ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI I NAUKI1)
z dnia 26 października 2023 r.
w sprawie powołania Zespołu ekspertów do spraw programu „Regionalna inicjatywa doskonałości"
(ostatnia zmiana: DUMEiN. z 2023 r., poz. 112)
Na podstawie art. 397 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, 1088, 1234, 1672, 1872 i 2005) zarządza się, co następuje:
§ 1. Powołuje się, na okres od dnia 30 października 2023 r. do dnia 31 grudnia 2027 r., Zespół ekspertów do spraw programu „Regionalna inicjatywa doskonałości", zwany dalej „zespołem".
§ 2. 1. Przewodniczącym zespołu jest Katarzyna Ławińska.
2. Skład zespołu jest określony w załączniku do zarządzenia.
3. W pracach zespołu mogą uczestniczyć, z głosem doradczym, osoby, których kwalifikacje, wiedza lub doświadczenie mogą być przydatne w realizacji zadań zespołu, zaproszone przez przewodniczącego zespołu lub koordynatorów pracy w ramach grup dyscyplin naukowych lub artystycznych, o których mowa w art. 396 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zwanych dalej „koordynatorami".
§ 3. 1. Do zadań zespołu należy:
1) ocena wniosków o udział w konkursie w ramach programu „Regionalna inicjatywa doskonałości", zwanego dalej „programem", w tym sporządzanie raportów zawierających ocenę poszczególnych wniosków wraz z uzasadnieniem lub rekomendacjami dotyczącymi zmiany planu, o którym mowa w art. 397 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zwanej dalej „ustawą";
2) sporządzanie list rankingowych ocenionych pozytywnie wniosków o udział w konkursie w ramach programu z podziałem na grupy dyscyplin naukowych lub artystycznych, o których mowa w art. 396 ust. 2 pkt 2 ustawy, zwane dalej „grupami dyscyplin";
3) przedstawianie ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego i nauki listy rankingowej wniosków ocenionych pozytywnie z podziałem na grupy dyscyplin;
4) opiniowanie wniosków o zmianę umów, o których mowa w art. 398 ustawy;
5) końcowa ewaluacja realizacji planów, o których mowa w art. 397 ust. 2 ustawy, na podstawie oceny raportów z ich realizacji opracowanych przez uczelnie uczestniczące w programie.
2. Eksperci w ramach grup dyscyplin, zgodnie z podziałem określonym w załączniku do zarządzenia, przygotowują propozycje ustaleń zespołu w zakresie zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5.
3. Propozycje ustaleń zespołu w zakresie zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5, przygotowane przez ekspertów w ramach grup dyscyplin, są rozpatrywane na posiedzeniu zespołu.
§ 4. 1. Przewodniczący zespołu kieruje pracami zespołu, a w szczególności:
1) zwołuje i prowadzi posiedzenia zespołu oraz ustala projekt porządku obrad;
2) wyznacza koordynatora spośród członków zespołu wskazanych dla danej grupy dyscyplin i przydziela zadania do wykonania w ramach tej grupy dyscyplin.
2. W przypadku nieobecności przewodniczącego zespołu zadania, o których mowa w ust. 1, wykonuje wyznaczony przez niego członek zespołu.
§ 5. 1. Koordynator kieruje pracami ekspertów w grupie dyscyplin, a w szczególności:
1) zwołuje i prowadzi posiedzenia ekspertów w grupie dyscyplin oraz ustala projekt porządku obrad;
2) przydziela zadania ekspertom, w tym kieruje wnioski o udział w konkursie w ramach programu, wnioski o zmianę umów, o których mowa w art. 398 ustawy, oraz raporty z realizacji planów, o których mowa w art. 397 ust. 2 ustawy, do zaopiniowania przez ekspertów;
3) sporządza projekt listy rankingowej ocenionych pozytywnie wniosków o udział w konkursie w ramach programu w grupie dyscyplin.
2. W przypadku nieobecności koordynatora zadania, o których mowa w ust. 1, wykonuje członek zespołu wyznaczony przez niego spośród ekspertów w ramach danej grupy dyscyplin.
§ 6. 1. Zespół działa na posiedzeniach.
2. Zawiadomienie o terminie i miejscu posiedzenia zespołu wraz z projektem porządku obrad i wykazem materiałów przeznaczonych do rozpatrzenia uczestnicy posiedzenia otrzymują nie później niż na 7 dni przed terminem posiedzenia.
3. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu może skrócić termin, o którym mowa w ust. 2.
4. Przewodniczący zespołu może podjąć decyzję o rozpatrzeniu sprawy w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk (tryb obiegowy). Przyjęte w tym trybie rozstrzygnięcia przewodniczący zespołu przedstawia na najbliższym posiedzeniu zespołu.
5. W przypadku nieuzgodnienia sprawy w trybie obiegowym jest ona rozpatrywana na najbliższym posiedzeniu zespołu.
§ 7. 1. Posiedzenia zespołu mogą odbywać się przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
2. Środki komunikacji elektronicznej, o których mowa w ust. 1, powinny zapewniać:
1) transmisję obrad posiedzenia w czasie rzeczywistym;
2) dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym umożliwiającą osobie przebywającej w innym miejscu niż miejsce posiedzenia zespołu wypowiadanie się w toku obrad.
§ 8. 1. Ustalenia zespołu są podejmowane zwykłą większością głosów.
2. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego zespołu, a w przypadku jego nieobecności - członka zespołu, o którym mowa w § 4 ust. 2.
3. Z posiedzenia zespołu sporządza się protokół, w którym zamieszcza się w szczególności listę uczestników posiedzenia, przyjęty porządek obrad i treść rozstrzygnięć.
4. Projekt protokołu jest udostępniany członkom zespołu z możliwością wnoszenia uwag do jego treści.
5. Protokół podpisuje przewodniczący zespołu, a w przypadku jego nieobecności na posiedzeniu, którego dotyczy treść protokołu - członek zespołu, o którym mowa w § 4 ust. 2.
§ 9. 1. Eksperci w ramach grup dyscyplin działają na posiedzeniach i rozpatrują sprawy w trybie obiegowym.
2. Do posiedzeń ekspertów w ramach grup dyscyplin i do rozpatrywania przez nich spraw w trybie obiegowym przepisy § 6 ust. 2-5, § 7 i § 8 ust. 3-5 stosuje się odpowiednio.
3. Do podejmowania ustaleń przez ekspertów w ramach grupy dyscyplin przepisy § 8 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
§ 10. 1. Przewodniczący oraz członkowie zespołu są obowiązani do zachowania bezstronności i poufności w związku z realizacją zadań zespołu.
2. Przewodniczący oraz członkowie zespołu podlegają wyłączeniu od udziału w rozpatrywaniu i rozstrzyganiu spraw w przypadku, gdy istnieją okoliczności mogące wpłynąć na ich bezstronność, w szczególności jeżeli:
1) uczestniczyli w opracowaniu ocenianego:
a) wniosku o udział w konkursie w ramach programu,
b) planu, o którym mowa w art. 397 ust. 2 ustawy,
c) wniosku o zmianę umowy, o której mowa w art. 398 ustawy,
d) raportu z realizacji planu, o którym mowa w art. 397 ust. 2 ustawy;
2) sprawa dotyczy zatrudniających ich podmiotów;
3) sprawa dotyczy podmiotów, w których jest zatrudniona osoba pozostająca z nimi w związku małżeńskim, pokrewieństwie lub powinowactwie do drugiego stopnia albo w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że wynik sprawy może mieć wpływ na jej prawa i obowiązki.
3. Przewodniczący oraz członkowie zespołu przed pierwszym posiedzeniem zespołu składają ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego i nauki oświadczenie, w którym zobowiązują się do:
1) bezstronnego działania w interesie publicznym;
2) niewykorzystywania i nieudostępniania osobom trzecim informacji uzyskanych w trakcie realizacji zadań zespołu.
§ 11. Obsługę zespołu zapewnia Departament Nauki.
§ 12. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
|
1) Minister Edukacji i Nauki kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe i nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji i Nauki (Dz. U. z 2022 r. poz. 18 i 1842).
Załącznik do zarządzenia Ministra Edukacji i Nauki
z dnia 26 października 2023 r. (Dz. Urz. MEiN poz. 104)
SKŁAD ZESPOŁU EKSPERTÓW DO SPRAW PROGRAMU „REGIONALNA INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI" Z PODZIAŁEM NA GRUPY DYSCYPLIN NAUKOWYCH LUB ARTYSTYCZNYCH, DLA KTÓRYCH W DANYM REGIONIE ZOSTAŁ OGŁOSZONY KONKURS [1]
Lp. | Regiony | Grupy dyscyplin | Członkowie Zespołu |
1 | województwo dolnośląskie i województwo opolskie | 1) nauki o zarządzaniu i jakości; ekonomia i finanse; sztuki muzyczne; sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki; nauki teologiczne | 1) Grażyna Ancyparowicz 2) Sebastian Kubica 3) Marcin Zarzecki |
2) nauki medyczne, nauki o zdrowiu, nauki o kulturze fizycznej | 1) Dorota Kazberuk 2) Anna Sroka-Bartnicka 3) Anna Sroka-Bartnicka | ||
3) automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne; architektura i urbanistyka; inżynieria lądowa, geodezja i transport; informatyka techniczna i telekomunikacja; inżynieria mechaniczna; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka; nauki fizyczne; nauki biologiczne; informatyka; nauki chemiczne | 1) Katarzyna Ławińska 2) Katarzyna Marzec 3) Adam Zieliński | ||
2 | województwo kujawsko-pomorskie | 1) sztuki muzyczne; sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki; językoznawstwo; nauki o kulturze i religii, literaturoznawstwo | 1) Waldemar Cisło 2) Jarosław Cymerman 3) Małgorzata Karwatowska |
2) inżynieria chemiczna; informatyka techniczna i telekomunikacja; automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne; inżynieria lądowa, geodezja i transport; inżynieria mechaniczna; inżynieria materiałowa; nauki chemiczne; nauki fizyczne; nauki biologiczne; nauki o Ziemi i środowisku | 1) Katarzyna Marzec 2) Katarzyna Szafrańska 3) Adam Zieliński | ||
3) nauki o kulturze fizycznej; zootechnika i rybactwo; rolnictwo i ogrodnictwo | 1) Eugeniusz Grela 2) Katarzyna Kosek-Paszkowska 3) Andrzej Mastalerz | ||
3 | województwo lubelskie i województwo podkarpackie | 1) geografia społecznoekonomiczna i gospodarka przestrzenna; nauki o bezpieczeństwie; nauki o komunikacji społecznej i mediach; nauki o polityce i administracji; nauki o zarządzaniu i jakości; nauki socjologiczne | 1) Ireneusz Kraś 2) Wojciech Sokół 3) Bogdan Szlachta |
2) informatyka techniczna i telekomunikacja; architektura i urbanistyka; inżynieria lądowa, geodezja i transport; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka; inżynieria mechaniczna; automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne; inżynieria materiałowa; inżynieria chemiczna | 1) Katarzyna Ławińska 2) Paweł Pichniarczyk 3) Adam Zieliński | ||
3) nauki fizyczne; nauki chemiczne; nauki biologiczne; nauki o Ziemi i środowisku; matematyka; rolnictwo i ogrodnictwo; technologia żywności i żywienia | 1) Katarzyna Kosek-Paszkowska 2) Stanisław Małek 3) Katarzyna Szafrańska | ||
4 | województwo lubuskie i województwo wielkopolskie | 1) nauki o zarządzaniu i jakości; nauki socjologiczne; nauki o polityce i administracji; ekonomia i finanse; nauki prawne; sztuki muzyczne | 1) Grażyna Ancyparowicz 2) Wojciech Sokół 3) Marcin Zarzecki |
2) automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne; inżynieria mechaniczna; inżynieria lądowa, geodezja i transport; informatyka techniczna i telekomunikacja; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka; nauki fizyczne; matematyka; astronomia; nauki biologiczne | 1) Katarzyna Marzec 2) Paweł Pichniarczyk 3) Adam Zieliński | ||
3) nauki medyczne; nauki o zdrowiu; nauki o kulturze fizycznej | 1) Dorota Kazberuk 2) Andrzej Mastalerz 3) Anna Sroka-Bartnicka | ||
5 | województwo łódzkie i województwo świętokrzyskie | 1) sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki; nauki o sztuce; sztuki filmowe i teatralne; sztuki muzyczne | 1) Jarosław Cymerman 2) Sebastian Kubica 3) Błażej Ostoja Lniski |
2) nauki o bezpieczeństwie; nauki o komunikacji społecznej i mediach; geografia społecznoekonomiczna i gospodarka przestrzenna | 1) Ireneusz Kraś 2) Wojciech Sokół 3) Bogdan Szlachta | ||
3) inżynieria lądowa, geodezja i transport; automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne; inżynieria mechaniczna; nauki o Ziemi i środowisku; nauki fizyczne; matematyka; informatyka; nauki chemiczne; nauki biologiczne | 1) Katarzyna Ławińska 2) Stanisław Małek 3) Katarzyna Marzec | ||
6 | województwo małopolskie | 1) geografia społecznoekonomiczna i gospodarka przestrzenna; nauki o polityce i administracji; nauki o zarządzaniu i jakości; nauki socjologiczne; nauki o komunikacji społecznej i mediach; psychologia; nauki o bezpieczeństwie
| 1) Ireneusz Kraś 2) Wojciech Sokół 3) Marcin Zarzecki |
2) sztuki muzyczne; sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki; nauki o kulturze i religii; nauki o sztuce; literaturoznawstwo; nauki teologiczne | 1) Waldemar Cisło 2) Sebastian Kubica 3) Błażej Ostoja Lniski | ||
3) nauki o kulturze fizycznej; weterynaria; nauki leśne; technologia żywności i żywienia; zootechnika i rybactwo; rolnictwo i ogrodnictwo | 1) Katarzyna Kosek-Paszkowska 2) Andrzej Mastalerz 3) Iwona Puzio | ||
7 | województwo mazowieckie | 1) psychologia; nauki prawne; ekonomia i finanse; nauki o polityce i administracji; nauki o zarządzaniu i jakości; pedagogika; nauki o bezpieczeństwie; nauki socjologiczne; nauki o komunikacji społecznej i mediach; prawo kanoniczne | 1) Ireneusz Kraś 2) Wojciech Sokół 3) Bogdan Szlachta |
2) sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki; sztuki muzyczne; filozofia; nauki o kulturze i religii; językoznawstwo; nauki o sztuce; literaturoznawstwo; nauki teologiczne | 1) Waldemar Cisło 2) Małgorzata Karwatowska 3) Sebastian Kubica | ||
3) nauki o kulturze fizycznej; nauki o zdrowiu; nauki biologiczne; nauki chemiczne; nauki fizyczne; matematyka; technologia żywności i żywienia; nauki leśne; rolnictwo i ogrodnictwo; zootechnika i rybactwo; weterynaria | 1) Stanisław Małek 2) Anna Sroka-Bartnicka 3) Katarzyna Szafrańska | ||
8 | województwo podlaskie i województwo warmińsko-mazurskie | 1) inżynieria mechaniczna; inżynieria biomedyczna; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka; architektura i urbanistyka; informatyka techniczna i telekomunikacja; automatyka; elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne; inżynieria lądowa, geodezja i transport; nauki fizyczne; nauki biologiczne; nauki chemiczne; informatyka; matematyka | 1) Stanisław Małek 2) Katarzyna Marzec 3) Adam Zieliński |
2) nauki leśne; zootechnika i rybactwo; technologia żywności i żywienia; rolnictwo i ogrodnictwo; weterynaria; nauki medyczne | 1) Eugeniusz Grela 2) Dorota Kazberuk 3) Iwona Puzio | ||
3) nauki socjologiczne; nauki o zarządzaniu i jakości; nauki prawne; ekonomia i finanse; nauki o polityce i administracji | 1) Ireneusz Kraś 2) Wojciech Sokół 3) Bogdan Szlachta | ||
9 | województwo pomorskie | 1) nauki o bezpieczeństwie; nauki o zarządzaniu i jakości; geografia społecznoekonomiczna i gospodarka przestrzenna; pedagogika; sztuki muzyczne; sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki | 1) Sebastian Kubica 2) Błażej Ostoja Lniski 3) Marcin Zarzecki |
2) automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne; inżynieria lądowa, geodezja i transport; inżynieria mechaniczna; nauki medyczne; nauki o kulturze fizycznej | 1) Andrzej Mastalerz 2) Paweł Pichniarczyk 3) Adam Zieliński | ||
3) nauki biologiczne; matematyka; nauki chemiczne; nauki fizyczne; informatyka; nauki o Ziemi i środowisku | 1) Katarzyna Ławińska 2) Katarzyna Marzec 3) Paweł Pichniarczyk | ||
10 | województwo śląskie | 1)inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka; inżynieria lądowa, geodezja i transport; informatyka techniczna i telekomunikacja; inżynieria materiałowa; automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne; inżynieria mechaniczna; inżynieria biomedyczna; nauki chemiczne; nauki fizyczne; matematyka; nauki biologiczne; informatyka; nauki o Ziemi i środowisku | 1) Katarzyna Ławińska 2) Paweł Pichniarczyk 3) Katarzyna Szafrańska |
2) nauki o kulturze fizycznej; nauki o zdrowiu; nauki farmaceutyczne | 1) Dorota Kazberuk 2) Andrzej Mastalerz 3) Anna Sroka-Bartnicka | ||
3) sztuki muzyczne; sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki; sztuki filmowe i teatralne; nauki o kulturze i religii; literaturoznawstwo; nauki o sztuce; ekonomia i finanse | 1) Grażyna Ancyparowicz 2) Waldemar Cisło 3) Jarosław Cymerman | ||
11 | województwo zachodniopomorskie | 1) automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne; informatyka techniczna i telekomunikacja; inżynieria chemiczna; inżynieria lądowa, geodezja i transport; inżynieria materiałowa; inżynieria mechaniczna; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka | 1) Katarzyna Ławińska 2) Paweł Pichniarczyk 3) Adam Zieliński |
2) geografia społecznoekonomiczna i gospodarka przestrzenna; nauki o zarządzaniu i jakości; sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki | 1) Grażyna Ancyparowicz 2) Sebastian Kubica 3) Marcin Zarzecki | ||
3) matematyka; nauki biologiczne; nauki chemiczne; nauki fizyczne; nauki o Ziemi i środowisku; rolnictwo i ogrodnictwo; technologia żywności i żywienia; zootechnika i rybactwo | 1) Eugeniusz Grela 2) Stanisław Małek 3) Katarzyna Szafrańska |
[1] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 listopada 2023 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu ekspertów do spraw programu „Regionalna inicjatywa doskonałości” (Dz.Urz.MEiN. poz. 112). Zmiana weszła w życie 25 listopada 2023 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00