Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2010-09-18
Wersja aktualna od 2010-09-18
obowiązujący
Departament Wychowania i Promocji Obronności
DECYZJA Nr 305/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 10 sierpnia 2010 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej oraz
oznaki rozpoznawczej
Jednostki Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk
Specjalnych
Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z § 34 pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689), oraz pkt 3 decyzji Nr 229/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego (Dz. Urz. MON Nr 9, poz. 105) - po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej - ustala się, co następuje:
1. Wprowadza się odznakę pamiątkową, zwaną dalej „odznaką”, oraz oznakę rozpoznawczą, zwaną dalej „oznaką”, Jednostki Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych.
2. Zatwierdza się:
1) wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2) wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji;
3) wzór oznaki, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.
3. Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 4 do decyzji.
4. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
z upoważnienia
Ministra Obrony Narodowej
Sekretarz Stanu do Spraw Społecznych
i Profesjonalizacji: Cz. Piątas
Załączniki do decyzji Nr 305/MON
Ministra Obrony Narodowej
z dnia 10 sierpnia 2010 r. (poz. 208)
Załącznik Nr 1
WZÓR ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
JEDNOSTKI WSPARCIA DOWODZENIA I ZABEZPIECZENIA
WOJSK SPECJALNYCH
SKALA 2:1
Załącznik Nr 2
WZÓR LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
JEDNOSTKI WSPARCIA DOWODZENIA I ZABEZPIECZENIA
WOJSK SPECJALNYCH
Załącznik Nr 3
PROJEKT OZNAKI ROZPOZNAWCZEJ
JEDNOSTKI WSPARCIA DOWODZENIA I ZABEZPIECZENIA
WOJSK SPECJALNYCH
SKALA 2:1
Załącznik Nr 4
REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
JEDNOSTKI WSPARCIA DOWODZENIA I ZABEZPIECZENIA WOJSK SPECJALNYCH
1. Odznaka pamiątkowa, zwana dalej „Odznaką”, Jednostki Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych im. gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „NILA”, zwanej dalej „Jednostką”, jest symbolem kultywowania i dziedziczenia tradycji Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej. Stanowi zewnętrzną oznakę przywiązania do Jednostki, wzorowej służby i pracy. Jej nadawanie ma na celu:
1) pielęgnowanie tradycji Jednostki i dbanie o Jej dobre imię;
2) integrowanie społeczności Jednostki;
3) utrzymywanie więzi emocjonalnych żołnierzy i pracowników Jednostki, którzy zostali przeniesieni do innych jednostek (instytucji) wojskowych lub odeszli do rezerwy oraz odeszli z pracy czy przeszli na emeryturę.
2. Odznakę, o wymiarach 48 mm x 34 mm, stanowi tarcza, na której umieszczone są poprzecznie - od góry w kolejności, trzy kolory: czarny, zielony i niebieski - będące odzwierciedleniem trzech rodzajów taktyki stosowanej przez żołnierzy Jednostki: w terenie zurbanizowanym i leśnym oraz w środowisku wodnym.
Na tarczę - w jej osi, nałożony jest nóż szturmowy wzór 98 - symbol jednostek specjalnych - w ten sposób, iż górna krawędź jelca noża styka się z dolną krawędzią górnej części obrysu tarczy, zaś rękojeść wystaje ponad tarczę. Sztych głowni noża wystaje poza dolny obrys tarczy, przykrywając dolny styk boków obrysu tarczy. Na głowni noża - poniżej jelca - umieszczony jest półokrągły (ze skierowanymi w dół zakończeniami, ozdobionymi podwójnym wąsem poza zarysem tarczy) stylizowany zwój papirusu, na którym znajduje się napis: NIL, będący pseudonimem używanym przez patrona Jednostki, gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa. Na głowni noża - poniżej zwoju papirusu a nad górna częścią sztychu - nałożona jest odznaka pamiątkowa „KEDYWU” - Jednostki, której tradycje dziedziczy Jednostka. Odznakę stanowi bagnet o kształcie miecza rzymskiego, na ostrzu, pod jelcem, umieszczony jest znak „Polski Walczącej”, na jelcu zaś napis KEDYW. Głownię metalowej rękojeści stanowią litery OS (Oddział Specjalny). Odznaka, poza trójkolorowym wypełnieniem tarczy, jest w kolorze białego metalu z wyraźnie przyciemnionymi literami napisów i znaku „Polski Walczącej” oraz rękojeści noża szturmowego.
3. Decyzję w sprawie nadania Odznaki podejmuje dowódca Jednostki i ogłasza w swoim rozkazie dziennym oraz w Kronice Jednostki.
4. Opiniowanie wniosków o nadanie (odbywa się w czerwcu) lub pozbawienie prawa do Odznaki oraz prowadzenie ewidencji nadanych Odznak należy do właściwości Komisji Odznaki, w składzie:
1) zastępca dowódcy;
2) Szef Sztabu;
3) Szef Szkolenia;
4) Szef Logistyki;
5) Dowódcy Zespołów;
6) Szef Sekcji Wychowawczej.
5. Prawo do Odznaki przysługuje:
a) Dowódcy Jednostki, z tytułu objęcia stanowiska (Odznakę wręcza Mąż Zaufania Oficerów),
b) żołnierzom, po przesłużeniu co najmniej roku w Jednostce (odznaki wręcza Dowódca Jednostki),
c) pracownikom wojska, po przepracowaniu co najmniej dwóch lat w Jednostce (odznaki wręcza Dowódca Jednostki).
6. Wręczenie legitymacji i Odznak odbywa się raz w roku, w dniu Święta Jednostki, w czasie uroczystego apelu.
7. Prawo do noszenia Odznaki tracą żołnierze i pracownicy wojska Jednostki ukarani prawomocnym wyrokiem sądowym za przestępstwo lub wykroczenie popełnione z winy umyślnej lub z niskich pobudek.
8. Decyzję o pozbawieniu prawa do Odznaki podejmuje Dowódca Jednostki z własnej inicjatywy albo na wniosek Komisji Odznaki, a fakt ten odnotowuje się w rozkazie specjalnym Dowódcy Jednostki.
9. Osoba wyróżniona Odznaką powinna niezwłocznie dokonać jej wykupienia (nie później niż do końca lipca).
10. Odznakę nosi się zgodnie z przepisami ubiorczymi żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
11. Pieczę nad przestrzeganiem Regulaminu Odznaki sprawuje Komisja Odznaki.