Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej rok 2004 nr 12 poz. 134
Wersja aktualna od 2009-01-14
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej rok 2004 nr 12 poz. 134
Wersja aktualna od 2009-01-14
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Na podstawie pkt 19 decyzji nr 537/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 grudnia 2008 r. w sprawie tabliczki identyfikacyjnej (Dz.U.MON. Nr 24, poz. 300) dotychczasowy sposób wydawania tabliczek identyfikacyjnych grupy krwi obowiązuje do 31 grudnia 2009 r., a wydane tabliczki identyfikacyjne grupy krwi zachowują swoją ważność do czasu zastąpienia ich tabliczkami identyfikacyjnymi, więcej …

Zarząd Wojskowej Służby Zdrowia SG WP

DECYZJA Nr283/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 23 września 2004 r.

w sprawie badań lekarskich, certyfikatów zdrowia oraz profilaktyki przeciwepidemicznej dla żołnierzy niezawodowych, skierowanych do służby i pracowników resortu obrony narodowej, skierowanych do pracy poza granicami państwa oraz powracających do kraju po jej zakończeniu, jak również szczepień profilaktycznych i profilaktyki przeciwepidemicznej żołnierzy zawodowych

(ostatnia zmiana: DUMON. z 2008 r., Nr 24, poz. 301)   Pokaż wszystkie zmiany

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Na podstawie § 1 pkt 7 lit. b oraz § 2 pkt 8 i 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z art. 67 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz.1750 oraz z 2004 r. Nr 116, poz. 1203), ustala się, co następuje:

1. Badania lekarskie żołnierzy niezawodowych, skierowanych do służby poza granicami państwa, zwanych dalej „żołnierzami”, przed ich wyjazdem i po powrocie do kraju, wykonują właściwe wojskowe komisje lekarskie.

2. Badania lekarskie pracowników resortu obrony narodowej, skierowanych do pracy poza granicami państwa, zwanych dalej ,,pracownikami", przeprowadza się przed wyjazdem, podczas przygotowania we właściwym wojskowym ośrodku szkoleniowym - w zakładach opieki zdrowotnej , dla których organem założycielskim jest Minister Obrony Narodowej.

3. Badania lekarskie pracowników, mających wziąć udział w misjach obserwacyjnych i humanitarnych Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) oraz pracowników i żołnierzy skierowanych do udziału w szkoleniach prowadzonych poza granicami państwa, przeprowadza się w zakładach opieki zdrowotnej dla których organem założycielskim jest Minister Obrony Narodowej. Wyniki badań pracowników przedstawia się na formularzu, którego wzór określa załącznik Nr 6, a żołnierzy kierowanych na szkolenia w dokumentacji medycznej wymaganej przez organizatora szkolenia.

4. Na badania, o których mowa w pkt 2, pracownicy kierowani są przez organ uprawniony do kierowania ich do wyjazdu. Koszty tych badań pokrywa organ kierujący.

5. Określenie stanu zdrowia żołnierzy i pracowników przeprowadza się na podstawie badań ogólno-lekarskich i specjalistycznych, badań dodatkowych i pomocniczych oraz analiz wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik Nr 1. Wyniki badań zamieszcza się w karcie badań, której wzór stanowi załącznik Nr 3.

6. Po zakończeniu badań pracownicy otrzymują certyfikat zdrowia, którego wzór określa załącznik Nr 7. Certyfikat wydaje zakład opieki zdrowotnej, w którym przeprowadzane są badania.

7. Wykaz chorób i innych stanów, będących przeciwwskazaniami do służby (pracy) poza granicami państwa, określa załącznik Nr 5.

8. Komendant (dyrektor) zakładu opieki zdrowotnej, o którym mowa w pkt 2 i 3, wyznacza lekarza specjalistę chorób wewnętrznych, który prowadzi kwalifikację zdrowotną (badania) pracowników.

9. Certyfikat wydaje się pracownikowi w trzech egzemplarzach. Pierwszy egzemplarz otrzymuje pracownik, a pozostałe dołącza się do dokumentacji medycznej oraz akt pracownika.

10. Żołnierze (pracownicy) zakwalifikowani do służby (pracy) poza granicami państwa, po zakończeniu badań poddawani są:

1) szczepieniom profilaktycznym, według schematu szczepień stanowiącego załącznik Nr 4, po ustaleniu braku przeciwwskazań do ich wykonania;

2) profilaktyce przeciwgrzybiczej, a w razie konieczności pełnienia służby (pracy) na obszarach występowania zimnicy (malarii) - również profilaktyce przeciwzimniczej i innej, stosownie do zagrożeń występujących w rejonie przyszłej służby (pracy).

11. [1] Szczepienia profilaktyczne, o których mowa w pkt 10 ppkt 1, wykonuje międzynarodowy punkt szczepień Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Krakowie lub służba zdrowia jednostki wojskowej, zwanej dalej „jednostką odpowiadającą za przygotowanie do wyjazdu”, którą, w zależności od trybu przygotowań, jest:

1) Ośrodek Szkolenia dla Potrzeb Sił Pokojowych ONZ im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Kielcach;

2) inny ośrodek (zgrupowanie), prowadzący zbiorowo przygotowanie pracowników do wyjazdu;

3) jednostka wojskowa, w której żołnierz (pracownik) pełni służbę (jest zatrudniony), jeżeli jednostka ta (pododdział) w całości ma być użyta poza granicami państwa;

4) Międzynarodowy Punkt Szczepień Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Krakowie, wykonujący wyłącznie szczepienia przeciwko żółtej febrze;

5) inny międzynarodowy punkt szczepień, wykonujący szczepienia przeciwko żółtej febrze - w wyjątkowych przypadkach. Jednostka odpowiadająca za przygotowanie wyjazdu odpowiada również za profilaktykę, o której mowa w pkt 10 ppkt 2.

12. Żołnierze nie uczestniczący w zbiorowym przygotowaniu do wyjazdu:

1) mogą wykonywać szczepienia ochronne w międzynarodowym punkcie szczepień Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Krakowie lub, w wyjątkowych przypadkach, w innym międzynarodowym punkcie szczepień najbliższym miejsca służby albo miejsca pobytu stałego lub czasowego, trwającego ponad dwa miesiące;

2) poddawani są profilaktyce, o której mowa w pkt 10 ppkt 2, przez lekarza prowadzącego badania, wskazanego przez właściwą wojskową komisję lekarską.

13. Żołnierzom i pracownikom, którzy zostali poddani szczepieniom ochronnym, o których mowa w pkt 10 ppkt 1, wydaje się międzynarodowe świadectwo szczepień Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Poddanie wymaganej profilaktyce odnotowuje się w dokumentacji medycznej.

14. Lekarz jednostki odpowiadającej za przygotowanie do wyjazdu kieruje do stacji krwiodawstwa żołnierzy (pracowników) nie posiadających zbadanej grupy krwi, w celu jej oznaczenia przed wyjazdem.

15. Pracownik zakwalifikowany do wyjazdu, w razie zachorowania po otrzymaniu certyfikatu zdrowia, podlega dodatkowemu badaniu przez lekarza, o którym mowa w pkt 8, w celu rozpoznania ewentualnych zaburzeń w stanie zdrowia.

16. Bezpośrednio przed wyjazdem żołnierz (pracownik) podlega przeglądowi lekarskiemu przez służbę zdrowia jednostki odpowiadającej za przygotowanie do wyjazdu. W razie stwierdzenia zaburzeń w stanie zdrowia podlega badaniu lekarskiemu w zakresie koniecznym do postawienia diagnozy i wydania zaświadczenia lekarskiego o możliwości jego wyjazdu. Wyniki przeglądu podlegają rejestracji w dokumentacji medycznej.

17. [2] Żołnierz (pracownik) jest obowiązany posiadać w rejonie służby (pracy) poza granicami państwa:

1) certyfikat zdrowia (pracownik - z wpisaną grupą krwi);

2) międzynarodowe świadectwo szczepień ochronnych;

3) żołnierz - książkę (książeczkę) zdrowia z wpisaną grupą krwi.

18. Żołnierze (pracownicy) powracający po zakończeniu służby (pracy) - zwani dalej „osobami powracającymi” - podlegają ocenie stanu zdrowia niezwłocznie po powrocie do kraju przez służbę zdrowia jednostki wojskowej odpowiedzialnej za przyjęcie powracających.

19. Badania lekarskie pracowników przeprowadza się niezwłocznie po powrocie do kraju w szpitalach (przychodniach), zakładach opieki zdrowotnej, o których mowa w pkt 2 i 3.

20. Ocenę stanu zdrowia osób powracających do kraju przeprowadza się na podstawie badań i analiz wymienionych w wykazie, stanowiącym załącznik Nr 2. W razie konieczności lekarz prowadzący badania może skierować osobę badaną na badania uzupełniające do innych placówek służby zdrowia. Po zakończeniu badań pracownikowi wydaje się certyfikat zdrowia powracającego z pracy poza granicami państwa, którego wzór określa załącznik Nr 8.

21. Po powrocie żołnierzy do kraju stosuje się następujące zasady:

1) żołnierzy uprzednio chorych lub rannych po wyleczeniu oraz tych którzy doznali urazu psychicznego kieruje się na turnusy leczniczo- profilaktyczne;

2) na turnus leczniczo-profilaktyczny, o którym mowa w ppkt 1, kieruje żołnierza dowódca jednostki wojskowej, na której zaopatrzeniu żołnierz ten pozostaje, na wniosek lekarza tej jednostki wojskowej;

3) podstawą wniosku, o którym mowa w ppkt 2, są wyniki badań określone w pkt 20 oraz opinia psychologiczna, wydana po badaniach, których zakres i rodzaj określa Szef Zarządu Wojskowej Służby Zdrowia Sztabu Generalnego WP - na wniosek Naczelnego Lekarza Wojska Polskiego;

4) opinię psychologiczną dołącza się do dokumentacji medycznej żołnierza;

5) turnusy, o których mowa w ppkt 1, są organizowane na okres 14 dni w wojskowych szpitalach uzdrowiskowo-rehabilitacyjnych - samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej.

22. Dokumentację lekarską badań osób powracających prowadzi się i przechowuje zgodnie z przepisami w sprawie rodzajów dokumentacji oraz sposobu jej prowadzenia i udostępniania przez zakłady opieki zdrowotnej utworzone przez Ministra Obrony Narodowej.

23. [3] Żołnierze zawodowi, skierowani do służby oraz na szkolenia poza granicami państwa, przed ich wyjazdem i po powrocie do kraju podlegają badaniom, szczepieniom profilaktycznym i profilaktyce przeciwepidemicznej, a także badaniu grupy krwi na zasadach określonych w decyzji dla żołnierzy i pracowników.

24.Traci moc decyzja Nr 268/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 listopada 2001 r. w sprawie określenia badań lekarskich, kwalifikacji zdrowotnej i osłony przeciwepidemicznej żołnierzy i pracowników wojska kierowanych do służby (pracy) poza granicami państwa oraz powracających do kraju po zakończeniu tej służby (pracy) (Dz. Urz. MON Nr 19, poz. 170).

25. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Załączniki do decyzji Nr 283/MON
Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 września 2004r.(poz. 134)

Załącznik Nr 1

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik Nr 2

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik Nr 3

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik Nr 4

Kalendarz obowiązujących szczepień profilaktycznych żołnierzy i pracowników skierowanych do służby (pracy) poza granicami państwa przed ich wyjazdem

I. Szczepienia pierwotne:

- W pierwszym dniu - jednoczasowo:

1. dur -tężec (TyT)

- pierwsza dawka

2. wzwA

- pierwsza dawka

3. wzw B

- pierwsza dawka

4. wścieklizna

- pierwsza dawka

5. KZM

- pierwsza dawka

(stosownie do zaleceń WHO, Sekretariatu ONZ,
Kwatery Głównej NATO)

- Po tygodniu od pierwszego szczepienia:

1. wścieklizna

- druga dawka

- Po miesiącu od pierwszego szczepienia:

1. dur -tężec (TyT)

- druga dawka

2. wzw B

- druga dawka

3. wścieklizna

- trzecia dawka

4. błonica ( d )

- jednorazowo

5. Polio (IPV)

- jednorazowo

- Po dwóch miesiącach od pierwszego szczepienia:

1. szczepionka meningokowa A+C

- jednorazowo

(stosownie do zaleceń WHO, Sekretariatu ONZ, Kwatery Głównej NATO)

2. żółta febra

- jednorazowo

(stosownie do zaleceń WHO, Sekretariatu ONZ, Kwatery Głównej NATO)

3. KZM

- druga dawka

(stosownie do zaleceń WHO, Sekretariatu ONZ, Kwatery Głównej NATO)

4. grypa

- jednorazowo

sezonowo

II. Dawki uzupełniające:

1. Dur (Ty)

- po 6-12 miesiącach od pierwszego szczepienia

2. wzwA

- po 6-12 miesiącach od pierwszego szczepienia

3. wzw B

- po 6 miesiącach od pierwszego szczepienia

4. wścieklizna

- po 12 miesiącach od pierwszego szczepienia

5. KZM

- po 12 miesiącach od pierwszego szczepienia

Przez podanie jednoczasowe szczepionki należy rozumieć wykonanie oddzielnych wakcynacji z użyciem osobnych strzykawek i igieł w odległe miejsca ciała. Odstęp czasu między pierwszą a ostatnią dawką szczepionek podawanych jednoczasowo nie może przekraczać 24 godzin. Niedopuszczalne jest mieszanie różnych szczepionek w jednej strzykawce.

III. Modyfikacja schematu szczepień

Modyfikację wyżej przedstawionego schematu szczepień dopuszcza się w następujących przypadkach:

1. Osoba zakwalifikowana do szczepień jest aktualnie uodporniona przeciw określonej chorobie i posiada udokumentowane potwierdzenie wakcynacji.

2. Osoba zakwalifikowana do szczepień dotychczas nie była uodporniana przeciw wzw typu A ani wzw typu B. W takim przypadku można przeprowadzić szczepienie podstawowe szczepionką skojarzoną przeciwko wzw typu A i wzw typu B wg schematu:

- 1 dawka (uczulająca) w pierwszym dniu,

- 2 dawka po miesiącu od pierwszego szczepienia,

- 3 dawka (uzupełniająca) po sześciu miesiącach od pierwszego szczepienia.

3. W innych, szczególnych przypadkach - w zależności od sytuacji epidemiologicznej, warunków służby i poziomu bezpieczeństwa epidemiologicznego w kraju docelowym (rejon operacji, misji) - Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. Resortowej Opieki Zdrowotnej, na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego WP, podejmuje stosowną decyzję co do katalogu szczepień i schematu ich wykonania.

Załącznik Nr 5

WYKAZ
CHORÓB I INNYCH STANÓW BĘDĄCYCH PRZECIWWSKAZANIAMI DO SŁUŻBY / PRACY POZA GRANICAMI PAŃSTWA

1. CHOROBY KRWI

Białaczki, czerwienice, ziarnica złośliwa, skazy krwotoczne, niedokrwistości z niedoborem żelaza oraz choroba Addisona - Biermera.

2. CHOROBY UKŁADU KRĄŹENIA

Wady serca z zaburzeniami hemodynamicznymi, choroby mięśnia sercowego, stany pozawałowe, zaburzenia miarowości i przewodnictwa, serce płucne, zapalenie osierdzia, stwardnienie tętnicy głównej, choroba wieńcowa, choroba nadciśnieniowa, choroba Burgera, choroby organiczne naczyń włosowatych, zespół zatoki szyjnej, żylaki kończyn dolnych z zaburzeniami troficznymi, żylaki odbytu z owrzodzeniami.

3. CHOROBY UKŁADU ODDECHOWEGO

Gruźlica płuc, rozedma, rozległe zrosty opłucnej, rozstrzenie oskrzeli, marskość płuc, odma opłucnej, dychawica oskrzelowa.

4. CHOROBY PRZEWODU POKARMOWEGO

Paradontoza, zwężenie przełyku, kurcz wpustu, ciężkie postacie nadkwaśności, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, stany po chorobie wrzodowej ze zmianami anatomicznymi i dolegliwościami po resekcji żołądka i jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, nowotwory przewodu pokarmowego, przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego, wypadanie odbytnicy, przetoka odbytnicza.

5. CHOROBY UKŁADU MOCZOWEGO

Przewlekłe zapalenie nerek, nerczyca, odmiedniczkowe zapalenie nerek, stwardnienie nerek naczyniowe, gruźlica nerek, nowotwory nerek, kamica pęcherza moczowego, przerost gruczołu krokowego, kamica nerkowa, brak jednej nerki, wady rozwojowe upośledzające sprawność ustroju.

6. CHOROBY WĄTROBY, DRÓG ŻÓŁCIOWYCH I TRZUSTKI

Uszkodzenie miąższu wątroby po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby, choroba Weila, marskość wątroby, kamica pęcherzyka i dróg żółciowych, przewlekłe zapalenie dróg żółciowych, nowotwory i pasożyty wątroby i dróg żółciowych, przewlekłe zapalenie trzustki, torbiel i nowotwory trzustki, hiperbilirubinemia.

7. CHOROBY GRUCZOŁÓW WYDZIELANIA WEWNĘTRZNEGO

Nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, niedoczynność przysadki, moczówka prosta, zespół Cushinga, niedoczynność i nadczynność kory nadnerczy, tężyczka, guzy przytarczyc, zaburzenia okresu przekwitania, guzy jąder, cukrzyca, niedocukrzenie krwi samoistne, nieprawidłowa tolerancja węglowodanów.

8. CHOROBY UKŁADU NERWOWEGO

Choroby organiczne układu nerwowego, padaczka, stany po urazach czaszki (zwłaszcza z naruszeniem mózgowia), nerwice wegetatywne znacznego stopnia, alkoholizm, narkomania, przewlekłe choroby korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych.

9. CHOROBY PSYCHICZNE

Zaburzenia psychiczne na tle organicznym, zaburzenia pourazowe, po zapaleniach mózgu, opon, pląsawica, schizofrenia, cyklofrenia, psychopatia, charakteropatia.10. CHOROBY SKÓRY Załącznik Nr 5 (cd.) `Przewlekłe stany zapalne skóry, rozległe wypryski, rozległe potówki zwykłe i czerwone, pocenie zmniejszone (anhydrosia), rozległe bielactwo, grzybice - czynny proces.

11. CHOROBY NARZĄDU WZROKU

Jaskra, zaćma, odklejenie siatkówki, owrzodzenie rogówki, zapalenie siatkówki, naczyniówki, nerwu wzrokowego, znaczne upośledzenie wzroku, przewlekłe zapalenie brzegów powiek.

12. RÓŻNE

Zimnica, pełzakowica, kiła, choroba reumatyczna, nowotwory złośliwe i inne upośledzające sprawność organizmu, dna, otyłość znacznego stopnia, nosicielstwo wirusa HIV.

13. INNE

W przypadku kobiet - ciąża.

Załącznik Nr 6

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik Nr 7

infoRgrafika

Załącznik Nr 8

infoRgrafika

Załącznik Nr 9

infoRgrafika

[1] Pkt 11 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 1 decyzji nr 538/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 grudnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie badań lekarskich, certyfikatów zdrowia oraz profilaktyki przeciwepidemicznej dla żołnierzy niezawodowych, skierowanych do służby i pracowników resortu obrony narodowej, skierowanych do pracy poza granicami państwa oraz powracających do kraju po jej zakończeniu, jak również szczepień profilaktycznych i profilaktyki przeciwepidemicznej żołnierzy zawodowych (Dz.U.MON. Nr 24, poz. 301). Zmiana weszła w życie 14 stycznia 2009 r.

[2] Pkt 17 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 2 decyzji nr 538/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 grudnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie badań lekarskich, certyfikatów zdrowia oraz profilaktyki przeciwepidemicznej dla żołnierzy niezawodowych, skierowanych do służby i pracowników resortu obrony narodowej, skierowanych do pracy poza granicami państwa oraz powracających do kraju po jej zakończeniu, jak również szczepień profilaktycznych i profilaktyki przeciwepidemicznej żołnierzy zawodowych (Dz.U.MON. Nr 24, poz. 301). Zmiana weszła w życie 14 stycznia 2009 r.

[3] Pkt 23 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 ppkt 3 decyzji nr 538/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 grudnia 2008 r. zmieniającej decyzję w sprawie badań lekarskich, certyfikatów zdrowia oraz profilaktyki przeciwepidemicznej dla żołnierzy niezawodowych, skierowanych do służby i pracowników resortu obrony narodowej, skierowanych do pracy poza granicami państwa oraz powracających do kraju po jej zakończeniu, jak również szczepień profilaktycznych i profilaktyki przeciwepidemicznej żołnierzy zawodowych (Dz.U.MON. Nr 24, poz. 301). Zmiana weszła w życie 14 stycznia 2009 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00