Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2008-05-15 do 2011-07-13
Wersja archiwalna od 2008-05-15 do 2011-07-13
archiwalny
Centrum Informacyjne MON
DECYZJA Nr 298/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 1 sierpnia 2006 r.
w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej
(ostatnia zmiana: DUMON. z 2008 r., Nr 8, poz. 109) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie § 2 pkt 3 i 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji i zadań rzeczników prasowych w urzędach organów administracji rządowej (Dz. U. Nr 4, poz. 36) - w celu wykonywania zadań nałożonych na organy państwowe przez art. 11 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24 z późn. zm.1) oraz ustawę z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.2) ustala się, co następuje:
1.Tworzy się służbę prasową resortu obrony narodowej, zwaną dalej „służbą prasową”.
2. Do podstawowych zadań służby prasowej należy:
1) realizacja polityki informacyjnej resortu obrony narodowej, zwanego dalej „resortem”, w czasie pokoju i wojny, zgodnie z zasadami i priorytetami, określonymi przez Ministra Obrony Narodowej;
2) organizowanie publicznych kontaktów organów dowodzenia i kierowania poszczególnych szczebli organizacyjnych resortu, realizowanych z udziałem lub za pośrednictwem mediów;
3) informowanie opinii publicznej, stosownie do właściwości, o sprawach obronności państwa i przedsięwzięciach realizowanych w ramach resortu;
4) informowanie kierownictwa resortu, stosownie do właściwości, o społecznym odbiorze problematyki związanej z obronnością państwa;
5) współudział w realizacji obowiązków nałożonych na organy, o których mowa w ppkt 2, w zakresie wynikającym z przepisów powszechnie obowiązującego prawa.
3. [1] Szczegółowy wykaz zadań służby prasowej oraz zakres obowiązków rzecznika prasowego i oficera prasowego, określa załącznik Nr 1 do decyzji.
4. [2] Etatową służbę prasową stanowią:
1) Departament Prasowo-Informacyjny, zwany dalej „DPI"
2) Zespół Prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego;
3) wydziały prasowe:
a) dowództw rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej „Siłami Zbrojnymi",
b) Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, zwanego dalej „Dowództwem Operacyjnym",
c) Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych,
d) Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej,
e) Dowództwa Garnizonu Warszawa;
4) sekcje prasowe:
a) okręgów wojskowych,
b) flotylli,
c) dywizji,
d) skrzydeł lotniczych;
5) personel służby prasowej podporządkowany dowódcy (komendantowi, szefowi):
a) Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia,
b) Inspektoratu Ministerstwa Obrony Narodowej do spraw Bezpieczeństwa Lotów,
c) baz lotniczych, baz lotnictwa taktycznego i transportowego,
d) Dowództwa 2 Korpusu Zmechanizowanego,
e) brygad,
f) akademii i wyższych szkół oficerskich,
g) centrów szkolenia rodzajów Sił Zbrojnych,
h) szkół podoficerskich Wojsk Lądowych,
i) szkół podoficerskich Sił Powietrznych,
j) wojewódzkich sztabów wojskowych,
k) 36 specjalnego pułku lotnictwa transportowego;
6) personel służby prasowej polskich kontyngentów wojskowych, zwanych dalej „PKW”.
5. Strukturę DPI oraz służby prasowej PKW określają etaty, nadane według odrębnych przepisów.
6. Strukturę stanowisk etatowych służby prasowej, o której mowa w pkt 4 ppkt 2-4, określa załącznik Nr 2 do decyzji.
6a. Struktura stanowisk etatowych służby prasowej, o której mowa w pkt 4 ppkt 2-4 oraz struktura stopni wojskowych służby prasowej może być modyfikowana, w uzgodnieniu z Dyrektorem DPI, na wniosek właściwego dysponenta etatów, w ramach przydzielonego mu limitu stanowisk etatowych.
7. W jednostkach (komórkach) organizacyjnych resortu, innych niż wymienione w pkt 4, możliwe jest tworzenie etatowych stanowisk służby prasowej na podstawie przydzielonych limitów etatowych.
8. Z chwilą utworzenia stanowisk, o których mowa w pkt 7, stają się one częścią etatowej służby prasowej, a niniejsza decyzja ma do nich zastosowanie.
9. W jednostkach (komórkach) organizacyjnych resortu, innych niż wymienione w pkt 4 - od szczebla samodzielnego batalionu (równorzędnego), a w przypadku Żandarmerii Wojskowej od szczebla oddziału - możliwe jest tworzenie nieetatowej służby prasowej.
10. Realizację zadań nieetatowej służby prasowej, o której mowa w pkt 9, koordynują, stosownie do właściwości, oficerowie lub asystenci prasowi nadrzędnej jednostki organizacyjnej.
11. Żołnierzowi zawodowemu, któremu powierzono wykonywanie nieetatowych zadań służby prasowej, przysługuje dodatkowe wygrodzenie, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie wypłacania żołnierzom zawodowym dodatkowego wynagrodzenia (Dz. U. Nr 108, poz. 1141 z późn. zm.3).
12. [3] (uchylony).
13. [4] Kandydaci do służby i pracy na stanowiskach służby prasowej powinni posiadać w szczególności:
1) wykształcenie humanistyczne;
2) predyspozycje w zakresie komunikacji interpersonalnej;
3) umiejętność łatwego i rzeczowego wypowiadania się w formie ustnej i pisemnej w języku polskim oraz znajomość języka obcego;
14. [5] DPI zapewnia szkolenie z zakresu komunikacji społecznej i kontaktów z mediami dla żołnierzy (pracowników) pełniących służbę (zatrudnionych) na stanowiskach służby prasowej oraz dla kandydatów do służby (pracy) na tych stanowiskach, w tym w szczególności w PKW.
15. [6] (uchylony).
16. Dyrektor DPI sprawuje merytoryczny nadzór nad działalnością służby prasowej, w ramach którego, w szczególności:
1) koordynuje wykonywanie zadań służby prasowej;
2) określa, z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej, zasady i kierunki realizacji polityki informacyjnej resortu;
3) wypracowuje zasady i rozwiązania dotyczące szkolenia służby prasowej w zakresie kontaktów z mediami;
4) wydaje wytyczne i zalecenia.
17. Dyrektor DPI jest właściwy w określaniu modelu przebiegu służby żołnierzy zawodowych służby prasowej, stosownie do ustawy, o której mowa w pkt 12 oraz opiniowaniu kandydatów do tej służby, od szczebla dywizji (równorzędnego) wzwyż.
17a. Model, o którym mowa w pkt 17, jest określany w porozumieniu z właściwymi dysponentami etatów oraz - w zależności od potrzeb - z innymi właściwymi organami.
18. Rzecznicy i oficerowie prasowi [7], zajmujący stanowiska etatowe w strukturze, o której mowa w pkt 6, pozostający w bezpośredniej podległości służbowej dowódców, dyrektorów, szefów oraz komendantów jednostek (komórek) organizacyjnych resortu, zwanych dalej „dowódcami”, są ich ekspertami i doradcami w zakresie realizacji polityki informacyjnej resortu.
19. [8] Rzecznicy i oficerowie prasowi, o których mowa w pkt 18, uwzględniają w swojej działalności, wytyczne i zalecenia Dyrektora DPI, o których mowa w pkt 16 ppkt 4, obejmujące stanowisko resortu i informacje na temat istotnych dla funkcjonowania Sił Zbrojnych decyzji kierownictwa resortu oraz oficjalne stanowisko rzecznika prasowego Ministra Obrony Narodowej, zwanego dalej „rzecznikiem prasowym MON”, w odniesieniu do bieżących spraw dotyczących funkcjonowania resortu.
20. Rzecznicy i oficerowie prasowi [9], o których mowa w pkt 18, realizują zadania prasowe i przedsięwzięcia organizacyjne wyłącznie w odniesieniu do reprezentowanych przez siebie jednostek i komórek organizacyjnych resortu, zgodnie z upoważnieniem otrzymanym od swoich przełożonych.
21. Do obowiązków rzeczników i oficerów prasowych [10], o których mowa w pkt 18, należy informowanie przełożonych o tendencjach medialnych dotyczących wizerunku reprezentowanych jednostek (komórek) organizacyjnych resortu oraz planowanie i koordynowanie działań, zapewniających informowanie opinii publicznej o ważniejszych wydarzeniach i podejmowanych decyzjach.
22. Rzecznicy i oficerowie prasowi [11], o których mowa w pkt 18, w porozumieniu z właściwym dowódcą, mają obowiązek bieżącego informowania DPI oraz rzecznika prasowego MON o ważniejszych problemach, przedsięwzięciach i zadaniach, mogących stanowić przedmiot zainteresowania opinii publicznej, a także udzielania niezbędnych wyjaśnień, dotyczących bieżącej działalności macierzystych jednostek, potrzebnych do realizacji zadań służby prasowej.
23. [12] Dowódcy zapewniają właściwe warunki pracy podległej służbie prasowej, w szczególności przez:
1) udostępnienie:
a) pomieszczeń do pracy;
b) niezbędnych urządzeń informatycznych zgodnie z zatwierdzonym w danym roku przez Dyrektora Departamentu Informatyki i Telekomunikacji „Wykazem obowiązujących standardów technologii informatycznych do stosowania w resorcie obrony narodowej"
c) niezbędnego wyposażenia i sprzętu, w tym urządzeń łączności telefonicznej, faksowej i internetowej, zgodnie z wykazem określonym w załączniku Nr 3 do decyzji.
2) zapewnienie finansowych warunków realizacji zadań.
24. Do kompetencji rzecznika prasowego Sztabu Generalnego WP, poza wypełnianiem zadań, o których mowa w pkt 18-22, oraz załączniku Nr 1 do niniejszej decyzji, należy informowanie opinii publicznej o:
1) gotowości bojowej Sił Zbrojnych;
2) systemie kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi;
3) [13] sytuacjach szczególnych na terenie kraju związanych z funkcjonowaniem Sił Zbrojnych, w szczególności o utracie życia i zdrowia żołnierzy oraz wypadkach i katastrofach z udziałem wojska - gdy sytuacja lub wydarzenie wykracza poza kompetencje jednego rodzaju Sił Zbrojnych lub jednostki (komórki) organizacyjnej resortu lub dotyczy więcej niż jednego rodzaju Sił Zbrojnych;
4) warunkach kryzysu i wojny na terenie kraju;
5) (uchylony);
6) [14] elementach programowania rozwoju i modernizacji Sił Zbrojnych.
25. Przy realizacji zadań, o których mowa w pkt 24, stosuje się przepisy ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631) i wydanych na jej podstawie przepisów i dokumentów wykonawczych, a także uzgodnienia dokonane z rzecznikiem prasowym MON lub Dyrektorem DPI .
26. Nadzór merytoryczny nad oficerami służby prasowej w PKW, o której mowa w pkt 5, poza granicami kraju, sprawuje rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego, do którego kompetencji, poza wypełnianiem zadań, o których mowa w pkt 18-22, oraz w załączniku Nr 1 do niniejszej decyzji, należy w szczególności, informowanie o:
1) realizacji zadań PKW w rejonie misji;
2) bezpieczeństwie żołnierzy biorących udział w misji;
3) reakcji mediów zagranicznych na działania PKW poza granicami kraju;
4) sytuacjach szczególnych (utracie życia i zdrowia żołnierzy oraz wypadkach i katastrofach) w rejonie misji na podstawie procedur (schematów) informowania opinii publicznej w sytuacjach kryzysowych.
27. Obsada etatowej komórki prasowej PKW powinna wynikać z charakteru jego zadań i potrzeb w tym zakresie, przy czym w PKW liczącym ponad 100 żołnierzy uwzględnia się co najmniej 1 stanowisko oficera prasowego.
28. Personel służby prasowej, o którym mowa w pkt 27, wykonuje obowiązki służby prasowej, realizuje zadania w układzie sojuszniczym lub koalicyjnym, a ponadto utrzymuje kontakt z prasą lokalną i zagraniczną.
28a. [15] Do obsady etatowych komórek prasowych PKW oraz komórek prasowo-informacyjnych przy dowództwach Sojuszu Północnoatlantyckiego kierowani są - po akceptacji dyrektora DPI - żołnierze zawodowi i pracownicy resortu posiadający doświadczenie w służbie lub pracy na stanowiskach służby prasowej w kraju.
29. Podmiotami uprawnionymi do informowania o przebiegu postępowania karnego są - w zależności od fazy i trybu postępowania:
1) personel prasowy właściwej jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej, w zakresie prowadzonych przez nią postępowań przygotowawczych;
2) rzecznik prasowy właściwej prokuratury wojskowej; - w uzgodnieniu z rzecznikiem prasowym MON lub Dyrektorem DPI .
30. W celu określenia stanu realizacji zadań w zakresie polityki informacyjnej resortu oraz zapewnienia koordynacji i właściwego informowania kierownictwa resortu oraz dowódców Sił Zbrojnych tworzy się system meldunkowy służby prasowej.
31. Rzecznicy i oficerowie prasowi [16], o których mowa w pkt 18, sporządzają zwięzłe, miesięczne meldunki na temat aktualnego stanu współpracy z mediami i obszarów zainteresowania opinii publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji czynności dziennikarskich na terenie jednostek (komórek) organizacyjnych resortu oraz wniosków i potrzeb w tym zakresie.
32. [17] Meldunki, o których mowa w pkt 31, są przesyłane przez rzeczników i oficerów prasowych, o których mowa w pkt 18, zgodnie z podległością służbową jednostek (komórek) organizacyjnych resortu, według następujących zasad:
1) szef Zespołu Prasowego Sztabu Generalnego WP oraz szefowie wydziałów prasowych: dowództw rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Operacyjnego, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa określają harmonogram przesyłania meldunków przez podległe komórki prasowe oraz przesyłają opracowane na ich podstawie własne meldunki do Dyrektora DPI, do końca każdego miesiąca;
2) Dyrektor DPI w comiesięcznych analizach tendencji medialnych uwzględnia informacje zawarte w meldunkach, w formie wniosków i rekomendacji dla kierownictwa resortu;
3) rzecznicy prasowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Operacyjnego, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa, przesyłają do zatwierdzenia Dyrektorowi DPI, raz na 6 miesięcy (do dnia 15 czerwca oraz do dnia 15 grudnia), półroczny wykaz planowanych przedsięwzięć, w ramach których przewidywana jest obsługa medialna.
33. Meldunki, o których mowa w pkt 31, zawierają w szczególności informacje:
1) na temat głównych obszarów zainteresowania mediów, odnośnie właściwych jednostek (komórek) organizacyjnych resortu;
2) o udzieleniu przedstawicielom mediów informacji i wywiadów;
3) o realizacji zadań służbowych, związanych z przygotowaniem obsługi prasowej misji zagranicznych oraz ważniejszych ćwiczeń wojskowych;
4) na temat podjętych działań w zakresie reagowania kryzysowego oraz reakcjach na krytykę medialną; oraz wnioski, potrzeby i rekomendacje w tym zakresie.
34. Zasady opracowywania, szczegółowy zakres i wzór meldunków, określi Dyrektor Centrum, w terminie do dnia 31 października 2006 r.
35. Szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień - P 1 Sztabu Generalnego WP opracowuje, w terminie do dnia 31 kwietnia 2007 r., projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 grudnia 2003 r. w sprawie korpusów osobowych i grup osobowych kadry zawodowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 217, poz. 2140 oraz z 2006 r. Nr 239, poz. 1732), dotyczący utworzenia grup osobowych prasowych w korpusach osobowych uwzględniających właściwości poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych.
36. Dyrektor Centrum opracuje, w porozumieniu z Dyrektorem Departamentu Kadr i Szkolnictwa Wojskowego, w terminie do dnia 15 września 2006 r., projekt modelu przebiegu służby oraz zasad przygotowania żołnierzy zawodowych do służby w grupie osobowej prasowej.
37. Szef Sztabu Generalnego WP wyda, w terminie do dnia 15 listopada 2006 r., dokumenty etatowe w sprawie zmian organizacyjno-etatowych, związanych z tworzeniem stanowisk grupy osobowej prasowej oraz struktur służby prasowej w resorcie.
38. Dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódca Garnizonu Warszawa, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej oraz pozostali dysponenci etatów, w porozumieniu z Dyrektorem Centrum, w terminie do dnia 30 września 2006 r., przedstawią Szefowi Sztabu Generalnego WP, propozycje zmian organizacyjno-etatowych w podległych jednostkach (komórkach) organizacyjnych, uwzględniające przydzielone limity stanowisk etatowych oraz bezpośrednie podporządkowanie struktur służby prasowej dowódcom poszczególnych szczebli dowodzenia.
39. [18] Dysponenci etatów, o których mowa w pkt 4 ppkt 2-5, zrealizują wymienione niniejszą decyzją zamierzenia organizacyjno-etatowe, w ramach limitów zatrudnienia i wydatków pozostających w ich dyspozycji.
40. Dyrektor Centrum, w uzgodnieniu z Dyrektorem Departamentu Kadr i Szkolnictwa Wojskowego, określi, do dnia 1 stycznia 2007 r., propozycje tematyki z zakresu komunikacji społecznej i kontaktów z mediami, która powinna być włączona w programy kształcenia i doskonalenia zawodowego kadry zawodowej Sił Zbrojnych.
41. [19] Osobą odpowiedzialną za wykonanie decyzji - do dnia 1 października 2008 r. - jest Dyrektor DPI.
42. (uchylony).
43. Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia podpisania, z wyjątkiem pkt 42, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2007 r.
|
1 Zmiany niniejszej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1988 r. Nr 41,poz. 324, z 1989 r. Nr 34, poz. 187, z 1990 r. Nr 29, poz. 173, z 1991 r. Nr 100, poz. 442, z 1996 r. 114, poz. 542, z 1997 r. Nr 121, poz. 770 i Nr 88, poz. 554, z 1999 r, Nr 90, poz. 999, z 2001 r. nr 112, poz. 1198, z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, z 2004 r. Nr 111, poz. 1181 oraz z 2005 r. Nr 39, poz. 377.
2 Zmiany niniejszej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, 2004 r. Nr 240, poz. 2407, oraz z 2005 r. Nr 64, poz. 565 i Nr 132, poz. 1110.
3 Zmiany niniejszego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1719 i Nr 243, poz. 2064.
Załączniki do decyzji Nr 298/MON
Ministra Obrony Narodowej
z dnia 1 sierpnia 2006 r. (poz. 185)
Załącznik Nr 1
Szczegółowy wykaz zadań służby prasowej [20]
1. Zadania personelu służby prasowej obejmują koordynowanie i realizację polityki informacyjnej resortu w odniesieniu do reprezentowanych jednostek (komórek) organizacyjnych resortu.
2. Zadania, o których mowa w pkt 1, realizowane są w szczególności, poprzez:
1) organizowanie obsługi prasowej, radiowej i telewizyjnej imprez, uroczystości i ćwiczeń wojskowych;
2) współdziałanie z przedstawicielami środków masowego przekazu, służbami prasowymi organów administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych;
3) inspirowanie dziennikarzy do podejmowania tematyki Sił Zbrojnych i obronności;
4) organizowanie kontaktów (w szczególności: konferencji prasowych, spotkań, wywiadów itp.) przedstawicieli mediów krajowych i zagranicznych z osobami zajmującymi kierownicze stanowiska w Ministerstwie Obrony Narodowej, dowódcami oraz innymi przedstawicielami resortu;
5) przedstawianie mediom informacji na temat reprezentowanych jednostek (komórek) organizacyjnych resortu oraz wypowiadanie się do mediów w imieniu ich dowódców;
6) opracowywanie i upowszechnianie informacji w formie komunikatów i oświadczeń, a także udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące obronności państwa i działalności resortu, w zakresie swoich kompetencji;
7) informowanie dowódców jednostek (komórek) organizacyjnych resortu - zgodnie z podległością służbową - o publikacjach prasowych dotyczących Sił Zbrojnych i spraw obronności oraz wypracowywanie koncepcji działań podejmowanych w tym zakresie;
8) niezwłoczne informowanie rzecznika prasowego MON i nadrzędnego szefa etatowej komórki prasowej, po uzgodnieniu z właściwym dowódcą, o zdarzeniach, które mogą mieć istotny wpływ na wizerunek resortu oraz wymagają podjęcia działań przez rzecznika prasowego MON;
9) informowanie Redakcji Wojskowej o najważniejszych aktywnościach reprezentowanych jednostek (komórek) organizacyjnych;
10) prowadzenie korespondencji z przedstawicielami środków masowego przekazu i przygotowywanie odpowiedzi (polemik, sprostowań) na krytykę lub publikacje o charakterze interwencyjnym;
11) współdziałanie i wymianę doświadczeń - stosownie do kompetencji - ze służbami prasowymi Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz sił zbrojnych innych państw;
12) redagowanie, stosownie do kompetencji, internetowych serwisów informacyjnych lub podstron tych serwisów;
13) udział w planowaniu, organizowaniu i prowadzeniu ćwiczeń wojskowych w zakresie obsługi medialnej;14) przekazywanie wiedzy z zakresu komunikacji społecznej i kontaktów z mediami żołnierzom i pracownikom resortu właściwej jednostki (komórki) organizacyjnej;
15) informowanie wewnętrzne, w tym redagowanie i publikowanie biuletynów informacyjnych;
16) tworzenie bazy fotograficznej właściwej jednostki.
3. DPI, Zespół Prasowy Sztabu Generalnego WP oraz wydziały prasowe Dowództwa Operacyjnego, dowództw rodzajów Sił Zbrojnych i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych są ponadto odpowiedzialne za:
1) organizowanie i koordynację wizyt dziennikarzy w jednostkach (komórkach) organizacyjnych resortu;
2) analizowanie publikacji o tematyce wojskowo-obronnej i polityczno-militarnej.
4. Zespół Reporterski Wydziału Prasowego Dowództwa Operacyjnego, w razie potrzeby we współpracy z wydziałami prasowymi dowództw rodzajów Sił Zbrojnych oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, jest odpowiedzialny za realizację materiałów filmowych prezentujących działania wojska podczas misji zagranicznych, ćwiczeń wojskowych oraz szkoleń. Autorskie prawa majątkowe i prawa pokrewne do materiałów filmowych Zespołu Reporterskiego Wydziału Prasowego Dowództwa Operacyjnego posiada Ministerstwo Obrony Narodowej, w tym DPI, który posiada prawo:
1) zwielokrotniania i utrwalania każdą techniką, w tym technikami poligraficznymi, fotograficznymi, cyfrowo, zapisu magnetycznego;
2) publicznego udostępnienia (publikacji) na portalu www.mon.gov.pl oraz przekazywania materiałów mediom, a także innym podmiotom realizującym materiały filmowe we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.
5. Wydziały prasowe Dowództwa Operacyjnego, dowództw rodzajów Sił Zbrojnych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa odpowiadają, w sytuacji gdy instytucja, która reprezentują jest głównym organizatorem ćwiczeń wojskowych, za organizację centrów prasowych podczas tych ćwiczeń.
6. W przypadku ćwiczeń międzynarodowych, w tym poza granicami kraju, jednostki wymienione w pkt 5 delegują, w razie potrzeby, na wniosek instytucji odpowiedzialnej za udział strony polskiej w tych ćwiczeniach, personel do udziału w pracy centrów prasowych tych ćwiczeń.
Zakres obowiązków rzecznika prasowego i oficera prasowego
1. Kształtowanie pozytywnego wizerunku wojska w oczach opinii publicznej poprzez aktywne i bieżące informowanie opinii publicznej za pośrednictwem mediów i serwisów internetowych o sprawach związanych z funkcjonowaniem jednostki (komórki) organizacyjnej (w zakresie swoich kompetencji).
2. Prowadzenie bieżących oraz okresowych analiz mediów na potrzeby dowódców oraz formowanie wniosków i propozycji dotyczących postrzegania wojska w mediach.
3. Inspirowanie dziennikarzy do informowania o najważniejszych przedsięwzięciach realizowanych w jednostce (komórce) organizacyjnej.
4. Organizowanie briefingów i spotkań z dziennikarzami oraz przygotowywanie dowódców do tych spotkań.
5. Organizowanie pobytu dziennikarzy na terenie jednostek i udzielanie im pomocy w tym zakresie.
6. Udzielanie odpowiedzi na pytania dziennikarzy.
7. Reagowanie na krytykę prasową.
8. Reprezentowanie dowódców wobec mediów.
9. Aktualizacja podstron serwisów internetowych rodzajów Sił Zbrojnych o informacje dotyczące reprezentowanej jednostki (komórki) organizacyjnej.
10. Przygotowywanie materiałów informacyjnych dotyczących szkoleń poligonowych i ćwiczeń wojskowych.
11. Organizacja informowania wewnętrznego obejmująca informowanie dowódców, żołnierzy oraz pracowników resortu danej jednostki (komórki) organizacyjnej o działaniach podejmowanych w resorcie, rodzaju Sił Zbrojnych RP, w tym przede wszystkim o decyzjach kierownictwa resortu mających wpływ na warunki pracy i służby, na podstawie informacji uzyskanych od nadrzędnej komórki prasowej.
12.Tworzenie bazy fotograficznej jednostki (komórki) organizacyjnej.
13. Szkolenie żołnierzy i pracowników resortu właściwej jednostki (komórki) organizacyjnej w zakresie kontaktów z mediami, w tym w szczególności personelu uczestniczącego w ćwiczeniach wojskowych.
14. Tworzenie centrów prasowych ćwiczeń wojskowych, w tym międzynarodowych na bazie personelu służby prasowej.
15. W razie możliwości wydawanie biuletynów informacyjnych kolportowanych w środowiskach lokalnych.
16. Współpraca (przygotowywanie informacji) z Redakcją Wojskową.
17. Udział w systemie komunikacji kryzysowej.
18. Bieżąca współpraca z DPI, w tym przesyłanie miesięcznych meldunków na temat aktualnego stanu współpracy z mediami.
Załącznik Nr 2
Typowa struktura stanowisk etatowych służby prasowej Sił Zbrojnych RP [21]
1. Zespół Prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - 4 stanowiska:
1) szef zespołu - główny specjalista - rzecznik prasowy - pułkownik/komandor;
2) starszy specjalista - podpułkownik/komandor porucznik;
3) podoficer;
4) pracownik resortu.
2. Wydział Prasowy Dowództwa Operacyjnego - 8 stanowisk:
1) szef wydziału - rzecznik prasowy - podpułkownik/komandor porucznik;
2) zastępca szefa wydziału - zastępca rzecznika prasowego - major/komandor podporucznik;
3) specjalista - major/komandor podporucznik;
4) pracownik resortu;
Zespół Reporterski Wydziału Prasowego Dowództwa Operacyjnego:
5) podoficer - 4 stanowiska.
3. Wydział Prasowy Dowództwa Wojsk Lądowych - 6 stanowisk:
1) szef wydziału - rzecznik prasowy - podpułkownik;
2) zastępca szefa wydziału - zastępca rzecznika prasowego - major;
3) specjalista - major;
4) młodszy specjalista - kapitan;
5) podoficer;
6) pracownik resortu.
4. Wydział Prasowy Dowództwa Sił Powietrznych - 6 stanowisk:
1) szef wydziału - rzecznik prasowy - podpułkownik;
2) zastępca szefa wydziału - zastępca rzecznika prasowego - major;
3) specjalista - major;
4) młodszy specjalista - kapitan;
5) podoficer;
6) pracownik resortu.
5. Wydział Prasowy Dowództwa Marynarki Wojennej - 5 stanowisk:
1) szef wydziału - rzecznik prasowy - komandor porucznik;
2) zastępca szefa wydziału - zastępca rzecznika prasowego - komandor podporucznik;
3) specjalista - komandor podporucznik;
4) podoficer;
5) pracownik resortu.
6. Wydział Prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych - 6 stanowisk:
1) szef wydziału - rzecznik prasowy - podpułkownik;
2) specjalista - major;
3) młodszy specjalista - kapitan;
4) podoficer - 2 stanowiska;
5) pracownik resortu.
7. Wydział prasowy Dowództwa Wojsk Specjalnych - 3 stanowiska:
1) szef wydziału - rzecznik prasowy - podpułkownik/komandor porucznik;
2) specjalista - major/komandor podporucznik;
3) pracownik resortu.
8. Wydział prasowy Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej - 4 stanowiska:
4) szef wydziału - rzecznik prasowy - podpułkownik/komandor porucznik;
5) specjalista - major/komandor podporucznik;
6) podoficer;
7) pracownik resortu.
9. Wydział prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa - 3 stanowiska:
1) szef wydziału - rzecznik prasowy - podpułkownik;
2) podoficer;
3) pracownik resortu.
10. Sekcje prasowe okręgów wojskowych, flotylli - 3 stanowiska:
1) szef sekcji - oficer prasowy - major/komandor podporucznik;
2) młodszy specjalista - kapitan/kapitan marynarki;
3) podoficer.
11. Sekcje prasowe dywizji - 4 stanowiska:
1) szef sekcji - oficer prasowy - major;
2) młodszy specjalista - kapitan;
3) oficer - porucznik;
4) podoficer.
12. Sekcje prasowe skrzydeł lotniczych - 3 stanowiska:
1) szef sekcji - oficer prasowy - major;
2) oficer - porucznik;
3) podoficer.
13. Personel służby prasowej podporządkowany szefowi Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia - 1 stanowisko:
st. specjalista - rzecznik prasowy - podpułkownik.
14. Personel służby prasowej podporządkowany szefom Inspektoratu Ministerstwa Obrony Narodowej do spraw Bezpieczeństwa Lotów oraz wojewódzkich sztabów wojskowych - 1 stanowisko:
rzecznik prasowy - pracownik resortu.
15. Personel służby prasowej podporządkowany dowódcy baz lotniczych, baz lotnictwa taktycznego i transportowego - 2 stanowiska:
1) młodszy specjalista - oficer prasowy - kapitan;
2) pracownik resortu.
16. Personel służby prasowej podporządkowany dowódcy 2 Korpusu Zmechanizowanego - 2 stanowiska:
1) specjalista - oficer prasowy - major;
2) młodszy specjalista - kapitan.
17. Personel służby prasowej podporządkowany dowódcy (komendantowi) brygad, centrów szkolenia Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych, z zastrzeżeniem pkt 18 i 19 - 1 stanowisko:
młodszy specjalista - oficer prasowy - kapitan.
18. Personel służby prasowej podporządkowany dowódcy 6 Brygady Desantowo-Szturmowej im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im Księcia Józefa Poniatowskiego, 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej im. Kazimierza Wielkiego, 10 Opolskiej Brygady Logistycznej im. Piotra Wysockiego - 2 stanowiska:
1) młodszy specjalista - oficer prasowy - kapitan;
2) oficer - porucznik.
19. Personel służby prasowej podporządkowany dowódcy (komendantowi) Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej im. Komandora por. pil. Karola Trzaski-Durskiego oraz Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej - 1 stanowisko:
specjalista - oficer prasowy - komandor podporucznik.
20. Personel służby prasowej podporządkowany komendantowi akademii i wyższych szkół oficerskich - 1 stanowisko:
specjalista - oficer prasowy - major/komandor podporucznik, tworzone w:
1) Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni;
2) Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu;
3) Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.
21. Personel służby prasowej włączony w strukturę organizacyjną Wojskowej AkademiiTechnicznej w Warszawie oraz Akademii Obrony Narodowej w Warszawie - 1 stanowisko:
rzecznik prasowy - pracownik resortu.
22. Personel służby prasowej podporządkowany komendantowi szkół podoficerskich Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych - 1 stanowisko:
podoficer - rzecznik prasowy.
23. Personel służby prasowej podporządkowany dowódcy 36 specjalnego pułku lotnictwa transportowego - 1 stanowisko:
młodszy specjalista - oficer prasowy - kapitan.
Załącznik Nr 3
Wykaz minimalnego wyposażenia i sprzętu komórek służby prasowej resortu obrony narodowej [22]
1. Komórka prasowa dysponuje liczbą zestawów komputerowych (komputer, monitor, oprogramowanie) odpowiadających liczbie stanowisk etatowych w danej komórce prasowej, w tym:
a) co najmniej 1 komputer z dostępem do sieci niejawnej;
b) co najmniej 1 komputer z łączem internetowym o prędkości minimalnej 512 KB;
c) 1 komputer przenośny typu LAPTOP;
d) oprogramowanie podstawowe oraz oprogramowanie do obróbki materiału filmowo-zdjęciowego;
e) drukarka.
2. Rzecznikowi, oficerowi i asystentowi prasowemu przysługuje służbowy telefon komórkowy z limitem przydzielonym na podstawie odrębnych wytycznych.
3. Komórkom prasowym liczącym od 2 osób wzwyż przysługują co najmniej 2 telefony wojskowe:
1) telefon/fax z pełnymi uprawnieniami oraz limitem przydzielonym na podstawie odrębnych wytycznych,
2) telefon z uprawnianymi lokalnymi z limitem przydzielonym na podstawie odrębnych wytycznych.4. Rzecznikowi i asystentowi prasowemu przysługuje 1 telefon/fax wojskowy z pełnymi uprawnieniami oraz limitem przydzielonym na podstawie odrębnych wytycznych.
5. Dowódcy, w ramach przydzielonych im środków mogą zwiększać liczbę telefonów oraz ich limity.
6. Komórka prasowa wyposażona jest w:
1) kamerę cyfrową ze statywem;
2) profesjonalny aparat fotograficzny (cyfrowy z lampą błyskową i dodatkowym teleobiektywem);
3) skaner;
4) odbiornik TV z nagrywarką DVD wraz z zestawem do odbioru telewizji satelitarnej (możliwość) odbioru TVN-24);
5) radiomagnetofon;
6) dyktafon cyfrowy;
7) MP-3 player z radiem;
8) elektroniczny nośnik danych PEN-DRIVE min 2 GB - odpowiadających liczbie stanowisk etatowych w danej komórce prasowej;
9) niszczarkę na dokumenty;
10) płyty DVD, CD oraz kasety do kamery.
[1] Pkt 3 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 1 decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.
[2] Pkt 4 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 2 decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.
[3] Pkt 12 uchylony przez pkt 1 ppkt 4 decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.
[4] Pkt 13 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 5 decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.
[5] Pkt 14 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 5 decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.
[6] Pkt 15 uchylony przez pkt 1 ppkt 6 decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.
[7] Pkt 18 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 14 decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.
[8] Pkt 19 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 3 i pkt 7 decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.
[9] Pkt 20 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 14 decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.
[10] Pkt 21 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 14 decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.
[11] Pkt 22 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 14 decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.
[12] Pkt 23 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 8 decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.
[13] Pkt 24 ppkt 3 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 9 lit. a) decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.
[14] Pkt 24 ppkt 6 dodany przez pkt 1 ppkt 9 lit. b) decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.
[15] Pkt 28a dodany przez pkt 1 ppkt 10 decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.
[16] Pkt 31 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 14 decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.
[17] Pkt 32 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 11 decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.
[18] Pkt 39 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 12 decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.
[19] Pkt 41 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 13 decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.
[20] Załącznik nr 1 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 15 decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.
[21] Załącznik nr 2 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 15 decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.
[22] Załącznik nr 3 dodany na podstawie decyzji nr 198/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie służby prasowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 8, poz. 109). Zmiana weszła w życie 15 maja 2008 r. z mocą od 18 kwietnia 2008 r.