Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-03-21
Wersja aktualna od 2024-03-21
obowiązujący
ZARZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 28 grudnia 2018 r.
w sprawie powołania Zespołu doradczego do oceny wniosków i raportów w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy”
(ostatnia zmiana: DUMN. z 2024 r., poz. 27) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 341 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668, 2024 i 2245) zarządza się, co następuje:
§ 1. Powołuje się, na okres od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2026 r., Zespół doradczy do oceny wniosków i raportów w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy”, zwany dalej „zespołem”.
§ 3. Do zadań zespołu należy:
1) ocena wniosków o przyznanie środków finansowych w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy”,ustanowionego przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, zwanego dalej „ministrem”, na podstawie art. 376 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, oraz przedstawienie ministrowi listy rankingowej wniosków wraz z informacją o liczbie doktorantów, którzy mogą zostać przyjęci do szkoły doktorskiej w ramach tego programu, i wysokości środków finansowych w podziale na lata akademickie oraz uzasadnieniem;
2) ocena raportów rocznych i raportów końcowych z wykorzystania środków finansowych przyznanych na realizację zadań, o których mowa w pkt 1, oraz przedstawienie ministrowi wyników tej oceny wraz z propozycją przyjęcia albo odmowy ich przyjęcia i uzasadnieniem;
3) ocena raportów rocznych i raportów końcowych z wykorzystania środków finansowych przyznanych na realizację zadań w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy”, o którym mowa w art. 26 ust. 3f ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2018 r. poz. 87).
§ 4. 1. Przewodniczący kieruje pracami zespołu, a w szczególności:
1) zwołuje posiedzenia zespołu, ustala projekt porządku obrad oraz prowadzi posiedzenia;
2) przydziela zadania członkom zespołu;
3) zaprasza na posiedzenia zespołu osoby, których kwalifikacje, wiedza lub doświadczenie mogą być przydatne w pracach zespołu;
4) występuje do ministra z wnioskiem o zlecenie wykonania dodatkowych ekspertyz niezbędnych do oceny wniosków.
2. W przypadku nieobecności przewodniczącego zadania, o których mowa w ust. 1, wykonuje wyznaczony przez niego członek zespołu.
§ 5. 1. Zespół działa na posiedzeniach.
2. Zawiadomienie o terminie oraz o miejscu posiedzenia zespołu wraz z projektem porządku obrad i wykazem materiałów przeznaczonych do rozpatrzenia, uczestnicy posiedzenia otrzymują nie później niż na 7 dni przed terminem posiedzenia.
3. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu może skrócić termin, o którym mowa w ust. 2.
4. Przewodniczący może podjąć decyzję o rozpatrzeniu sprawy w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk (tryb obiegowy). Przyjęte w tym trybie rozstrzygnięcia przewodniczący przedstawia na najbliższym posiedzeniu zespołu.
§ 6. 1. W szczególnych przypadkach przewodniczący może wyrazić zgodę na udział członka zespołu w posiedzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
2. Członek zespołu zamierzający wziąć udział w posiedzeniu w sposób przewidziany w ust. 1, informuje o tym przewodniczącego przed posiedzeniem.
3. Środki komunikacji elektronicznej, o której mowa w ust. 1, powinny zapewniać:
1) transmisję obrad posiedzenia w czasie rzeczywistym;
2) dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym umożliwiającą członkowi zespołu przebywającemu w miejscu innym niż miejsce posiedzenia wypowiadanie się w toku obrad.
§ 7. 1. Zespół podejmuje rozstrzygnięcia zwykłą większością głosów.
2. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego albo członka zespołu, o którym mowa w § 4 ust. 2.
3. Z posiedzenia zespołu sporządza się protokół, w którym zamieszcza się w szczególności listę uczestników posiedzenia, w tym informację o członkach zespołu biorących udział w posiedzeniu w sposób określony w § 6 ust. 1, przyjęty porządek obrad oraz treść rozstrzygnięć zespołu.
4. Projekt protokołu jest udostępniany członkom zespołu z możliwością wnoszenia uwag co do treści.
5. Protokół podpisuje przewodniczący albo członek zespołu, o którym mowa w § 4 ust. 2.
§ 8. 1. Przewodniczący oraz członkowie zespołu są obowiązani do zachowania bezstronności i poufności w związku z realizacją zadań zespołu.
2. Przewodniczący oraz członkowie zespołu podlegają wyłączeniu od udziału w rozpatrywaniu i rozstrzyganiu spraw w przypadku gdy istnieją okoliczności mogące wpłynąć na ich bezstronność, w szczególności jeżeli:
1) uczestniczyli w opracowywaniu ocenianego wniosku lub raportu;
2) sprawa dotyczy zatrudniających ich podmiotów;
3) sprawa dotyczy podmiotów, w których jest zatrudniona osoba pozostająca z nimi w związku małżeńskim, pokrewieństwie lub powinowactwie do drugiego stopnia albo w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że wynik sprawy może mieć wpływ na jej prawa i obowiązki.
3. Przewodniczący oraz członkowie zespołu przed pierwszym posiedzeniem zespołu składają ministrowi oświadczenie, w którym zobowiązują się:
1) działać bezstronnie w interesie publicznym;
2) nie wykorzystywać i nie udostępniać osobom trzecim informacji uzyskanych w trakcie realizacji zadań zespołu.
§ 9. Obsługę zespołu zapewnia Departament Innowacji i Rozwoju.
§ 10. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
|
1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe i nauka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 2317 oraz z 2018 r. poz. 1998).
[1] § 2 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia Ministra Nauki z dnia 19 marca 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu doradczego do oceny wniosków i raportów w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy” (Dz.Urz.MN. poz. 27). Zmiana weszła w życie 21 marca 2024 r.