Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej rok 2003 nr 8 poz. 105
Wersja aktualna od 2010-01-02
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej rok 2003 nr 8 poz. 105
Wersja aktualna od 2010-01-02
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY

pomiędzy Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego a Ministrem Obrony Narodowej

zawarte w dniu 30 kwietnia 2003 r.

(ostatnia zmiana: DUMON. z 2009 r., Nr 22, poz. 247)  

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Niniejszym porozumieniem Minister Obrony Narodowej oraz Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, będąca organizacją kościelną, działającą na podstawie art. 34 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154, z późn. zm.) oraz dekretu z dnia 12 marca 1996 r. Biskupa Polowego Wojska Polskiego Sławoja Leszka Głódzia, potwierdzają wolę współpracy na rzecz wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży, kształtowania ich postaw proobronnych oraz udzielania pomocy humanitarnej w kraju i za granicą. [1]

W celu realizacji wspólnych zamierzeń Strony postanawiają:

§ 1 Komórki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej i jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowane, zwane dalej „resortem obrony narodowej”, oraz Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, zwana dalej „Wojskową Caritas”, będą współpracować w celu:

1) organizacji obozów wypoczynkowo-szkoleniowych dla dzieci i młodzieży, szczególnie z najniżej uposażonych rodzin wojskowych i pracowników cywilnych wojska;

2) popularyzacji kultury narodowej oraz promocji obronności poprzez tworzenie i upowszechnianie nagrań (fonicznych i wizyjnych) pieśni patriotyczno-religijnych, wojskowych i wybranych utworów klasyki polskiej i światowej w wykonaniu wojskowych instytucji artystycznych;

3) popularyzacji problematyki obronności poprzez inne formy pracy z dziećmi i młodzieżą oraz wśród rodzin wojskowych;

4) pomocy humanitarnej poszkodowanym w kataklizmach i konfliktach zbrojnych w kraju i za granicą.

§ 2 Wojskowa Caritas zobowiązuje się do:

1) organizacji obozów wypoczynkowo-szkoleniowych dla dzieci i młodzieży z najniżej uposażonych rodzin wojskowych i pracowników cywilnych wojska, w celu:

a) propagowania aktywnego wypoczynku,

b) kształtowania postaw proobronno-patriotycznych i obywatelskich (bieg na orientację, terenoznawstwo, jazda konna, umiejętności w zakresie survivalu, ratownictwo, zasady udzielania pierwszej pomocy, przepisy przeciwpożarowe, uczenie zasad zdrowego trybu życia),

c) informowania na temat procesu integracji z Unią Europejską oraz Wojska Polskiego ze strukturami Sojuszu Północnoatlantyckiego;

2) promocji Wojska Polskiego poprzez organizację nagrań (fonicznych i wizyjnych) pieśni patriotyczno-religijnych, wojskowych i wybranych utworów klasyki polskiej i światowej w wykonaniu wojskowych instytucji artystycznych oraz upowszechnianie tych nagrań w celu:

a) kształtowania postaw patriotycznych i wrażliwości artystycznej,

b) kształtowania pozytywnego wizerunku Wojska Polskiego w społeczeństwie,

c) rozwijania poczucia tożsamości narodowej i społecznej.

3) [2] organizowania pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej na terenach misji wojskowych, stabilizacyjnych i pokojowych, w których biorą udział Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 2a. [3] 1. Wojskowa Caritas będzie przysyłała do dnia 10 sierpnia każdego roku do komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej w zakresie współdziałania z organizacjami pozarządowymi propozycje przedsięwzięć do planu współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi na następny rok kalendarzowy.

2. Proponowane przedsięwzięcia, o których mowa w ust. 1, powinny być wstępnie uzgodnione przez Wojskową Caritas z właściwymi dowódcami jednostek wojskowych.

3. Wojskowa Caritas będzie przekazywała do dnia 31 marca każdego roku do komórki organizacyjnej, o której mowa w ust. 1, informację o realizacji porozumienia w roku poprzednim w celu przeprowadzenia oceny przebiegu i wyników współpracy z resortem obrony narodowej.

§ 3 Resort obrony narodowej udzieli Wojskowej Caritas – w miarę posiadanych możliwości – pomocy organizacyjnej w działalności statutowej służącej obronności Państwa poprzez:

1) uwzględnianie w planach resortu obrony narodowej zamierzeń organizacyjno-programowych realizowanych przez Wojskową Caritas;

2) popularyzowanie i propagowanie działalności Wojskowej Caritas, umieszczając w publikacjach wojskowych informacje o najważniejszych jej przedsięwzięciach;

3) kierowanie instruktorów do szkolenia wojskowego i działalności kulturalno-oświatowej na obozach wypoczynkowo-szkoleniowych;

4) [4] zapewnienia wsparcia logistycznego obozów wypoczynkowo-szkoleniowych na podstawie rocznego planu współpracy i umów cywilnoprawnych, określających warunki udostępniania nieruchomości lub wojskowego mienia ruchomego;

5) udział wojskowych instytucji artystycznych w wykonaniu nagrań (fonicznych i wizyjnych) pieśni patriotyczno-religijnych, wojskowych i wybranych utworów klasyki polskiej i światowej na podstawie odrębnych umów zawartych z upoważnionymi przedstawicielami tych instytucji.

§ 4 Resort obrony narodowej nie ponosi odpowiedzialności cywilnej, odszkodowawczej i innej za zdarzenia, które mogą wystąpić podczas lub w związku z wykonywaniem Porozumienia.

§ 5 Porozumienie nie powoduje skutków finansowych dla resortu obrony narodowej.

§ 6 Żołnierze zawodowi mogą uczestniczyć w działalności Wojskowej Caritas na zasadach określonych w przepisach o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

§ 7 Porozumienie zostaje zawarte na czas nieokreślony, z możliwością jego rozwiązania przez każdą ze Stron z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego lub w trybie natychmiastowym bez wypowiedzenia – w przypadku naruszenia postanowień porozumienia.

§ 8 1. Wszelkie spory mogące wynikać pomiędzy Stronami w związku z realizacją Porozumienia Strony będą rozstrzygać polubownie.

2. Jeżeli polubowne załatwienie sporu nie będzie możliwe, właściwym do jego rozstrzygnięcia jest sąd powszechny.

§ 9 1. Wszelkie zmiany i uzupełnienia niniejszego Porozumienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

2. [5] W sprawach nie uregulowanych w porozumieniu mają zastosowanie postanowienia ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) oraz decyzji Nr 187/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 czerwca 2009 r. w sprawie wprowadzenia zasad współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi (Dz. Urz. MON Nr 12, poz. 131).

3. [6] W wypadku utraty mocy lub zmiany decyzji określonej w ust. 1, w sprawach nie uregulowanych w porozumieniu będą miały zastosowanie przepisy nowej lub znowelizowanej decyzji Ministra Obrony Narodowej w sprawie współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi.

§ 10 Porozumienie sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla każdej ze Stron.

§ 11 Porozumienie wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty podpisania.

[1] Preambuła w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 aneksu z dnia 24 listopada 2009 r. do porozumienia o współpracy pomiędzy Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego a Ministrem Obrony Narodowej (Dz.U.MON. Nr 22, poz. 247). Zmiana weszła w życie 2 stycznia 2010 r.

[2] § 2 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 2 aneksu z dnia 24 listopada 2009 r. do porozumienia o współpracy pomiędzy Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego a Ministrem Obrony Narodowej (Dz.U.MON. Nr 22, poz. 247). Zmiana weszła w życie 2 stycznia 2010 r.

[3] § 2a dodany przez § 1 pkt 3 aneksu z dnia 24 listopada 2009 r. do porozumienia o współpracy pomiędzy Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego a Ministrem Obrony Narodowej (Dz.U.MON. Nr 22, poz. 247). Zmiana weszła w życie 2 stycznia 2010 r.

[4] § 3 pkt 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 aneksu z dnia 24 listopada 2009 r. do porozumienia o współpracy pomiędzy Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego a Ministrem Obrony Narodowej (Dz.U.MON. Nr 22, poz. 247). Zmiana weszła w życie 2 stycznia 2010 r.

[5] § 9 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 5 lit. b) aneksu z dnia 24 listopada 2009 r. do porozumienia o współpracy pomiędzy Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego a Ministrem Obrony Narodowej (Dz.U.MON. Nr 22, poz. 247). Zmiana weszła w życie 2 stycznia 2010 r.

[6] § 9 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 5 lit. b) aneksu z dnia 24 listopada 2009 r. do porozumienia o współpracy pomiędzy Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego a Ministrem Obrony Narodowej (Dz.U.MON. Nr 22, poz. 247). Zmiana weszła w życie 2 stycznia 2010 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00