Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej rok 2009 nr 20 poz. 221
Wersja archiwalna od 2009-12-09 do 2014-01-11
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej rok 2009 nr 20 poz. 221
Wersja archiwalna od 2009-12-09 do 2014-01-11
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Inspektorat Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

DECYZJA Nr 354/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 20 października 2009 r.

w sprawie funkcjonowania wojskowych straży pożarnych

Na podstawie § 2 pkt 7 i 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426) ustala się, co następuje:

1. W jednostkach wojskowych, w zależności od przeznaczenia, wykonywanych zadań, struktury organizacyjnej, miejsca stacjonowania, występującego zagrożenia pożarowego i innych miejscowych zagrożeń, a także możliwości udzielania pomocy przez inne jednostki ochrony przeciwpożarowej, do organizowania i prowadzenia działań ratowniczych mogą być tworzone wojskowe straże pożarne, zwane dalej „strażami”.

2. Ustanawia się trzy kategorie straży oznaczonych cyframi rzymskimi, odpowiednio od I do III.

3. Stan osobowy poszczególnych straży ustala się stosownie do warunków, o których mowa w pkt 1, w liczbie zapewniającej niezbędną ilość kadry dowódczej oraz obsługę samochodów ratowniczo-gaśniczych, sprzętu i środków materiałowo-technicznych stanowiących wyposażenie straży, gwarantujący właściwe jej funkcjonowanie.

4. W strażach mogą pełnić służbę żołnierze i strażacy Państwowej Straży Pożarnej, zwanej dalej „PSP”, oraz mogą być zatrudnieni pracownicy wojska.

5. Skład osobowy, liczbę osób na zmianie służbowej według wykazu stanowisk służbowych oraz zaszeregowanie do odpowiednich stopni stanowisk służbowych przeznaczonych dla żołnierzy i strażaków PSP występujących w straży, w zależności od jej kategorii, określa załącznik Nr 1 do decyzji.

6. W stosunku do żołnierzy wyznaczonych na stanowiska służbowe w strażach określonych w załączniku Nr 1 do decyzji, wymagania w zakresie wykształcenia określa ustawa z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 141, poz. 892, z późn. zm.1)), natomiast kwalifikacje zawodowe określone są w „Karcie opisu stanowiska służbowego”.

7. Wymagania w zakresie wykształcenia i kwalifikacji zawodowych, jakie powinni spełniać strażacy PSP wyznaczeni do pełnienia służby w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej, zwanej dalej „WOP” oraz pracownicy zatrudnieni na poszczególnych stanowiskach w strażach określonych w załączniku Nr 1 do decyzji, określają odrębne przepisy.

8. W szczególnie uzasadnionych przypadkach mogą być tworzone straże o innym składzie osobowym i wyposażeniu, niż to wynika z kategorii, o których mowa w pkt 2.

9. Propozycje składu osobowego oraz liczby osób na zmianie służbowej w odniesieniu do straży, o których mowa w pkt 8, z zachowaniem nazewnictwa stanowisk służbowych określonych w załączniku Nr 1 do niniejszej decyzji, organ właściwy do sporządzenia wniosku organizacyjno-etatowego uzgadnia z Szefem WOP.

10. Wyposażenie straży określa „Normatyw wyposażenia wojskowej straży pożarnej w wyroby służące zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia”, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji.

11. Propozycje w zakresie wyposażenia w sprzęt pożarniczy straży, o których mowa w pkt 8, wykorzystując normy i standardy wyposażenia określone w załączniku Nr 2 do decyzji, organ właściwy do sporządzenia wniosku organizacyjno-etatowego uzgadnia z Szefem WOP

12. Żołnierzom oraz pracownikom wojska wykonującym zadania w strażach przysługuje wyposażenie w przedmioty odzieży specjalnej i środki ochrony osobistej oraz przedmioty ekwipunku osobistego, o których mowa w art. 27a ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229, z późn. zm.2)), na zasadach określonych dla strażaków PSP.

13. Przedmioty i środki, o których mowa w pkt 12, wydaje się osobom wykonującym zadania w strażach, z uwzględnieniem zakresu ich obowiązków. Decyzję w tej sprawie podejmuje właściwy terytorialnie szef delegatury WOP.

14. Wyposażenie w przedmioty i środki, o którym mowa w pkt 12, dla żołnierzy, strażaków PSP i pracowników wojska należy do zadań Centralnego Organu Logistycznego.

15. Potrzeby związane z funkcjonowaniem straży w zakresie wyposażenia w sprzęt pożarniczy i specjalistyczny, w przedmioty odzieży specjalnej i środki ochrony osobistej oraz przedmioty ekwipunku osobistego, a także w chemiczne środki gaśnicze, Szef WOP zgłasza Centralnemu Organowi Logistycznemu.

16. Zasadność utworzenia nowej, przeformowania na inną kategorię lub rozformowania straży w jednostce wojskowej wynika z przeprowadzonej analizy warunków, o których mowa w pkt 1, w zakresie:

1) zapewnienia bezpieczeństwa ludziom, a także ochrony mienia i zachowania gotowości bojowej wojsk;

2) prowadzenia działań ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów, likwidacją skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń, w tym także w zakresie ratownictwa technicznego, chemicznego, ekologicznego i medycznego oraz zabezpieczania niebezpiecznych pod względem pożarowym procesów technologicznych.

17. Analizę, o której mowa w pkt 16, przeprowadza szef delegatury WOP współ nie z dowódcą jednostki wojskowej. Wynikające z niej ustalenia, które powinny zawierać propozycje składu osobowego straży, wyposażenia w sprzęt pożarniczy i specjalistyczny, potrzeby w zakresie infrastruktury, a w przypadku rozformowania straży - także propozycję zagospodarowania kadry (strażaków PSP lub pracowników wojska), przedstawia się Szefowi WOP.

18. Ustalenia, o których mowa w pkt 17, mogą uwzględniać opinię właściwego terytorialnie komendanta powiatowego (miejskiego) PSR.

19. Szef WOP, na podstawie ustaleń, o których mowa w pkt 17, przedstawia propozycję utworzenia, przeformowania na inną kategorię lub rozformowania straży, właściwemu przełożonemu dowódcy jednostki wojskowej.

20. W przypadku rozformowania jednostki wojskowej, w której funkcjonuje straż, postanowienia pkt 16-17 i 19 stosuje się odpowiednio.

21. W przypadku rozformowania, a także, gdy w wyniku zmiany kategorii straży powstaje nadwyżka sprzętu pożarniczego i specjalistycznego, będącego na wyposażeniu tej straży, decyzję w sprawie jego zagospodarowania podejmuje Szef WOP, w uzgodnieniu z właściwym przełożonym jednostki wojskowej.

22. Traci moc decyzja nr 230/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 maja 2007 r. w sprawie funkcjonowania wojskowych straży pożarnych (Dz. Urz. MON Nr 11, poz. 125).

23. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: B. Klich

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z Nr 206, poz. 1288 i Nr 208, poz. 1308 oraz z 2009 r. Nr 26, poz. 157 i Nr 79, poz. 669.

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 52, poz. 452, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, z 2005 r. Nr 100, poz. 835 i 836, z 2006 r. Nr 191, poz. 1410, z 2007 r. Nr 89, poz. 590, z 2008 r. Nr 163, poz. 1015 oraz z 2009 r. Nr 11, poz. 59.

Załączniki do decyzji Nr 354/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 20 października 2009 r. (poz. 221)

Załącznik Nr 1

Wykaz stanowisk służbowych w wojskowych strażach pożarnych, na których mogą pełnić służbę żołnierze, strażacy Państwowej Straży Pożarnej wyznaczeni do służby w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej lub być zatrudnieni pracownicy wojska

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik Nr 2

Normatyw wyposażenia wojskowej straży pożarnej w wyroby służące zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00