ZARZĄDZENIE
PREZESA URZĘDU KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ
z dnia 9 stycznia 2020 r.
w sprawie powoływania biegłego rewidenta w celu zbadania rocznych sprawozdań z prowadzonej rachunkowości regulacyjnej oraz wyników kalkulacji kosztów
Na podstawie art. 53 ust. 6 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2019 r. poz. 2460) zarządza się, co następuje:
§ 1. W celu powołania biegłego rewidenta do przeprowadzenia badania rocznych sprawozdań z prowadzonej rachunkowości regulacyjnej oraz wyników kalkulacji kosztów przedsiębiorcy telekomunikacyjnego, zwanego dalej „operatorem”, - zobowiązanego do prowadzenia rachunkowości regulacyjnej i kalkulacji kosztów zgodnie z zatwierdzoną przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zwanego dalej „Prezesem UKE”, instrukcją i opisem kalkulacji kosztów usług telekomunikacyjnych, pod względem zgodności z przepisami prawa oraz zatwierdzonymi przez Prezesa UKE instrukcją i opisem kalkulacji kosztów, zwanego dalej „badaniem”, przeprowadza się postępowanie konkursowe.
§ 2. 1. O rozpoczęciu postępowania konkursowego informuje się poprzez zamieszczenie ogłoszenia w dwóch tytułach prasy codziennej o zasięgu ogólnokrajowym, w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz na elektronicznej tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zwanego dalej „UKE”.
2. Informacja o rozpoczęciu postępowania konkursowego może zostać przekazana do wybranych oferentów potencjalnie zainteresowanych przeprowadzeniem badania.
3. W ogłoszeniu o rozpoczęciu postępowania konkursowego określa się w szczególności:
1) przedmiot postępowania konkursowego;
2) miejsce udostępnienia specyfikacji warunków postępowania konkursowego, zwanej dalej „specyfikacją”;
3) miejsce oraz termin składania ofert.
§ 3. W specyfikacji określa się w szczególności warunki formalne jakim powinna odpowiadać oferta, formę i terminy przekazania Prezesowi UKE wyników badania oraz kryteria oceny oferty związane z ceną i doświadczeniem.
§ 4. 1. Do przeprowadzenia postępowania konkursowego powołuje się Komisję.
2. Komisja składa się z od 4 do 6 członków, w tym Przewodniczącego, wyznaczonych przez Prezesa UKE spośród pracowników UKE posiadających wiedzę i doświadczenie niezbędne do przeprowadzenia postępowania konkursowego.
§ 5. 1. Pracą Komisji kieruje Przewodniczący.
2. Komisja podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy składu Komisji, w tym Przewodniczącego.
3. W przypadku równej liczby głosów o wyniku głosowania decyduje głos Przewodniczącego.
§ 6. 1. Komisja otwiera oferty, sporządza listę ofert złożonych w terminie.
2. Niezwłocznie po sporządzeniu listy, o której mowa w ust. 1, każdy członek Komisji podpisuje pisemne oświadczenie, że:
1) nie pozostaje w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia oraz nie jest związany z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli z żadnym z oferentów, którzy złożyli oferty znajdujące się na liście, o której mowa w ust. 1;
2) przed upływem roku od daty ogłoszenia o postępowaniu nie pozostawał w stosunku pracy lub zlecenia z żadnym z oferentów, którzy złożyli oferty znajdujące się na liście, o której mowa w ust. 1;
3) nie pozostawał z żadnym z oferentów, którzy złożyli oferty znajdujące się na liście, o której mowa w ust. 1, w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności.
3. Oferty złożone po terminie zwraca się bez otwierania.
§ 7. 1. Niezwłocznie odwołuje się członka Komisji, który nie złożył oświadczenia, o którym mowa § 6 ust. 2, albo którego oświadczenie okaże się nieprawdziwe.
2. Jeżeli w wyniku odwołania liczba członków Komisji jest mniejsza niż 4, uzupełnia się skład Komisji wyznaczając kolejnego członka Komisji, zgodnie z § 4 ust. 2.
§ 8. 1. Komisja dokonuje badania i oceny ofert w dwóch etapach.
2. W etapie pierwszym Komisja bada, czy oferta odpowiada warunkom formalnym, o których mowa w § 3.
3. Warunkiem zakwalifikowania oferty do etapu drugiego jest spełnienie przez nią warunków formalnych.
4. W etapie drugim Komisja dokonuje oceny oferty zgodnie z kryteriami oceny oferty, o których mowa w § 3.
5. Dokonując oceny oferty Komisja odrębnie ocenia spełnianie poszczególnych kryteriów oceny oferty. Ocenę oferty stanowi suma cząstkowych ocen przyznanych danej ofercie zgodnie z poszczególnymi kryteriami oceny oferty.
§ 9. Postępowanie konkursowe unieważnia się, jeżeli:
1) nie wpłynęła żadna oferta albo
2) żadna z ofert nie została zakwalifikowana przez Komisję do oceny w etapie drugim.
§ 10. 1. Z przebiegu postępowania konkursowego Komisja sporządza protokół, który powinien zawierać:
1) oznaczenie czasu i miejsca przeprowadzenia poszczególnych etapów badania i oceny ofert;
2) imiona i nazwiska członków Komisji, ze wskazaniem czynności, w których brali udział;
3) liczbę złożonych ofert;
4) liczbę ofert złożonych po terminie;
5) liczbę ofert zbadanych w pierwszym etapie;
6) liczbę ofert zakwalifikowanych oraz niezakwalifikowanych do oceny w drugim etapie;
7) uszeregowanie ofert według ich łącznych ocen, ze wskazaniem ocen cząstkowych o których mowa w § 8 ust. 5 albo informację o braku ofert spełniających warunki formalne;
8) uzasadnienie rozstrzygnięć i ocen dokonywanych w czasie postępowania konkursowego;
9) podpisy wszystkich członków Komisji, a w przypadku braku podpisu wyjaśnienie przyczyny braku podpisu.
2. Do protokołu dołącza się listę, o której mowa w § 6 ust. 1.
3. Komisja niezwłocznie przekazuje Prezesowi UKE w celu zatwierdzenia protokół, o którym mowa w ust. 1, wraz z całą dokumentacją związaną z prowadzonym postępowaniem konkursowym.
4. Niezwłocznie po zatwierdzeniu protokołu powołuje się biegłego rewidenta albo unieważnia się postępowanie konkursowe.
§ 11. Zatwierdzenie protokołu, o którym mowa w § 10 ust. 1, kończy postępowanie konkursowe.
§ 12. 1. Ogłoszenie o powołaniu biegłego rewidenta do przeprowadzenia badania albo o unieważnieniu postępowania konkursowego zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej UKE oraz na elektronicznej tablicy ogłoszeń w siedzibie UKE.
2. O powołaniu biegłego rewidenta informuje się operatora.
§ 13. 1. Biegłego rewidenta powołanego do przeprowadzenia badania odwołuje się, jeżeli naruszy warunek niezależności od operatora w okresie przeprowadzania badania.
2. Biegłego rewidenta powołanego do przeprowadzenia badania można odwołać, jeżeli:
1) wyniki badań nie zostaną przekazane Prezesowi UKE w formie i terminach określonych w specyfikacji;
2) informacje podane przez biegłego rewidenta w ofercie okażą się nieprawdziwe;
3) w innych przypadkach wskazanych w akcie powołania biegłego rewidenta.
§ 14. Traci moc zarządzenie nr 2 Prezesa UKE z dnia 9 stycznia 2007 r. w sprawie powoływania biegłego rewidenta w celu zbadania rocznych sprawozdań z prowadzonej rachunkowości regulacyjnej oraz wyników kalkulacji kosztów.
Prezes |
Marcin Cichy |
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00