Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi rok 2022 poz. 22
Wersja archiwalna od 2022-05-30 do 2022-12-31
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi rok 2022 poz. 22
Wersja archiwalna od 2022-05-30 do 2022-12-31
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

OGŁOSZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)

z dnia 27 maja 2022 r.

w sprawie listy organizacji badawczych i badań, na które zostały udzielone dotacje w rolnictwie ekologicznym w 2022 r.

Na podstawie § 8 ust. 11 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2015 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. poz. 1170, z późn. zm.2)) ogłasza się listę organizacji badawczych i badań, na które zostały udzielone dotacje, i cele planowanych badań w 2022 r., która stanowi załącznik do ogłoszenia.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: H. Kowalczyk


1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1950).

2) Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2016 r. poz. 1614, z 2017 r. poz. 1470, z 2019 r. poz. 901 i 1522, z 2020 r. poz. 2016, z 2021 r. poz. 1134 oraz z 2022 r. poz. 253 i 957.

Załącznik do ogłoszenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 27 maja 2022 r. (poz. 22)

Lista organizacji badawczych i badań, na które zostały udzielone dotacje, i cele planowanych badań w 2022 r.

Lp.

Organizacja badawcza

Temat badania

Cel badania

1

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Planowanie upraw roślin paszowych i optymalizacja produkcji ekologicznej pasz, w tym zasady ich przygotowania na poziomie gospodarstwa. Opracowanie przewodnika dobrych praktyk.

Celem badań jest określenie na ile uprawa soi w różnych rejonach północno-wschodniej Polski, z zastosowaniem różnych odmian, terminów siewu i startowego nawożenia azotem, wpływa na dynamikę jej wzrostu, zachwaszczenie plantacji oraz termin zbioru i jakość nasion.

2

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania i ocena substancji podstawowych stosowanych w ochronie roślin rolniczych w uprawie ekologicznej. Opracowanie przewodnika w zakresie rodzaju i sposobu stosowania substancji podstawowych w rolnictwie ekologicznym, z uwzględnieniem dotychczasowych badań i opracowań oraz dostępnej wiedzy, zgodnego z przepisami dotyczącymi środków ochrony roślin. Aktualizacja bazy danych dla wyszukiwarki substancji podstawowych, przeznaczonych dla ochrony upraw ekologicznych. Strategia wykorzystania substancji podstawowych w celu opóźnienia wystąpienia alternariozy i zarazy ziemniaka oraz ich ograniczenia w trakcie wegetacji na plantacji.

Celem badań jest aktualizacja bazy danych dla wyszukiwarki substancji podstawowych przeznaczonych dla ochrony upraw ekologicznych oraz opracowanie strategii łącznego lub naprzemiennego stosowania substancji podstawowych w celu opóźnienia wystąpienia objawów chorób roślin ziemniaka oraz utrzymaniem ich na poziomie poniżej ekonomicznej szkodliwości dla plantacji ziemniaka.

3

Instytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach

Warzywnictwo ekologiczne, w tym uprawa ziół: podnoszenie efektywności i wydajności w ekologicznej uprawie roślin warzywniczych, ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych rozwiązań zastępujących praktyki i środki produkcji niedozwolone w produkcji ekologicznej. Wpływ różnych ściółek organicznych na wzrost i plonowanie cukinii, ogórka i dyni olbrzymiej oraz na poprawę żyzności i właściwości fizycznych gleby w uprawie ekologicznej.

Celem badań jest określenie wpływu biomas organicznych użytych do ściółkowania, na wzrost i plonowanie cukinii, ogórka i dyni olbrzymiej oraz na poprawę żyzności i właściwości fizycznych gleby w uprawie ekologicznej.

4

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach

Badania w zakresie optymalizacji doboru odmian w ekologicznej uprawie roślin rolniczych, zalecanych do towarowej produkcji polowej, ze szczególnym uwzględnieniem niekorzystnych warunków klimatyczno-glebowych, szczególnie związanych z niedoborem wody. Określenie dobrych praktyk ochrony przed agrofagami w tych uprawach, ze szczególnym uwzględnieniem suszy. Ocena przydatności nasion wybranych gatunków roślin strączkowych do poprawy jakości pieczywa.

Celem badań jest ocena produkcyjności wybranych odmian grochu, łubinu wąskolistego, łubinu żółtego, bobiku, lędźwianu, soczewicy i ciecierzycy uprawianych na nasiona w siewie czystym z roślinami podporowymi w gospodarstwie ekologicznym.

5

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Analiza efektywności dla ekologicznej uprawy zbóż, roślin warzywniczych

i sadowniczych oraz hodowli zwierząt w porównaniu do uprawy konwencjonalnej.

Celem badań jest ocena efektywności ekonomicznej rodzimych i importowanych ras, rodów kur nieśnych w typie ogólnoużytkowym ciężkim w ekologicznym tuczu, w żywieniu ekstensywnym i pełnoporcjowym.

6

Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie Zakład Doświadczalny w Żabieńcu

Produkcja zwierzęca metodami ekologicznymi: badania w zakresie optymalizacji warunków ekologicznej produkcji pstrąga, z uwzględnieniem zasad wytwarzania ekologicznych mieszanek paszowych na poziomie gospodarstwa rolnego oraz zapobiegania i zwalczania występowania chorób i pasożytów.

Celem badań jest obserwacja możliwości ekologicznej produkcji pstrągów, w szczególności w obiektach, w których prowadzony jest już ekologiczny chów karpi.

7

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie możliwości zastosowania dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym środków do celów zaprawiania nasion roślin rolniczych oraz jako nawozów o działaniu dolistnym. Badania nad wykorzystaniem mikroorganizmów pożytecznych oraz substancji podstawowych do zaprawiania ziarna pszenicy jarej w kierunku optymalizacji jej uprawy.

Celem badań jest ocena przydatności mikroorganizmów pożytecznych i dwóch substancji podstawowych do zaprawiania materiału siewnego trzech odmian pszenicy jarej w celu zachowania wysokiej zdrowotności roślin oraz określenie najefektywniejszej strategii zaprawiania.

8

Instytut Zootechniki

- Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie

Planowanie upraw roślin paszowych i optymalizacja produkcji ekologicznej pasz, w tym zasady ich przygotowania na poziomie gospodarstwa. Opracowanie przewodnika dobrych praktyk.

Planowanie upraw ziół o działaniu przeciwpasożytniczym i optymalizacja produkcji ekologicznej pasz zapobiegających inwazjom pasożytniczym u ekologicznych krów mlecznych, w tym zasady ich przygotowania na poziomie gospodarstwa. Opracowanie przewodnika dobrych praktyk.

Celem badań jest opracowanie założeń metodycznych przygotowania pasz funkcjonalnych zapobiegających inwazjom pasożytniczym u ekologicznych krów mlecznych na poziomie gospodarstwa.

9

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Warzywnictwo ekologiczne, w tym uprawa ziół: badania w zakresie określenia źródeł oraz przyczyn występowania w surowcach ekologicznych środków niedopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Określenie dobrych praktyk, standardów postępowania, opracowanie przewodnika wraz z wytycznymi w zakresie przeciwdziałania takim przypadkom.

Celem badań jest opracowanie zasad ekologicznego, zrównoważonego zbioru surowców zielarskich z dziko rosnących roślin leczniczych oraz przeprowadzenie szkolenia w zakresie pozyskiwania i obróbki pozbiorczej ekologicznych surowców zielarskich pochodzących ze stanowisk naturalnych.

10

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach

Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie możliwości zastosowania dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym środków do celów zaprawiania nasion roślin rolniczych oraz jako nawozów o działaniu dolistnym (wpływ preparatów dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym jako zapraw nasiennych i nawozów dolistnych na zdrowotność i plon pszenicy oraz opłacalność ekonomiczną produkcji).

Celem badań jest ocena wpływu niechemicznych środków ochrony roślin, dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym: preparatów ziołowych, mikrobiologicznych i krzemowych w formie zapraw nasiennych i oprysku dolistnego na zdrowotność i plonowanie pszenicy jarej oraz aktywność mikrobiologiczną gleby.

11

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Warzywnictwo ekologiczne, w tym uprawa ziół: badania w zakresie dostosowania ekologicznej uprawy roślin warzywniczych i zielarskich do warunków górskich i podgórskich oraz opracowanie przewodnika wraz z wytycznymi w zakresie prowadzenia tych upraw w systemie rolnictwa ekologicznego na tych terenach.

Celem badania jest opracowanie sposobu uprawy różeńca górskiego, goryczki żółtej i cząbru górskiego w systemie produkcji ekologicznej, w rejonach podgórskich i górskich na terenie Polski oraz opracowanie wytycznych dotyczących prowadzenia tych upraw.

12

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi. Optymalizacja technologii procesów przetwórstwa mięsa, mleka i produktów akwakultury z jednoczesnym wydłużeniem trwałości przechowalniczej. Opracowanie zbioru wytycznych w formie przewodnika dla producentów.

Celem badań jest ocena metod uboju ekologicznych karpi i ich wpływ na jakość mięsa.

13

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Uprawy polowe metodami ekologicznymi - badania w zakresie optymalizacji doboru odmian w ekologicznej uprawie zalecanych do towarowej produkcji polowej, ze szczególnym uwzględnieniem niekorzystnych warunków klimatyczno-glebowych, szczególnie związanych z niedoborem wody. Określenie dobrych praktyk ochrony przed agrofagami w tych uprawach, ze szczególnym uwzględnieniem suszy.

Celem badań jest wytypowanie odmian lnu oleistego najbardziej odpornych na suszę w uprawie ekologicznej i uzyskujących w tych warunkach najwyższej jakości plon nasion.



Uprawy polowe metodami


14

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin

- Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie

ekologicznymi. Badania i ocena substancji podstawowych stosowanych w ochronie roślin rolniczych w uprawie ekologicznej. Opracowanie przewodnika w zakresie rodzaju i sposobu stosowania substancji podstawowych w rolnictwie ekologicznym, z uwzględnieniem dotychczasowych badań i opracowań oraz dostępnej wiedzy, zgodnego z przepisami dotyczącymi środków

Celem badań jest opracowanie efektywnej, alternatywnej do chemicznej metody ochrony sadzeniaków i roślin ziemniaka przed agrofagami o dużym znaczeniu gospodarczym w ekologicznej uprawie ziemniaków z przeznaczeniem na sadzeniaki.



ochrony roślin.




Marketing, promocja oraz analiza rynku.

Celem badań jest ocena


Instytut Uprawy

Analiza efektywności dla ekologicznej

produkcyjności i efektywności


Nawożenia i

uprawy zbóż, roślin warzywniczych i

ekonomicznej uprawy zbóż i


Gleboznawstwa -

sadowniczych oraz hodowli zwierząt w

całych zmianowań w


Państwowy Instytut

porównaniu do uprawy konwencjonalnej

ekologicznym i

15

Badawczy w

(opłacalność produkcji ekologicznej w

konwencjonalnym systemie


Puławach

porównaniu do konwencjonalnej na

produkcji na trzech poziomach:



przykładzie wybranych gospodarstw).

pole i roślina uprawna, system




produkcji (ekologiczny i




konwencjonalny), gospodarstwa




(porównanie).



Sadownictwo metodami ekologicznymi:




badania i ocena substancji



Instytut

podstawowych stosowanych w ochronie



Ogrodnictwa -

roślin sadowniczych w uprawie

Celem badania jest zmniejszenie


Państwowy Instytut

ekologicznej. Opracowanie przewodnika

ryzyka szkód powodowanych


Badawczy w

w zakresie rodzaju i sposobu stosowania

przez nasionnice (rokitnikową


Skierniewicach

substancji podstawowych w rolnictwie

lub trześniówkę) i chrabąszcza

16


ekologicznym, z uwzględnieniem dotychczasowych badań i opracowań

majowego, przez m.in. dostosowywanie nowych oraz



oraz dostępnej wiedzy, zgodnego z

optymalizację już istniejących



przepisami dotyczącymi środków

pułapek do masowych odłowów



ochrony roślin. Zastosowanie substancji

nasionnic z wykorzystaniem



podstawowych jako element

substancji podstawowych.



zwiększający skuteczność metod




ograniczających populację nasionnic




oraz chrabąszcza majowego.




Uprawy polowe metodami




ekologicznymi: produkcja



Instytut Hodowli i

ekologicznego materiału siewnego roślin



Aklimatyzacji Roślin

rolniczych. Określenie dobrych praktyk

Celem badań jest opracowanie


- Państwowy

produkcyjnych, z uwzględnieniem

efektywnych technologii


Instytut Badawczy w

warunków glebowych i klimatycznych

produkcji ekologicznego


Radzikowie

oraz odporności i tolerancji na choroby

materiału siewnego, z

17


- wytyczne dla prowadzenia

uwzględnieniem nowych



ekologicznych plantacji nasiennych

elementów (m.in. ekologicznych



roślin rolniczych. Doskonalenie

biostymulatorów i zapraw



produkcji nasiennej pszenżyta ozimego i

nasiennych) z wykorzystaniem



pszenicy ozimej orkisz dla gospodarstw

pszenżyta i pszenicy orkisz.



ekologicznych - upowszechnianie




wyników badań w formie zaleceń dla




producentów ekologicznych.


18

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi: optymalizacja technologii procesów przetwórstwa mięsa, mleka i produktów akwakultury z jednoczesnym wydłużeniem trwałości przechowalniczej. Opracowanie zbioru wytycznych w formie przewodnika dla producentów. Fermentowane napoje serwatkowe z ekologicznego mleka krowiego i koziego z dodatkiem ekologicznych soków owocowych.

Celem badań jest zagospodarowanie płynnej serwatki do przygotowania produktów fermentowanych.

19

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin

- Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie

Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie możliwości zastosowania dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym środków do celów zaprawiania nasion roślin rolniczych oraz jako nawozów o działaniu dolistnym.

Celem badań jest ocena m.in. zasiedlenia gleby w ekologicznej i konwencjonalnej uprawie ziemniaka przez grzyby owadobójcze oraz wpływu endofitycznych właściwości B. bassiana na wzrost i rozwój roślin ziemniaka oraz wielkość plonu.

20

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi: badania nad wpływem termicznych procesów technologicznych (np.: suszenie, prażenie, słodowanie, pieczenie, liofilizacja) na występowanie lub koncentrację substancji niedopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Opracowanie zbioru wytycznych

w formie przewodnika dla producentów. Badania wpływu termicznych procesów technologicznych na redukcję lub koncentrację pozostałości substancji czynnych środków ochrony roślin w owocach jagodowych i ich produktach przetworzonych.

Celem badań jest określenie wpływu termicznych procesów technologicznych na redukcję lub koncentrację substancji czynnych środków ochrony roślin niedopuszczonych do stosowania w ekologicznych uprawach owoców jagodowych.

21

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Uprawy polowe metodami ekologicznymi. Badania w zakresie optymalizacji doboru odmian w ekologicznej uprawie roślin rolniczych, zalecanych do towarowej produkcji polowej, ze szczególnym uwzględnieniem niekorzystnych warunków klimatyczno-glebowych, szczególnie związanych z niedoborem wody. Określenie dobrych praktyk ochrony przed agrofagami w tych uprawach, ze szczególnym uwzględnieniem suszy.

Celem badań jest ocena wpływu warunków klimatyczno-glebowych ze wskazaniem na okresy z niedoborem wody na różne zalecane, towarowe odmiany roślin uprawnych (zboża) w formie zasiewów czystych w rolnictwie ekologicznym.

22

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie skutecznej ochrony nasion i młodych roślin buraka cukrowego w uprawie ekologicznej.

Celem badań jest określenie wpływu gatunków roślin tworzących pas kwietny na zasiedlanie i parametry życiowe, żerowanie i płodność T. Urticae na młodych siewkach roślin buraka cukrowego w warunkach laboratoryjnych i w warunkach polowych.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00