Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej rok 2003 nr 18 poz. 197
Wersja archiwalna od 2005-09-15 do 2007-07-03
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej rok 2003 nr 18 poz. 197
Wersja archiwalna od 2005-09-15 do 2007-07-03
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Inspektorat Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

Decyzja Nr 320/MON Ministra Obrony Narodowej

z dnia 28 listopada 2003 r.

w sprawie tworzenia i wyposażenia wojskowych straży pożarnych

(ostatnia zmiana: DUMON. z 2005 r., Nr 15, poz. 117)  

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Na podstawie § 2 pkt 7 i 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 roku w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426) postanawia się co następuje:

1. W jednostkach wojskowych, w zależności od przeznaczenia, wykonywanych zadań, struktury organizacyjnej, występującego zagrożenia pożarowego i innych miejscowych zagrożeń, miejsca stacjonowania, a także możliwości udzielania pomocy przez inne jednostki ochrony przeciwpożarowej, do organizowania i prowadzenia działań ratowniczych tworzone są wojskowe straże pożarne, zwane dalej „strażami".

2. Ustanawia się pięć kategorii straży oznaczonych cyframi rzymskimi, odpowiednio od I do V.

3. Skład osobowy oraz wyposażenie straży określa „Normatyw etatowego składu osobowego i wyposażenia wojskowej straży pożarnej w sprzęt pożarniczy i specjalistyczny oraz zasadnicze przedmioty odzieży specjalnej i ekwipunku osobistego" stanowiący załącznik do niniejszej decyzji.

4. Zasadność utworzenia straży w określonej kategorii wynika z ustaleń i wniosków przeprowadzonej przez komisję analizy możliwości:

1) zapewnienia bezpieczeństwa ludziom, a także ochrony mienia i zachowania gotowości bojowej wojsk,

2) prowadzenia działań ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów, likwidacją skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń, w tym także w zakresie ratownictwa technicznego, chemicznego, ekologicznego i medycznego oraz zabezpieczanie niebezpiecznych pożarowo procesów technologicznych.

5. W skład komisji, o której mowa w pkt. 4, obok przedstawicieli jednostki wojskowej określonych rozkazem właściwego dowódcy, wchodzi również właściwy miejscowo szef delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej (WOP).

6. Dopuszcza się by wnioski, o których mowa w pkt. 4, uwzględniały także stanowisko właściwego terytorialnie komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w tej sprawie.

7. Wniosek etatowy dotyczący utworzenia straży opracowuje, w oparciu o postanowienia załącznika do niniejszej decyzji, dowódca jednostki wojskowej w porozumieniu z właściwym miejscowo szefem delegatury WOP.

8. [1] Postanowienia decyzji dotyczą straży nowo tworzonych, a w odniesieniu do już funkcjonujących właściwi dowódcy wprowadzą stosowne zmiany w etatach w latach 2007-2012. Do czasu przeformowania tych straży i zakwalifikowania do jednej z kategorii, o których mowa w pkt 2, na stanowiska służbowe w strażach pożarnych mogą być wyznaczani żołnierze nadterminowi i zasadniczej służby, a wprowadzenie zmian w etatach jednostek wojskowych w odniesieniu do wojskowych straży pożarnych wymaga uzyskania pozytywnej opinii Szefa Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.

9. Przy wprowadzaniu zmian, o których mowa w pkt. 8 uwzględnić należy utworzenie stanowisk dla strażaków PSP pełniących obecnie służbę w strażach.

10. Zmiana kategorii straży lub jej rozformowanie wymaga uzyskania przez właściwego dowódcę, występującego z wnioskiem w tej sprawie, pozytywnej opinii Szefa WOP. Do uzasadnienia powyższego wniosku dowódca jest obowiązany dołączyć opinię właściwego miejscowo szefa delegatury WOP.

11. Dowódca jednostki wojskowej, posiadający w etacie czasu „pokojowego" i „wojennego" straż o składzie osobowym złożonym ze strażaków PSP lub pracowników wojska, zobowiązany jest, w stosunku do osób w niej pełniących służbę lub zatrudnionych, uzgodnić z właściwą terytorialnie Wojskową Komendą Uzupełnień przydziały mobilizacyjne.

12. Szef WOP upoważnia się do wprowadzania korekt zapisów w tabelach od nr 8 do nr 13 załącznika do niniejszej decyzji, polegających na:

1) skreśleniu z normatywu pozycji w przypadku, gdy sprzęt lub wyposażenie zostanie wycofany ze stosowania w ochronie przeciwpożarowej;

2) wprowadzeniu do normatywu sprzętu i wyposażenia nowej generacji;

3) dokonywaniu stosownych zmian w normach rzeczowych i używalności wynikających z postanowień innych przepisów.

13.Tracą moc rozdziały 1 do 3 „Norm należności sprzętu pożarniczego dla straży pożarnych, nieruchomości oraz wojskowego sprzętu technicznego" - sygn. Kwat. Bud. 110/90 wprowadzonych zarządzeniem Nr 1/I Szefa Służby Zakwaterowania i Budownictwa Zastępcy Głównego Kwatermistrza WP z dnia 24 maja 1990 roku.

14. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Załącznik do decyzji Nr 320/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 28 listopada 2003r.(poz. 197)

NORMATYW
ETATOWEGO SKŁADU OSOBOWEGO I WYPOSAŻENIA WOJSKOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W SPRZĘT POŻARNICZY I SPECJALISTYCZNY ORAZ ZASADNICZE PRZEDMIOTY ODZIEŻY SPECJALNEJ I EKWIPUNKU OSOBISTEGO

Skład osobowy wojskowej straży pożarnej złożony z żołnierzy zawodowych

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

[1] Pkt 8 w brzmieniu ustalonym przez pkt 1 decyzji nr 225/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 lipca 2005 r. zmieniającej decyzję w sprawie tworzenia i wyposażenia wojskowych straży pożarnych (Dz.U.MON. Nr 15, poz. 117). Zmiana weszła w życie 15 września 2005 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00