ZARZĄDZENIE NR 41
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 30 lipca 2024 r.
w sprawie Zespołu do spraw wdrożenia w ramach systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 7 września 2023 r. w sprawie C-601/21
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2024 r. poz. 1050) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Powołuje się Zespół do spraw wdrożenia w ramach systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 7 września 2023 r. w sprawie C-601/21 Komisja Europejska przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej (zamówienia publiczne - wyłączenia odnoszące się do wytwarzania niektórych dokumentów, druków i znaków) (Dz. Urz. UE C 188 z 23.10.2023), zwanego dalej „wyrokiem TSUE”, w zakresie właściwości ministra właściwego do spraw wewnętrznych, zwany dalej „Zespołem”.
2. Zespół jest organem pomocniczym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwanego dalej „Ministrem”.
§ 2. 1. Do zadań Zespołu należy:
1) analiza i ocena wpływu wyroku TSUE na system bezpieczeństwa dokumentów publicznych, o którym mowa w art. 1 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 564 i 1081);
2) analiza i weryfikacja merytoryczna obowiązujących oraz projektowanych przepisów prawa w zakresie wpływu wyroku TSUE na system bezpieczeństwa dokumentów publicznych;
3) ustalenie aktualnego stanu przygotowania systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych do wdrożenia wyroku TSUE;
4) opracowanie propozycji rozwiązań prawnych i organizacyjnych pozwalających na przygotowanie i przeprowadzenie przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych niezbędnych do prawidłowego i efektywnego wdrożenia wyroku TSUE do systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych;
5) monitorowanie i analizowanie wdrażania wyroku TSUE do systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych oraz rekomendowanie zmian w zależności od uwarunkowań prawnych, ekonomicznych, społecznych, organizacyjnych i technicznych.
2. Zespół przygotowuje sprawozdanie z realizacji zadań Zespołu.
§ 3. 1. W skład Zespołu wchodzą:
1) Przewodniczący - Sekretarz Stanu lub Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwanym dalej „Ministerstwem”, prowadzący sprawy związane z kształtowaniem polityki bezpieczeństwa dokumentów publicznych oraz zapewnieniem funkcjonowania systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych;
2) Członkowie:
a) Dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich w Ministerstwie albo wyznaczony przez niego zastępca dyrektora,
b) Dyrektor Departamentu Prawnego w Ministerstwie albo wyznaczony przez niego zastępca dyrektora,
c) Dyrektor Biura Finansowego w Ministerstwie albo wyznaczony przez niego zastępca dyrektora,
d) Dyrektor Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa albo wyznaczony przez niego zastępca dyrektora,
e) Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego albo osoba przez niego wskazana w randze dyrektora;
3) Sekretarz - wskazany przez Dyrektora Departamentu Spraw Obywatelskich pracownik tego Departamentu.
2. W przypadku, gdy niemożliwy jest osobisty udział członka Zespołu w pracach lub posiedzeniu Zespołu, w pracach lub w posiedzeniu Zespołu może uczestniczyć pisemnie upoważniony przez niego przedstawiciel.
3. W pracach Zespołu uczestniczy Prezes Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. albo upoważniony przez niego członek Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.
4. Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a-e oraz w ust. 2, a także Prezes Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. albo upoważniony przez niego członek Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A., o których mowa ust. 3, do udziału w pracach Zespołu mogą wskazać dodatkowo po jednym przedstawicielu lub mogą wskazywać dodatkowych przedstawicieli, odpowiednio do aktualnych zadań realizowanych na danym posiedzeniu Zespołu lub prowadzeniu prac przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, wybranych spośród pracowników kierowanych przez nich podmiotów lub komórek organizacyjnych, bez prawa głosu.
5. Przewodniczący, z własnej inicjatywy, na wniosek członka Zespołu lub Prezesa Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. albo upoważnionego przez niego członka Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A., o których mowa ust. 3, może zapraszać do udziału w posiedzeniach Zespołu, z głosem doradczym, osoby niebędące członkami Zespołu, których wiedza i doświadczenie mogą być przydatne do wykonywania zadań Zespołu, w szczególności przedstawicieli emitentów dokumentów publicznych, ministra właściwego do spraw finansów publicznych, ministra właściwego do spraw gospodarki, Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, przedstawicieli środowisk naukowych, a także korzystać z pomocy doradców i ekspertów.
§ 4. 1. Zespół realizuje zadania na posiedzeniach przy udziale co najmniej czterech członków oraz Przewodniczącego lub w trybie obiegowym. Dopuszcza się prowadzenie prac przez Zespół przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
2. Posiedzenia Zespołu odbywają się nie rzadziej niż raz w miesiącu.
3. Zespół podejmuje rozstrzygnięcia zwykłą większością głosów. Przewodniczącemu oraz Członkom Zespołu przysługuje po jednym głosie. Sekretarzowi Zespołu oraz Prezesowi Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. albo upoważnionemu przez niego członkowi Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A., o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 3, nie przysługuje prawo udziału w głosowaniach. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego.
4. Z posiedzenia Zespołu Sekretarz sporządza protokół zawierający ustalenia podjęte na posiedzeniu, który podpisywany jest przez osobę, która przewodniczy posiedzeniu Zespołu.
§ 5. 1. Do obowiązków Przewodniczącego należy:
1) zwoływanie posiedzeń Zespołu;
2) przewodniczenie posiedzeniom Zespołu;
3) kierowanie pracami Zespołu;
4) wyznaczanie spośród członków Zespołu osób odpowiedzialnych za realizację poszczególnych zadań;
5) przedłożenie Ministrowi sprawozdania z realizacji zadań Zespołu.
2. W przypadku nieobecności Przewodniczącego jego obowiązki wykonuje członek Zespołu, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 lit. a.
§ 6. 1. Obsługę organizacyjną oraz kancelaryjno-biurową Zespołu zapewnia Departament Spraw Obywatelskich w Ministerstwie.
2. Obsługa obejmuje w szczególności:
1) zawiadamianie osób, o których mowa w § 3, o miejscu i terminie posiedzeń Zespołu;
2) koordynację przygotowań oraz dostarczenie materiałów na posiedzenia Zespołu;
3) przygotowanie i obsługę posiedzeń Zespołu;
4) sporządzanie listy obecności z posiedzeń Zespołu;
5) sporządzanie protokołów z posiedzeń i przekazywanie ich osobom, o których mowa w § 3;
6) gromadzenie i przechowywanie dokumentacji związanej z pracami Zespołu oraz udostępnianie tej dokumentacji osobom, o których mowa w § 3.
§ 7. Komórki organizacyjne Ministerstwa oraz jednostki organizacyjne podległe lub nadzorowane przez Ministra udzielają, w ramach swoich kompetencji, pomocy przy wykonywaniu zadań Zespołu, w szczególności przedstawiają niezwłocznie niezbędne informacje, dokumenty oraz wyjaśnienia.
§ 8. Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
§ 9. Zespół ulega rozwiązaniu z dniem akceptacji przez Ministra sprawozdania, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 5.
§ 10. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: wz. T. Szymański
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 maja 2024 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 738).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00