Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej rok 2002 nr 12 poz. 127
Wersja archiwalna od 2002-08-03 do 2004-06-03
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej rok 2002 nr 12 poz. 127
Wersja archiwalna od 2002-08-03 do 2004-06-03
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Wojskowa Inspekcja Gospodarki Energetycznej

DECYZJA Nr 175/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 1 lipca 2002 r.

w sprawie komisji kwalifikacyjnych dla osób prowadzących eksploatację urządzeń, instalacji i sieci energetycznych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych.

Na podstawie §1 pkt 8 lit. f rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94 poz. 426), w celu wykonania przepisów art. 54 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348 i Nr 158, poz. 1042, z 1998 r. Nr 94, poz. 594, Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1126, z 1999 r. Nr 88, poz. 980, Nr 91, poz. 1042 i Nr 110, poz. 1255, z 2000 r. Nr 43, poz. 489, Nr 48, poz. 555 i Nr 103, poz. 1099 oraz z 2001 r. Nr 154, poz. 1800 i 1802) postanawiam, co następuje:

1. Jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowane są obowiązane prowadzić, według wzoru stanowiącego załącznik Nr 1 do decyzji, aktualne wykazy stanowisk pracy, dla których wymagane jest posiadanie kwalifikacji w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci energetycznych, zwanych dalej „kwalifikacjami”, stwierdzonych świadectwami kwalifikacyjnymi.

2. Rodzaje urządzeń, instalacji i sieci energetycznych, przy których eksploatacji jest wymagane posiadanie świadectwa kwalifikacyjnego, określają:

1) w odniesieniu do urządzeń techniki wojskowej lub uzbrojenia - załącznik Nr 2 do decyzji,

2) w odniesieniu do urządzeń infrastruktury stałej - przepisy rozporządzenia, o którym mowa w pkt 16.

3. Posiadanie kwalifikacji przez osoby pełniące służbę wojskową lub zatrudnione w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w pkt 1, stwierdza Wojskowa Energetyczna Komisja Kwalifikacyjna na podstawie egzaminu, po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego.

4. Wojskowe energetyczne komisje kwalifikacyjne, zwane dalej „komisjami kwalifikacyjnymi”, powołuje Minister Obrony Narodowej na wniosek:

1) Szefa Wojskowej Inspekcji Gospodarki Energetycznej, zwanego dalej „Szefem WIGE”, lub

2) dowódców rodzajów Sił Zbrojnych, komendantów wyższych szkół wojskowych, komendantów centrów szkolenia i dyrektorów wojskowych jednostek badawczo-rozwojowych - po uzgodnieniu z Szefem WIGE.

5. Komisje kwalifikacyjne powoływane są w jednostkach organizacyjnych, mogących zapewnić właściwe warunki do przeprowadzenia postępowań kwalifikacyjnych.

6. Wniosek o powołanie komisji kwalifikacyjnej powinien zawierać:

1) pełną nazwę i siedzibę jednostki organizacyjnej, przy której ma być powołana komisja,

2) wyszczególnienie jednostek organizacyjnych, które mają pozostawać we właściwości danej komisji, z podaniem liczby osób zatrudnionych na stanowiskach pracy określonych w wykazach, o których mowa w pkt 1,

3) proponowany szczegółowy zakres działania komisji - odpowiedni do rodzaju urządzeń, instalacji i sieci energetycznych eksploatowanych w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w pkt 1,

4) proponowany imienny skład komisji - z podaniem stopnia wojskowego (tytułu zawodowego), imienia, nazwiska, imienia ojca, daty i miejsca urodzenia, miejsca służby (pracy) i zajmowanego stanowiska,

5) oświadczenia zainteresowanych osób o wyrażeniu zgody na powołanie do składu komisji.

7. Komisje kwalifikacyjne przeprowadzają egzaminy stwierdzające posiadanie kwalifikacji, na podstawie wniosku o ich sprawdzenie, sporządzonego przez jednostkę organizacyjną (pracodawcę) lub osobę zainteresowaną, na druku o symbolu MON-ZAOP-wige/2. Posiadanie kwalifikacji w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci energetycznych infrastruktury stałej, stwierdzają wyłącznie komisje kwalifikacyjne powołane na wniosek Szefa WIGE.

8. Egzamin polega na sprawdzeniu znajomości zagadnień wymienionych w § 6 rozporządzenia, o którym mowa w pkt 16, z uwzględnieniem charakteru służby (pracy) osoby ubiegającej się o stwierdzenie kwalifikacji i rodzaju obsługiwanych przez nią urządzeń, instalacji i sieci energetycznych.

9. Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół na druku o symbolu MON-ZAOP- wige/4.10. Na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu wydaje się świadectwo kwalifikacyjne, uprawniające do zajmowania się eksploatacją określonych urządzeń, instalacji i sieci energetycznych na stanowiskach pracy osób dozoru lub eksploatacji, na druku o symbolu MON-ZAOP-wige/1, wige 1/A lub wige 1/B.

11. Wojskowa energetyczna komisja kwalifikacyjna posługuje się pieczęciami, których wzór określa załącznik Nr 3 do decyzji.

12. Za przeprowadzenie egzaminu stwierdzającego kwalifikacje pracownika wojska są pobierane, od osób przystępujących do egzaminu, opłaty egzaminacyjne w wysokości 10% najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników, obowiązującego w dniu złożenia wniosku. Opłaty przyjmuje organ zaopatrzenia finansowego jednostki organizacyjnej, przy której powołano komisję kwalifikacyjną.

13. Wynagrodzenie członków komisji kwalifikacyjnej za przeprowadzone egzaminy regulują odrębne przepisy.

14. Szef WIGE prowadzi nadzór i kontrolę nad działalnością komisji kwalifikacyjnej oraz organizuje szkolenie jej członków.

15. W przypadku stwierdzenia, że komisja kwalifikacyjna niewłaściwie przeprowadza postępowanie

kwalifikacyjne lub egzamin, o których mowa w pkt 3, Szef WIGE może wystąpić z wnioskiem o odwołanie całego składu osobowego komisji lub o dokonanie zmian w jej składzie.

16. W sprawach nie uregulowanych w niniejszej decyzji stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 16 marca 1998 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych dla osób zajmujących się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci oraz trybu stwierdzania tych kwalifikacji, rodzajów instalacji i urządzeń, przy których eksploatacji wymagane jest posiadanie kwalifikacji, jednostek organizacyjnych, przy których powołuje się komisje kwalifikacyjne oraz wysokości opłat pobieranych za sprawdzenie kwalifikacji (Dz. U. Nr 59, poz. 377 oraz z 2000 r. Nr 15, poz. 187).

17. Traci moc zarządzenie Nr 8/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 marca 1999 r. w sprawie powoływania komisji kwalifikacyjnych w zakresie eksploatacji urządzeń i instalacji elektrycznych, gazowych i cieplnych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej (Dz. Rozk. MON poz. 13).

18. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: J. Szmajdziński

Załączniki do decyzji Nr 175/MON
Ministra Obrony Narodowej
z dnia 1 lipca 2002 r.(poz. 127)

Załącznik Nr 1

infoRgrafika

Załącznik Nr 2

RODZAJ URZĄDZEŃTECHNIKI WOJSKOWEJ LUB UZBROJENIA, PRZY KTÓRYCH EKSPLOATACJI WYMAGANE JEST POSIADANIE ŚWIADECTWA kWALIFIKACYJNEGO

Grupa 1.*) Sieci, urządzenia i instalacje energetyczne wytwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną:

Pkt 11. Urządzenia techniki wojskowej lub uzbrojenia:

1) polowe sieci, urządzenia i instalacje elektroenergetyczne o napięciu do 1 kV,

2) zespoły prądotwórcze o mocy od 1 kW,

3) stacjonarne i polowe stacje akumulatorowe, urządzenia prostownicze i rozruchowe,

4) urządzenia elektroenergetyczne warsztatów naprawczych sprzętu wojskowego,

5) urządzenia radiolokacyjne,

6) urządzenia łączności,

7) urządzenia techniki rakietowej,

8) lotniskowe systemy elektroenergetyczne,

9) lotniskowe systemy elektroświetlne,

10) urządzenia elektrogazowe,

11) siłownie, urządzenia, systemy i instalacje ogólnookrętowe:

a) okrętowe zespoły zasilania elektrycznego wraz z sieciami,

b) urządzenia elektryczne o napięciu do 1 kV,

12) okrętowe urządzenia demagnetyzacyjne.

Grupa 2. *) Urządzenia zużywające ciepło, paliwa stałe i płynne oraz przetwarzające i przesyłające ciepło: Pkt 11. Urządzenia techniki wojskowej lub uzbrojenia:

1) okrętowe kotły parowe wraz z instalacjami,

2) okrętowe instalacje energetyczne, w tym zbiorniki sprężonego powietrza wraz ze sprężarkami,

3) urządzenia łaźni polowych i pralni polowych, w tym wytwornice pary,

4) polowe i okrętowe urządzenia wentylacyjne, klimatyzacyjne i chłodnicze,

5) autoklawy, sterylizatory ciśnieniowe, stacje tlenowe i innych sprężonych gazów,

6) urządzenia służby żywnościowej, w tym polowe i okrętowe kuchnie oraz piekarnie,

7) sprężarki i instalacje sprężonego powietrza.

UWAGA *): powyższe stanowi uszczegółowienie punktu 11 w Grupie 1 i w Grupie 2 załącznika Nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 16 marca 1998 r., wymienionego w pkt. 16 decyzji.

Załącznik Nr 3

WZORY PIECZĘCI

infoRgrafika

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00