Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2011-08-01
Wersja aktualna od 2011-08-01
obowiązujący
Departament Prawny
ZARZĄDZENIE Nr 34/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 30 czerwca 2011 r.
w sprawie obowiązków dowódców jednostek wojskowych w zakresie zapewnienia żołnierzom wykonywania uprawnień wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej
Na podstawie art. 30 § 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, Nr 26, poz. 134, Nr 94, poz. 550 i Nr 102, poz. 588) zarządza się, co następuje:
§ 1. Zarządzenie określa sposób realizacji obowiązków dowódców jednostek wojskowych, zwanych dalej „dowódcami”, w zakresie zapewnienia podległym im żołnierzom pełniącym zasadniczą lub okresową służbę wojskową oraz pełniącym służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych, jak również żołnierzom odbywającym ćwiczenia wojskowe i przeszkolenie wojskowe, zwanych dalej „żołnierzami”, możliwości dopisania do wybranego spisu wyborców, sporządzonego dla miejscowości, w której odbywają służbę, a także zapewnienia im wykonywania funkcji członków obwodowych komisji wyborczych i mężów zaufania oraz wskazuje analogiczne uprawnienia w tym zakresie żołnierzy służby przygotowawczej.
§ 2. Dowódcy zapewnią poinformowanie żołnierzy o możliwości dopisania się do wybranego spisu wyborców oraz o siedzibach (adresach) obwodowych komisji wyborczych utworzonych w miejscowości, w której pełnią lub odbywają służbę, i o siedzibach (adresach) właściwych miejscowo urzędów gmin.
§ 3. W okresie, o którym mowa w art. 30 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, zwanej dalej „Kodeksem wyborczym”, dowódcy udzielą żołnierzom przepustek w celu złożenia w urzędzie gminy wniosku o dopisanie do wybranego przez nich spisu wyborców sporządzonego dla miejscowości, w której pełnią lub odbywają służbę.
§ 4. W okresie, o którym mowa w art. 36 § 1 Kodeksu wyborczego, dowódcy zapewnią podległym żołnierzom możliwość osobistego sprawdzenia, czy zostali zamieszczeni w spisach wyborców oraz - w przypadku takiej konieczności - wniesienia pisemnej lub ustnej reklamacji.
§ 5. 1. Żołnierzom wykonującym funkcje członków obwodowych komisji wyborczych i mężów zaufania, dowódcy udzielają zwolnienia od wykonywania obowiązków służbowych na czas realizacji przez nich obowiązków wynikających z Kodeksu wyborczego.
2. Zwolnienia od wykonywania zadań służbowych w określonym czasie dowódcy udzielają na pisemny wniosek żołnierza pod warunkiem przedstawienia dokumentu potwierdzającego członkostwo w komisji obwodowej lub zaświadczenia dla męża zaufania.
§ 6. 1. Dowódcy umożliwią żołnierzom służby przygotowawczej udział w głosowaniu w miejscach ich zamieszkania.
2. Do żołnierzy służby przygotowawczej stosuje się § 5 zarządzenia.
§ 7. 1. W dniu wyborów oraz w dniu poprzedzającym ten dzień nie prowadzi się ćwiczeń wojskowych żołnierzy rezerwy trwających do dwudziestu czterech godzin.
2. Żołnierzy rezerwy odbywających ćwiczenia wojskowe w okresie wyborów zwalnia się z tych ćwiczeń nie później niż na dwa dni przed dniem wyborów, a ćwiczenia rozpoczynające się na dwa dni przed dniem wyborów rozpoczyna się nie wcześniej niż w dniu bezpośrednio następującym po dniu wyborów.
3. W przypadku, gdy ćwiczenia rozpoczynają się przed dniem wyborów, a termin ich zakończenia przypada później niż trzy dni po dniu wyborów, żołnierzom udziela się przepustki lub urlopu, w celu udziału w głosowaniu.
§ 8. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2011 r.
Minister Obrony Narodowej: B. Klich