Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2022-04-15 do 2024-08-31
Wersja archiwalna od 2022-04-15 do 2024-08-31
archiwalny
ZARZĄDZENIE NR 16
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 14 kwietnia 2022 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw roślin zielarskich
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2021 r. poz. 178, 1192, 1535 i 2105 oraz z 2022 r. poz. 655) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Powołuje się Zespół do spraw roślin zielarskich, zwany dalej „Zespołem”.
2. Zespół jest organem pomocniczym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwanego dalej „Ministrem”.
§ 2. 1. W skład Zespołu wchodzą:
1) przewodniczący - Pani Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwanym dalej „Ministerstwem”;
2) zastępca przewodniczącego - dyrektor komórki organizacyjnej w Ministerstwie właściwej w sprawach hodowli i ochrony roślin;
3) sekretarz - przedstawiciel komórki organizacyjnej w Ministerstwie właściwej w sprawach hodowli i ochrony roślin wyznaczony przez zastępcę przewodniczącego;
4) dyrektorzy komórek organizacyjnych w Ministerstwie właściwych w sprawach:
a) rynków rolnych,
b) rolnictwa ekologicznego i jakości żywności;
5) po jednym przedstawicielu zaproszonym przez Ministra, w randze dyrektora lub zastępcy dyrektora komórki organizacyjnej, wyznaczonym przez:
a) ministra właściwego do spraw zdrowia,
b) Głównego Inspektora Farmaceutycznego,
c) Głównego Inspektora Sanitarnego,
d) Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych;
6) przedstawiciel Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu wyznaczony przez dyrektora tego instytutu.
2. Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 4-6, mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli.
3. Przewodniczący może zapraszać do udziału w pracach Zespołu inne osoby, niebędące członkami Zespołu, w szczególności przedstawicieli organów administracji rządowej i samorządowej, środowisk naukowych oraz organizacji społecznych, branżowych i pozarządowych, których wiedza może być przydatna do realizacji zadań Zespołu.
§ 3. Do zadań Zespołu należą w szczególności sprawy z zakresu:
1) hodowli, uprawy i ochrony roślin zielarskich;
2) przetwórstwa i rynku produktów zielarskich;
3) dopuszczenia do obrotu i rejestru produktów zielarskich;
4) określenia kierunków badań naukowych i innowacji w zielarstwie oraz wspierania edukacji;
5) integracji środowiska zielarskiego.
§ 4. 1. Zespół działa na posiedzeniach.
2. Posiedzenia Zespołu zwołuje przewodniczący, z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej trzech członków Zespołu, ustalając miejsce i termin posiedzenia.
3. Posiedzenia odbywają się według przyjętego przez Zespół porządku obrad, zaproponowanego przez przewodniczącego.
4. Przewodniczący może powierzać poszczególnym członkom Zespołu wykonanie określonych prac, niezbędnych do realizacji zadań Zespołu.
5. Zespół może prowadzić prace za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Decyzję o przeprowadzeniu posiedzenia Zespołu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej podejmuje przewodniczący.
6. Komórka organizacyjna w Ministerstwie zapewniająca obsługę organizacyjną i techniczno-biurową Zespołu powiadamia członków Zespołu o wyznaczonym przez przewodniczącego miejscu i terminie posiedzenia co najmniej 7 dni przed planowanym dniem posiedzenia.
7. Z posiedzeń Zespołu sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący.
8. W przypadku nieobecności przewodniczącego lub czasowej niemożności wykonywania przez niego zadań, jego zadania wykonuje zastępca przewodniczącego.
§ 5. 1. Przewodniczący, po zasięgnięciu opinii członków Zespołu, może tworzyć grupy robocze, w szczególności w celu wykonania zadań, o których mowa w § 3 pkt 3 i 5. W skład grup roboczych mogą wchodzić członkowie Zespołu oraz inne osoby wyznaczone lub zaproszone przez przewodniczącego.
2. Przewodniczący wyznacza przewodniczących grup roboczych spośród członków Zespołu, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 i 4, oraz określa tryb pracy grup roboczych w regulaminach pracy grup roboczych.
3. W celu realizacji zadań grup roboczych przewodniczący grup roboczych mogą zlecać wykonanie opracowań, analiz, raportów lub ekspertyz na potrzeby grup roboczych.
§ 6. Dyrektorzy komórek organizacyjnych w Ministerstwie oraz kierownicy jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi lub nadzorowanych przez Ministra są zobowiązani do współpracy z Zespołem oraz grupami roboczymi.
§ 7. 1. Za udział w pracach Zespołu oraz grup roboczych nie przysługuje wynagrodzenie.
2. Członkom grup roboczych oraz osobom wyznaczonym lub zaproszonym przez przewodniczącego do udziału w pracach grup roboczych nie przysługuje zwrot kosztów poniesionych na przejazd, dojazd środkami komunikacji miejscowej oraz noclegi.
§ 8. 1. Obsługę organizacyjną i techniczno-biurową Zespołu zapewnia komórka organizacyjna w Ministerstwie właściwa w sprawach hodowli i ochrony roślin.
2. Obsługę organizacyjną i techniczno-biurową grup roboczych zapewniają komórki organizacyjne w Ministerstwie, które reprezentują przewodniczący grup roboczych.
§ 9. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: wz. R. Romanowski