Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2016-05-11
Wersja aktualna od 2016-05-11
obowiązujący
ZARZĄDZENIE NR 25
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 11 maja 2016 r.
w sprawie znaku samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych
Na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
§ 1.Ustala się znak graficzny samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, zwany dalej „znakiem graficznym”, oraz zasady jego używania.
§ 2.1. Znak graficzny ma kształt owalu o stosunku wysokości do jego szerokości 1,35:1. Wielkość minimalna znaku graficznego wynosi 15 mm wysokości przy zachowaniu proporcji. Kontur i wypełnienie owalu są w kolorze niebieskim. W górnej części po lewej stronie umieszczony jest napis wersalikami w kolorze białym „SŁUŻBA ZDROWIA”. W środku znaku graficznego znajduje się laska Eskulapa, której elementy stanowią: laska w kolorze biało-czerwonym zakończona czarną kulą z białym znakiem po prawej stronie oraz wąż z trójkątnymi oczami w kolorze białym oplatający laskę, który w górnej i dolnej części jest czarny z białym wzorem na grzbiecie, a w środkowej części jest biały z czarnym wzorem na grzbiecie. W środkowej części znaku graficznego znajduje się biały napis (wersalikami z wyjątkiem liter „S” i „i”) „M S W i A”, którego litera „S” stanowi środkową część węża – elementu laski Eskulapa. W dolnej części znaku graficznego po prawej stronie znajdują się nachodzące na siebie liście babki lancetowatej w kolorze zielonym.
2. W wersji podstawowej znaku graficznego stosuje się barwy według modelu RGB: niebieska (0,66,140), biała (255,255,255), czerwona (230,0,25), zielona (0,145,54), czarna (0,0,0)
3. Określa się wzór znaku graficznego w wersji podstawowej, stanowiący załącznik nr 1 do zarządzenia.
§ 3.1. Dopuszcza się stosowanie znaku graficznego w wersji monochromatycznej w przypadku, gdy użycie znaku graficznego w wersji podstawowej nie jest możliwe ze względów technicznych.
2. W znaku graficznym w wersji monochromatycznej zastosowano barwy według modelu RGB: biała (255,255,255), szara (141,141,141).
3. Określa się wzór znaku graficznego w wersji monochromatycznej, stanowiący załącznik nr 2 do zarządzenia.
§ 4.Określa się wzór pola ochronnego znaku graficznego, stanowiący załącznik nr 3 do zarządzenia.
§ 5.Znak graficzny może być używany w szczególności:
1) na blankietach używanych do korespondencji;
2) na kalendarzach, materiałach reklamowych lub promocyjnych;
3) na szyldach lub elewacjach budynków;
4) na ubiorach odzieży ochronnej personelu medycznego i niemedycznego na środku lewej górnej kieszeni;
5) na samochodach transportu medycznego;
6) na statkach powietrznych. Umieszczenie znaku graficznego na statku powietrznym powinno odpowiadać warunkom określonym w przepisach o rejestrze statków powietrznych lotnictwa służb porządku publicznego;
7) stronach internetowych, wizytówkach i identyfikatorach.
§ 6.Znak graficzny może być używany w kształcie, proporcjach i kolorach zgodnych ze wzorem.
§ 7.Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej utworzone przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych mogą używać znaku graficznego według wzoru określonego w załączniku do zarządzenia nr 63A Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 października 2012 r. w sprawie znaku samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej tworzonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. Urz. Min. Spraw Wew. poz. 73), nie dłużej jednak niż do dnia 30 września 2016 r.
§ 8.Traci moc zarządzenie nr 63A Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 października 2012 r. w sprawie znaku samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej tworzonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
§ 9.Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: wz. S. Chwałek
|
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1897 i 2088).
Załączniki do zarządzenia nr 25
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 11 maja 2016 r. (poz. 28)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Załącznik nr 3
Pole ochronne określa minimalną odległość znaku od krawędzi strony oraz innych elementów graficznych, takich jak tekst, zdjęcia, ilustracje czy grafiki. W celu opisania pola ochronnego posłużono się wielkością „a” równą szerokości znaku. Pole ochronne znaku graficznego ustala się jako prostokąt o bokach równych 120% szerokości znaku oraz 155% szerokości znaku.