zasłużonym. Jest ona wyrazem poświęcenia i więzi posiadacza odznaki z jednostką wojskową i rodzajem Sił Zbrojnych, czynnikiem podnoszącym prestiż jednostki wojskowej na zewnątrz i dumę z przynależności do niej. Fakt otrzymania odznaki zobowiązuje jej posiadacza do ciągłego wyrażania i przestrzegania cnót obywatelskich i żołnierskich w służbie i poza nią.
2. Odznaka pamiątkowa 1. batalionu zmechanizowanego ma kształt krzyża maltańskiego o wymiarach 44 na 44 mm, z okrągłą tarczą pośrodku. Ramiona krzyża odznaki o złotych krawędziach wypełnione są szmaragdową emalią z białą obwódką, okrągła tarcza otoczona złotym wieńcem laurowym pokryta jest wewnątrz granatową emalią z nałożonymi złotymi inicjałami „b1z”. Ramiona krzyża połączone są złotym okręgiem, na którym widoczne są napisy: z lewej strony u góry wpisane są inicjały „8psk” oznaczające 8. Pułk Strzelców Konnych, z lewej strony u dołu okręgu data „1921” oznaczająca datę sformowania 8. Pułku Strzelców Konnych, z prawej strony u góry okręgu wpisany jest skrót „8br”, oznaczający 8. batalion rozpoznawczy, z prawej strony u dołu okręgu umieszczona jest data „1994” oznaczająca datę sformowania 8. batalionu rozpoznawczego.
3. Nadawanie i pozbawianie prawa do posiadania odznaki odbywa się na wniosek komisji do spraw odznaki, zwanej dalej „komisją”. Komisję wybiera się na zebraniu ogólnym żołnierzy 1. batalionu zmechanizowanego. Skład komisji ogłasza się w rozkazie dziennym dowódcy batalionu.
4. W skład komisji wchodzi przedstawiciel: oficerów zawodowych, podoficerów zawodowych, szeregowych zawodowych i pracowników wojska.
5. Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać następujące dane:
1) stopień, imię i nazwisko kandydata;
2) charakterystykę przebiegu służby wojskowej (pracy) z uwzględnieniem osiągnięć w szkoleniu i dyscyplinie;
3) inne dane mające wpływ na nadanie odznaki.
Do wniosku należy dołączyć potwierdzoną kopię karty wyróżnień żołnierza.
6. Rozpatrzenie wniosku o nadanie odznaki odbywa się na posiedzeniu komisji. Rozpatrzenie wniosku polega na sprawdzeniu czy kandydat odpowiada kryteriom nadania odznaki. Komisja przedstawia na wniosku swoją opinię. Protokół z posiedzenia komisji podpisuje cały jej skład osobowy. Przewodniczący przedstawia wniosek do zatwierdzenia dowódcy 1. batalionu zmechanizowanego.
7. Dowódca powinien zatwierdzić wniosek w terminie do 7 dni i ogłosić go w rozkazie dziennym.
8. Prawo do otrzymania odznaki pamiątkowej przysługuje:
1) dowódcy 1. batalionu zmechanizowanego, z tytułu objęcia stanowiska służbowego;
2) żołnierzom 1. batalionu zmechanizowanego, którzy spełniają następujące warunki:
a) staż służby w 1. batalionie zmechanizowanym - co najmniej 2 lata,
b) nienaganny przebieg służby zawodowej,
c) pozytywna ocena z ostatniego opiniowania;
3) żołnierzom rezerwy, którzy mają nadany przydział mobilizacyjny do 1. batalionu zmechanizowanego;
4) pracownikom wojska.
9. Wyjątkowo odznakę pamiątkową, na wniosek komisji, mogą otrzymać inne osoby fizyczne i prawne za wybitne zasługi dla 1. batalionu zmechanizowanego.
10. Prawo do posiadania odznaki pamiątkowej tracą żołnierze prawomocnie ukarani wyrokiem sądowym lub dyscyplinarnie za przestępstwo, wykroczenie lub przewinienie dyscyplinarne, popełnione z winy umyślnej lub niskich pobudek godzących w honor i dobre imię żołnierza.
11. Decyzję o pozbawieniu prawa do posiadania odznaki, z podaniem przyczyn, podejmuje dowódca 1. batalionu zmechanizowanego na wniosek komisji i ogłasza ją w rozkazie dziennym.
12. Żołnierz pozbawiony prawa do posiadania odznaki oddaje legitymację przewodniczącemu komisji.
13. Pozbawienie prawa do odznaki pamiątkowej odbywa się na zebraniach środowiskowych żołnierzy w poszczególnych korpusach osobowych i pracowników wojska.
14. Od decyzji dowódcy 1. batalionu zmechanizowanego przysługuje prawo odwołania na piśmie do dowódcy wyższego szczebla w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki. Decyzja dowódcy wyższego szczebla jest ostateczna.
15. Odznakę nadaje dowódca 1. batalionu zmechanizowanego i wręcza je z okazji:
1) świąt państwowych oraz święta batalionu, święta Wojsk Lądowych, Święta Wojska Polskiego;
2) w dniu zwalniania żołnierzy do rezerwy;
3) innych, szczególnie ważnych dla służby okolicznościach.
16. Odznakę pamiątkową wręcza dowódca jednostki wojskowej lub jego przedstawiciel na zbiórce stanu osobowego jednostki wojskowej.
17. Koszty wykonania matrycy i kolejnych serii odznaki pamiątkowej 1. batalionu zmechanizowanego nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.
18. Szczegółowe zasady noszenia odznaki pamiątkowej przez żołnierzy określone są w przepisach ubiorczych żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
19. Odznakę pamiątkową lub jej miniaturkę można nosić do wizytowego ubioru cywilnego w jego lewej klapie.
20. Wizerunek odznaki pamiątkowej może być umieszczony na drukach za pisemną zgodą dowódcy 1. batalionu zmechanizowanego.
21. Posiadaczom odznaki pamiątkowej nie przysługują żadne dodatkowe prawa ani przywileje.