Biuro Ataszatów Wojskowych
ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAW ZAGRANICZNYCH I OBRONY NARODOWEJ
z dnia 27 maja 2004 r.
w sprawie szczególnych zasad wykonywania obowiązków służbowych przez żołnierzy zawodowych pełniących służbę w placówkach zagranicznych oraz organizacji i funkcjonowania w placówkach zagranicznych ataszatów obrony
(DUMON. z 2005 r., Nr 24, poz. 218;ostatnia zmiana: DUMSZ. z 2005 r., Nr 6, poz. 105)
Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. Nr 128, poz. 1403) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.Zarządzenie określa:
1) szczególne zasady wykonywania obowiązków służbowych przez żołnierzy zawodowych wyznaczonych do pełnienia służby w ataszatach obrony przedstawicielstw dyplomatycznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz w stałych przedstawicielstwach Rzeczypospolitej Polskiej przy organizacjach międzynarodowych;
2) organizację i funkcjonowanie ataszatów obrony w przedstawicielstwach dyplomatycznych Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 2. Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1) attaché obrony - oficer zawodowy Wojska Polskiego wyznaczony do pełnienia służby w przedstawicielstwie dyplomatycznym Rzeczypospolitej Polskiej, wykonujący zadania Ministra Obrony Narodowej oraz reprezentujący Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej w państwie przyjmującym, samodzielnie lub przy pomocy ataszatu obrony, posiadający stopień dyplomatyczny;
2) attaché wojskowy, morski, lotniczy - attaché reprezentujący w państwie przyjmującym określony rodzaj lub rodzaje Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
3) personel ataszatu obrony - attaché obrony (wojskowy, morski, lotniczy), zastępca attaché obrony (wojskowego, morskiego, lotniczego) oraz osoby podległe attaché obrony;
4) ataszat obrony - komórka organizacyjna placówki zagranicznej, albo samodzielne stanowisko attaché obrony lub zastępca attaché obrony wykonujący zadania Ministra Obrony Narodowej w tej placówce;
5) przedstawicielstwo - stałe przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy organizacji międzynarodowej.
§ 3. Utworzenie i likwidacja ataszatu obrony, a także utworzenie i likwidacja stanowiska przeznaczonego dla żołnierza zawodowego w przedstawicielstwie następuje po porozumieniu odpowiednio Szefa WSI i Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej ds. Polityki Obronnej z Dyrektorem Generalnym Służby Zagranicznej.
§ 4. 1. Biuro Ataszatów Wojskowych Inspektoratu Wojskowych Służb Informacyjnych, zwane dalej „Biurem Ataszatów Wojskowych”, organizuje i prowadzi przygotowanie kandydatów do służby w ataszatach obrony. Zakres szkolenia jest ustalany na drodze uzgodnień pomiędzy właściwymi komórkami organizacyjnymi Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Biurem Ataszatów Wojskowych.
2. Kandydatów do służby w przedstawicielstwach przygotowują komórki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej. Zakres szkolenia uzgadniają one z właściwymi komórkami Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
§ 5. Ministerstwo Spraw Zagranicznych umożliwi kandydatom do objęcia stanowisk w ataszatach obrony oraz w przedstawicielstwach odbycie w nich krótkoterminowych staży i praktyk. Koszty związane z delegowaniem żołnierzy zawodowych w takim przypadku poniesie Ministerstwo Obrony Narodowej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych udzieli, w miarę możliwości, pomocy w zakwaterowaniu żołnierzy zawodowych na zasadach dotyczących członków służby zagranicznej.
§ 6. 1. Żołnierz zawodowy pełniący służbę w placówce zagranicznej podlega Ministrowi Obrony Narodowej, a także w sprawach politycznych i protokolarnych kierownikowi placówki zagranicznej.
2. Polecenia wydawane przez kierownika placówki zagranicznej żołnierzowi zawodowemu nie mogą dotyczyć obowiązków wynikających z pełnienia służby wojskowej oraz zadań wykonywanych na polecenie jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej.§ 7. Obejmowanie i zwalnianie stanowisk przez żołnierzy zawodowych w placówkach zagranicznych odbywa się na zasadach i w trybie stosowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w odniesieniu do członków korpusu służby zagranicznej.
Rozdział 2
Przepisy dotyczące żołnierzy zawodowych wyznaczonych do służby w ataszatach obrony
Rozdział 2
Przepisy dotyczące żołnierzy zawodowych wyznaczonych do służby w ataszatach obrony
§ 8.W zakresie protokołu dyplomatycznego attaché obrony przysługuje miejsce w kolejności pierwszeństwa wśród członków personelu dyplomatyczno-konsularnego, po radcy - ministrze.
§ 9. 1. Attaché obrony informuje kierownika placówki zagranicznej, w szczególności o:
1) sytuacji wojskowej państwa przyjmującego;
2) politycznych aspektach kontaktów własnych i członków personelu ataszatu obrony z przedstawicielami państwa przyjmującego oraz pracownikami placówek zagranicznych innych państw;
3) wytycznych, otrzymywanych z Ministerstwa Obrony Narodowej, w odniesieniu do polityczno-wojskowych aspektów działalności ataszatu obrony;
4) sytuacji w polskich kontyngentach wojskowych znajdujących się na terytorium państwa przyjmującego;
5) wszelkich naruszeniach przez państwo przyjmujące przywilejów i immunitetów przysługujących mu oraz członkom personelu ataszatu obrony z racji zajmowanych stanowisk;
6) programach obchodów Święta Wojska Polskiego, wzajemnych wizytach delegacji ministerstw obrony i sił zbrojnych, wizytach okrętów wojennych, eskadr lotniczych, komisji mieszanych ministerstw obrony i sił zbrojnych oraz wojskowych misji specjalnych, a także imprezach i uroczystościach wynikających z członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w sojuszach i organizacjach międzynarodowych.
2. Wystąpienia attaché obrony i członków personelu ataszatu obrony, zawierające aspekty polityczne, wymagają uzgodnienia z kierownikiem placówki zagranicznej.
§ 10. 1. Kierownik placówki zagranicznej udostępnia attaché obrony informacje o politycznych aspektach prowadzonej przez siebie i członków personelu misji dyplomatycznej działalności, w szczególności o:
1) aktualnej sytuacji politycznej i gospodarczej, a zwłaszcza o zagadnieniach dotyczących bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego oraz problematyce naukowo-technicznej państwa przyjmującego;
2) wojskowych aspektach kontaktów własnych i personelu placówki zagranicznej z przedstawicielami państwa przyjmującego oraz pracownikami przedstawicielstw dyplomatycznych innych państw;
3) bieżących zadaniach politycznych, ekonomicznych, kulturalno-naukowych placówki i innych, mających wpływ na realizację zadań ataszatu obrony.
2. Kierownik placówki zagranicznej zapewnia, w razie potrzeby, udział attaché obrony lub osoby przez niego wyznaczonej w pracach zespołów problemowych.
3. Attaché obrony udziela w miarę możliwości pomocy kierownikowi placówki zagranicznej w zakresie wizyt oficjalnych i innych przedsięwzięć organizacyjnych placówki.
§ 11. 1. Sprawy związane z akredytacją attaché obrony, wojskowych, morskich, lotniczych i ich zastępców w państwie przyjmującym oraz sprawy paszportowe, dotyczące członków personelu ataszatów obrony i członków ich rodzin, załatwiają właściwe komórki organizacyjne Ministerstwa Spraw Zagranicznych we współdziałaniu z Biurem Ataszatów Wojskowych.
2. Attaché obrony odpowiada za przechowanie i zabezpieczenie przed zaginięciem paszportów dyplomatycznych i służbowych członków personelu ataszatu obrony.
§ 12. 1. Attaché obrony:
1) jest bezpośrednim przełożonym personelu ataszatu obrony;
2) odpowiada za przestrzeganie przepisów o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych i przepisów prawa pracy;
3) organizuje pracę ataszatu obrony.
2. Kierownik placówki, na wniosek attaché obrony, ustala rozkład czasu pracy pracowników ataszatu obrony, niebędących żołnierzami zawodowymi, w trybie określonym w regulaminie pracy MSZ i placówek zagranicznych.
§ 13. 1. Decyzje w sprawie podróży służbowych oraz podróży urlopowych członków personelu ataszatu obrony na terytorium państwa przyjmującego podejmuje attaché obrony, natomiast poza granicami kraju urzędowania - Szef Biura Ataszatów Wojskowych.
2. Attaché obrony informuje niezwłocznie kierownika placówki zagranicznej o zamierzonych wyjazdach swoich lub członków personelu ataszatu obrony poza siedzibę placówki zagranicznej.
3. W czasie nieobecności attaché obrony, ataszatem obrony kieruje wyznaczony przez niego lub przez Szefa Biura Ataszatów Wojskowych żołnierz zawodowy, o czym informuje się kierownika placówki.
§ 14. 1. Szef Biura Ataszatów Wojskowych ma prawo wezwać żołnierza zawodowego pełniącego służbę w ataszacie obrony do kraju na konsultacje, szkolenia lub z innych ważnych przyczyn służbowych.
2. [1] (uchylony).
§ 15. 1. Attaché obrony przygotowuje i kwalifikuje przesyłki ataszatu obrony do wysłania pocztą dyplomatyczną, w tym także pocztą kapitańską.
2. Korespondencja służbowa ataszatu obrony z jednostkami organizacyjnymi resortu obrony narodowej, w tym przesyłana za pośrednictwem środków łączności niejawnej, nie podlega kontroli kierownika placówki zagranicznej.
§ 16. 1. Attaché obrony towarzyszy kierownikowi placówki zagranicznej podczas ceremonii związanych z wizytą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałków Sejmu i Senatu, Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Obrony Narodowej i ministra właściwego do spraw zagranicznych.
2. W działalności reprezentacyjno-protokolarnej placówki zagranicznej, innej niż określona w ust. 1, attaché obrony i ich zastępcy uczestniczą zgodnie ze zwyczajami obowiązującymi w państwie przyjmującym, w porozumieniu z kierownikiem placówki zagranicznej.
3. [2] Attaché obrony w zakresie prowadzonej przez niego działalności reprezentacyjno-protokolarnej korzysta nieodpłatnie z pomieszczeń reprezentacyjnych i wyposażenia recepcyjnego placówki zagranicznej, jeśli nie koliduje to z inną działalnością reprezentacyjno--protokolarną tej placówki.
§ 17. [3] 1. Wydatki na utrzymanie ataszatu obrony pokrywane są z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.
2. Placówka zagraniczna udziela pomocy w obsłudze administracyjno-finansowej i gospodarczej ataszatu obrony.
§ 18. [4] Attaché obrony udającemu się do kraju dodatkowej akredytacji, placówka zagraniczna w tym kraju udziela pomocy w zakresie zakwaterowania i udostępnia samochód służbowy na podstawie odrębnych przepisów regulujących zasady prowadzenia gospodarki samochodowej w placówkach zagranicznych podległych Ministrowi Spraw Zagranicznych.
§ 19. [5] 1. Kierownik placówki zagranicznej, w ramach posiadanych zasobów, udostępnia attaché obrony i personelowi ataszatu obrony pomieszczenia służbowe oraz mieszkania odpowiadające charakterowi pełnionych funkcji i randze stanowisk, a także miejsce garażowe lub parkingowe dla samochodu służbowego, po kosztach rzeczywistych. Jeżeli koszty rzeczywiste nie są ewidentne ustala się je proporcjonalnie do udziału kosztów ataszatu obrony w ogólnych kosztach placówki zagranicznej.
2. Kierownik placówki zagranicznej, na wniosek attaché obrony, użycza personelowi ataszatu obrony samochód służbowy, meble oraz inny sprzęt i wyposażenie biurowe niezbędne do funkcjonowania ataszatu, a także wyposażenie mieszkań.
§ 20. [6] Koszty ponoszone przez placówkę zagraniczną, związane z funkcjonowaniem ataszatu obrony, w szczególności koszty, o których mowa w §17-19, refundowane są przez Biuro Ataszatów Wojskowych.
Rozdział 3
Przepisy dotyczące żołnierzy zawodowych wyznaczonych do służby w przedstawicielstwach
Rozdział 3
Przepisy dotyczące żołnierzy zawodowych wyznaczonych do służby w przedstawicielstwach
§ 21.1. Żołnierze zawodowi pełniący służbę w przedstawicielstwach wykonują zadania Ministra Obrony Narodowej w zakresie wynikającym z pełnionej funkcji i zajmują się całokształtem doradztwa wojskowego w sferze militarnych aspektów bezpieczeństwa, uczestnicząc w pracach przedstawicielstwa zgodnie ze szczegółowym zakresem obowiązków służbowych określonym przez kierownika przedstawicielstwa w uzgodnieniu z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej do spraw Polityki Obronnej. Zakres obowiązków służbowych powinien uwzględniać charakter i cel służby żołnierza w przedstawicielstwie, jak również inne zadania, wynikające z jego podległości Ministrowi Obrony Narodowej.
2. Żołnierze zawodowi prezentują w ramach przedstawicielstwa stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej, a w wystąpieniach i kontaktach zewnętrznych stanowisko określone przez kierownika przedstawicielstwa. W formułowaniu opinii żołnierze kierują się instrukcją otrzymaną od merytorycznie właściwych komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, z którymi w razie potrzeby mają prawo prowadzić samodzielnie konsultacje.
§ 22. 1. Kierownik placówki zagranicznej notyfikuje żołnierza zawodowego wyznaczonego do służby w przedstawicielstwie jako członka personelu dyplomatycznego lub członka personelu administracyjnego i technicznego przedstawicielstwa.
2. W zakresie protokołu dyplomatycznego żołnierzom zawodowym, zajmującym stanowiska doradcy do spraw obronnych, przysługuje miejsce w kolejności pierwszeństwa wśród członków personelu dyplomatyczno-konsularnego po radcy-ministrze, zaś starszym doradcom wojskowym, z wyłączeniem starszych doradców wojskowych w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Brukseli, po pierwszym radcy.
§ 23. 1. Żołnierze zawodowi pełniący służbę w przedstawicielstwach mają prawo do samodzielnego prowadzenia korespondencji służbowej z Ministerstwem Obrony Narodowej w zakresie wynikającym z pełnionej czynnej służby wojskowej. Korespondencja ta nie podlega kontroli kierownika przedstawicielstwa.
2. Ministerstwo Spraw Zagranicznych umożliwi żołnierzom zawodowym, zajmującym stanowiska doradcy do spraw obronnych lub starszego doradcy wojskowego, z wyłączeniem starszych doradców wojskowych w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Brukseli, w zakresie pełnionej przez nich funkcji, nieodpłatne przekazywanie korespondencji służbowej ogólnie dostępnymi środkami, w tym pocztą dyplomatyczną.
§ 24. Żołnierze zawodowi, zajmujący stanowiska doradcy do spraw obronnych lub starszego doradcy wojskowego, z wyłączeniem starszych doradców wojskowych w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Brukseli, w celu zapewnienia realizacji kontaktów służbowych oraz okazjonalnych przedsięwzięć związanych z rocznicami i świętami narodowymi oraz Świętem Wojska Polskiego, korzystają z funduszu dyspozycyjnego placówki w granicach limitu ustalonego pomiędzy Dyrektorem Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Obrony Narodowej, a Dyrektorem Sekretariatu Ministra Spraw Zagranicznych.
§ 25. 1. Powierzchnia użytkowa, standard i wyposażenie mieszkań przydzielanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych żołnierzom zawodowym zajmującym stanowiska doradcy do spraw obronnych lub starszego doradcy wojskowego, z wyłączeniem starszych doradców wojskowych w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Brukseli, uwzględnia pełnienie przez nich funkcji reprezentacyjnych.
2. Na wniosek Ministra Obrony Narodowej także innym żołnierzom zawodowym mogą zostać przydzielone mieszkania o zwiększonej powierzchni, w związku z pełnieniem przez nich funkcji reprezentacyjnych.
§ 26. Żołnierzom zawodowym, zajmującym stanowisko doradcy do spraw obronnych lub starszego doradcy wojskowego w przedstawicielstwach innych niż Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Brukseli, przydziela się dla celów służbowych samochód osobowy odpowiedni do pełnionej funkcji i warunków państwa przyjmującego.
§ 27. Żołnierzom zawodowym pełniącym służbę w przedstawicielstwach zgody na termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego, dodatkowego i okolicznościowego udziela Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Obrony Narodowej, w uzgodnieniu z kierownikiem przedstawicielstwa.
§ 28. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej do spraw Polityki Obronnej ma prawo, po uzgodnieniu terminu z kierownikiem przedstawicielstwa, wzywać żołnierza do kraju na krótkotrwałe konsultacje i szkolenia.
§ 29. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
[1] § 14 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministrów Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej z dnia 22 grudnia 2005 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad wykonywania obowiązków służbowych przez żołnierzy zawodowych pełniących służbę w placówkach zagranicznych oraz organizacji i funkcjonowania w placówkach zagranicznych ataszatów obrony (Dz.U.MSZ. Nr 6, poz. 105) oraz przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministrów Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej z dnia 22 grudnia 2005 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie szczególnych zasad wykonywania obowiązków służbowych przez żołnierzy zawodowych pełniących służbę w placówkach zagranicznych oraz organizacji i funkcjonowania w placówkach zagranicznych ataszatów obrony (Dz.U.MON. Nr 24, poz. 218). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.
[2] § 16 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia Ministrów Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej z dnia 22 grudnia 2005 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad wykonywania obowiązków służbowych przez żołnierzy zawodowych pełniących służbę w placówkach zagranicznych oraz organizacji i funkcjonowania w placówkach zagranicznych ataszatów obrony (Dz.U.MSZ. Nr 6, poz. 105) oraz przez § 1 pkt 2 zarządzenia Ministrów Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej z dnia 22 grudnia 2005 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie szczególnych zasad wykonywania obowiązków służbowych przez żołnierzy zawodowych pełniących służbę w placówkach zagranicznych oraz organizacji i funkcjonowania w placówkach zagranicznych ataszatów obrony (Dz.U.MON. Nr 24, poz. 218). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.
[3] § 17 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 zarządzenia Ministrów Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej z dnia 22 grudnia 2005 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad wykonywania obowiązków służbowych przez żołnierzy zawodowych pełniących służbę w placówkach zagranicznych oraz organizacji i funkcjonowania w placówkach zagranicznych ataszatów obrony (Dz.U.MSZ. Nr 6, poz. 105) oraz przez § 1 pkt 3 zarządzenia Ministrów Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej z dnia 22 grudnia 2005 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie szczególnych zasad wykonywania obowiązków służbowych przez żołnierzy zawodowych pełniących służbę w placówkach zagranicznych oraz organizacji i funkcjonowania w placówkach zagranicznych ataszatów obrony (Dz.U.MON. Nr 24, poz. 218). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.
[4] § 18 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 zarządzenia Ministrów Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej z dnia 22 grudnia 2005 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad wykonywania obowiązków służbowych przez żołnierzy zawodowych pełniących służbę w placówkach zagranicznych oraz organizacji i funkcjonowania w placówkach zagranicznych ataszatów obrony (Dz.U.MSZ. Nr 6, poz. 105) oraz przez § 1 pkt 3 zarządzenia Ministrów Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej z dnia 22 grudnia 2005 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie szczególnych zasad wykonywania obowiązków służbowych przez żołnierzy zawodowych pełniących służbę w placówkach zagranicznych oraz organizacji i funkcjonowania w placówkach zagranicznych ataszatów obrony (Dz.U.MON. Nr 24, poz. 218). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.
[5] § 19 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 zarządzenia Ministrów Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej z dnia 22 grudnia 2005 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad wykonywania obowiązków służbowych przez żołnierzy zawodowych pełniących służbę w placówkach zagranicznych oraz organizacji i funkcjonowania w placówkach zagranicznych ataszatów obrony (Dz.U.MSZ. Nr 6, poz. 105) oraz przez § 1 pkt 3 zarządzenia Ministrów Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej z dnia 22 grudnia 2005 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie szczególnych zasad wykonywania obowiązków służbowych przez żołnierzy zawodowych pełniących służbę w placówkach zagranicznych oraz organizacji i funkcjonowania w placówkach zagranicznych ataszatów obrony (Dz.U.MON. Nr 24, poz. 218). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.
[6] § 20 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 zarządzenia Ministrów Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej z dnia 22 grudnia 2005 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad wykonywania obowiązków służbowych przez żołnierzy zawodowych pełniących służbę w placówkach zagranicznych oraz organizacji i funkcjonowania w placówkach zagranicznych ataszatów obrony (Dz.U.MSZ. Nr 6, poz. 105) oraz przez § 1 pkt 3 zarządzenia Ministrów Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej z dnia 22 grudnia 2005 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie szczególnych zasad wykonywania obowiązków służbowych przez żołnierzy zawodowych pełniących służbę w placówkach zagranicznych oraz organizacji i funkcjonowania w placówkach zagranicznych ataszatów obrony (Dz.U.MON. Nr 24, poz. 218). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00