Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-10-01
Wersja aktualna od 2024-10-01
obowiązujący
ZARZĄDZENIE NR 36
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 17 października 2023 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw długoterminowej wizji obszarów wiejskich i wsparcia ich rozwoju ze środków krajowych i UE po 2027 r.
(ostatnia zmiana: DUMRiRW. z 2024 r., poz. 56) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Powołuje się Zespół do spraw długoterminowej wizji obszarów wiejskich i wsparcia ich rozwoju ze środków krajowych i UE po 2027 r., zwany dalej „Zespołem”.
2. Zespół jest organem pomocniczym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwanego dalej „Ministrem”.
§ 2. 1. W skład Zespołu wchodzą:
1) przewodniczący - członek kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwanego dalej „Ministerstwem”, nadzorujący wykonanie zadań z zakresu reform Wspólnej Polityki Rolnej i rozwoju obszarów wiejskich;
2) zastępcy przewodniczącego:
a) członek kierownictwa Ministerstwa nadzorujący wykonanie zadań z zakresu analiz wpływu polityk UE i polityk krajowych na realizację Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030,
b) dyrektorzy komórek organizacyjnych w Ministerstwie właściwych w sprawach:
- analiz obejmujących ocenę wpływu i skutki zmian polityk UE, w tym polityki spójności, a także zmian polityk krajowych na warunki funkcjonowania polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich,
- analiz obejmujących ocenę wpływu i skutki zmian Wspólnej Polityki Rolnej i wieloletnich ram finansowych,
- analiz dotyczących systemów wsparcia bezpośredniego ze środków Wspólnej Polityki Rolnej;
3) sekretarz - przedstawiciel komórki organizacyjnej właściwej w sprawach analiz obejmujących ocenę wpływu i skutki zmian polityk UE, w tym polityki spójności, a także zmian polityk krajowych na warunki funkcjonowania polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich;
4) Dyrektor Generalny Ministerstwa;
5) do 2 przedstawicieli każdej z komórek organizacyjnych w Ministerstwie, z wyłączeniem Departamentu Prawnego oraz Biura Ministra;
6) po jednym przedstawicielu wyznaczonym przez:
a) Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
b) Dyrektora Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych,
c) Dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie,
d) Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych,
e) Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa,
f) Głównego Lekarza Weterynarii,
g) Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
h) Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa,
i) Dyrektora Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.
2. Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 6, mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli.
3. Przewodniczący może zapraszać do udziału w pracach Zespołu inne osoby, niebędące członkami Zespołu, w szczególności przedstawicieli organów administracji rządowej i samorządowej, środowisk naukowych oraz organizacji społecznych, branżowych i pozarządowych, których wiedza może być przydatna do realizacji zadań Zespołu.
§ 3. 1. Do zadań Zespołu należy wypracowanie stanowiska Ministra w zakresie:
1) długoterminowej wizji obszarów wiejskich UE do 2040 r., Paktu na rzecz obszarów wiejskich oraz planu działania w ramach Paktu na rzecz obszarów wiejskich;
2) finansowania po 2027 r. rozwoju obszarów wiejskich i sektora rolno-spożywczego ze środków:
a) Wspólnej Polityki Rolnej,
b) funduszy i polityk UE innych niż Wspólna Polityka Rolna,
c) budżetu państwa.
2. [1] (uchylony)
§ 4. 1. Zespół działa na posiedzeniach.
2. Posiedzenia odbywają się według przyjętego przez Zespół porządku obrad, zaproponowanego przez przewodniczącego.
3. Komórka organizacyjna w Ministerstwie zapewniająca obsługę organizacyjną i techniczno-biurową Zespołu powiadamia członków Zespołu o wyznaczonym przez przewodniczącego miejscu, terminie i sposobie prowadzenia posiedzenia co najmniej na 7 dni przed planowanym posiedzeniem.
4. Z posiedzeń Zespołu sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący.
5. Szczegółowy tryb pracy Zespołu określa regulamin uchwalony przez Zespół.
§ 5. Przewodniczący przedstawia Ministrowi – na jego żądanie – bieżące informacje z realizacji zadań Zespołu.
§ 6. 1. Przewodniczący, po zasięgnięciu opinii członków Zespołu, może tworzyć grupy robocze w celu wykonania zadań, o których mowa w § 3. W skład grup roboczych mogą wchodzić członkowie Zespołu wyznaczeni przez przewodniczącego oraz osoby, o których mowa w § 2 ust. 3.
2. Przewodniczący wyznacza przewodniczących grup roboczych spośród członków Zespołu, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 5, i określa regulaminy pracy grup roboczych.
§ 7. 1. Za udział w pracach Zespołu oraz grup roboczych nie przysługuje wynagrodzenie ani zwrot kosztów podróży na posiedzenie Zespołu lub grupy roboczej.
2. Koszty funkcjonowania Zespołu i grup roboczych są finansowane z części 32 - Rolnictwo, dział 750 - Administracja publiczna, rozdział 75001 - Urzędy naczelnych i centralnych organów administracji rządowej.
§ 8. 1. Obsługę organizacyjną i techniczno-biurową Zespołu zapewnia Departament Strategii i Rozwoju.
2. Obsługę organizacyjną i techniczno-biurową grup roboczych zapewniają komórki organizacyjne w Ministerstwie reprezentowane przez przewodniczących grup roboczych.
§ 9. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
[1] § 3 ust. 2 uchylony przez § 1 zarządzenia nr 35 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 września 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw długoterminowej wizji obszarów wiejskich i wsparcia ich rozwoju ze środków krajowych i UE po 2027 r. (Dz.Urz.MRiRW. poz. 56). Zmiana weszła w życie 1 października 2024 r.