Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2008-10-30 do 2008-12-31
Wersja archiwalna od 2008-10-30 do 2008-12-31
archiwalny
Departament Infrastruktury
DECYZJA Nr 339/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 12 grudnia 2003 r.
w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej
(ostatnia zmiana: DUMON. z 2008 r., Nr 19, poz. 252) Pokaż wszystkie zmiany
W celu usprawnienia trybu zakupu opału dla jednostek i instytucji wojskowych - w związku z art. 7 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. Nr 90, poz. 405 i Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 80, poz. 509 i Nr 121, poz. 770, z 2000 r. Nr 48, poz. 550 i Nr 95, poz. 1041, z 2001 r. Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003 r. Nr 1 poz. 15 i Nr 180, poz. 1759, oraz na podstawie § 1 pkt 8 lit. a i c oraz § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94 poz. 426) ustala się, co następuje:
Postanowienia ogólne
1. Ustanawia się plan zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych w resorcie obrony narodowej, zwany dalej Planem Zakupu Opału (PZO).
2. W ramach PZO planuje się i realizuje zakup paliw stałych i płynnych na cele grzewcze, wydatki na transport i rozładunek tych paliw, koszty niezbędnych badań jakościowych i reklamacji oraz zakupy drewna opałowego, paliw zastępczych i innych materiałów do celów grzewczych.
3. Dyrektor Departamentu Infrastruktury przedkłada Sekretarzowi Stanu - I Zastępcy Ministra Obrony Narodowej:
1) [1] (uchylony);
2) w terminie 14 dni od dnia podpisania przez Ministra Obrony Narodowej decyzji budżetowej na dany rok - PZO do zatwierdzenia.
4. Realizację PZO (projektu PZO) powierza się:
1) Agencji Mienia Wojskowego, zwanej dalej „Agencją” - w części realizowanej centralnie, w ramach planu finansowego dysponenta głównego, w zakresie:
a) paliw stałych - dla dostaw od dnia 1 stycznia 2004 roku,
b) paliw płynnych do celów grzewczych - dla dostaw od dnia 1 lipca 2005 roku.
2) dysponentom środków budżetowych - w części realizowanej decentralnie.
Opracowywanie projektu Planu Zakupu Opału
5. [2] (uchylony).
5a. [3] (uchylony).
6. [4] (uchylony).
7. [5] (uchylony).
8. [6] (uchylony).
9. [7] (uchylony).
10. [8] (uchylony).
11. [9] (uchylony).
12. [10] (uchylony).
13. [11] (uchylony).
Realizacja Planu Zakupu Opału
14. Realizacja zakupów paliw stałych i płynnych do celów grzewczych odbywa się na podstawie zapotrzebowań na dostawy tych paliw, w cyklach dostaw uzgodnionych przez Agencję Mienia Wojskowego z Departamentem Infrastruktury.
14a. Jeżeli uzgodnienie, o którym mowa w pkt 14, nie zostanie dokonane w terminie na co najmniej 180 dni przed rozpoczęciem cyklu dostawy, dla realizacji zaopatrywania stosuje się ostatnio obowiązujący cykl dostaw.
15. Wzory zapotrzebowań, o których mowa w pkt 14, określają odpowiednio załączniki Nr 3 i 4 do decyzji.
16. (skreślony).
17. (skreślony).
18. (skreślony).
19. (skreślony).
20. [12] (uchylony).
20a. [13] (uchylony).
21. [14] (uchylony).
22. Agencja:
1) przekazuje, w terminie 7 dni od daty podpisania, Departamentowi Budżetowemu oraz BIS, kopie umów zawartych po przeprowadzeniu postępowań o udzielenie zamówienia publicznego;
2) zawiadamia odbiorców wykazanych w zapotrzebowaniach podając termin dostawy, charakterystykę paliw stałych lub płynnych oraz inne istotne dla odbiorcy dodatkowe warunki dostawy ujęte w umowach.
23. Wydatki na cele, o których mowa w pkt 4 ppkt 1, dokonywane w ramach planu finansowego dysponenta głównego, realizowane są w formie akredytywy budżetowej, przy wykorzystaniu istniejącego rachunku pomocniczego Departamentu Budżetowego, utworzonego w celu realizacji zadań wynikających z odrębnej decyzji Ministra Obrony Narodowej w sprawie zasad planowania i realizacji zakupu środków materiałowych dla Sił Zbrojnych RP przez Agencję Mienia Wojskowego (Dz. Urz. MON z 2003 r. Nr 2, poz. 10, oraz z 2004 r. Nr 1, poz. 4 ).
24. [15] (uchylony).
25. Zasilanie rachunku pomocniczego, o którym mowa w pkt 23, odbywa się, z uwzględnieniem wymaganego terminu płatności, na podstawie okresowych zestawień faktur przedstawianych przez Agencję do Departamentu Budżetowego, zawierających dekretację ponoszonych wydatków, określających rozdział, paragraf i pozycję szczegółowej klasyfikacji wydatków budżetowych.
26. Ze środków, o których mowa w pkt 25, opłaca się faktury według ich wartości brutto oraz pokrywa się odsetki z tytułu niedotrzymania terminu płatności, będące następstwem braku środków na rachunku.
27. Wnioski o dokonanie korekty danych zawartych w zapotrzebowaniach na dostawy paliw stałych lub płynnych odbiorcy przesyłają do zarządów infrastruktury, które je opiniują i niezwłocznie przesyłają do BIS; wzory korekt zapotrzebowań określają odpowiednio załączniki Nr 5 i 6 .
28. Otrzymane propozycje korekt, o których mowa w pkt 27, dyrektor BIS przedstawia do zatwierdzenia dyrektorowi Departamentu Infrastruktury.
29. Zatwierdzone korekty, o których mowa w pkt 28, BIS przesyła niezwłocznie do Agencji.
30. Korekty zapotrzebowań na dostawy paliw stałych i płynnych dla celów grzewczych BIS przesyła do Agencji nie później niż na 20 dni przed planowanym terminem otwarcia ofert lub terminem dostawy.
31. Agencja prowadzi bieżące rozliczanie realizacji PZO w ujęciu ilościowym i wartościowym za resort obrony narodowej oraz w układzie poszczególnych dysponentów środków budżetowych i organów planujących, a także udziela informacji w tym zakresie na każde żądanie BIS.
32. W przypadku, gdy wartość dostaw, wynikająca z harmonogramu określonego w zapotrzebowaniach i korektach, spowoduje konieczność dokonania zmian w planach finansowych dysponentów środków budżetowych lub organów planujących, BIS powiadamia tych dysponentów lub te organy o konieczności przeprowadzenia korekty PZO i planów finansowych.
33. W przypadku uzyskania - w wyniku przeprowadzenia procedur przetargowych - oszczędności lub wystąpienia niedoboru środków finansowych, Agencja niezwłocznie przesyła stosowną informację do BIS, które powiadamia odpowiednich dysponentów środków budżetowych i organy planujące.
34. W przypadkach, o których mowa w pkt 32 i 33, dysponenci środków budżetowych i organy planujące, w terminie 7 dni przedstawiają swoje stanowisko do BIS, które opracowuje projekt korekty PZO i przesyła go do Departamentu Infrastruktury.
35. Uzgodnione przez dysponentów środków budżetowych projekty korekt PZO, powodujące zmiany w układzie wykonawczym lub podziale układu wykonawczego budżetu, podlegają uzgodnieniu z Departamentem Budżetowym i zaopiniowaniu przez Agencję.
36. Korekty PZO, w części realizowanej decentralnie, dokonywane są raz w roku na podstawie wniosków dysponentów środków budżetowych i organów planujących, zgłaszanych do Departamentu Infrastruktury w terminie do dnia 30 listopada każdego roku.
37. Dyrektor Departamentu Infrastruktury przedstawia Sekretarzowi Stanu - I Zastępcy Ministra Obrony Narodowej uzgodnione projekty korekt PZO, o których mowa w pkt 34, 35 i 36, do zatwierdzenia; wzór korekty PZO określa załącznik nr 7 .
38. W oparciu o przedłożone informacje, o których mowa w pkt 31, a także na podstawie okresowych zestawień faktur, Departament Budżetowy, w terminie przewidzianym dla sprawozdawczości budżetowej, dokonuje weryfikacji wydatków poniesionych przez Agencję z planem finansowym dysponenta głównego.
39. Agencja:
1) począwszy od I kwartału roku planistycznego opracowuje informację kwartalną o realizacji PZO i przesyła ją, w terminie do ostatniego dnia miesiąca po zakończeniu każdego kwartału, do Departamentu Infrastruktury;
2) opracowuje informację roczną oraz za IV kwartał i przesyła je do Departamentu Infrastruktury, w terminie do końca miesiąca lutego następnego roku; informacja ta podlega uzgodnieniu z Głównym Księgowym Budżetu resortu obrony narodowej w zakresie wydatków zrealizowanych w ramach planu finansowego dysponenta głównego; wzór informacji kwartalnej i rocznej określa załącznik nr 8 .
40. Odbiorcy paliw stałych i płynnych do celów grzewczych zobowiązani są, w terminie 7 dni od otrzymania dostawy, potwierdzić jej przyjęcie poprzez przesłanie zamawiającemu i dostawcy komisyjnie sporządzonego i zatwierdzonego przez dowódcę (szefa, kierownika, dyrektora, komendanta) protokółu przyjęcia, dokumentów przewozowych i dokumentu Pz.
41. Reklamacje w sprawach niewłaściwej jakości lub ilości otrzymanych paliw stałych i płynnych do celów grzewczych, zgłaszają:
1) odbiorcy - do Agencji, informując o tym dyrektora BIS;
2) Agencja - do producentów lub dostawców.
Postanowienia końcowe
42. Sekretarz Stanu - I Zastępca Ministra Obrony Narodowej jest upoważniony do określania dodatkowych warunków trybu realizacji postanowień niniejszej decyzji.
43. Dyrektor Departamentu Budżetowego, w porozumieniu z Prezesem Agencji, określi zasady i tryb dysponowania środkami akredytywy budżetowej, ewidencji księgowej oraz sprawozdawczości, w odniesieniu do zakupów, o których mowa w pkt 4 ppkt 1.
44. [16] (uchylony).
45. [17] (uchylony).
45a. [18] (uchylony).
45b. [19] (uchylony).
46. [20] (uchylony).
47. W decyzji Nr 19/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 stycznia 2002 roku w sprawie planowania i wykonywania budżetu, w załączniku nr 3 (Dz. Urz. MON Nr. 1 poz. 13, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:
1) w dziale I „Zadania realizowane w sposób centralny”, w pkt 2 ppkt 1) dodaje się litery f), g), h) w brzmieniu:
„f) paliw stałych i płynnych do celów grzewczych;
g) zadań związanych z dostarczaniem produktów wyszczególnionych pod lit. f),
h) inne koszty związane z zaopatrywaniem w paliwa stałe i płynne do celów grzewczych, w tym badania, ekspertyzy i reklamacje.”;
2) w dziale II „Zadania realizowane w sposób decentralny” w pkt. 1 dodaje się ppkt 5 w brzmieniu:
„5) zakupy drewna opałowego, paliw zastępczych i innych materiałów do celów grzewczych.”.
48. Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.
Załączniki do decyzji Nr 339/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 12 grudnia 2003 r.(poz. 208)
Załącznik Nr 1
(uchylony) [21]
Załącznik Nr 2
(uchylony) [22]
Załącznik Nr 3
Załącznik Nr 4
Załącznik Nr 5
Załącznik Nr 6
Załącznik Nr 7
Załącznik Nr 8
[1] Pkt 3 ppkt 1 uchylony przez pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.
[2] Pkt 5 uchylony przez pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.
[3] Pkt 5a uchylony przez pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.
[4] Pkt 6 uchylony przez pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.
[5] Pkt 7 uchylony przez pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.
[6] Pkt 8 uchylony przez pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.
[7] Pkt 9 uchylony przez pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.
[8] Pkt 10 uchylony przez pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.
[9] Pkt 11 uchylony przez pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.
[10] Pkt 12 uchylony przez pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.
[11] Pkt 13 uchylony przez pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.
[12] Pkt 20 uchylony przez pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.
[13] Pkt 20a uchylony przez pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.
[14] Pkt 21 uchylony przez pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.
[15] Pkt 24 uchylony przez pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.
[16] Pkt 44 uchylony przez pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.
[17] Pkt 45 uchylony przez pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.
[18] Pkt 45a uchylony przez pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.
[19] Pkt 45b uchylony przez pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.
[20] Pkt 46 uchylony przez pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.
[21] Załącznik nr 1 uchylony na podstawie pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.
[22] Załącznik nr 2 uchylony na podstawie pkt 2 decyzji nr 452/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2008 r. uchylającej decyzję w sprawie planowania i realizacji zakupu paliw stałych i płynnych do celów grzewczych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U.MON. Nr 19, poz. 252). Zmiana weszła w życie 30 października 2008 r. z mocą od 30 września 2008 r.