Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2007-03-12
Wersja aktualna od 2007-03-12
obowiązujący
Departament Prawny
ZARZĄDZENIE Nr 7/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 9 lutego 2007 r.
w sprawie sposobu postępowania w Ministerstwie Obrony Narodowej przy załatwianiu spraw z zakresu działalności lobbingowej
Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. Nr 169, poz. 1414) zarządza się, co następuje:
§ 1. Zarządzenie określa szczegółowy sposób postępowania przy załatwianiu spraw przedstawianych Ministrowi Obrony Narodowej przez podmioty wykonujące zawodową działalność lobbingową lub realizujące czynności wchodzące w jej zakres bez wpisu do rejestru, polegających na reprezentowaniu interesów osób lub jednostek, na rzecz których działają.
§ 2. Koordynatorem wystąpień kierowanych do Ministerstwa Obrony Narodowej, zwanego dalej „Ministerstwem", jest komórka właściwa w sprawach skarg i wniosków.
§ 3. Wystąpienia podmiotów kierowane do Ministerstwa mogą mieć w szczególności formę:
1) pisemnego wniosku o podjęcie określonej inicjatywy legislacyjnej;
2) propozycji spotkania w celu omówienia określonej kwestii uregulowanej prawnie lub wymagającej takiej regulacji;
3) zgłoszenia zainteresowania pracami nad projektem aktu normatywnego, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. Nr 169, poz. 1414).
§ 4. 1. Po wpłynięciu wystąpienia od podmiotu wykonującego działalność lobbingową, Koordynator w kolejności:
1) rejestruje wystąpienie i datę jego wpływu;
2) sprawdza, czy podmiot, od którego pochodzi wystąpienie, jest wpisany do rejestru podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową;
3) dokonuje weryfikacji wystąpienia z punktu widzenia właściwości Ministra Obrony Narodowej - i w przypadku jej niepotwierdzenia - kieruje sprawę do organu właściwego;
4) przekazuje sprawę do załatwienia właściwej merytorycznie komórce organizacyjnej Ministerstwa lub jednostce organizacyjnej podległej lub nadzorowanej przez Ministra Obrony Narodowej, zwanych dalej „jednostką właściwą"
5) umieszcza wystąpienie w Biuletynie Informacji Publicznej.
2. Jeżeli wystąpienie ma formę zgłoszenia, o którym mowa w § 3 pkt 3 i dotyczy projektu aktu normatywnego przekazanego do uzgodnień z członkami Rady Ministrów, Koordynator przesyła je również do Departamentu Prawnego. W takim przypadku za umieszczenie wystąpienia w Biuletynie Informacji Publicznej odpowiada Departament Prawny.
3. W przypadku, gdy wystąpienie pochodzi od podmiotu niewpisanego do rejestru podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową, traktuje się je jak petycję lub wniosek w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, chyba że ma formę zgłoszenia, o którym mowa w § 3 pkt 3.
§ 5.1. Jednostka właściwa, w zależności od przedmiotu wystąpienia podmiotu wykonującego działalność lobbingową, udziela na piśmie odpowiedzi na wystąpienie albo wyznacza termin spotkania w celu omówienia zagadnień zawartych w tym wystąpieniu.
2. Przebieg spotkania, o którym mowa w ust. 1, dokumentuje się w formie notatki służbowej.
3. W przypadku zgłoszenia, o którym mowa w § 3 pkt 3, jednostka właściwa może również ustosunkować
się do propozycji w nim zawartych poprzez ich uwzględnienie w projekcie aktu normatywnego lub - w razie ich nieprzyjęcia - poprzez wyjaśnienie przyczyn takiego stanowiska w odpowiedniej części uzasadnienia do tego projektu.
§ 6.1. Jednostka właściwa przesyła do Koordynatora informację o sposobie załatwienia sprawy przedstawionej w wystąpieniu podmiotu wykonującego działalność lobbingową, obejmującą:
1) opis sposobu uwzględnienia propozycji zawartych w wystąpieniu, lub
2) przyczyn ich nieprzyjęcia.
2. Informację, o której mowa w ust. 1, sporządza się przy współudziale Departamentu Prawnego, jeżeli dotyczy ona projektu aktu noramtywnego przekazanego do uzgodnień z członkami Rady Ministrów.
§ 7. W przypadku stwierdzenia, że czynności wchodzące w zakres zawodowej działalności lobbingowej są wykonywane przez podmiot niewpisany do rejestru, komórka koordynująca niezwłocznie przygotowuje projekt pisma Ministra Obrony Narodowej w tej sprawie do ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
§ 8.1. Koordynator prowadzi ewidencję spraw załatwianych na podstawie wystąpień podmiotów wykonujących działalność lobbingową.
2. W ewidencji zamieszcza się:
1) dane podmiotu, od którego pochodzi wystąpienie;
2) jego numer kolejny wpisu w rejestrze podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową - jeżeli jest wpisany do rejestru;
3) datę wpływu wystąpienia do Ministerstwa;
4) określenie przedmiotu wystąpienia, w tym postulowanych w nim rozwiązań;
5) wskazanie podmiotów, na rzecz których działalność lobbingowa jest wykonywana;
6) opis sposobu załatwienia sprawy, ze wskazaniem jednostki właściwej.
3. W aktach ewidencyjnych gromadzi się dokumenty, o których mowa w art. 15 ustawy wymienionej w § 3 pkt 3.
§ 9.1. Koordynator opracowuje raz w roku, do końca lutego, informację o działaniach podejmowanych wobec Ministerstwa w roku poprzednim przez podmioty wykonujące zawodową działalność lobbingową.
2. Informacja, o której mowa w ust. 1, zawiera:
1) określenie spraw, w których zawodowa działalność lobbingowa była podejmowana;
2) wskazanie podmiotów, które wykonywały zawodową działalność lobbingową;
3) określenie form podjętej zawodowej działalności lobbingowej, wraz ze wskazaniem, czy polegała ona na wspieraniu określonych projektów aktów normatywnych opracowanych w Ministerstwie, czy też na występowaniu przeciwko tym projektom;
4) określenie wpływu, jaki wywarł podmiot wykonujący zawodową działalność lobbingową w procesie stanowienia prawa w danej sprawie.
3. Informacja, o której mowa w ust. 1, podlega niezwłocznie udostępnieniu w Biuletynie Informacji Publicznej.
§ 10. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: A. Szczygło