Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2022-04-06
Wersja aktualna od 2022-04-06
obowiązujący
ZARZĄDZENIE NR 35
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 7 sierpnia 2020 r.
w sprawie Zespołu do spraw ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego
(ostatnia zmiana: DUMRiRW. z 2022 r., poz. 12) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171 oraz z 2020 r. poz. 568 i 695) zarządza się, co następuje:
§ 1. Zespół do spraw ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego, zwany dalej "Zespołem", jest organem pomocniczym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwanego dalej "Ministrem".
§ 2. 1. W skład Zespołu wchodzą:
1) [1] przewodniczący Zespołu - członek Kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwanego dalej "Ministerstwem", nadzorujący sprawy objęte zakresem działania komórki organizacyjnej w Ministerstwie właściwej w sprawach bezpieczeństwa żywności i weterynarii;
2) [2] zastępca przewodniczącego Zespołu - dyrektor komórki organizacyjnej w Ministerstwie właściwej w sprawach bezpieczeństwa żywności i weterynarii;
3) [3] sekretarz - przedstawiciel komórki organizacyjnej w Ministerstwie właściwej w sprawach bezpieczeństwa żywności i weterynarii wskazany przez przewodniczącego Zespołu;
4) [4] dwaj przedstawiciele komórki organizacyjnej w Ministerstwie właściwej w sprawach bezpieczeństwa żywności i weterynarii wyznaczeni przez dyrektora tej komórki;
5) zaproszeni przez Ministra do udziału w pracach Zespołu:
a) dwaj przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii wyznaczeni przez Głównego Lekarza Weterynarii,
b) przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyznaczony przez Prezesa tej Agencji,
c) po jednym przedstawicielu:
- ministra właściwego do spraw klimatu,
- Głównego Inspektora Sanitarnego,
- Związku Pracodawców Przemysłu Utylizacyjnego,
- Animal By Products - Polskiego Związku Przetwórców.
2. Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w pracach Zespołu inne osoby, niebędące członkami Zespołu, w szczególności przedstawicieli organów administracji rządowej i samorządowej, środowisk naukowych oraz organizacji społecznych, branżowych i pozarządowych.
§ 3. Do zadań Zespołu należy przedstawianie opinii, ocen i propozycji dotyczących w szczególności:
1) bezpiecznego usuwania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu sanitarnemu oraz zdrowiu publicznemu;
2) bieżących problemów dotyczących usuwania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego;
3) zmian prawodawstwa krajowego oraz unijnego w zakresie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.
§ 4. 1. Przewodniczący Zespołu:
1) zwołuje posiedzenia Zespołu i ustala porządek obrad;
2) przewodniczy posiedzeniom Zespołu;
3) określa tryb pracy Zespołu;
4) może powoływać, w zależności od potrzeb, grupy robocze do realizacji poszczególnych zadań Zespołu;
5) przedkłada Ministrowi sprawozdania półroczne z realizacji zadań Zespołu, a po zakończeniu pracy Zespołu - przedkłada Ministrowi sprawozdanie końcowe.
2. Zespół może prowadzić prace w trybie konsultacyjnym polegającym na występowaniu przez przewodniczącego Zespołu o wydanie opinii przez wskazanych członków Zespołu oraz zwoływaniu przez przewodniczącego Zespołu doraźnych spotkań roboczych ze wskazanymi członkami Zespołu.
3. Zespół oraz grupy robocze mogą prowadzić prace i podejmować decyzje za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
§ 5. 1. Z posiedzeń Zespołu sekretarz sporządza protokół.
2. Protokół podpisuje przewodniczący, a w razie jego nieobecności zastępca przewodniczącego Zespołu.
§ 6. [5] Obsługę organizacyjną i techniczno-biurową Zespołu zapewnia komórka organizacyjna w Ministerstwie właściwa w sprawach bezpieczeństwa żywności i weterynarii.
§ 7. 1. Za udział w pracach Zespołu nie przysługuje wynagrodzenie.
2. Członkom Zespołu oraz osobom zaproszonym do udziału w pracach Zespołu, niebędącym pracownikami Ministerstwa, przysługuje zwrot kosztów podróży na posiedzenie do wysokości równowartości kosztów podróży pociągiem w wagonie klasy 2.
3. Osoby, o których mowa w ust. 2, są obowiązane rozliczyć koszty podróży w terminie 14 dni od jej zakończenia.
4. Koszty funkcjonowania Zespołu są pokrywane ze środków budżetowych, z części 32 - Rolnictwo, dział 750 - Administracja publiczna, rozdział 75001 - Urzędy naczelnych i centralnych organów administracji rządowej.
§ 8. Traci moc zarządzenie nr 9 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 marca 2016 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego, zmienione zarządzeniem nr 8 z dnia 4 kwietnia 2018 r.
§ 9. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
[1] § 2 ust. 1 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 8 pkt 1 zarządzenia nr 10 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2022 r. zmieniającego niektóre zarządzenia w sprawie organów pomocniczych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.Urz.MRiRW. poz. 12). Zmiana weszła w życie 6 kwietnia 2022 r.
[2] § 2 ust. 1 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 8 pkt 1 zarządzenia nr 10 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2022 r. zmieniającego niektóre zarządzenia w sprawie organów pomocniczych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.Urz.MRiRW. poz. 12). Zmiana weszła w życie 6 kwietnia 2022 r.
[3] § 2 ust. 1 pkt 3 w brzmieniu ustalonym przez § 8 pkt 1 zarządzenia nr 10 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2022 r. zmieniającego niektóre zarządzenia w sprawie organów pomocniczych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.Urz.MRiRW. poz. 12). Zmiana weszła w życie 6 kwietnia 2022 r.
[4] § 2 ust. 1 pkt 4 w brzmieniu ustalonym przez § 8 pkt 1 zarządzenia nr 10 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2022 r. zmieniającego niektóre zarządzenia w sprawie organów pomocniczych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.Urz.MRiRW. poz. 12). Zmiana weszła w życie 6 kwietnia 2022 r.
[5] § 6 w brzmieniu ustalonym przez § 8 pkt 2 zarządzenia nr 10 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2022 r. zmieniającego niektóre zarządzenia w sprawie organów pomocniczych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.Urz.MRiRW. poz. 12). Zmiana weszła w życie 6 kwietnia 2022 r.