Departament Kadr
DECYZJA Nr 274/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 4 czerwca 2008 r.
w sprawie modeli przebiegu służby oficerów i podoficerów zawodowych
(ostatnia zmiana: DUMON. z 2009 r., Nr 13, poz. 137)
Na podstawie § 1 pkt 9 lit. a i § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), oraz w związku z art. 6 ust. 1 pkt 14 i 19 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750, z późn. zm.1)) ustala się, co następuje:
1. Model przebiegu służby żołnierzy zawodowych to określenie w formie graficznej i elektronicznej warunków i kolejności zajmowania stanowisk służbowych od najniższych do najwyższych w danym korpusie osobowym (grupie osobowej) oficerów i podoficerów zawodowych.
2. Elementami składowymi modelu są:
1) [1] zestawienie nazw stanowisk służbowych według stopni etatowych, grup uposażenia i numerów identyfikacyjnych stanowisk, a także z uwzględnieniem, w razie potrzeby, zaszeregowania do danego pionu funkcjonalnego: dowódczego, sztabowego lub innego, określonego przez gestora korpusu osobowego (grupy osobowej) i uzgodnionego z Dyrektorem Departamentu Kadr;
2) określony optymalny czas trwania kadencji na stanowiskach służbowych właściwych danemu stopniowi etatowemu;
3) potrzeby dopływu i odpływu żołnierzy zawodowych w poszczególnych stopniach wojskowych.
3. [2] Objaśnienia określeń użytych w przykładowych ogólnych modelach przebiegu służby oficerów i podoficerów zawodowych przedstawia załącznik Nr 1 [3] do decyzji. Przykładowe formy graficzne ogólnego modelu przebiegu służby oficerów oraz podoficerów, a także propozycję formy graficznej modelu przebiegu służby oficerów, wypełnioną danymi, przedstawiają odpowiednio załączniki Nr 2–4 [4] do decyzji.
4. Gestorzy korpusów osobowych (grup osobowych) na podstawie ogólnych modeli przebiegu służby, o których mowa w pkt 6, opracują modele przebiegu służby żołnierzy zawodowych właściwe danemu korpusowi osobowemu (grupie osobowej).
5. Dane niezbędne do opracowania przez gestorów korpusów osobowych (grup osobowych) modeli przebiegu służby żołnierzy zawodowych, określone przez Dyrektora Departamentu Kadr, udostępnią: [5]
1) [6] Szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień – P 1 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w zakresie danych etatowych;
2) Dyrektor Departamentu Kadr w zakresie danych ewidencyjnych żołnierzy zawodowych.
6. [7] Dyrektor Departamentu Informatyki i Telekomunikacji, w terminie do dnia 30 czerwca 2009 r., przeprowadzi dodatkowe szkolenia dla ustalonych przez Dyrektora Departamentu Kadr użytkowników oraz udostępni gestorom korpusów osobowych (grup osobowych) opracowaną wersję elektroniczną ogólnych modeli przebiegu służby. Modele przebiegu służby w wersji elektronicznej, po zintegrowaniu z systemem informatycznym pk. „KADRA, mają zapewniać bezpośredni dostęp do modułu ewidencyjno-kadrowego oraz modułu kart opisu stanowisk służbowych.
7. Dane, o których mowa w pkt 5, przekazywane są gestorom korpusów osobowych (grup osobowych) według stanu na dzień 1 stycznia i dzień 1 lipca każdego roku. Gestorzy dokonują na tej podstawie aktualizacji modeli.
8. Pierwsze przekazanie danych, o których mowa w pkt 5, nastąpi w terminie do dnia 30 września 2008 r.
9. [8] Gestorzy korpusów osobowych (grup osobowych), w porozumieniu z Dyrektorem Departamentu Kadr, na podstawie otrzymanego z Departamentu Informatyki i Telekomunikacji, w wersji elektronicznej, modelu ogólnego oraz danych, o których mowa w pkt 5, wykonają, w terminie do dnia 30 września 2009 r., wstępną wersję modeli przebiegu służby żołnierzy zawodowych właściwych korpusów osobowych (grup osobowych).
10. [9] Gestorzy korpusów osobowych (grup osobowych), przy udziale Departamentu Kadr, Departamentu Informatyki i Telekomunikacji oraz Zarządu Organizacji i Uzupełnień – P1 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w terminie do dnia 31 grudnia 2009 r., przetestują funkcjonowanie opracowanej wersji elektronicznej modelu przebiegu służby w wybranych przez Dyrektora Departamentu Kadr komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej lub jednostkach organizacyjnych resortu obrony narodowej.
11. [10] Dyrektor Departamentu Informatyki i Telekomunikacji, na wniosek Dyrektora Departamentu Kadr, w terminie do dnia 31 marca 2010 r., dokona niezbędnych korekt w elektronicznej wersji modeli przebiegu służby wynikających z przeprowadzonego testowania, o którym mowa w pkt 10.
12. [11] Pełne wdrożenie poprawionej wersji elektronicznej ogólnego modelu przebiegu służby u gestorów korpusów osobowych (grup osobowych), ustala się na dzień 30 czerwca 2010 r.
13. Dyrektor Departamentu Informatyki i Telekomunikacji odpowiada za bezawaryjne funkcjonowanie elektronicznej wersji modeli przebiegu służby. Dokonywanie ewentualnych korekt w ogólnych modelach przebiegu służby odbywać się może na wniosek Dyrektora Departamentu Kadr.
14. [12] Dyrektor Departamentu Kadr, do dnia 30 czerwca 2009 r., wyda wytyczne, w których określi zasady posługiwania się modelami przebiegu służby korpusów osobowych (grup osobowych) w działalności służbowej.
15. Tracą moc decyzje:
1) Nr 377/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie wprowadzenia modeli przebiegu służby w korpusach kadry zawodowej (nieogłoszona);
2) Nr 46/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 lutego 2004 r. w sprawie wprowadzenia modeli przebiegu służby oficerów i podoficerów zawodowych w korpusach osobowych (nieogłoszona).
16. Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
|
1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. nr 116, poz. 1203 i Nr 210, poz. 2135, z 2005 r. Nr 122, poz. 1025, z 2006 r. Nr 104, poz. 711, Nr 191, poz. 1414 i Nr 220, poz. 1600 i 1602 oraz z 2007 r. Nr 107, poz. 732 i Nr 176, poz. 1242.
Załączniki do decyzji Nr 274/MON
Ministra Obrony Narodowej
z dnia 4 czerwca 2008r.(poz. 142)
Załącznik Nr 1
Objaśnienia określeń używanych w przykładowych ogólnych modelach przebiegu służby oficerów i podoficerów zawodowych
1. Definicja modelu przebiegu służby żołnierzy zawodowych.
Model przebiegu służby żołnierzy zawodowych to określenie warunków i kolejności zajmowania stanowisk służbowych od najniższych do najwyższych w danym korpusie /grupie/ osobowym - dla którego ustanowiono GESTORA - w korpusie kadry: oficerów i podoficerów zawodowych z uwzględnieniem grupy uposażenia.
2. Model przebiegu służby obejmuje:
● hierarchicznie ułożone stanowiska służbowe wg. stopnia etatowego w danym korpusie kadry, numerem identyfikacyjnym stanowiska wraz z podaniem grupy uposażenia, zaliczone do określonego gestora korpusu /grupy/ osobowego z uwzględnieniem ujętych w ustawie wymogów wykształcenia;
● zaszeregowanie stanowisk, ze względu na realizowany zakres zadań do wyodrębnionych przez gestora obszarów działania lub pionów funkcjonalnych wraz z liczbą tych stanowisk - o ile zachodzi taka potrzeba;
● przewidywany czas służby na stanowiskach /kadencyjność/;
● kalkulacyjną liczbę żołnierzy zawodowych planowanych do wyznaczenia na wyższe stanowisko służbowe /potrzeby/ lub do skierowania na studia oraz - do zwolnienia z zawodowej służby wojskowej w danym stopniu wojskowym;
● potrzeby dopływu żołnierzy zawodowych na pierwsze stanowiska służbowe w danym modelu.
3. Zapisy i symbole używane w schemacie ogólnego modelu przebiegu służby w wersji elektronicznej:
Załącznik Nr 1 (cd.)
KLIKNIĘCIE W WERSJI ELEKTR ONICZNEJ MODELU NA: | |
STOPIEŃ WOJSKOWY | - powoduje /przez hiperłącze/ pojawienie się na monitorze danych dotyczących nazw stanowisk służbowych wraz z: zaszeregowaniem do określonego pionu funkcjonalnego, a także usytuowaniem w danym komponencie resortu obrony narodowej /patrz pierwsza litera NIS/ - w postaci elektronicznego zestawienia kart opisu stanowisk służbowych w tym stopniu |
LICZBĘ WPISANĄ PRZY STOPNIU WOJSKOWYM | - powoduje pojawienie się na monitorze uogólnionego modelu przebiegu służby wyłącznie z zaszeregowaniem stanowisk służbowych do pionu funkcjonalnego lub obszaru działania |
ZMIANA LICZBYWPISANEJ PRZY STOPNIU WOJSKOWYM /liczby stanowisk/ | - potrzeba zmiany wynika ze zmian organizacyjno--etatowych ujmowanych w załączniku 5 powoduje automatyczne wyliczenie rocznego dopływu przy założonym czasie trwania kadencji /np. 2 lub 3 lata/ oraz wyliczenie dopływu do wyższego stanowiska służbowego, a także - odpływu do rezerwy |
Uwaga: modele przebiegu służby żołnierzy zawodowych występują w wersji elektronicznej. Można dokonywać wydruku dowolnej części modelu według stanu właściwego na dzień wydruku.
Załącznik Nr 2
Przykładowy ogólny model przebiegu służby w korpusie oficerów na poszczególnych stanowiskach służbowych
Załącznik Nr 2 (cd.)
Załącznik Nr 3
Przykładowy ogólny model przebiegu służby w korpusie podoficerów zawodowych na poszczególnych stanowiskach służbowych
Załącznik Nr 3 (cd.)
Załącznik Nr 3 (cd.)
MODEL PRZEBIEGU SŁUŻBY W KORPUSIE PODOFICERÓW
W K.O. .....-.............. G.O. ......-..................
SW:.....................................................................................
Załącznik Nr 3 (cd.)
Załącznik Nr 4
Przykładowy model przebiegu służby w korpusie oficerów na poszczególnych stanowiskach służbowych
Załącznik Nr 4 (cd.)
Załącznik Nr 4 (cd.)
WYKAZ NAZW STANOWISK SŁUŻBOWYCH
W K.O. 01 - OGÓLNOWOJSKOWYM G.O. 1 - ZMECHANIZOWANEJ SW: OGÓLNEJ; OPERACJE SECJALNE; DESANTOWO-SZTURMOWEJ; INSTRUKTOR SPADOCHRONOWY; KAWALERII POWIETRZNEJ; SPADOCHRONOWEJ; W-F.
Załącznik Nr 4 (cd.)
Załącznik Nr 5
(uchylony)
[1] Pkt 2 ppkt 1 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 1 decyzji nr 192/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 czerwca 2009 r. zmieniającej decyzję w sprawie modeli przebiegu służby oficerów i podoficerów zawodowych (Dz.U.MON. Nr 13, poz. 137). Zmiana weszła w życie 17 czerwca 2009 r.
[2] Pkt 3 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 2 decyzji nr 192/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 czerwca 2009 r. zmieniającej decyzję w sprawie modeli przebiegu służby oficerów i podoficerów zawodowych (Dz.U.MON. Nr 13, poz. 137). Zmiana weszła w życie 17 czerwca 2009 r.
[3] Tytuł załącznika nr 1 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 7 lit. a) decyzji nr 192/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 czerwca 2009 r. zmieniającej decyzję w sprawie modeli przebiegu służby oficerów i podoficerów zawodowych (Dz.U.MON. Nr 13, poz. 137). Zmiana weszła w życie 17 czerwca 2009 r.
[4] Tytuł załącznika nr 2 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 7 lit. b) decyzji nr 192/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 czerwca 2009 r. zmieniającej decyzję w sprawie modeli przebiegu służby oficerów i podoficerów zawodowych (Dz.U.MON. Nr 13, poz. 137). Zmiana weszła w życie 17 czerwca 2009 r.
Tytuł załącznika nr 3 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 7 lit. c) decyzji nr 192/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 czerwca 2009 r. zmieniającej decyzję w sprawie modeli przebiegu służby oficerów i podoficerów zawodowych (Dz.U.MON. Nr 13, poz. 137). Zmiana weszła w życie 17 czerwca 2009 r.
Tytuł załącznika nr 4 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 7 lit. d) decyzji nr 192/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 czerwca 2009 r. zmieniającej decyzję w sprawie modeli przebiegu służby oficerów i podoficerów zawodowych (Dz.U.MON. Nr 13, poz. 137). Zmiana weszła w życie 17 czerwca 2009 r.
[5] Pkt 5 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 3 decyzji nr 192/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 czerwca 2009 r. zmieniającej decyzję w sprawie modeli przebiegu służby oficerów i podoficerów zawodowych (Dz.U.MON. Nr 13, poz. 137). Zmiana weszła w życie 17 czerwca 2009 r.
[6] Pkt 5 ppkt 1 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 3 decyzji nr 192/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 czerwca 2009 r. zmieniającej decyzję w sprawie modeli przebiegu służby oficerów i podoficerów zawodowych (Dz.U.MON. Nr 13, poz. 137). Zmiana weszła w życie 17 czerwca 2009 r.
Załącznik nr 5 uchylony przez pkt 1 ppkt 8 decyzji nr 192/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 czerwca 2009 r. zmieniającej decyzję w sprawie modeli przebiegu służby oficerów i podoficerów zawodowych (Dz.U.MON. Nr 13, poz. 137). Zmiana weszła w życie 17 czerwca 2009 r.
[7] Pkt 6 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 4 decyzji nr 192/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 czerwca 2009 r. zmieniającej decyzję w sprawie modeli przebiegu służby oficerów i podoficerów zawodowych (Dz.U.MON. Nr 13, poz. 137). Zmiana weszła w życie 17 czerwca 2009 r.
[8] Pkt 9 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 5 decyzji nr 192/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 czerwca 2009 r. zmieniającej decyzję w sprawie modeli przebiegu służby oficerów i podoficerów zawodowych (Dz.U.MON. Nr 13, poz. 137). Zmiana weszła w życie 17 czerwca 2009 r.
[9] Pkt 10 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 5 decyzji nr 192/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 czerwca 2009 r. zmieniającej decyzję w sprawie modeli przebiegu służby oficerów i podoficerów zawodowych (Dz.U.MON. Nr 13, poz. 137). Zmiana weszła w życie 17 czerwca 2009 r.
[10] Pkt 11 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 5 decyzji nr 192/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 czerwca 2009 r. zmieniającej decyzję w sprawie modeli przebiegu służby oficerów i podoficerów zawodowych (Dz.U.MON. Nr 13, poz. 137). Zmiana weszła w życie 17 czerwca 2009 r.
[11] Pkt 12 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 5 decyzji nr 192/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 czerwca 2009 r. zmieniającej decyzję w sprawie modeli przebiegu służby oficerów i podoficerów zawodowych (Dz.U.MON. Nr 13, poz. 137). Zmiana weszła w życie 17 czerwca 2009 r.
[12] Pkt 14 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 6 decyzji nr 192/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 czerwca 2009 r. zmieniającej decyzję w sprawie modeli przebiegu służby oficerów i podoficerów zawodowych (Dz.U.MON. Nr 13, poz. 137). Zmiana weszła w życie 17 czerwca 2009 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00