Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2020-07-30 do 2021-06-17
Wersja archiwalna od 2020-07-30 do 2021-06-17
archiwalny
ZARZĄDZENIE NR 16
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 29 lipca 2020 r.
w sprawie planów operacyjnych funkcjonowania oraz planów funkcjonowania przedsiębiorców w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny
Na podstawie art. 18 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1541 i 2020 oraz z 2020 r. poz. 374) w związku z art. 4 ustawy z dnia 23 sierpnia 2001 r. o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców (Dz. U. poz. 1320, z 2002 r. poz. 1571 oraz z 2020 r. poz. 374 i 568) oraz § 5 ust. 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2004 r. w sprawie warunków i trybu planowania i finansowania zadań wykonywanych w ramach przygotowań obronnych państwa przez organy administracji rządowej i organy samorządu terytorialnego (Dz. U. poz. 1599, z 2007 r. poz. 1426 oraz z 2019 r. poz. 1549) zarządza się, co następuje:
§ 1. Zarządzenie określa tryb i sposób sporządzania, uzgadniania, zatwierdzania i aktualizacji:
1) planów operacyjnych funkcjonowania działów administracji rządowej łączność oraz transport, w tym kart realizacji zadań operacyjnych;
2) planów operacyjnych funkcjonowania centralnych organów administracji rządowej podległych Ministrowi Infrastruktury lub przez niego nadzorowanych;
3) planów funkcjonowania przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym.
§ 2. Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1) Dyrektorze BZK - należy przez to rozumieć Dyrektora Biura Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie;
2) jednostkach - należy przez to rozumieć jednostki podległe Ministrowi lub przez niego nadzorowane;
3) KRZO - należy przez to rozumieć kartę realizacji zadań operacyjnych;
4) Ministerstwie - należy przez to rozumieć Ministerstwo Infrastruktury;
5) Ministrze - należy przez to rozumieć Ministra Infrastruktury;
6) organach - należy przez to rozumieć centralne organy administracji rządowej podległe Ministrowi lub przez niego nadzorowane;
7) planie funkcjonowania przedsiębiorcy - należy przez to rozumieć dokument planistyczny zawierający zadania do realizacji w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny wykonywany przez przedsiębiorcę w ramach planowania operacyjnego;
8) planie operacyjnym funkcjonowania - należy przez to rozumieć dokument planistyczny zawierający zadania do realizacji w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny wykonywany przez Ministra albo organy, w ramach planowania operacyjnego;
9) przedsiębiorcy - należy przez to rozumieć przedsiębiorcę o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym określonego w wykazie wydanym na podstawie art. 6 ustawy z dnia 23 sierpnia 2001 r. o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorcę, na którego Minister nałożył obowiązek realizacji zadań na rzecz obronności państwa, zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy;
10) załączniku - należy przez to rozumieć załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2015 r. w sprawie wykazu przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym (Dz. U. poz. 1871, z 2016 r. poz. 1325, z 2017 r. poz. 1075 i 2143, z 2019 r. poz. 1985 oraz z 2020 r. poz. 738).
§ 3. 1. Dyrektor BZK sporządza:
1) plan operacyjny funkcjonowania działu administracji rządowej łączność w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;
2) plan operacyjny funkcjonowania działu administracji rządowej transport w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
2. W opracowaniu planów, o których mowa w ust. 1, w tym KRZO, uczestniczą kierujący komórkami organizacyjnymi Ministerstwa zgodnie z ich właściwością.
3. Dyrektor BZK koordynuje sporządzanie, uzgadnianie, zatwierdzanie oraz aktualizację planów operacyjnych funkcjonowania organów i planów funkcjonowania przedsiębiorców oraz zapewnia wymianę informacji niezbędnych dla ich sporządzenia, w szczególności:
1) określa, w porozumieniu z kierującymi komórkami organizacyjnymi Ministerstwa, zadania operacyjne dla poszczególnych komórek organizacyjnych zgodnie z ich właściwością;
2) określa, w porozumieniu z organami lub przedsiębiorcami, zadania operacyjne dla organów lub przedsiębiorców zgodnie z ich właściwością;
3) określa, w porozumieniu z kierownikami jednostek, zadania operacyjne dla tych jednostek zgodnie z ich właściwością;
4) sporządza wypisy z planów operacyjnych funkcjonowania działów administracji rządowej łączność oraz transport, a następnie przesyła je do organów i przedsiębiorców wymienionych w § 5 ust. 1 i § 6, zgodnie z ich właściwością;
5) sporządza wypisy z Tabeli Realizacji Zadań Operacyjnych działów administracji rządowej łączność oraz transport, a następnie przesyła je zgodnie z właściwością kierującym komórkami organizacyjnymi Ministerstwa oraz kierownikom jednostek, celem opracowania KRZO.
§ 4. 1. Kierujący komórkami organizacyjnymi Ministerstwa oraz kierownicy jednostek, stosownie do potrzeb, upoważniają pracownika albo pracowników do czynności związanych z planowaniem operacyjnym w zakresie opracowania KRZO.
2. Upoważnienie, o którym mowa w ust. 1, jest przesyłane dla Dyrektora BZK.
3. Wzór upoważnienia, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku do zarządzenia.
4. Kierujący komórkami organizacyjnymi Ministerstwa, kierownicy jednostek oraz upoważnieni przez nich pracownicy posiadają dostęp do informacji niejawnych, co najmniej o klauzuli "zastrzeżone".
5. Kierujący komórkami organizacyjnymi Ministerstwa oraz kierownicy jednostek zatwierdzają opracowane KRZO, zgodnie z właściwością.
§ 5. 1. Plany operacyjne funkcjonowania, zgodnie z właściwością sporządzają na podstawie otrzymanych wypisów z planów, o których mowa w § 3 ust. 1:
1) Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
2) Główny Inspektor Transportu Drogowego;
3) Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
2. Plany funkcjonowania przedsiębiorców, zgodnie z właściwością sporządzają przedsiębiorcy na podstawie otrzymanych wypisów z planów, o którym mowa w § 3 ust. 1, lub z planów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lub 3, lub planu funkcjonowania przedsiębiorcy.
§ 6. Dyrektor BZK przesyła wypisy z:
1) planu, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 - Prezesowi Zarządu Poczty Polskiej S.A.;
2) planu, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 - organom, o których mowa w § 5 ust. 1, oraz Prezesowi Zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.
§ 7. 1. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad po zatwierdzeniu przez Ministra planu operacyjnego funkcjonowania przesyła wypis z tego planu przedsiębiorcom z obszaru drogownictwa, o których mowa w pkt IV załącznika.
2. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego po zatwierdzeniu przez Ministra planu operacyjnego funkcjonowania przesyła wypisy z tego planu przedsiębiorcom z obszaru infrastruktury transportu, transportu lotniczego oraz Prezesowi Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, o których mowa w pkt IV załącznika.
3. Prezes Zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. po zatwierdzeniu przez Ministra planu funkcjonowania przesyła wypisy z tego planu przedsiębiorcom z obszaru infrastruktury transportu i transportu kolejowego, o których mowa w pkt IV załącznika.
4. Nadzór nad sporządzaniem, uzgadnianiem, zatwierdzaniem oraz aktualizacją planów funkcjonowania sporządzanych przez przedsiębiorców, o których mowa w ust.1-3, sprawują odpowiednio: Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego albo Prezes Zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.
5. Przedsiębiorcy przy sporządzaniu, uzgadnianiu, zatwierdzaniu, aktualizacji oraz oznaczaniu planów funkcjonowania przedsiębiorcy korzystają z Metodyki opracowania planu funkcjonowania przedsiębiorcy w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny2) . Liczba egzemplarzy sporządzanych planów funkcjonowania przedsiębiorcy uwzględnia konieczność przekazania zgodnie z właściwością jednego egzemplarza planu:
1) Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad;
2) Prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego;
3) Prezesowi Zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.;
4) Ministrowi.
§ 8. 1. Organy, o których mowa w § 5 ust. 1, sporządzają, zatwierdzają i aktualizują plany operacyjne funkcjonowania zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2004 r. w sprawie warunków i trybu planowania i finansowania zadań wykonywanych w ramach przygotowań obronnych państwa przez organy administracji rządowej i organy samorządu terytorialnego. Plany operacyjne funkcjonowania są sporządzane w dwóch egzemplarzach, z których jeden jest przekazywany Ministrowi.
2. Do oznaczania planów operacyjnych funkcjonowania ma zastosowanie Norma Obronna NO-02-A060:2008 System obronny państwa - Plany obronne - Klasyfikacja.
§ 9. Plany operacyjne funkcjonowania oraz plany funkcjonowania przedsiębiorców są sporządzane jako dokumenty niejawne zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 742).
§ 10. Traci moc zarządzenie nr 14 Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 marca 2017 r. w sprawie planów operacyjnych funkcjonowania w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny (Dz. Urz. Min. Inf. i Bud. poz. 21).
§ 11. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Minister Infrastruktury: A. Adamczyk
|
1) Minister Infrastruktury kieruje działami administracji rządowej - łączność oraz transport na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 2257).
2) Dokument określający sposób opracowania planu funkcjonowania przedsiębiorcy w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny na podstawie Podręcznika Normalizacji Obronnej PDNO-02-A075:2008 Planowanie obronne - Struktura i redagowanie planu operacyjnego przez organy administracji publicznej.
Załącznik do zarządzenia nr 16 Ministra Infrastruktury
z dnia 29 lipca 2020 r. (poz. 30)
UPOWAŻNIENIE