Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej rok 2005 nr 3 poz. 17
Wersja aktualna od 2005-03-22
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej rok 2005 nr 3 poz. 17
Wersja aktualna od 2005-03-22
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

Generalny Zarząd Zasobów Osobowych - P1

WYTYCZNE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 4 lutego 2005 r.

w sprawie szczegółowego sposobu zabezpieczenia potrzeb w zakresie rezerw osobowych, uzbrojenia, sprzętu wojskowego, reklamowania od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej oraz świadczeń na rzecz obrony, niezbędnych do szczególnej ochrony obiektów

Na podstawie § 7 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 2003 r. w sprawie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa oraz ich szczególnej ochrony (Dz. U. 116, poz. 1090), w celu zabezpieczenia potrzeb w zakresie rezerw osobowych, uzbrojenia, sprzętu wojskowego, reklamowania od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej oraz świadczeń na rzecz obrony, niezbędnych do szczególnej ochrony obiektów, ustala się co następuje:

Rozdział I

Postanowienia ogólne

§ 1. Użyte w niniejszych wytycznych określenia oznaczają:

1) ustawa - ustawę z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 i Nr 277, poz. 2742.);

2) kierownik jednostki - kierownika jednostki organizacyjnej przewidzianej do militaryzacji i przeznaczonej do szczególnej ochrony obiektów lub kierownika bazy formowania odpowiedzialnego za sformowanie specjalnie tworzonej jednostki zmilitaryzowanej i przeznaczonej do szczególnej ochrony obiektów;

3) jednostka zmilitaryzowana - specjalnie tworzoną jednostkę zmilitaryzowaną i przeznaczoną do szczególnej ochrony obiektów;

4) obiekty - obiekty uznane przez Radę Ministrów za szczególnie ważne dla bezpieczeństwa i obronności państwa i uwzględnione w wykazie, o którym mowa w § 4 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 2003 r. w sprawie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa oraz ich szczególnej ochrony (Dz. U. Nr 116, poz. 1090).

Rozdział II

Zabezpieczenie potrzeb w zakresie rezerw osobowych i reklamowania ich od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej

§ 2. Przeznaczenie osób do służby w jednostkach zmilitaryzowanych, ochraniających szczególnie ważne obiekty, następuje w drodze nadania im przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych do tych jednostek, w trybie określonym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2004 r. w sprawie nadawania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych do jednostek zmilitaryzowanych (Dz. U. Nr 285, poz. 2847).

§ 3. W czasie pokoju przydziały organizacyjno-mobilizacyjne, o których mowa w § 2, nadaje się mężczyznom, którzy nie ukończyli sześćdziesięciu lat życia, i kobietom, które nie ukończyły pięćdziesięciu lat życia. Po objęciu jednostek militaryzacją przydziały do tych jednostek można nadawać również osobom, które nie osiągnęły wieku określonego w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym.

§ 4. Na potrzeby jednostek zmilitaryzowanych przeznacza się w pierwszej kolejności osoby zatrudnione w wewnętrznych służbach ochronnych odpowiedzialnych za ochronę tych obiektów w czasie pokoju.

§ 5. Osobom zatrudnionym w jednostkach organizacyjnych przewidzianych do militaryzacji lub w jednostkach organizacyjnych stanowiących bazę formowania jednostek zmilitaryzowanych, przydziały organizacyjno-mobilizacyjne nadaje się w formie zbiorowej listy imiennej. Pozostałym osobom przydziały organizacyjno-mobilizacyjne nadaje się w formie kart przydziału.

§ 6. Przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do jednostek militaryzowanych, o których mowa w § 5, nadają:

1) kierownik jednostki - osobom zatrudnionym w podległej mu jednostce, z tym że osobom będącym żołnierzami rezerwy przydziały nadaje się w uzgodnieniu z wojskowym komendantem uzupełnień właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której ma być nadany przydział;

2) wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której ma być nadany przydział - innym osobom niż wymienione w pkt 1, na wniosek kierownika jednostki przewidzianej do militaryzacji.

§ 7. Kierownik jednostki, w celu zapewnienia obsady stanowisk w jednostce zmilitaryzowanej, realizuje przedsięwzięcia określone w rozporządzeniu, o którym mowa w § 2.

§ 8. Kierownik jednostki spośród podległych mu pracowników prowadzi kwalifikowanie, zgodnie z uregulowaniami zawartymi w rozporządzeniu, o którym mowa w § 2. Osobom zakwalifikowanym do nadania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych, nadaje takie przydziały.

§ 9. Kierownik jednostki, w przesyłanym do wojskowego komendanta uzupełnień zapotrzebowaniu na uzupełnienie potrzeb kadrowych jednostki zmilitaryzowanej, powinien wskazać przede wszystkim pracodawców zatrudniających osoby o wymaganych kwalifikacjach, w szczególności specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne.

§ 10. Wojskowy komendant uzupełnień, w przypadku tworzenia na terenie jego działania jednostek zmilitaryzowanych, przeznacza na uzupełnienie kadrowe tych jednostek przede wszystkim żołnierzy rezerwy:

1) posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej lub licencję pracownika zabezpieczenia technicznego;

2) byłych funkcjonariuszy formacji uzbrojonych nie-wchodzących w skład Sił Zbrojnych, posiadających kwalifikacje do służby w jednostkach zmilitaryzowanych;

3) posiadających specjalność wojskową „wartownika”.

§ 11.1. Funkcjonariusze: Policji, Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Więziennej, Straży Ochrony Kolei, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz pracownicy wewnętrznej służby ochrony Narodowego Banku Polskiego są z urzędu reklamowani od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

2. Osobom, którym nadano przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do jednostek zmilitaryzowanych, niebędącym funkcjonariuszami, o których mowa w ust. 1, nie powinno się nadawać przydziałów mobilizacyjnych i pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych oraz powoływać do czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

3. Nadanie przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego osobom, o których mowa w ust. 2, do jednostki zmilitaryzowanej, jest równoznaczne z ich reklamowaniem na wniosek od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Rozdział III

Zabezpieczenie potrzeb w zakresie uzbrojenia i sprzętu wojskowego

§ 12. Uzbrojenie i sprzęt wojskowy jednostek zmilitaryzowanych może stanowić w szczególności:

1) broń palna krótka - pistolety i rewolwery;

2) broń palna maszynowa - karabiny maszynowe;

3) broń palna długa - karabinki, pistolety maszynowe;

4) broń sygnałowa;

5) środki przymusu bezpośredniego, na które wymagane jest pozwolenie na broń:

a) broń gazowa - pistolety, rewolwery,

b) ręczne miotacze gazu,

c) paralizatory elektryczne;

6) amunicja do broni palnej wymienionej w pkt 1-4 i 5 lit. a);

7) noże wojskowe i szturmowe;

8) granaty i materiały wybuchowe;

9) kamizelki i hełmy kuloodporne;

10) maski przeciwgazowe.

§ 13. Podstawę do naliczania uzbrojenia i sprzętu wojskowego stanowią etaty jednostek zmilitaryzowanych, tabele należności do etatów jednostek zmilitaryzowanych, a także normy należności sprzętu oraz wyposażenia dla indywidualnych i zbiorowych użytkowników.

§ 14. Środki finansowe na uzbrojenie i sprzęt wojskowy dla jednostek zmilitaryzowanych zapewniają ministrowie i wojewodowie, którym podlegają te jednostki.

§ 15. Broń i amunicję, będącą w posiadaniu specjalistycznej uzbrojonej formacji ochronnej, stanowiącej bazę formowania jednostki zmilitaryzowanej, przechowuje się w pomieszczeniu, zwanym dalej „magazynem broni”. Magazyn broni powinien być umiejscowiony w siedzibie instytucji (przedsiębiorstwa) lub w poszczególnych obiektach chronionych przez jednostkę zmilitaryzowaną. Szczególne wymogi dotyczące uruchomienia magazynu broni, przechowywania w nim broni i amunicji określają przepisy § 11-15 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 sierpnia 1998 r. w sprawie zasad uzbrojenia specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych i warunków przechowywania oraz ewidencjonowania broni i amunicji (Dz. U. 113, poz. 730).

§ 16. Zasady wyposażenia jednostek zmilitaryzowanych w środki transportowe, maszyny i urządzenia oraz sprzęt wojskowy określają przepisy § 14 i 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 maja 2002 r. w sprawie militaryzacji jednostek organizacyjnych wykonujących zadania na rzecz obronności lub bezpieczeństwa państwa (Dz. U. Nr 78, poz. 707).

Rozdział IV

Wykorzystanie świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz obrony w celu zapewnienia ochrony obiektów

§ 17. Zakres, formy organizacyjne i zasady świadczeń wykorzystywanych na potrzeby obronne związane z zapewnieniem szczególnej ochrony obiektów określa ustawa oraz wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze, którymi są rozporządzenia:

1) Rady Ministrów z dnia 5 października 2004 r. w sprawie świadczeń osobistych na rzecz obrony w czasie pokoju (Dz. U. Nr 229, poz. 2307);

2) Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 2004 r. w sprawie świadczeń rzeczowych na rzecz obrony w czasie pokoju (Dz. U. Nr 181, poz. 1872);

3) Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz obrony w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (Dz. U. Nr 203, poz. 2081).

§ 18. Przy wykorzystaniu świadczeń na rzecz jednostek wykonujących zadania związane ze szczególną ochroną obiektów mogą być realizowane w szczególności przedsięwzięcia związane z:

1) zabezpieczeniem rozwinięcia jednostki zmilitaryzowanej;

2) ewakuacją środków materiałowo-technicznych (ekipy załadowczo-rozładowcze) na potrzeby jednostki zmilitaryzowanej;

3) zapewnieniem jednostkom zmilitaryzowanym środków transportowych i maszyn wraz z personelem obsługującym sprzęt (operatorzy, kierowcy i mechanicy);

4) zabezpieczeniem medycznym (lekarze, pielęgniarki);

5) rozbudową inżynieryjną terenu wokół ochranianego obiektu;

6) zabezpieczeniem funkcjonowania jednostki ochraniającej obiekt (niezbędne nieruchomości wraz z wyposażeniem).

§ 19. Do wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) z wnioskiem o przeznaczenie osób oraz nieruchomości lub rzeczy ruchomych na cele świadczeń planowanych do wykorzystania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, w związku z potrzebą zapewnienia szczególnej ochrony obiektów, występują kierownicy jednostek.

§ 20. Kierownik jednostki, w celu nałożenia obowiązku świadczeń osobistych lub rzeczowych, powinien:

1) dokonać ustalenia potrzeb w zakresie nieruchomości i rzeczy ruchomych oraz prac niezbędnych do wykonania na rzecz tej jednostki;

2) wystąpić z wnioskami do właściwych wójtów, burmistrzów (prezydentów miast) o przeznaczenie nieruchomości lub rzeczy ruchomych oraz osób na świadczenia planowane do wykorzystania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Wzory odpowiednich wniosków są określone w załącznikach Nr 1 do rozporządzeń, o których mowa w § 17 pkt 1 i 2.

§ 21. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta), na podstawie przepisów rozporządzenia, o którym mowa w § 17 pkt 2, i w oparciu o posiadane dane, typuje nieruchomości lub rzeczy ruchome, w celu zaspokojenia potrzeb zgłaszanych przez kierowników jednostek, z zachowaniem priorytetu uzupełnienia potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 22. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta), w celu nałożenia obowiązku świadczeń, na podstawie przepisów rozporządzeń, o których mowa w § 17 pkt 1 i 2, wydaje stosowne decyzje administracyjne.

§ 23. Kierownik jednostki zmilitaryzowanej, na rzecz której świadczenia osobiste mają być wykonywane, jest obowiązany do:

1) wyznaczenia odpowiedzialnych za przyjęcie w jednostce osób wykonujących świadczenia osobiste, zgodnie ze szczegółowym wykazem zawierającym dane personalne tych osób, rodzaj i miejsce wykonywanej przez nie pracy, a także czas trwania świadczeń;

2) ustalenia sposobu sprawowania nadzoru i kierowania pracami wykonywanymi w ramach świadczeń osobistych;

3) zapewnienia odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny pracy osobom wykonującym świadczenia, w tym np.: odzieży ochronnej, rękawic, sprawnych narzędzi i urządzeń;

4) zabezpieczenia miejsca odpoczynku, jeżeli czas wykonywania świadczenia osobistego przekracza 24 godziny;

5) zapewnienia bezpłatnego wyżywienia, jeżeli osoba wykonuje świadczenie osobiste w czasie przekraczającym 8 godzin. W razie braku możliwości zapewnienia wyżywienia na terenie jednostki, należy osobom tym wypłacić odpowiedni równoważnik i umożliwić spożywanie posiłków poza jednostką;

6) wypłacenia należności finansowych za wykonane świadczenie osobiste, zgodnie z art. 204 ust. 4 ustawy;

7) wydania zaświadczenia stwierdzającego rodzaj i czas wykonywania świadczenia na rzecz jednostki dla osób, które wystąpią z wnioskiem o ich wydanie.

§ 24. Kierownik jednostki planuje środki finansowe na rzecz podmiotów i osób przewidzianych do wykorzystania w ramach świadczeń osobistych i rzeczowych.

§ 25. O przydatności przedmiotów świadczeń rzeczowych dla danej jednostki decyduje kierownik jednostki, w porozumieniu z wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), przyjmując jako kryterium spełnianie przez te przedmioty wymogów wynikających z potrzeb (etaty i tabele należności) oraz możliwości ich eksploatacji w jednostce.

§ 26. Kierownik jednostki decyduje o wyposażeniu i dostosowaniu pobranych środków transportowych i maszyn stosownie do potrzeb, z uwzględnieniem przepisów wynikających z ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 z późn. zm.1).

Rozdział V

Postanowienia końcowe

§ 27. Wytyczne wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: J. Szmajdziński

1 Zmiany zostały ogłoszone w: Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152, Nr 130, poz. 1190, Nr 137, poz. 1302, Nr 149, poz. 1451 i 1452, Nr 162, poz. 1568, Nr 200, poz. 1953 i Nr 210 poz. 2036 oraz z 2004 r. Nr 29, poz. 257, Nr 54, poz. 535, Nr 121, poz. 1264.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00