Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2006-06-06 do 2007-03-15
Wersja archiwalna od 2006-06-06 do 2007-03-15
archiwalny
Gabinet Polityczny MON
DECYZJA Nr 183/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 16 maja 2006 r.
w sprawie powołania przy Ministrze Obrony Narodowej Komitetu Doradczego do spraw Polityki Obronnej
Na podstawie § 4 Statutu Ministerstwa Obrony Narodowej, stanowiącego załącznik do zarządzenia Nr 2 Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 stycznia 2002 r. w sprawie nadania statutu Ministerstwu Obrony Narodowej (M. R Nr 1, poz. 29, z 2004 r. Nr 11, poz. 177 oraz z 2005 r. Nr 60, poz. 800), ustala się, co następuje:
1. Powołuje się Komitet Doradczy do spraw Polityki Obronnej, zwany dalej „Komitetem”, jako stały organ doradczy i opiniodawczy, bezpośrednio podległy Ministrowi Obrony Narodowej.
2. Działalność Komitetu koordynuje wyznaczony przez Ministra Obrony Narodowej członek Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej.
3. Członkowie Komitetu są powoływani i odwoływani przez Ministra Obrony Narodowej spośród
osób o uznanym autorytecie, posiadających wiedzę w zakresie polityki obronnej, polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, które wyraziły zgodę na uczestniczenie w pracach Komitetu oraz podpisały oświadczenie, stanowiące załącznik Nr 1 do decyzji.
4. Do zakresu działania Komitetu należy w szczególności dokonywanie analiz i ocen oraz formułowanie opinii i wniosków w zakresie kształtowania polityki obronnej.
5. Tryb działania Komitetu określa regulamin, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji.
6. Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: R. Sikorski
Załączniki do decyzji Nr 183/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 16 maja 2006 r. (poz. 112)
Załącznik Nr 1
Oświadczenie
o unikaniu konfliktu interesów w czasie pełnienia funkcji członka Komitetu Doradczego do spraw Polityki Obronnej
Załącznik Nr 2
Regulamin Komitetu
1. Komitet liczy do dwudziestu pięciu członków, powoływanych przez Ministra Obrony Narodowej, zwanego dalej „Ministrem”, spośród osób, o których mowa w pkt 3 decyzji, przy czym liczba członków Komitetu będących pracownikami służby cywilnej, urzędnikami służby cywilnej lub żołnierzami zawodowymi nie może przekroczyć pięciu.
2. Spośród członków Komitetu Minister nominuje Przewodniczącego, a członkowie Komitetu wybierają spośród siebie Sekretarza.
3. Za uczestnictwo w pracach Komitetu jego członkowie nie otrzymują wynagrodzenia.
4. Koszty związane z organizacją zebrań Komitetu pokrywane są z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.
5. Minister może powołać na czas określony i bez prawa uczestniczenia w głosowaniach, dodatkowych członków Komitetu, jako:
1) obserwatorów;
2) konsultantów - do spraw wymagających szczególnej wiedzy eksperckiej.
6. Skład Komitetu i regulamin jego prac podlegają co dwa lata przeglądowi dokonywanemu przez Ministra. W przypadku braku decyzji o powołaniu nowego składu Komitetu, po upływie dwóch lat od dnia jego powołania, zostaje on rozwiązany.
7. Członkostwo w Komitecie ustaje na skutek:
1) rozwiązania Komitetu;
2) decyzji Ministra o odwołaniu członka Komitetu;
3) pisemnej rezygnacji członka Komitetu;
4) śmierci członka Komitetu.
8. Członek Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej, o którym mowa w pkt 2 decyzji, prowadzi stronę internetową Komitetu, na której zamieszcza się:
1) informacje o bieżącym składzie Komitetu;
2) dane dotyczące kosztów związanych z funkcjonowaniem Komitetu, sporządzone w formie zestawienia rocznego;
3) część protokołu, o której mowa w pkt 12.
9. Zebrania Komitetu zwoływane są przez członka Gabinetu Politycznego Ministra, o którym mowa w pkt 2 decyzji, po konsultacji z Przewodniczącym Komitetu, przy czym odbywają się nie rzadziej niż raz w ciągu trzech kolejnych miesięcy.
10. Zebrania Komitetu prowadzi Przewodniczący Komitetu.
11. W zebraniach Komitetu mogą brać udział goście zaproszeni przez Ministra, członka Gabinetu Politycznego, o którym mowa w pkt 2 decyzji, lub Przewodniczącego Komitetu.
12. Z posiedzeń Komitetu sporządzany jest protokół, który podpisuje Przewodniczący Komitetu. Część protokołu zawierającą najważniejsze rekomendacje udostępniana jest na stronie internetowej Komitetu.
13. Za sporządzenie protokołu, o którym mowa w pkt 12, odpowiada Sekretarz Komitetu.
14. Przewodniczący Komitetu może powoływać grupy robocze. Działalność grup roboczych nie może pozostawać w sprzeczności z postanowieniami decyzji powołującej Komitet oraz niniejszym regulaminem.