Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2019-07-02 do 2022-04-23
Wersja archiwalna od 2019-07-02 do 2022-04-23
archiwalny
DECYZJA NR 34
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 1 lipca 2019 r.
w sprawie utworzenia systemu stałych dyżurów w resorcie spraw wewnętrznych i administracji
Na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1459, 1669, 2182 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 55) postanawia się, co następuje:
§ 1. W celu zapewnienia ciągłości przekazywania kierownikom jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwanego dalej "Ministrem", o których mowa w § 3 pkt 1, oraz kierownikom urzędów obsługujących centralne organy administracji oraz kierownikom innych organów i podmiotów, o których mowa w § 3 pkt 2-9, zwanych dalej "jednostkami", decyzji organów uprawnionych do uruchamiania realizacji zadań związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa, w stanie stałej gotowości obronnej, tworzy się system stałych dyżurów, o którym mowa w § 8 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie gotowości obronnej państwa (Dz. U. poz. 2218), oraz ustala ogólne zasady jego funkcjonowania.
§ 2. Do zadań wykonywanych w ramach stałych dyżurów w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, zwanym dalej "resortem", należy:
1) uruchamianie, w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, procedur związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa;
2) przekazywanie decyzji upoważnionych organów w sprawie uruchamiania określonych zadań wynikających z wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa oraz przekazywanie właściwym organom informacji o stanie sił uruchamianych podczas podwyższania gotowości obronnej państwa.
§ 3. W skład systemu stałych dyżurów resortu wchodzą stałe dyżury tworzone:
1) przez Ministra w:
a) Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwanym dalej "Ministerstwem",
b) Wyższej Szkole Policji w Szczytnie,
c) Szkole Głównej Służby Pożarniczej,
d) Instytucie Technologii Bezpieczeństwa "Moratex" w Łodzi,
e) Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego,
f) Państwowej Inspekcji Sanitarnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
g) Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
h) Zarządzie Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
i) samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej utworzonych przez Ministra;
2) w Policji - przez Komendanta Głównego Policji;
3) w Straży Granicznej - przez Komendanta Głównego Straży Granicznej;
4) w Służbie Ochrony Państwa - przez Komendanta Służby Ochrony Państwa;
5) w Państwowej Straży Pożarnej - przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej;
6) w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców - przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców;
7) w Zakładzie Emerytalno-Rentowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - przez Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji;
8) przez Szefa Obrony Cywilnej Kraju;
9) w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie - przez Prezesa Zarządu.
§ 4. 1. W jednostkach, o których mowa w § 3 pkt 1 lit. a-c oraz w pkt 2-5 i 8-9, stałe dyżury organizuje się całodobowo na bazie istniejących służb dyżurnych.
2. W jednostkach, o których mowa w § 3 pkt 1 lit. d-i oraz w pkt 6-7, stałe dyżury organizuje się w formie punktu kontaktowego (portier lub dyżur telefoniczny).
§ 5. Szczegółowe zasady działania stałego dyżuru określą wytyczne Ministra.
§ 6. Stałe dyżury mogą być uruchamiane w pełnym lub ograniczonym zakresie przez:
1) Ministra - w jednostkach, o których mowa w § 3 pkt 1;
2) organy centralne i inne organy - w jednostkach, o których mowa w § 3 pkt 2-8;
3) Prezesa Zarządu - w jednostce, o której mowa w § 3 pkt 9.
§ 7. Kierownicy jednostek, o których mowa w § 3, zobowiązani są do utworzenia i zapewnienia warunków organizacyjnych i technicznych funkcjonowania stałych dyżurów.
§ 8. Za realizację zadań stałych dyżurów na potrzeby podwyższania gotowości obronnej:
1) w przypadku Ministerstwa, odpowiada podmiot zapewniający obsługę Ministra w zakresie zarządzania kryzysowego, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1401 i 1560 oraz z 2019 r. poz. 730);
2) w jednostkach, o których mowa w § 3 pkt 1 lit. b-i oraz w pkt 2-9, odpowiadają kierownicy tych jednostek.
§ 9. Za realizację zadań związanych z utworzeniem i funkcjonowaniem systemu stałych dyżurów w resorcie na potrzeby podwyższania gotowości obronnej odpowiada dyrektor komórki organizacyjnej Ministerstwa właściwej w sprawach obronnych.
§ 10. Traci moc decyzja Nr 66 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 kwietnia 2017 r. w sprawie utworzenia systemu stałych dyżurów w resorcie spraw wewnętrznych i administracji (Dz. Urz. Min. Spraw Wew. poz. 14).
§ 11. Decyzja wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: E. Witek
|
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działami administracji rządowej - administracja publiczna, sprawy wewnętrzne, wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1058).