Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2013-06-12 do 2014-10-27
Wersja archiwalna od 2013-06-12 do 2014-10-27
archiwalny
ZARZĄDZENIE Nr 14/2011 MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 15 lutego 2011 r.
w sprawie powołania Zespołu do Spraw Dobrych Praktyk Akademickich
(ostatnia zmiana: DUMNiSW. z 2013 r., poz. 44) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 52 ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615) zarządza się, co następuje:
§ 1
Powołuje się na okres od dnia 15 lutego 2011 r. do dnia 31 grudnia 2014 r. Zespół do Spraw Dobrych Praktyk Akademickich, zwany dalej „Zespołem”.
§ 2
1. [1] W skład Zespołu wchodzą:
1) przewodniczący - Grażyna Skąpska;
2) członkowie - Andrzej Adamski,
– Grzegorz Gładyszewski,
– Jan Hartman,
– Daria Lipińska-Nałęcz,
– Janusz Mariański,
– Grzegorz Racki,
– Roman Sławeta,
– Wojciech Tomasik,
– Aleksandra Feliksa Wiktorowska,
– Marek Wroński.
2. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zwany dalej „Ministrem”, wskazuje spośród członków Zespołu osoby koordynujące współpracę Zespołu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zwanym dalej „Ministerstwem”, oraz z podmiotami, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 6–8.
3. Członków Zespołu odwołuje Minister z inicjatywy własnej albo na wniosek Przewodniczącego Zespołu. W przypadku podjęcia decyzji o odwołaniu członka Zespołu, Minister może zasięgnąć opinii Przewodniczącego Zespołu.
§ 3
1. Do zadań Zespołu należy:
1) formułowanie opinii i wniosków w sprawach dotyczących naruszania dobrych praktyk w nauce i szkolnictwie wyższym;
2) prowadzenie prac związanych z określeniem zasad dobrych praktyk w nauce i szkolnictwie wyższym, w tym zasady przejrzystości w recenzowaniu prac naukowych, prac doktorskich, prac habilitacyjnych i wniosków o przyznanie środków finansowych na badania naukowe lub prace rozwojowe oraz ograniczających naruszanie dobrych praktyk akademickich;
3) opiniowanie i analizowanie propozycji rozwiązań, w szczególności w zakresie definicji plagiatu, zmian prawa autorskiego i poszanowania praw własności intelektualnej;
4) formułowanie opinii i propozycji rozwiązań systemowych w zakresie działalności rzeczników i komisji dyscyplinarnych;
5) formułowanie opinii i wniosków w sprawach skierowanych przez Ministra, dotyczących w szczególności:
a) postępowania uchybiającego obowiązkom nauczyciela akademickiego lub godności zawodu nauczycielskiego,
b) nepotyzmu,
c) nadużycia władzy,
d) prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec własnej uczelni, instytutu badawczego, instytutu naukowego lub pomocniczej jednostki naukowej Polskiej Akademii Nauk,
e) braku poszanowania praw własności intelektualnej,
f) stosowania kryteriów pozamerytorycznych w ocenie pracy nauczycieli akademickich, pracowników naukowych oraz studentów,
g) dyskryminacji,
h) podważania autorytetu oraz kompetencji naukowych i uprawnień,
i) mobbingu,
j) konfliktu interesów;
6) współpraca z komisją do spraw etyki w nauce przy Polskiej Akademii Nauk;
7) współpraca z rektorami uczelni oraz rzecznikami dyscyplinarnymi przy Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego w zakresie spraw dyscyplinarnych nauczycieli akademickich;
8) współpraca z Centralną Komisją do Spraw Stopni i Tytułów.
2. Przewodniczący Zespołu lub wskazany przez niego członek Zespołu są upoważnieni do zwracania się do stron postępowań wyjaśniających w sprawach, o których mowa w ust. 1 pkt 5, o przedłożenie Zespołowi wyjaśnień.
3. Minister, na wniosek Przewodniczącego Zespołu, może udzielić członkowi Zespołu zgody na uczestniczenie w charakterze przedstawiciela Ministra w postępowaniu dyscyplinarnym w zakresie spraw, o których mowa w ust. 1 pkt 5.
§ 4
1. Minister może zlecić członkowi Zespołu sporządzenie indywidualnej pisemnej opinii naukowej.
2. Za sporządzenie opinii naukowej przysługuje wynagrodzenie w wysokości 360 zł.
3. Warunki sporządzania opinii naukowej określa umowa zawarta między Ministrem a członkiem Zespołu.
§ 5
1. Zespół działa na posiedzeniach.
2. Posiedzenia Zespołu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż 6 razy w roku.
3. Posiedzenia Zespołu zwołuje i prowadzi Przewodniczący Zespołu lub upoważniony przez niego członek Zespołu.
4. Pierwsze posiedzenie Zespołu zwołuje Minister.
5. Obecność członków Zespołu na posiedzeniu Zespołu jest obowiązkowa. O przyczynach przewidywanej nieobecności należy powiadomić Przewodniczącego Zespołu.
6. Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w pracach Zespołu inne osoby, z głosem doradczym.
§ 6
1. Zawiadomienia o posiedzeniu wraz z zatwierdzonym przez Przewodniczącego Zespołu projektem porządku obrad oraz materiałami przeznaczonymi do rozpatrzenia uczestnicy posiedzenia otrzymują nie później niż na 7 dni przed dniem posiedzenia.
2. W uzasadnionych przypadkach termin określony w ust. 1 może zostać skrócony, za zgodą Przewodniczącego Zespołu.
3. Sposób i tryb przygotowywania dokumentów na posiedzenie Zespołu określa Przewodniczący Zespołu.
§ 7
1. Zespół podejmuje rozstrzygnięcia zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego Zespołu.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Przewodniczący Zespołu może zarządzić przyjęcie dokumentów lub rozstrzygnięć w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk członków Zespołu (w trybie obiegowym). Termin na zajęcie stanowiska nie może być krótszy niż 3 dni.
3. Dokumenty i rozstrzygnięcia przyjęte w trybie obiegowym przedstawia na najbliższym posiedzeniu Zespołu i podpisuje Przewodniczący Zespołu.
§ 8
1. Z posiedzenia Zespołu sporządza się protokół, który podpisuje Przewodniczący Zespołu albo członek Zespołu, o którym mowa w § 5 ust. 3.
2. Kopię protokołu otrzymują członkowie Zespołu.
3. Członkowie Zespołu mogą zgłaszać uwagi do protokołu, które są rozpatrywane na najbliższym posiedzeniu Zespołu.
§ 9
1. W kontaktach z mediami Zespół może reprezentować wyłącznie jego Przewodniczący lub upoważniony przez niego członek Zespołu.
2. Członkowie Zespołu są zobowiązani do nieujawniania informacji w sprawach będących przedmiotem prac Zespołu.
§ 10
[2] 1. Obsługę prac Zespołu zapewnia Departament Organizacji Szkolnictwa Wyższego, Kontroli i Nadzoru.
2. Wszystkie komórki organizacyjne w Ministerstwie, a w szczególności Departament Instrumentów Polityki Naukowej, Departament Strategii i Departament Legislacyjno-Prawny są obowiązane do współdziałania z Zespołem w ramach prowadzonych przez te komórki postępowań wyjaśniających w sprawie skarg i wystąpień kierowanych do Ministra.
§ 11
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
|
1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej – nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 216, poz. 1596).
[1] § 2 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 czerwca 2013 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do Spraw Dobrych Praktyk Akademickich (Dz.U.MNiSW. poz. 44). Zmiana weszła w życie 12 czerwca 2013 r.
[2] § 10 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 czerwca 2013 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do Spraw Dobrych Praktyk Akademickich (Dz.U.MNiSW. poz. 44). Zmiana weszła w życie 12 czerwca 2013 r.