Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2002-12-12
Wersja aktualna od 2002-12-12
obowiązujący
Generalny Zarząd Zasobów Osobowych - P1
DECYZJA Nr 332/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 listopada 2002 r.
w sprawie ponoszenia kosztów przejazdów osób powołanych do czynnej służby wojskowej oraz przejazdu osób zwolnionych z tej służby.
Na podstawie § 1 pkt 7 lit. a, pkt 13 lit. d i § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrówzdnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426) oraz w związku z art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 205, Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 732, Nr 113, poz. 984 i 985, Nr 156, poz. 1301 oraz Nr 166, poz. 1363), w celu przejściowego określenia sposobu ustalania i ponoszenia przez organy wojskowe kosztów przejazdu osób powołanych do czynnej służby wojskowej oraz zwalnianych z tej służby ustalam:
1. Osobom powołanym w okresie pokoju na podstawie kart powołania do czynnej służby wojskowej oraz osobom zwalnianym z tej służby przysługuje zwrot kosztów przejazdu najkrótszą możliwą drogą odpowiednio do miejsca stawienia się do odbycia służby i powrotu po zwolnieniu ze służby do miejsca pobytu stałego albo pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące.
2. Koszty przejazdu osób powołanych do czynnej służby wojskowej ponoszą dowódcy jednostek wojskowych, w których osoby te stawiają się do odbycia tej służby, dokonując na ich rzecz zwrotu kosztów przejazdu, z zastrzeżeniem pkt. 6.
3. Za koszty, o których mowa w pkt. 1, uznaje się koszty przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego pociągiem osobowym, pospiesznym i ekspresowym w klasie drugiej lub autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej, a w przypadku braku takiego środka - koszty przejazdu najtańszym dostępnym środkiem transportu zbiorowego.
4. Zwrotu kosztów przejazdu do miejsca stawienia się do odbycia czynnej służby wojskowej dokonuje się na podstawie oświadczenia osoby powołanej, udokumentowanego załączonymi biletami odbytej podróży.
5. W przypadku nieudokumentowania poniesionych kosztów przejazdu do miejsca stawienia się do odbycia czynnej służby wojskowej, dowódca jednostki wojskowej dokonuje zwrotu tych kosztów żołnierzowi, w wysokości obliczonej według taryfy osobowej Polskich Kolei Państwowych w drugiej klasie pociągów osobowych dla odległości drogowej pomiędzy miejscami określonymi w pkt. 1.
6. Wojskowy komendant uzupełnień, na podstawie udokumentowanego wniosku osoby powołanej do czynnej służby wojskowej, uzasadnionego trudną sytuacją materialną, wypłaca jej należność w formie ryczałtu na przejazd do miejsca stawienia się do odbycia tej służby określonego w karcie powołania.
7. Kwotę należności ryczałtowej, o której mowa w pkt. 6, wojskowy komendant uzupełnień ustala na podstawie rozkładów jazdy środków publicznego transportu zbiorowego i taryfikatorów cen biletów. Przepis pkt. 3 stosuje się odpowiednio.
8. Wojskowi komendanci uzupełnień powiadamiają dowódców jednostek wojskowych o wypłacie poszczególnym osobom należności ryczałtowej, o której mowa w pkt. 6, oraz o jej wysokości.
9. Należność ryczałtową, o której mowa w pkt. 6, można wypłacić osobie powołanej do czynnej służby wojskowej tylko jeden raz. Osobie, której wypłacono należność ryczałtową nie przysługuje zwrot kosztów przejazdu, o którym mowa w pkt. 2.
10. Żołnierzom zwalnianym z czynnej służby wojskowej dowódcy jednostek wojskowych wypłacają, w dniu zwolnienia, należność w formie ryczałtu na pokrycie kosztów przejazdu z miejsca odbywania służby do miejsca pobytu stałego albo pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące lub wręczają za pokwitowaniem bilety umożliwiające taki przejazd.
11. Wysokość należności ryczałtowej, o której mowa w pkt. 10, ustala się na zasadach określonych w pkt. 7.
12. Zwrot kosztów przejazdu nie przysługuje w przypadku zapewnienia bezpłatnego przejazdu lub gdy przejazd następuje w granicach miejscowości, w której znajduje się miejsce odbywania czynnej służby wojskowej.
13. W celu realizacji zadań określonych w pkt. 1 - 11:
1) Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego koordynuje i nadzoruje realizację przedsięwzięć określonych w niniejszej decyzji;
2) dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Dowódca Garnizonu Warszawa, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej i Szef Wojskowych Służb Informacyjnych:
a) postanowienia niniejszej decyzji doprowadzą do wiadomości wszystkich dowódców jednostek wojskowych,
b) złożą uzgodnione wnioski o dokonanie zmian w układzie wykonawczym budżetu resortu obrony narodowej, w celu zapewnienia środków pieniężnych na przejazdy osób powołanych do czynnej służby wojskowej, w trybie i na warunkach określonych w decyzji Nr 19/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 stycznia 2002 r. w sprawie planowania i wykonywania budżetu resortu Obrony Narodowej (Dz. Urz. MON Nr 1, poz. 13 i Nr 21, poz. 183),
c) sprawują nadzór nad prawidłową realizacją zadań wynikających z niniejszej decyzji przez dowódców jednostek wojskowych;
3) Dowódca Wojsk Lądowych:
a) postanowienia niniejszej decyzji doprowadzi do wiadomości podległych terenowych organów administracji wojskowej,
b) spowoduje przestrzeganie przez wojskowych komendantów uzupełnień obowiązku informowania osób powoływanych do czynnej służby wojskowej o sposobie ponoszenia przez organy wojskowe kosztów przejazdów tych osób odbywanych celem ich stawienia się do czynnej służby wojskowej oraz o możliwości wypłaty tym osobom należności ryczałtowej, o której mowa w pkt. 6,
c) spowoduje powiadamianie przez wojskowych komendantów uzupełnień dowódców jednostek wojskowych o wypłaceniu osobom powołanym do czynnej służby wojskowej należności ryczałtowej, o której mowa w pkt. 6.
14. Do czasu dokonania zmian w układzie wykonawczym budżetu resortu obrony narodowej, o których mowa w pkt. 13 ppkt 2 lit. b, zwrotu kosztów przejazdu osób powołanych do czynnej służby wojskowej dokonują dowódcy jednostek wojskowych, o których mowa w pkt. 2, w ramach posiadanych środków finansowych.
15. Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: J. Szmajdziński