Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2011-01-31 do 2017-09-01
Wersja archiwalna od 2011-01-31 do 2017-09-01
archiwalny
ZARZĄDZENIE NR 5 MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 28 stycznia 2011 r.
w sprawie utworzenia Szkoły Policealnej w Widzewie
Na podstawie art. 5 ust. 3d pkt 1, art. 58 ust. 1 i art. 62 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.
Tworzy się z dniem 1 lutego 2011 r. Szkołę Policealną z siedzibą w Widzewie, zwaną dalej „Szkołą Policealną”, która jest publiczną szkołą ponadgimnazjalną dla młodzieży oraz dla dorosłych.
§ 2.
Szkoła Policealna wchodzi w skład Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. mjr pil. Władysława Szcześniewskiego w Widzewie.
§ 3.
Szkoła Policealna otrzymuje nazwę „Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. mjr pil. Władysława Szcześniewskiego Szkoła Policealna w Widzewie”.
§ 4.
Szkole Policealnej nadaje się statut, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§ 5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi |
Marek Sawicki |
|
1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 216, poz. 1599).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2781, z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr 94, poz. 788, Nr 122, poz. 1020, Nr 131, poz. 1091, Nr 167, poz. 1400 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 144, poz. 1043, Nr 208, poz. 1532 i Nr 227, poz. 1658, z 2007 r. Nr 42, poz. 273, Nr 80, poz. 542, Nr 115, poz. 791, Nr 120, poz. 818, Nr 180, poz. 1280 i Nr 181, poz. 1292, z 2008 r. Nr 70, poz. 416, Nr 145, poz. 917, Nr 216, poz. 1370 i Nr 235, poz. 1618, z 2009 r. Nr 6, poz. 33, Nr 31, poz. 206, Nr 56, poz. 458, Nr 157, poz. 1241 i Nr 219, poz. 1705 oraz 2010 r. Nr 44, poz. 250, Nr 54, poz. 320, Nr 127, poz. 857 i Nr 148, poz.991.
Załącznik do zarządzenia nr 5 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 28 stycznia 2011 r. (poz. 2)
STATUT
Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. mjr pil. Władysława Szcześniewskiego Szkoły Policealnej w Widzewie
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1.
Szkoła Policealna jest publiczną szkołą ponadgimnazjalną dla młodzieży oraz dla dorosłych i nosi nazwę: „ Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. mjr pil. Władysława Szcześniewskiego Szkoła Policealna w Widzewie”.
§ 2.
Siedzibą Szkoły Policealnej jest Widzew, powiat Pabianice, województwo łódzkie.
§ 3.
1. Organem prowadzącym Szkołę Policealną jest minister właściwy do spraw rolnictwa.
2. Nadzór pedagogiczny nad Szkołą Policealną sprawuje minister właściwy do spraw rolnictwa oraz Łódzki Kurator Oświaty.
II. CELE I ZADANIA SZKOŁY POLICEALNEJ
§ 4.
1. Szkoła Policealna realizuje w szczególności następujące cele i zadania:
1) umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do uzyskania świadectwa ukończenia Szkoły Policealnej oraz uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu;
2) przygotowuje uczniów (słuchaczy) do wyboru dalszego kształcenia;
3) sprawuje opiekę nad uczniami (słuchaczami) odpowiednio do ich potrzeb oraz możliwości Szkoły Policealnej.
2. Zajęcia praktycznej nauki zawodu są realizowane z wykorzystaniem własnej bazy szkolenia praktycznego oraz w wyspecjalizowanych zakładach pracy lub indywidualnych gospodarstwach rolnych na podstawie umowy zawartej ze Szkołą Policealną.
§ 5.
1. Szkoła Policealna kształci w zawodzie technik architektury krajobrazu.
2. Kształcenie w Szkole Policealnej dla dorosłych może odbywać się w formie stacjonarnej lub zaocznej.
§ 6.
Szkoła Policealna wykonuje zadania w zakresie wspomagania ucznia (słuchacza) w jego wszechstronnym rozwoju poprzez:
1) dostosowanie form i metod realizacji zadań do potrzeb poszczególnych grup wiekowych i grup klasowych;
2) udzielanie uczniom (słuchaczom) pomocy psychologicznej i pedagogicznej w ramach stałej opieki wychowawcy klasy i pedagoga szkolnego oraz współpracy z poradnią psychologiczno-pedagogiczną;
3) indywidualizację procesu dydaktycznego dostosowanego do potrzeb i możliwości ucznia (słuchacza);
4) współpracę z instytucjami pozaszkolnymi wspierającymi ogólny rozwój ucznia.
III. WEWNĄTRZSZKOLNE OCENIANIE
§ 7.
1. Ocenianiu w Szkole Policealnej podlegają osiągnięcia edukacyjne ucznia.
2. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej.
§ 8.
1. Wewnątrzszkolne ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej i realizowanych w Szkole Policealnej programów nauczania uwzględniających tę podstawę.
2. Wewnątrzszkolne ocenianie ma na celu:
1) poinformowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i postępach w tym zakresie;
2) pomoc uczniowi w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju;
3) motywowanie ucznia do dalszej pracy;
4) dostarczanie nauczycielom informacji o postępach, trudnościach i szczególnych uzdolnieniach ucznia;
5) umożliwianie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktycznej.
§ 9.
1. Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów o:
1) wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i semestralnych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego programu nauczania;
2) sposobie sprawdzania osiągnięć edukacyjnych ucznia;
3) warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana semestralnej oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych.
2. Wewnątrzszkolne ocenianie przeprowadzają nauczyciele uczący w oddziale, informując ucznia o:
1) jakości jego pracy nad zdobywaniem wiedzy i umiejętności;
2) skuteczności wybranych metod uczenia się;
3) poziomie uzyskanych osiągnięć w stosunku do wymagań programowych.
3. Oceny są jednocześnie informacją dla wychowawcy klasy, Dyrektora Szkoły Policealnej i organów nadzoru pedagogicznego o:
1) efektywności procesu nauczania i uczenia się;
2) wkładzie ucznia w pracę nad własnym rozwojem;
3) postępach ucznia.
§ 10.
1. Oceny są jawne dla ucznia.
2. Sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne uczeń otrzymuje do wglądu w Szkole Policealnej.
3. Na prośbę ucznia nauczyciel ustalający ocenę ma obowiązek ją uzasadnić.
§ 11.
Nauczyciel jest obowiązany, na podstawie pisemnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej, obniżyć wymagania edukacyjne w stosunku do ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się lub deficyty rozwojowe, uniemożliwiające sprostanie wymaganiom edukacyjnym wynikającym z programu nauczania.
§ 12.
1. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego należy brać pod uwagę wysiłek włożony przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć.
2. Dyrektor Szkoły Policealnej na podstawie, wydanej przez lekarza, opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w zajęciach wychowania fizycznego może zwolnić ucznia z tych zajęć na czas określony w opinii.
3. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, w dokumentacji przebiegu nauczania, zamiast oceny klasyfikacyjnej, wpisuje się „zwolniony”.
§ 13.
1. Dyrektor Szkoły Policealnej prowadzącej kształcenie zawodowe w zawodzie, dla którego podstawa programowa kształcenia przewiduje naukę jazdy pojazdem silnikowym, zwalnia z realizacji tych zajęć ucznia, który przedłoży prawo jazdy odpowiedniej kategorii.
2. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki jazdy pojazdem silnikowym w dokumentacji przebiegu nauczania wpisuje się „zwolniony”, a także numer i kategorię posiadanego przez ucznia prawa jazdy oraz datę wydania uprawnienia.
§ 14.
1. Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania i ustaleniu ocen klasyfikacyjnych, określonych w § 16 ust. 1 i 2.
2. Klasyfikacja semestralna polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych z zajęć określonych w szkolnym planie nauczania ucznia w danym roku szkolnym i ustaleniu oceny klasyfikacyjnej określonej w § 16 ust. 1 i 2.
3. Klasyfikowanie śródroczne przeprowadza się w listopadzie i w kwietniu, a klasyfikowanie semestralne w styczniu i w czerwcu, klasyfikowanie końcowe - w marcu dla uczniów ostatnich klas.
4. O przewidywanych ocenach klasyfikacyjnych poszczególni nauczyciele są obowiązani poinformować ucznia co najmniej 14 dni przed posiedzeniem klasyfikacyjnym Rady Pedagogicznej.
5. O zagrażających uczniowi niedostatecznych ocenach klasyfikacyjnych poszczególni nauczyciele są zobowiązani poinformować ucznia co najmniej 21 dni przed posiedzeniem Rady Pedagogicznej.
§ 15.
1. Śródroczne i semestralne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne.
2. Śródroczne i semestralne oceny klasyfikacyjne z dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne dodatkowe zajęcia edukacyjne. Semestralna ocena klasyfikacyjna z dodatkowych zajęć edukacyjnych nie ma wpływu na promocję na semestr programowo wyższy ani na ukończenie Szkoły Policealnej.
3. Ocenę klasyfikacyjną z praktycznej nauki zawodu, organizowanej u pracodawcy i w indywidualnym gospodarstwie rolnym, ustala nauczyciel praktycznej nauki zawodu, instruktor praktycznej nauki zawodu, opiekun praktyk zawodowych lub kierownik praktycznej nauki zawodu, wpisując ją do dziennika lekcyjnego i indeksu ucznia. Ocenę ogólną ustalają nauczyciele prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie lub kierownik praktycznej nauki zawodu i wpisują ją do dziennika lekcyjnego.
4. Dla ucznia nieklasyfikowanego z zajęć praktycznych z powodu usprawiedliwionej nieobecności, Szkoła Policealna organizuje zajęcia umożliwiające uzupełnienie programu nauczania i ustalenie śródrocznej lub semestralnej oceny klasyfikacyjnej z zajęć praktycznych.
5. Oceny, o których mowa w ust. 3, nauczyciele i wychowawcy ustalają najpóźniej na 7 dni przed planowanym posiedzeniem Rady Pedagogicznej.
§ 16.
1. Poziom opanowania przez ucznia wiedzy i umiejętności ocenia się w stopniach, ustalając następującą śródroczną i semestralną skalę: stopień celujący 6, stopień bardzo dobry 5, stopień dobry 4, stopień dostateczny 3, stopień dopuszczający 2, stopień niedostateczny 1.
2. Przy klasyfikacji śródrocznej i semestralnej stosuje się pełne brzmienie stopni bez znaków „+” i „-”.
3. W klasyfikacji bieżącej stosuje się znaki „+” i „-” jedynie przy stopniu dobrym (4) i dostatecznym (3).
§ 17.
1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego lub kilku zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub semestralnej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych, przekraczających połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
2. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych, w dokumentacji przebiegu nauczania, zamiast oceny klasyfikacyjnej, wpisuje się „nieklasyfikowany”.
3. Na wniosek ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieobecności usprawiedliwionej, Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny.
4. Na wniosek ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieobecności nieusprawiedliwionej, Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny.
5. Wniosek o przeprowadzenie egzaminu klasyfikacyjnego, należy złożyć, na piśmie, nie później niż 3 dni przed posiedzeniem klasyfikacyjnym Rady Pedagogicznej.
6. Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem.
7. Egzamin klasyfikacyjny wyznacza się również uczniowi, który zmienia typ szkoły (zawód) - o ile zachodzi taka potrzeba; różnice programowe z przedmiotów objętych planem nauczania w klasie, do której uczeń przechodzi, są uzupełniane w terminie i na zasadach ustalonych z nauczycielami danych przedmiotów.
8. Dla ucznia nieklasyfikowanego z zajęć praktycznych z powodu usprawiedliwionej nieobecności, Szkoła Policealna organizuje zajęcia umożliwiające uzupełnienie programu nauczania i ustalenie śródrocznej lub semestralnej oceny klasyfikacyjnej z zajęć praktycznych. Egzamin klasyfikacyjny zdaje uczeń realizujący, na podstawie odrębnych przepisów, indywidualny program lub tok nauki oraz spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza Szkołą Policealną.
9. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej. Egzamin klasyfikacyjny z wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
10. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza komisja powołana przez Dyrektora Szkoły Policealnej. W skład komisji wchodzą:
1) Dyrektor Szkoły Policealnej lub nauczyciel zajmujący w tej Szkole Policealnej inne stanowisko kierownicze - jako przewodniczący komisji;
2) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne - jako egzaminujący;
3) nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne - jako członek komisji.
11. Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający: skład komisji, termin egzaminu, zadania egzaminacyjne, wynik egzaminu oraz ocenę ustaloną przez komisję. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
12. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, określonym przez Dyrektora Szkoły Policealnej.
13. Ocena niedostateczna z egzaminu klasyfikacyjnego, przeprowadzonego dla dokonania klasyfikacji semestralnej, może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego, przeprowadzonego zgodnie z § 21.
§ 18.
1. Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego semestralna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych jest ostateczna, z zastrzeżeniem § 19 i § 21.
2. Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego niedostateczna semestralna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego, z zastrzeżeniem § 19 i § 21 ust. 1.
§ 19.
1. Uczeń może zgłosić zastrzeżenia do Dyrektora Szkoły Policealnej, jeżeli uzna, że semestralna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie 7 dni od dnia zakończenia zajęć dydaktycznych.
2. W przypadku stwierdzenia, że semestralna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, Dyrektor Szkoły Policealnej powołuje komisję, która w przypadku semestralnej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej, oraz ustala semestralną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych.
3. Sprawdzian, o którym mowa w ust. 2, przeprowadza się nie później niż w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń, których mowa w ust. 1 Termin sprawdzianu uzgadnia się z uczniem.
4. W przypadku semestralnej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych w skład komisji wchodzą:
1) Dyrektor Szkoły Policealnej albo nauczyciel zajmujący w tej Szkole Policealnej inne stanowisko kierownicze - jako przewodniczący komisji;
2) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne;
3) dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu prowadzących takie same zajęcia edukacyjne.
5. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku Dyrektor Szkoły Policealnej powołuje innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
6. Ustalona przez komisję semestralna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem niedostatecznej semestralnej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego, z zastrzeżeniem § 22 ust. 1.
7. Z prac komisji sporządza się protokół, który w przypadku semestralnej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych zawiera w szczególności:
1) skład komisji;
2) termin sprawdzianu, o którym mowa w ust. 2;
3) zadania (pytania) sprawdzające;
4) wynik sprawdzianu oraz ustaloną ocenę.
8. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
9. Do protokołu, o którym mowa w ust. 8, dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia.
10. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu, o którym mowa w ust. 2, w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez Dyrektora Szkoły Policealnej.
11. Przepisy ust. 1-10 stosuje się odpowiednio w przypadku semestralnej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych uzyskanej w wyniku egzaminu poprawkowego, z tym że termin do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. W tym przypadku ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.
§ 20.
1. Uczeń otrzymuje promocję na semestr programowo wyższy (kończy Szkołę Policealną), jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych planem nauczania, otrzymał oceny semestralne wyższe od oceny niedostatecznej.
2. Uczeń, który nie spełnił warunków określonych w ust. 1, nie otrzymuje promocji na semestr programowo wyższy i powtarza semestr.
§ 21.
1. Uczeń, który w wyniku semestralnej klasyfikacji otrzymał ocenę niedostateczną z jednego z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy. W wyjątkowych przypadkach (udokumentowana, długotrwała trwająca ponad miesiąc choroba) Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
2. Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz części ustnej z wyjątkiem wychowania fizycznego, z których egzamin powinien mieć formę zadań praktycznych.
3. Egzamin poprawkowy z zajęć praktycznych, zajęć laboratoryjnych i innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których programy nauczania przewidują prowadzenie ćwiczeń (doświadczeń), ma formę zadań praktycznych.
4. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza Dyrektor Szkoły Policealnej w ostatnim tygodniu ferii zimowych i letnich.
5. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez Dyrektora Szkoły Policealnej. W skład komisji wchodzą:
1) Dyrektor Szkoły Policealnej albo nauczyciel zajmujący w tej Szkole Policealnej inne stanowisko kierownicze - jako przewodniczący komisji;
2) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne - jako egzaminujący;
3) nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne - jako członek komisji.
6. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 5 pkt 2, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takiej sytuacji Dyrektor Szkoły Policealnej powołuje jako osobę egzaminującą innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
7. Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający w szczególności: skład komisji, termin egzaminu poprawkowego, pytania egzaminacyjne, wynik egzaminu poprawkowego oraz uzyskaną ocenę. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
8. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez Dyrektora Szkoły Policealnej, jednak nie później niż do końca września.
9. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę.
§ 22.
1. Uczeń kończy Szkołę Policealną jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, na które składają się semestralne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w semestrze programowo najwyższym i semestralne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w semestrach programowo niższych, uzyskał ocenę klasyfikacyjną z zajęć edukacyjnych wyższe od oceny niedostatecznej.
2. Uczeń kończy Szkołę Policealną z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocenę co najmniej 4,75.
lIIa. OCENIANIE, KLASYFIKOWANIE I PROMOWANIE SŁUCHACZY W SZKOLE POLICEALNEJ DLA DOROSŁYCH
§ 23.
1. Do słuchaczy Szkoły Policealnej dla dorosłych stosuje się odpowiednio przepisy § 7-8, § 9 ust. 1, § 10-11, § 13-21.
2. W Szkole Policealnej dla dorosłych zachowania nie ocenia się.
3. W Szkole Policealnej dla dorosłych oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych według skali, o której mowa w § 16 ust. 1, ustala się po każdym semestrze. Oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych stanowią podstawę do promowania słuchacza na semestr programowo wyższy lub ukończenia przez niego Szkoły Policealnej.
4. W Szkole Policealnej dla dorosłych słuchacz jest promowany po każdym semestrze.
§ 24.
1. Podstawą klasyfikowania słuchacza w Szkole Policealnej dla dorosłych kształcącej w formie zaocznej są egzaminy semestralne przeprowadzane z poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania.
2. Do egzaminu semestralnego w Szkole Policealnej dla dorosłych kształcącej w formie zaocznej dopuszcza się słuchacza, który uczęszczał na obowiązkowe konsultacje, przewidziane w szkolnym planie nauczania w wymiarze co najmniej 50% czasu przeznaczonego na te konsultacje oraz uzyskał z wymaganych ćwiczeń i prac kontrolnych oceny uznane za pozytywne w ramach wewnątrzszkolnego oceniania. W przypadku gdy słuchacz otrzymał ocenę negatywną z pracy kontrolnej, jest obowiązany wykonać, w terminie określonym przez nauczyciela prowadzącego konsultacje, drugą pracę kontrolną.
4. Słuchacz Szkoły Policealnej dla dorosłych kształcącej w formie zaocznej, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu semestralnego w wyznaczonym terminie, zdaje ten egzamin w terminie dodatkowym, wyznaczonym przez Dyrektora Szkoły Policealnej.
5. Termin dodatkowy, wyznacza się po zakończeniu semestru jesiennego nie później niż do końca lutego lub po zakończeniu semestru wiosennego nie później niż do dnia 31 sierpnia.
6. W Szkole Policealnej dla dorosłych egzamin semestralny z zajęć praktycznych ma formę zadania praktycznego.
§ 25.
1. W Szkole Policealnej dla dorosłych kształcącej w formie zaocznej słuchacz zdaje egzaminy semestralne, w formie pisemnej, z dwóch przedmiotów zawodowych podstawowych dla zawodu, w którym się kształci.
2. Wyboru przedmiotów zawodowych, o których mowa w ust. 1, dokonuje Rada Pedagogiczna. Decyzję w tej sprawie podaje się do wiadomości słuchaczy na pierwszych zajęciach w każdym semestrze.
§ 26.
1. Słuchacz Szkoły Policealnej dla dorosłych, który nie spełni warunków określonych w § 24, nie otrzymuje promocji na semestr programowo wyższy i zostaje skreślony z listy słuchaczy.
2. Słuchacz Szkoły Policealnej dla dorosłych, który nie zdał egzaminu poprawkowego, o którym mowa w § 28, nie otrzymuje promocji na semestr programowo wyższy i zostaje skreślony z listy słuchaczy.
3. Dyrektor Szkoły Policealnej dla dorosłych może wyrazić zgodę na powtórzenie semestru na pisemny wniosek słuchacza uzasadniony sytuacją życiową lub zdrowotną słuchacza, złożony w terminie 7 dni od dnia zakończenia zajęć dydaktycznych.
4. Słuchacz może powtarzać semestr jeden raz w okresie kształcenia w Szkole Policealnej. W wyjątkowych przypadkach dyrektor Szkoły Policealnej po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej może wyrazić zgodę na powtórzenie semestru po raz drugi w okresie kształcenia w Szkole Policealnej.
§ 27.
1. Egzaminy semestralne powinny odbywać się w terminach ustalonych według następujących zasad:
1) termin egzaminów semestralnych powinien być podany do wiadomości słuchaczowi co najmniej na dwa tygodnie przed egzaminem;
2) terminy egzaminów semestralnych planuje Rada Pedagogiczna tak, aby mogły one odbywać się w ciągu ostatnich 3 - 4 tygodni każdego semestru;
3) na każdy z pisemnych egzaminów semestralnych przeznacza się dwie godziny lekcyjne (po 45 min);
4) w ciągu jednego dnia słuchacz może zdawać egzaminy pisemne z dwóch przedmiotów.
2. Egzaminy semestralne pisemne przeprowadzają nauczyciele uczący poszczególnych przedmiotów. Dyrektor Szkoły Policealnej może wyznaczyć na egzaminatora innego nauczyciela danego przedmiotu.
3. Tematy egzaminu semestralnego pisemnego z materiału nauczania obowiązującego w danym semestrze opracowuje nauczyciel uczący danego przedmiotu i przedkłada je Dyrektorowi Szkoły Policealnej do zatwierdzenia najpóźniej na 14 dni przed egzaminem.
4. Wszystkie egzaminacyjne prace pisemne słuchacz wykonuje na arkuszach papieru opatrzonych pieczęcią Szkoły Policealnej.
5. Na egzaminie semestralnym pisemnym słuchacz może korzystać z pomocy ustalonych przez egzaminatora.
6. Słuchacz, który zakończył pracę, oddaje ją egzaminatorowi i opuszcza salę.
7. Ocenione i zatwierdzone egzaminacyjne prace pisemne z dwóch semestrów programowo najwyższych przechowuje się w Szkole Policealnej 1 rok.
8. Treść pytań egzaminacyjnych na egzaminie semestralnym powinna obejmować materiał nauczania przedmiotu przewidziany w danym semestrze.
9. Egzaminator wpisuje oceny egzaminacyjne do arkusza ocen, indeksu słuchacza i dziennika lekcyjnego.
§ 28.
1. Słuchacz Szkoły Policealnej dla dorosłych może zdawać egzamin poprawkowy w przypadku uzyskania niedostatecznej oceny z jednego albo dwóch egzaminów semestralnych.
2. Egzaminy poprawkowe są przeprowadzane po każdym semestrze.
3. Egzamin poprawkowy przeprowadza nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne po zakończeniu semestru jesiennego w terminie do końca lutego i po zakończeniu semestru wiosennego w terminie do dnia 31 sierpnia.
4. Egzamin poprawkowy nie dotyczy zajęć edukacyjnych, z których słuchaczowi wyznaczono, zgodnie z § 24 ust. 4, dodatkowy termin egzaminu semestralnego.
§ 29.
1. Słuchaczowi Szkoły Policealnej dla dorosłych powtarzającemu semestr przed upływem 3 lat od daty przerwania nauki zalicza się te obowiązkowe zajęcia edukacyjne, z których uzyskał poprzednio semestralną ocenę klasyfikacyjną wyższą od oceny niedostatecznej, i zwalnia się go z obowiązku uczęszczania na te zajęcia.
2. Słuchaczowi Szkoły Policealnej dla dorosłych, który w okresie 3 lat przed rozpoczęciem nauki w Szkole Policealnej zdał egzaminy eksternistyczne z zakresu poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, zalicza się te zajęcia i zwalnia się go z obowiązku uczęszczania na nie.
3. W przypadku zwolnienia, o którym mowa w ust. 1, w dokumentacji przebiegu nauczania wpisuje się „zwolniony z obowiązku uczęszczania na zajęcia” oraz podstawę prawną zwolnienia.
4. W przypadku zwolnienia, o którym mowa w ust. 2, w dokumentacji przebiegu nauczania wpisuje się „zwolniony z obowiązku uczęszczania na zajęcia” oraz podstawę prawną zwolnienia. Zwolnienie jest równoznaczne z otrzymaniem semestralnej oceny klasyfikacyjnej z danych zajęć edukacyjnych zgodnej z oceną uzyskaną w wyniku egzaminu eksternistycznego.
§ 30.
1. Dyrektor Szkoły Policealnej:
1) zwalnia słuchacza z obowiązku odbycia praktycznej nauki zawodu w całości, jeżeli przedłoży on:
a) uzyskane przed rozpoczęciem nauki w Szkole Policealnej świadectwo uzyskania tytułu zawodowego (lub świadectwo równorzędne), wydane po zdaniu egzaminu kwalifikacyjnego, lub świadectwo czeladnika albo dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie lub dyplom mistrza - w zawodzie, w którym się kształci,
b) zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające przepracowanie w zawodzie, w którym się kształci, okresu co najmniej równego okresowi trwania nauki zawodu, przewidzianemu dla danego zawodu;
2) może zwolnić słuchacza z obowiązku odbycia praktycznej nauki zawodu w części, jeżeli przedłoży on:
a) uzyskane przed rozpoczęciem nauki w Szkole Policealnej świadectwo uzyskania tytułu zawodowego (lub świadectwo równorzędne), wydane po zdaniu egzaminu kwalifikacyjnego, lub świadectwo czeladnika albo dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie lub dyplom mistrza - w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym się kształci,
b) zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające przepracowanie w zawodzie, w którym się kształci, okresu co najmniej równego okresowi trwania nauki zawodu, przewidzianemu dla zawodu wchodzącego w zakres zawodu, w którym się kształci,
c) zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające zatrudnienie w zawodzie, w którym się kształci, lub w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym się kształci;
3) zwalnia słuchacza Szkoły Policealnej z obowiązku realizacji zajęć edukacyjnych „Podstawy przedsiębiorczości”, jeżeli przedłoży on świadectwo ukończenia szkoły dającej wykształcenie średnie, z którego wynika, że zrealizował on te zajęcia.
2. W Szkole Policealnej dla dorosłych kształcącej w formie zaocznej, która prowadzi kształcenie zawodowe na podstawie modułowego programu nauczania dla zawodu, Dyrektor Szkoły Policealnej zwalnia słuchacza z obowiązku odbycia praktycznej nauki zawodu wyłącznie w zakresie praktyk zawodowych, jeżeli przedłoży on zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b lub c.
3. Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. c, przedkłada się Dyrektorowi Szkoły Policealnej w każdym semestrze, w którym słuchacza obowiązuje odbycie praktycznej nauki zawodu.
4. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, może nastąpić po ustaleniu przez Dyrektora Szkoły Policealnej wspólnego zakresu umiejętności zawodowych dla zawodu, w którym słuchacz się kształci, i dla zawodu wchodzącego w zakres tego zawodu.
5. Słuchacz, który został zwolniony w części z obowiązku odbycia praktycznej nauki zawodu, jest obowiązany uzupełnić pozostałą część praktycznej nauki zawodu w sposób i w trybie określonych w statucie Szkoły Policealnej.
6. W przypadku zwolnienia słuchacza w całości lub w części z obowiązku odbycia praktycznej nauki zawodu w dokumentacji przebiegu nauczania wpisuje się, odpowiednio, „zwolniony w całości z praktycznej nauki zawodu” lub „zwolniony w części z praktycznej nauki zawodu” oraz podstawę prawną zwolnienia.
§ 31.
Słuchacz kończy Szkołę Policealną jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się semestralne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w semestrze programowo najwyższym oraz semestralne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w semestrach programowo niższych w szkole danego typu, uzyskał oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej.
IV. OPIEKA I POMOC UCZNIOM (SŁUCHACZOM)
§ 32.
1. Opieka i pomoc uczniom (słuchaczom), którym z przyczyn rozwojowych, rodzinnych lub losowych potrzebne jest wsparcie, realizowana jest poprzez:
1) indywidualną opiekę, szczególnie w przypadku uczniów (słuchaczy) rozpoczynających naukę w Szkole Policealnej;
2) systematyczne i nie stresujące wdrażanie ucznia (słuchacza) do obowiązków szkolnych;
3) udzielanie indywidualnej pomocy w nauce;
4) korygowanie zaburzeń rozwojowych poprzez kierowanie do poradni specjalistycznych;
5) ustalanie metod i form współpracy w celu eliminowania niekorzystnych barier rozwojowych u uczniów;
6) aktywizowanie uczniów (słuchaczy) do samodzielnej pracy w Szkole Policealnej i w domu.
2. Szkoła Policealna zapewnia doraźną lub stałą pomoc wszystkim uczniom (słuchaczom) znajdującym się w trudnych warunkach rodzinnych, dotkniętych nagłymi sytuacjami losowymi poprzez:
1) pomoc materialną i rzeczową (w miarę posiadanych środków);
2) opiniowanie wniosków o udzielenie pomocy materialnej do instytucji, które są do tego celu powołane;
3) zabieganie o nieodpłatne formy wypoczynku dla uczniów.
§ 33.
Szkoła Policealna współdziała z poradnią psychologiczno-pedagogiczną i innymi instytucjami świadczącymi poradnictwo i specjalistyczną pomoc uczniom (słuchaczom) w szczególności poprzez:
1) przeprowadzenie wstępnej diagnozy i kierowanie uczniów (słuchaczy) do specjalistycznych poradni i innych instytucji świadczących poradnictwo i specjalistyczną pomoc;
2) zapewnienie właściwych warunków nauki uczniom (słuchaczom), u których stwierdzono deficyty rozwojowe określone w orzeczeniach i opiniach poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz organizowanie form pomocy ustalonych z poradniami specjalistycznymi.
V. ORGANY SZKOŁY POLICEALNEJ
§ 34.
Organami Szkoły Policealnej są:
1) Dyrektor Szkoły Policealnej;
2) Rada Pedagogiczna;
3) Samorząd Uczniowski;
4) Rada Szkoły, o ile zostanie powołana według odrębnych przepisów
§ 35.
1. Stanowisko Dyrektora Szkoły Policealnej powierza organ prowadzący.
2. Dyrektor Szkoły Policealnej w szczególności:
1) kieruje działalnością Szkoły Policealnej i reprezentuje ją na zewnątrz;
2) sprawuje nadzór pedagogiczny;
3) zwołuje i przewodniczy posiedzeniom Rady Pedagogicznej;
4) sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne;
5) realizuje uchwały Rady Pedagogicznej podjęte w ramach jej kompetencji stanowiących;
6) dysponuje środkami określonymi w planie finansowym szkół zaopiniowanym przez Radę Pedagogiczną i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie, a także może organizować ich administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę;
7) wykonuje inne zadania wynikające z odrębnych przepisów;
8) dopuszcza, po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, do użytku szkolnego w Szkole Policealnej zaproponowany przez nauczyciela program nauczania.
3. Dyrektor Szkoły Policealnej, w drodze decyzji, może skreślić ucznia (słuchacza) z listy uczniów (słuchaczy) w przypadkach określonych w statucie Szkoły Policealnej. Skreślenie następuje na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej, a w przypadku ucznia po zasięgnięciu opinii Samorządu Uczniowskiego.
4. Dyrektor Szkoły Policealnej może, zgodnie z odrębnymi przepisami wprowadzić obowiązek noszenia przez uczniów na terenie Szkoły Policealnej jednolitego stroju.
5. Dyrektor Szkoły Policealnej w szczególności decyduje w sprawach:
1) zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników;
2) przyznawania nagród oraz wymierzania kar porządkowych nauczycielom i innym pracownikom;
3) występowania z wnioskami, po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli i pozostałych pracowników.
6. Dyrektor Szkoły Policealnej w wykonywaniu swoich zadań współpracuje z Radą Pedagogiczną i Samorządem Uczniowskim.
7. Dyrektor Szkoły Policealnej może, w porozumieniu z organem prowadzącym, zmieniać lub wprowadzać nowe zawody.
8. Dyrektor Szkoły Policealnej wstrzymuje wykonanie uchwał Rady Pedagogicznej niezgodnych z prawem. O wstrzymaniu wykonania uchwały Rady Pedagogicznej Dyrektor Szkoły Policealnej niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
Organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w porozumieniu z organem prowadzącym, uchyla uchwałę w razie stwierdzenia jej niezgodności z prawem. Rozstrzygnięcie organu sprawującego nadzór pedagogiczny jest ostateczne.
§ 36.
1. Do kompetencji stanowiących Rady Pedagogicznej należy:
1) zatwierdzanie planów pracy Szkoły Policealnej po zaopiniowaniu przez Radę Szkoły;
2) podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów;
3) podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w Szkole Policealnej, po zaopiniowaniu ich projektów przez Radę Szkoły;
4) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli Szkoły Policealnej;
5) podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia z listy uczniów (słuchaczy).
2. Rada Pedagogiczna opiniuje w szczególności:
1) organizację pracy Szkoły Policealnej, w tym zwłaszcza tygodniowy rozkład zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych;
2) projekt planu finansowego Szkoły Policealnej;
3) wnioski Dyrektora Szkoły Policealnej o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień;
4) propozycje Dyrektora Szkoły Policealnej w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
3. Rada Pedagogiczna przygotowuje projekt statutu Szkoły Policealnej albo jego zmian i przedstawia do uchwalenia Radzie Szkoły.
§ 37.
1. W Szkole Policealnej działa Samorząd Uczniowski.
2. Samorząd Uczniowski tworzą wszyscy uczniowie Szkoły Policealnej.
3. Samorząd Uczniowski może przedstawiać Radzie Szkoły, Radzie Pedagogicznej oraz Dyrektorowi Szkoły Policealnej wnioski i opinie we wszystkich sprawach Szkoły Policealnej, w szczególności dotyczących realizacji podstawowych praw uczniów, takich jak:
1) prawo do zapoznawania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami;
2) prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu;
3) prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań;
4) prawo redagowania i wydawania gazety szkolnej;
5) prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły Policealnej;
6) prawo wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna Samorządu Uczniowskiego.
§ 38.
1. W Szkole Policealnej działa Rada Rodziców, która reprezentuje ogół rodziców uczniów.
2. Do kompetencji Rady Rodziców należy:
1) uchwalanie w porozumieniu z Radą Pedagogiczną:
a) programu wychowawczego Szkoły Policealnej obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, realizowanego przez nauczycieli,
b) programu profilaktyki dostosowanego do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców;
2) opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania Szkoły Policealnej;
3) opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez Dyrektora Szkoły Policealnej.
§ 39.
Rada Pedagogiczna i Samorząd Uczniowski uchwalają regulaminy swojej działalności, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§ 40.
1. Zasady współdziałania organów Szkoły Policealnej i sposoby rozwiązywania sporów między nimi określają regulaminy organizacyjne tych organów.
2. Organy Szkoły Policealnej współpracują ze sobą w zakresie planowania i podejmowania działań oraz wymieniają się bieżącymi informacjami niezbędnymi do realizacji celów Szkoły Policealnej.
3. W przypadku zaistnienia sporu kompetencyjnego między organami Szkoły Policealnej, spór rozstrzyga Dyrektor Szkoły Policealnej.
4. Jeżeli jedną ze stron sporu kompetencyjnego jest Dyrektor Szkoły Policealnej, spór rozstrzyga organ prowadzący Szkołę Policealną.
VI. ORGANIZACJA SZKOŁY POLICEALNEJ
§ 41.
Podstawową jednostką organizacyjną Szkoły Policealnej jest oddział.
§ 42.
W oddziałach liczących więcej niż 30 uczniów, w ramach kształcenia ogólnego, dla którego z treści programu nauczania wynika konieczność prowadzenia ćwiczeń na nie więcej niż połowie obowiązkowych zajęć edukacyjnych, obowiązuje podział na grupy.
§ 43.
Zajęcia edukacyjne w Szkole Policealnej prowadzone są w systemie klasowo-lekcyjnym.
§ 44.
Godzina lekcyjna trwa 45 minut. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się prowadzenie zajęć edukacyjnych w czasie od 30 do 60 minut, zachowując ogólny tygodniowy czas zajęć ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć określony w arkuszu organizacji Szkoły Policealnej.
§ 45.
Godzina zajęć praktycznych trwa 60 minut, w tym 5 minut przerwy na każdą godzinę zajęć.
§ 46.
Zajęcia edukacyjne w ramach praktycznej nauki zawodu są prowadzone w oparciu o własną bazę lub mogą być prowadzone na terenie innych jednostek organizacyjnych, w szczególności szkół wyższych, centrów kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia praktycznego, ośrodków dokształcania i doskonalenia zawodowego, u pracodawców, w indywidualnych gospodarstwach rolnych, na podstawie umowy zawartej ze Szkołą Policealną.
§ 47.
Zajęcia praktycznej nauki zawodu mogą być realizowane w systemie innym niż klasowo-lekcyjny.
§ 48.
Zajęcia praktyczne są prowadzone w grupach, których liczebność nie przekracza 12 uczniów.
§ 49.
W Szkole Policealnej dopuszcza się prowadzenie zajęć blokowych oraz kształcenia modułowego.
§ 50.
Zajęcia z wychowania fizycznego prowadzone są w grupach liczących od 12 do 26 uczniów. Zajęcia mogą być organizowane w zespołach międzyoddziałowych, oddzielnie dla dziewcząt i chłopców.
§ 51.
Zajęcia pozalekcyjne są organizowane przez Szkołę Policealną za zgodą Dyrektora Szkoły Policealnej w ramach posiadanych środków finansowych. Liczba uczniów w kołach i zespołach zainteresowań oraz uczestniczących w innych zajęciach nadobowiązkowych, finansowanych z budżetu Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie, nie może być mniejsza niż 15 uczniów w grupie.
§ 52.
Szkolną bazę do realizacji kształcenia zawodowego i praktycznej nauki zawodu stanowią pracownie, warsztaty, maszyny oraz pojazdy służące do nauki obsługi maszyn rolniczych i nauki jazdy.
§ 53.
1. Biblioteka szkolna jest interdyscyplinarną pracownią służącą realizacji programu dydaktyczno-wychowawczego Szkoły Policealnej oraz kształceniu i doskonaleniu zawodowemu nauczycieli poprzez:
1) gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych;
2) zaspokajanie potrzeb czytelniczych uczniów i pracowników Szkoły Policealnej;
3) rozwijanie zainteresowań czytelniczych;
4) popularyzację wiedzy pedagogicznej i wiedzy o regionie.
2. Część zbiorów księgarskich i audiowizualnych jest przekazywana do pracowni przedmiotowych jako podręczna biblioteka nauczycieli - opiekunów pracowni.
3. Do zadań biblioteki należy:
1) gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych;
2) zaspokajanie potrzeb czytelniczych uczniów (słuchaczy) i pracowników Szkoły Policealnej;
3) rozwijanie zainteresowań czytelniczych;
4) organizowanie warsztatu informacyjnego;
5) stosowanie różnych metod, form i środków propagowania czytelnictwa oraz realizacja programu przysposobienia czytelniczego i informacyjnego;
6) współpraca z Dyrektorem Szkoły Policealnej, Radą Pedagogiczną, Samorządem Uczniowskim, bibliotekami szkolnymi oraz innymi instytucjami.
4. Zbiory biblioteki stanowią:
1) księgozbiór podręczny;
2) lektury obowiązkowe oraz literatura dla młodzieży;
3) literatura popularnonaukowa i naukowa z zakresu kształcenia zawodowego wynikającego z typu szkoły;
4) czasopisma przedmiotowo-metodyczne oraz literatura z zakresu pedagogiki i psychologii dla nauczycieli.
§ 54.
Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji Szkoły Policealnej, opracowywany przez Dyrektora Szkoły Policealnej, z uwzględnieniem szkolnego planu nauczania oraz planu finansowego, w terminie wymaganym przez organ prowadzący Szkołę Policealną. Arkusz ten jest zatwierdzany w terminie określonym w odrębnych przepisach.
§ 55.
W arkuszu organizacji Szkoły Policealnej zamieszcza się w szczególności: liczbę pracowników Szkoły Policealnej, w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze, ogólną liczbę godzin zajęć edukacyjnych (obowiązkowych i nadobowiązkowych, kół zainteresowań i innych zajęć pozalekcyjnych), finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący Szkołę Policealną.
§ 56.
Na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacji Szkoły Policealnej, Dyrektor Szkoły Policealnej, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy, ustala tygodniowy rozkład zajęć określający organizację stałych, obowiązkowych i nadobowiązkowych zajęć edukacyjnych.
§ 57.
Nauczyciele tworzą zespoły, których zadaniem jest w szczególności:
1) ustalanie zestawów programów nauczania z zakresu kształcenia ogólnego;
2) ustalanie programów nauczania z zakresu kształcenia w danym zawodzie.
§ 58.
Nauczyciel prowadzi pracę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą oraz jest odpowiedzialny za jakość tej pracy oraz bezpieczeństwo powierzonych jego opiece uczniów.
§ 59.
1. Klasą opiekuje się nauczyciel wychowawca.
2. Dla zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej wskazane jest, aby nauczyciel - wychowawca opiekował się danym oddziałem w czasie całego etapu edukacyjnego.
3. Decyzję o powierzeniu lub odebraniu nauczycielowi obowiązków wychowawcy podejmuje Dyrektor Szkoły Policealnej.
4. Do zadań nauczyciela wychowawcy należy w szczególności:
1) prowadzenie opieki wychowawczej nad uczniami;
2) współpraca ze specjalistami oferującymi kwalifikowaną pomoc przy rozwiązywaniu problemów i zaspakajaniu potrzeb edukacyjnych uczniów;
3) korzystanie z pomocy merytorycznej i pedagogicznej różnych placówek, instytucji naukowych i oświatowych;
4) inspirowanie i wspomaganie działań zespołowych uczniów;
5) podejmowanie działań zapobiegających powstawaniu sytuacji konfliktowych i umożliwiających ich rozwiązywanie;
6) prawidłowe i terminowe prowadzenie dokumentacji.
§ 60.
1. W Szkole Policealnej zatrudnia się również pracowników niebędących nauczycielami.
2. Zasady zatrudniania pracowników, o których mowa w ust. 1, określają odrębne przepisy.
3. Pracownicy, o których mowa w ust. 1, są odpowiedzialni za jakość pracy oraz za bezpieczeństwo i higienę pracy na swych stanowiskach.
VII. ZASADY REKRUTACJI
§ 61.
1. Rekrutacji do Szkoły Policealnej dokonuje powołana przez Dyrektora Szkoły Policealnej komisja rekrutacyjno-kwalifikacyjna, w oparciu o opracowany regulamin i obowiązujące przepisy prawne.
2. Dyrektor Szkoły Policealnej określa terminy składania podań przez kandydatów ubiegających się o przyjęcie na pierwszy semestr. Komisja rekrutacyjno-kwalifikacyjna przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne, wyznaczając kandydatom egzamin wstępny.
3. O przyjęciu do Szkoły Policealnej decyduje ocena jaką kandydat uzyskał z egzaminu wstępnego, wystawiona przez komisję rekrutacyjno-kwalifikacyjna, według skali określonej w § 16.
4. Dyrektor Szkoły Policealnej może odstąpić od powołania komisji rekrutacyjno-kwalifikacyjnej, jeżeli liczba kandydatów jest mniejsza od limitu miejsc.
5. Dyrektor Szkoły Policealnej decyduje o przyjęciu kandydata na pierwszy semestr, jeżeli odstąpiono od powołania szkolnej komisji rekrutacyjnej, biorąc pod uwagę średnią ocen uzyskaną przez niego na świadectwie wcześniej ukończonej szkoły ponadgimnazjalnej.
VIII. PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIA(SŁUCHACZA)
§ 62.
Uczeń (słuchacz) ma prawo do:
1) właściwego zorganizowania procesu kształcenia zgodnego z higienicznymi warunkami nauki, z zasadami opieki wychowawczej zapewniającej bezpieczeństwo, ochronę przed przemocą, uzależnieniami, demoralizacją oraz innymi przejawami patologii społecznej;
2) poszanowania godności osobistej;
3) życzliwego traktowania;
4) swobody wyrażania myśli i przekonań, o ile nie narusza to dobra innych osób;
5) rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów;
6) sprawiedliwej, obiektywnej i jawnej oceny oraz ustalonego sposobu kontroli postępów w nauce;
7) korzystania z pomieszczeń szkolnych, sprzętu, w tym sprzętu elektronicznego, środków dydaktycznych i zbiorów biblioteki;
8) wpływania na życie Szkoły Policealnej oraz klas przez działalność samorządową oraz zrzeszanie się (na zasadach dobrowolności) w organizacjach legalnie działających na terenie Szkoły Policealnej;
9) pisemnej informacji o przewidywanych ocenach niedostatecznych na co najmniej 21 dni przed posiedzeniem Rady Pedagogicznej;
10) korzystania z pomocy materialnej - na zasadach określonych w odrębnych przepisach;
11) pomocy w przypadku trudności w nauce, w tym przez korzystanie z poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego i zawodowego.
§ 63.
Uczeń (słuchacz) ma obowiązek:
1) dbałości o dobre imię Szkoły Policealnej poprzez godne zachowanie w Szkole Policealnej i poza nią oraz reprezentowania jej na zewnątrz;
2) systematycznego i aktywnego uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych;
3) szanowania symboli narodowych, wartości społecznych, moralnych, kulturowych i patriotycznych;
4) kultywowania tradycji Szkoły Policealnej, w tym uczestniczenia w ceremoniach i uroczystościach szkolnych;
5) przestrzegania zasad kultury osobistej w odniesieniu do kolegów, koleżanek, nauczycieli, pracowników Szkoły Policealnej oraz innych osób;
6) poczucia odpowiedzialności za życie własne i innych;
7) dbałości o higienę osobistą, estetykę ubioru oraz porządek;
8) dbałości o mienie szkolne, społeczne i prywatne oraz porządek na terenie Szkoły Policealnej;
9) znajomości i respektowania regulaminów szkolnych oraz zarządzeń i zaleceń wydawanych przez Dyrektora Szkoły Policealnej i nauczycieli;
10) dbałości o czystość mowy ojczystej;
11) przestrzegania zasady niekorzystania podczas zajęć z telefonów komórkowych i innych prywatnych urządzeń elektronicznych mogących dezorganizować te zajęcia;
12) respektowania zasad i form usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach określonych w wewnątrzszkolnym ocenianiu i przez wychowawcę klasy;
13) respektowania warunków usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach edukacyjnych:
a) w przypadku uczniów:
- za usprawiedliwienie uznaje się zwolnienie lekarskie lub pisemne zaświadczenie ucznia podające przyczynę nieobecności,
- nieobecności na ostatnich godzinach lekcyjnych reguluje procedura zwolnień,
- uczeń ma obowiązek dostarczenia usprawiedliwienia w terminie do jednego tygodnia od dnia powrotu ucznia do Szkoły Policealnej,
- zwolnienie lekarskie powinno być przechowywane w teczce wychowawcy,
b) w przypadku słuchaczy:
- za usprawiedliwienie uznaje się zwolnienie lekarskie lub pisemne zaświadczenie słuchacza podające przyczynę nieobecności,
- inne pismo urzędowe usprawiedliwiające nieobecność.
IX. NAGRODY I KARY
§ 64.
1. Ucznia (słuchacza) nagradza się za:
1) rzetelną naukę i pracę społeczną;
2) wzorową postawę;
3) wybitne osiągnięcia;
4) odwagę.
2. Uczeń (słuchacz) może być nagrodzony:
1) wyróżnieniem wobec klasy przez: nauczyciela, wychowawcę klasy lub Dyrektora Szkoły Policealnej;
2) wyróżnieniem przez Dyrektora Szkoły Policealnej wobec przedstawicieli uczniów poszczególnych klas lub uczniów Szkoły Policealnej;
3) nagrodą od Rady Pedagogicznej w formie książki, dyplomu lub listu pochwalnego;
4) nagrodą w formie upominku od Rady Rodziców przyznaną na wniosek Rady Pedagogicznej;
5) wpisaniem nazwiska ucznia (słuchacza) do księgi uczniów (słuchaczy) wyróżnionych;
6) nagrodą pieniężną od Rady Rodziców przyznawaną dla ucznia kończącego naukę w Szkole Policealnej, który osiągnął najwyższe wyniki w nauce.
3. Nagrody mogą być przyznawane również wyróżniającemu się zespołowi uczniów (klasie).
4. Szczególnie wyróżniający się uczniowie otrzymują nagrody i wyróżnienia przyznawane przez władze oświatowe oraz inne instytucje i organizacje według odrębnych zasad i przepisów.
§ 65.
1. Za naruszenie przepisów szkolnych stosuje się wobec ucznia karę, która może być wymierzona w sytuacji gdy inne środki wychowawcze nie odnoszą skutku oraz istnieje uzasadnione przypuszczenie, iż zastosowana kara przyczyni się do osiągnięcia określonego celu wychowawczego.
2. Uczeń (słuchacz) może być ukarany:
1) upomnieniem wychowawcy klasy (opiekuna roku);
2) naganą udzieloną przez wychowawcę wobec klasy;
3) upomnieniem udzielonym przez Dyrektora Szkoły Policealnej;
4) naganą udzieloną przez Dyrektora Szkoły Policealnej;
5) skreśleniem z listy uczniów (słuchaczy).
3. Podstawę do skreślenia ucznia (słuchacz) z listy uczniów (słuchaczy) mogą stanowić następujące zachowania:
1) nagminne i nieusprawiedliwione opuszczanie zajęć lekcyjnych, gdy udokumentowane interwencje wychowawcy nie przynoszą rezultatu;
2) co najmniej 2 miesiące nieprzerwanego i nieusprawiedliwionego opuszczania zajęć lekcyjnych, gdy udokumentowane interwencje wychowawcy nie przynoszą rezultatu (w tym także z powodu odbywania kary aresztu, kary pozbawienia wolności lub zastosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania);
3) przebywanie na terenie Szkoły Policealnej i w czasie imprez organizowanych przez Szkołę Policealną po spożyciu alkoholu lub pod wpływem narkotyków oraz posiadanie, przechowywanie lub rozprowadzanie alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających;
4) używanie obraźliwych słów i gestów wobec nauczycieli i pracowników Szkoły Policealnej;
5) agitowanie do organizacji (sekt), których działalność uznawana jest za szkodliwą społecznie;
6) wyłudzanie pieniędzy lub innych korzyści od innych uczniów;
7) przynoszenie na teren Szkoły Policealnej niebezpiecznych narzędzi np. broni palnej, materiałów wybuchowych lub broni białej;
8) skazanie prawomocnym wyrokiem sądu;
9) naruszenie nietykalności cielesnej i godności osobistej albo groźby karalne względem innych uczniów (słuchaczy), nauczycieli, pracowników obsługi oraz innych osób przebywających na terenie Szkoły Policealnej;
10) kradzież lub zniszczenie mienia należącego do Szkoły Policealnej, uczniów lub pracowników Szkoły Policealnej;
11) wywieranie szkodliwego wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne osób, o których mowa w pkt 9;
12) świadome i systematyczne naruszanie obowiązków ucznia określonych w statucie.
4. Wniosek o skreślenie ucznia (słuchacza) z listy uczniów (słuchaczy) może być złożony w formie ustnej lub pisemnej na posiedzeniu Rady Pedagogicznej.
5. O skreślenie ucznia (słuchacza) z listy uczniów (słuchaczy) może wnioskować wychowawca klasy lub inni członkowie Rady Pedagogicznej.
6. Rada Pedagogiczna podejmuje uchwałę w sprawie skreślenia ucznia (słuchacza) z listy uczniów (słuchaczy) Szkoły Policealnej.
7. Dyrektor Szkoły Policealnej przedstawia treść uchwały Samorządowi Uczniowskiemu, który wyraża swoją opinię na piśmie, opinia ta nie jest wiążąca dla Dyrektora Szkoły Policealnej.
8. Na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej oraz własnego postępowania sprawdzającego jej słuszność, Dyrektor Szkoły Policealnej podejmuje decyzję o skreśleniu ucznia (słuchacza) z listy uczniów (słuchaczy) oraz powiadamia ucznia (słuchacza).
9. Do postępowania w sprawie skreślenia ucznia (słuchacza) z listy uczniów (słuchaczy) stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
10. Uczeń (słuchacz) ma prawo uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez Szkołę Policealną do dnia uprawomocnienia się decyzji o skreśleniu go z listy uczniów (słuchaczy).
11. Wykonanie kary może zostać zawieszone na okres próby (na okres nie dłuższy niż pół roku), jeżeli uczeń (słuchacz) uzyska poręczenie samorządu klasowego lub Samorządu Uczniowskiego.