Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2011-10-04
Wersja aktualna od 2011-10-04
obowiązujący
Inspektorat Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej
DECYZJA Nr 309/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 22 sierpnia 2011 r.
w sprawie systemu kształcenia szeregowych zawodowych oraz systemu doskonalenia zawodowego podoficerów zawodowych w grupie osobowej ochrony przeciwpożarowej
Na podstawie § 1 pkt 9 lit. e oraz § 2 pkt 7 i 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 1996 r. Nr 94, poz. 426) oraz w związku z nową organizacją szkół podoficerskich ustala się, co następuje:
1. Decyzja określa:
1) zasady organizacji i tryb kształcenia szeregowych zawodowych na podoficerów zawodowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w grupie osobowej ochrony przeciwpożarowej, zwane dalej „kształceniem na podoficerów”;
2) zasady organizacji kursów kwalifikacyjnych i doskonalących w ramach systemu doskonalenia zawodowego żołnierzy zawodowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej dla podoficerów grupy osobowej ochrony przeciwpożarowej.
2. Kursy kwalifikacyjne na stopień plutonowego i młodszego chorążego w grupie osobowej ochrony przeciwpożarowej odbywają się w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz w części specjalistycznej w Szkole Specjalistów Pożarnictwa w Grupie będącej w strukturze 1. Ośrodka Szkolenia Kierowców, a od dnia 1 stycznia 2012 r. strukturze Centrum Szkolenia Logistyki.
3. Kształcenie na podoficerów odbywa się w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz w części specjalistycznej w Szkole Specjalistów Pożarnictwa w Grupie będącej w strukturze 1. Ośrodka Szkolenia Kierowców, a od dnia 1 stycznia 2012 r. w strukturze Centrum Szkolenia Logistyki, w ramach kursu zakończonego egzaminem na podoficera.
4. Kursy doskonalące, o których mowa w pkt 1 ppkt 2 od dnia 1 września 2011 r. odbywają się w Szkole Specjalistów Pożarnictwa w Grupie.
5. Warunkiem kształcenia na podoficerów jest posiadanie przez szeregowych zawodowych co najmniej świadectwa ukończenia szkolenia podstawowego strażaka jednostki ochrony przeciwpożarowej, z uwzględnieniem art. 36 ust. 1 pkt 2 oraz art. 126 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593, z późn. zm.1)).
6. W ramach postępowania rekrutacyjnego dla szeregowych zawodowych jednostki ochrony przeciwpożarowej ubiegających się o przyjęcie do szkoły podoficerskiej, rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza Szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.
7. Dla szeregowych zawodowych, kształcących się na podoficerów spośród żołnierzy jednostki ochrony przeciwpożarowej nauka odbywa się w rozbiciu na etapy szkolenia:
1) ogólne;
2) specjalistyczne;
3) praktyki.
8. Szkolenie ogólne realizowane jest w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu.
9. Szkolenie specjalistyczne realizowane jest w Szkole Specjalistów Pożarnictwa w Grupie według „Programu szkolenia uzupełniającego strażaka jednostki ochrony przeciwpożarowej”.
10. Praktyki odbywane w ramach kształcenia na podoficerów realizowane są w macierzystych pododdziałach wojskowych straży pożarnych lub w wojskowych strażach pożarnych wskazanych przez Szefa Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.
11. Dowódcy: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych i Garnizonu Warszawa oraz Szefowie: Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia, corocznie, w terminie do końca marca, składają do Szefa Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej zapotrzebowania na uzupełnienie stanowisk etatowych zaszeregowanych do stopnia etatowego kaprala w podporządkowanych wojskowych strażach pożarnych.
12. Szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej corocznie, w terminie do końca kwietnia, na podstawie złożonych zapotrzebowań, o których mowa w pkt 11, dokonuje analizy potrzeb uzupełnienia stanowisk etatowych, zaszeregowanych do stopnia etatowego kaprala w wojskowych strażach pożarnych i wnioskuje do dyrektora departamentu właściwego do spraw kadr przez Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego o przyznanie limitu miejsc dla potrzeb szkolenia kursowego szeregowych zawodowych na podoficerów.
13. Dyrektor departamentu właściwego do spraw kadr podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu do postępowania rekrutacyjnego na kształcenie na podoficerów.
14. Szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej:
1) realizuje nadzór merytoryczny w procesie szkolenia specjalistycznego oraz praktyk w systemie kształcenia na podoficerów;
2) opracowuje wykaz wojskowych straży pożarnych, w których będą odbywać się praktyki w ramach kształcenia na podoficerów;
3) opracowuje wytyczne do przeprowadzenia kursów kwalifikacyjnych w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu na stopień wojskowy plutonowego oraz młodszego chorążego uwzględniając specyfikę przygotowania zawodowego w grupie osobowej ochrony przeciwpożarowej;
4) opracowuje założenia organizacyjno-programowe dla kursów doskonalących realizowanych w ramach systemu doskonalenia zawodowego;
5) dokonuje doboru odpowiedniej kadry dydaktycznej do realizacji szkolenia specjalistycznego w systemie kształcenia na podoficerów oraz w systemie doskonalenia zawodowego żołnierzy zawodowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej dla podoficerów grupy osobowej ochrony przeciwpożarowej.
15. Dowódca Wojsk Lądowych:
1) organizuje rekrutację spośród szeregowych zawodowych do kształcenia na podoficerów, włączając do komisji rekrutacyjnej specjalistów wskazanych przez Szefa Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej;
2) zapewnia warunki realizacji kształcenia na podoficerów w zakresie szkolenia ogólnego prowadzonego w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu.
16. Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych zapewnia warunki realizacji kształcenia na podoficerów oraz realizacji kształcenia w ramach systemu doskonalenia zawodowego przez:
1) uwzględnienie w realizowanych programach dydaktycznych wytycznych Szefa Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej do programów nauczania w zakresie szkolenia specjalistycznego;
2) zapewnienie środków finansowych na realizację szkolenia specjalistycznego w Szkole Specjalistów Pożarnictwa w Grupie;
3) przygotowanie zaplecza szkoleniowego (sfinansowanie zakupów, remontów i konserwacji) wraz z wyposażeniem w sprzęt pożarniczy, specjalistyczny, dydaktyczny oraz literaturę fachową.
17. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: T. Siemoniak
|
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2010 r. Nr 107, poz. 679, Nr 113, poz. 745, Nr 127, poz. 857, Nr 182, poz. 1228 i Nr 238, poz. 1578 oraz z 2011 r. Nr 22, poz. 114 i Nr 112, poz. 654.