Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2015-02-17 do 2015-02-26
Wersja archiwalna od 2015-02-17 do 2015-02-26
archiwalny
ZARZĄDZENIE Nr 3
MINISTRA SKARBU PAŃSTWA1)
z dnia 17 lutego 2015 r.
w sprawie podziału zadań kierownictwa Ministerstwa Skarbu Państwa
Na podstawie art. 34 ust. 1 w związku z art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392) oraz art. 25 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1
1. Minister Skarbu Państwa, Sekretarz Stanu, podsekretarze Stanu i Dyrektor Generalny nadzorują przypisane im w zarządzeniu branże, sektory gospodarki i podmioty oraz wykonują kompetencje Ministra wynikające z regulaminu organizacyjnego Ministerstwa wobec komórek organizacyjnych, których pracę nadzorują i którym określają zadania merytoryczne.
2. Minister Skarbu Państwa, zwany dalej „Ministrem”, może, w formie wymaganej przepisami prawa, upoważnić Sekretarza Stanu, Podsekretarza Stanu oraz Dyrektora Generalnego do prowadzenia i załatwiania spraw w jego imieniu, w tym również w sprawach zastrzeżonych zarządzeniem do jego wyłącznej kompetencji. W uzasadnionym przypadku upoważnienie takie może być wydane także innemu pracownikowi Ministerstwa.
3. Sekretarz Stanu, Podsekretarze Stanu i Dyrektor Generalny wykonując zadania odpowiadają za zgodne z prawem i terminowe ich wykonanie.
4. Minister, Sekretarz Stanu, Podsekretarze Stanu zgodnie z podziałem na nadzorowane branże, sektory gospodarki oraz podmioty, z zastrzeżeniem ust. 5 i § 2 ust. 3 pkt 2, wykonują uprawnienia Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Ministra, związane z:
1) wykonywaniem praw z akcji i udziałów;
2) zawieraniem i zmianą umów z doradcami na dokonanie analiz przedprywatyzacyjnych, dokonywaniem innych czynności faktycznych i prawnych związanych z procesem prywatyzacji spółek, przedsiębiorstw państwowych oraz zawieraniem innych umów w imieniu Skarbu Państwa;
3) rozpatrywaniem wniosków komórek organizacyjnych o udzielanie osobom trzecim zamówienia publicznego/ wydatku publicznego.
5. Umowy sprzedaży akcji/udziałów należących do Skarbu Państwa, umowy związane z objęciem akcji/udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółek oraz inne umowy związane z obciążeniem akcji/udziałów spółek, w branżach innych niż wymienione w § 2 ust. 3 pkt 2, podpisują według właściwości Sekretarz Stanu lub podsekretarze Stanu, zgodnie z podziałem na nadzorowane branże, sektory gospodarki i podmioty lub upoważnieni w sposób określony w ust. 2.
6. Sekretarz Stanu, Podsekretarze Stanu i Dyrektor Generalny w zakresie zadań komórek organizacyjnych Ministerstwa, dla których określają zadania merytoryczne, rozpatrują pod względem merytorycznym inne niż określone w ust. 4 pkt 3 wnioski o udzielenie osobom trzecim zamówienia publicznego oraz wnioski o finansowanie zadań niebędących zamówieniem publicznym, a także wykonują prawa Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Ministra Skarbu Państwa, do zawierania i zmiany umów w tym zakresie.
7. Dyrektor Generalny w zakresie zadań komórek organizacyjnych Ministerstwa, dla których określa zadania merytoryczne, rozpatruje pod względem merytorycznym celowość wniosków komórek organizacyjnych Ministerstwa o udzielenie osobom trzecim zamówienia publicznego oraz wniosków o finansowanie zadania nie będącego zamówieniem publicznym.
8. Sekretarz Stanu, podsekretarze Stanu oraz Dyrektor Generalny zaciągają w imieniu Ministra zobowiązania finansowe i zatwierdzają wydatki w zakresie wynikającym z realizacji planów finansowych oraz przypisanych im zadań merytorycznych.
9. Minister, Sekretarz Stanu, Podsekretarze Stanu i Dyrektor Generalny w zakresie swojej właściwości parafują pisma i dokumenty rządowe kierowane pod obrady komitetów Rady Ministrów.
10. Sekretarz Stanu i Podsekretarze Stanu, w zakresie swojej właściwości, podejmują decyzje w sprawie umorzenia, odroczenia terminu zapłaty lub rozłożenia na raty spłaty należności Skarbu Państwa.
11. Sekretarz Stanu i Podsekretarze Stanu informują Ministra o wszelkich planowanych czynnościach w zakresie rozporządzania mieniem Skarbu Państwa.
12. Sekretarz Stanu i Podsekretarze Stanu uczestniczą w pracach zespołów międzyresortowych.
§ 2
1. Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński określa zadania merytoryczne i nadzoruje prace następujących komórek organizacyjnych Ministerstwa:
1) Gabinetu politycznego3);
2) Departamentu Polityki Właścicielskiej;
3) Biura Komunikacji Społecznej;
4) Biura Ministra, z zastrzeżeniem § 5 ust. 8.
2. Ministrowi podlega bezpośrednio pełnomocnik do Spraw Ochrony Informacji Niejawnych w zakresie realizacji zadań wynikających z ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 182, poz. 1228).
3. Do wyłącznej kompetencji Ministra zastrzega się:
1) powoływanie i odwoływanie organów spółek i podmiotów;
2) w branżach: telekomunikacja, ubezpieczenia, bankowość, instytucje rynku finansowego i kapitałowego, przemysł farmaceutyczny i dystrybucji leków, przemysł gazowy (wydobycie, dystrybucja, handel), przemysł naftowy, energetyka:
a) podpisywanie w imieniu Skarbu Państwa umów sprzedaży akcji/udziałów należących do Skarbu Państwa, umów związanych z objęciem akcji/udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółek oraz innych umów związanych z obciążeniem akcji/ udziałów spółek,
b) wykonywanie praw z akcji i udziałów w spółkach z udziałem Skarbu Państwa związanych z:
– zbyciem przedsiębiorstwa spółki lub jego zorganizowanej części,
– wydzierżawieniem przedsiębiorstwa spółki lub jego zorganizowanej części,
– ustanowieniem użytkowania przedsiębiorstwa spółki lub jego zorganizowanej części,
– łączeniem, przekształcaniem, podziałem spółek z udziałem Skarbu Państwa,
– ustanowieniem zastawu lub innego obciążania akcji lub udziałów.
4. W sprawach zastrzeżonych do wyłącznej kompetencji Ministra, dokumenty kierowane do Ministra powinny być zaakceptowane przez właściwych w sprawie Sekretarza Stanu lub podsekretarzy Stanu, zgodnie z podziałem na nadzorowane branże, sektory gospodarki i podmioty.
§ 3
1. Sekretarz Stanu Zdzisław Gawlik zastępuje Ministra oraz wykonuje czynności we wskazanych przez niego sprawach z zakresu działania urzędu.
2. Sekretarz Stanu Zdzisław Gawlik określa zadania merytoryczne i nadzoruje pracę następujących komórek organizacyjnych:
1) Departamentu Prawnego i Procesowego;
2) Departamentu Spółek Kluczowych;
3) Departamentu Działań Poprywatyzacyjnych.
3. Sekretarz Stanu Zdzisław Gawlik nadzoruje następujące branże, sektory gospodarki oraz podmioty, z wyłączeniem podmiotów określonych w liście branż, sektorów gospodarki oraz podmiotów stanowiącej załącznik Nr 1:
1) energetyka;
2) przemysł obronny;
3) przemysł gazowy (wydobycie, dystrybucja, handel);
4) przemysł naftowy, z wyłączeniem Grupa LOTOS S.A.;
5) uzdrowiska;
6) gry losowe i zakłady wzajemne;
7) KGHM Polska Miedź S.A.;
8) Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Oponiarskiego Stomil Poznań sp. z o.o.
9) spółki, w których udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym nie przekracza 15%, z wyłączeniem podmiotów określonych w § 5 ust. 3 pkt 43;
10) podmioty w upadłości i likwidacji, z wyłączeniem Chemia Polska sp. z o.o. w likwidacji;
11) spółki reaktywowane, działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przed dniem 1 września 1939 r.
4. Sekretarz Stanu Zdzisław Gawlik koordynuje prowadzone w Ministerstwie procesy legislacyjne.
5. Sekretarz Stanu Zdzisław Gawlik nadzoruje prace związane z budową terminala LNG w Świnoujściu.
6. Sekretarz Stanu Zdzisław Gawlik koordynuje w Ministerstwie prace związane z realizacją rządowego programu energetyki jądrowej w zakresie realizacji inwestycji w obiekty energetyki jądrowej.
7. Sekretarz Stanu Zdzisław Gawlik nadzoruje realizację zadań związanych z monitorowaniem zobowiązań pozacenowych wynikających z umów prywatyzacyjnych i innych.
8. Sekretarz Stanu Zdzisław Gawlik nadzoruje prowadzone postępowania likwidacyjne i upadłościowe wobec spółek z udziałem Skarbu Państwa i przedsiębiorstw państwowych, z wyłączeniem Chemia Polska sp. z o.o. w likwidacji.
9. Sekretarz Stanu Zdzisław Gawlik nadzoruje podmioty nieprowadzące działalności.
10. Sekretarz Stanu Zdzisław Gawlik nadzoruje realizację zadań na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa, w tym zadań:
1) związanych z organizowaniem i realizacją zadań w ramach powszechnego obowiązku obrony, zadań na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców oraz ochroną obiektów ważnych dla obronności i bezpieczeństwa państwa;
2) wynikających z ustawy o niektórych umowach kompensacyjnych zawieranych w związku z umowami dostaw na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa;
3) wynikających z kompetencji Ministra w odniesieniu do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej i Agencji Mienia Wojskowego.
11. Sekretarz Stanu Zdzisław Gawlik nadzoruje działania zmierzające do utworzenia spółek handlowych lub przystąpienia do takiej spółki oraz do utworzenia innej osoby prawnej przewidzianej przepisami prawa.
12. Sekretarz Stanu Zdzisław Gawlik:
1) koordynuje prace związane z przygotowaniem materiałów wnoszonych przez Ministra pod obrady Komitetu Rady Ministrów;
2) podpisuje pisma i dokumenty rządowe kierowane pod obrady Komitetu Rady Ministrów;
3) reprezentuje Ministra na posiedzeniach Komitetu Rady Ministrów.
§ 4
1. Sekretarz Stanu Wojciech Kowalczyk pełni funkcję pełnomocnika Rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.
2. Sekretarz Stanu Wojciech Kowalczyk określa zadania merytoryczne i nadzoruje pracę następujących komórek organizacyjnych:
1) Departamentu Analiz;
2) Departamentu przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji;
3) Biura Kontroli.
3. Sekretarz Stanu Wojciech Kowalczyk nadzoruje następujące branże, sektory gospodarki oraz podmioty, z wyłączeniem podmiotów określonych w załączniku Nr 1, z zastrzeżeniem pkt 1:
1) górnictwo węgla kamiennego;
2) bankowość;
3) instytucje rynku finansowego i kapitałowego;
4) fundacje;
5) Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.;
6) Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A;
7) Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A.
4. Podsekretarz Stanu Wojciech Kowalczyk nadzoruje prowadzone procesy prywatyzacji.
5. Podsekretarz Stanu Wojciech Kowalczyk koordynuje współpracę z firmami doradczymi i inwestorami.
6. Podsekretarz Stanu Wojciech Kowalczyk koordynuje współpracę z zagranicznym i krajowym środowiskiem inwestorów kapitałowych w celu promocji polskich rynków finansowych i kapitałowych na świecie.
7. Podsekretarz Stanu Wojciech Kowalczyk nadzoruje prowadzone procesy realizacji wniosków organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego w sprawie zbycia nieodpłatnie części lub wszystkich posiadanych przez Skarb Państwa akcji albo udziałów spółki spełniającej ustawowe przesłanki komunalizacji.
8. Podsekretarz Stanu Wojciech Kowalczyk koordynuje prace związane z polityką dywidendową Skarbu Państwa.
§ 5
1. Podsekretarz Stanu Rafał Baniak określa zadania merytoryczne i nadzoruje pracę następujących komórek organizacyjnych:
1) Departamentu Restrukturyzacji i Pomocy Publicznej;
2) Departamentu Mienia Skarbu Państwa;
3) Departamentu Nadzoru Właścicielskiego;
4) Departamentu Reprywatyzacji i Rekompensat.
2. Podsekretarz Stanu Rafał Baniak nadzoruje branże i podmioty określone w załączniku Nr 1 z wyłączeniem branży górnictwo węgla kamiennego.
3. Podsekretarz Stanu Rafał Baniak nadzoruje następujące branże i sektory gospodarki oraz podmioty:
1) przemysł chemiczny i tworzyw sztucznych, z wyłączeniem Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Oponiarskiego Stomil Poznań sp. z o.o.;
2) chemia ciężka;
3) komunikacja lotnicza i przemysł lotniczy;
4) transport;
5) przemysł środków transportu;
6) żegluga i porty;
7) media;
8) zarządzanie nieruchomościami;
9) przemysł maszynowy;
10) przemysł metalowy;
11) przemysł stoczniowy;
12) hutnictwo;
13) przemysł elektroniczny;
14) przemysł elektrotechniczny;
15) jednostki otoczenia górnictwa;
16) przemysł farmaceutyczny i dystrybucji leków;
17) budownictwo;
18) przemysł materiałów budowlanych i ceramicznych;
19) przemysł mięsny i przetwórstwa mięsnego;
20) przemysł drzewny i papierniczy;
21) przemysł meblowy;
22) przemysł odzieżowy;
23) przemysł surowców odzieżowych;
24) przemysł skórzany;
25) przedsiębiorstwa turystyczne;
26) przedsiębiorstwa i jednostki usługowe;
27) wydawnictwa i poligrafia;
28) przedsiębiorstwa i centrale handlu zagranicznego;
29) agencje przedsiębiorczości;
30) przedsiębiorstwa handlowe i inne;
31) przemysł koksowniczy;
32) przemysł wydobywczy i kopalin;
33) telekomunikacja;
34) zakłady opieki zdrowotnej;
35) hodowla zwierząt i uprawa roślin;
36) przedsiębiorstwa i jednostki otoczenia rolnictwa;
37) przemysł spirytusowy;
38) przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego;
39) przemysł cukrowniczy;
40) Grupa LOTOS S.A.;
41) Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.;
42) Chemia Polska sp. z o.o. w likwidacji;
43) spółki, w których udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym nie przekracza 15%:
a) Grupa Azoty Zakłady Chemiczne POLICE S.A.,
b) Zakłady Azotowe Chorzów S.A.,
c) Zakład Wykonawstwa Sieci Elektrycznych Białystok sp. z o.o.,
d) Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych sp. z o.o. w Katowicach,
e) Zakład Tworzyw Sztucznych Artgos S.A.,
f) Instytut Wzornictwa Przemysłowego sp. z o.o.,
g) OPAKOMET S.A.,
h) Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A.,
i) Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol S.A. w Grzybowie;
j) INTRACO S.A.,
k) Warszawski Holding Nieruchomości S.A.,
l) DALMOR S.A.,
m) „BUDEXPO” sp. z o.o.,
n) EHN S.A.,
o) LOTOS PETROBALTIC S.A.,
p) Warszawskie Zakłady Mechaniczne „PZL-WZM” S.A.,
r) Zakłady Górniczo-Metalowe „ZĘBIEC” w Zębcu S.A.,
s) Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „PZZ” w Stoisławiu S.A.,
t) Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu z siedzibą w Tulcach sp. z o.o.,
u) Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt sp. z o.o. w Bydgoszczy,
v) Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt sp. z o.o. w Łowiczu,
w) Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno sp. z o.o..
4. Podsekretarz Stanu Rafał Baniak:
1) koordynuje prace związane z przygotowaniem materiałów wnoszonych przez Ministra pod obrady Komitetu Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji;
2) podpisuje pisma i dokumenty rządowe kierowane pod obrady Komitetu Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji;
3) reprezentuje Ministra Skarbu Państwa na posiedzeniach Komitetu Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji.
5. Podsekretarz Stanu Rafał Baniak:
1) koordynuje prace związane z przygotowaniem materiałów wnoszonych przez Ministra pod obrady Komitetu do Spraw Europejskich;
2) podpisuje pisma i dokumenty rządowe kierowane pod obrady Komitetu do Spraw Europejskich;
3) reprezentuje Ministra Skarbu Państwa na posiedzeniach Komitetu do Spraw Europejskich.
6. Podsekretarz Stanu Rafał Baniak nadzoruje prowadzone procesy restrukturyzacyjne, przygotowujące spółki z udziałem Skarbu Państwa do prywatyzacji.
7. Podsekretarz Stanu Rafał Baniak nadzoruje realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.
8. Podsekretarz Stanu Rafał Baniak koordynuje zadania Ministra Skarbu Państwa w zakresie instytucjonalnej współpracy międzynarodowej oraz w zakresie integracji europejskiej.
§ 6
1. Dyrektor Generalny Grzegorz borowiec określa zadania merytoryczne i nadzoruje pracę w szczególności dla następujących komórek organizacyjnych Ministerstwa:
1) Departamentu budżetu i Finansów;
2) Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi;
3) Biura Dyrektora Generalnego.
2. Dyrektor Generalny Grzegorz Borowiec koordynuje zadania wynikające ze standardów kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych.
§ 7
1. Przypisanie branż i spółek do komórek organizacyjnych Ministerstwa przedstawiają załączniki Nr 1–4.
2. Strukturę organizacyjną Ministerstwa przedstawia załącznik nr 5.
§ 8
Traci moc zarządzenie Nr 2 Ministra Skarbu Państwa z dnia 4 lutego 2015 r. w sprawie podziału zadań Kierownictwa Ministerstwa Skarbu Państwa.
§ 9
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Minister Skarbu Państwa |
Włodzimierz Karpiński |
|
1) Minister Skarbu Państwa kieruje działem administracji rządowej – Skarb Państwa na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Skarbu Państwa (Dz. U. z 2014 r., poz. 1262).
2) Zmiany tekstu wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1241 i Nr 219, poz. 1706, z 2011 r. Nr 82, poz. 451, Nr 201, poz. 1183 i Nr 185, poz. 1092 oraz z 2012 r. poz. 1544.
3) Art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów przewiduje utworzenie Gabinetu Politycznego, jednakże Minister Włodzimierz Karpiński odstąpił od wykorzystania etatów przeznaczonych na ten cel.
z dnia 17 lutego 2015 r. (poz. 3)
Załącznik nr 1
LISTA PODMIOTÓW NADZOROWANYCH PRZEZ DEPARTAMENT RESTRUKTURYZACJI I POMOCY PUBLICZNEJ
Lp. | Nazwa podmiotu | Siedziba | branża |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. | Warszawa | ARP |
2 | Bydgoskie Zakłady Przemysłu Gumowego „STOMIL” S.A. | Bydgoszcz | przemysł chemiczny i tworzyw sztucznych |
3 | Centralny Ośrodek Badawczo Rozwojowy Aparatury Badawczej i Dydaktycznej COBRABID Sp. z o.o. | Warszawa | jednostki usługowe |
4 | Centrum Biurowe Plac Grunwaldzki S.A. | Katowice | jednostki otoczenia górnictwa |
5 | Chłodnia „MORS-WOLA” sp. z o.o. | Warszawa | przemysł spożywczy |
6 | Elektrownia Chorzów S.A. | Chorzów | energetyka |
7 | EUROLOT S.A. w Warszawie | Warszawa | komunikacja lotnicza i przemysł lotniczy |
8 | Gliwicka Agencja Turystyczna S.A. | Gliwice | turystyka |
9 | Gryf Nieruchomości Sp. z o.o. | Szczecin | zarządzanie nieruchomościami |
10 | H.CEGIELSKI – POZNAŃ S.A. | Poznań | przemysł maszynowy |
11 | HUTMAR S.A. | Częstochowa | przedsiębiorstwa handlowe i inne |
12 | Instytut Wzornictwa Przemysłowego sp. z o.o. | Warszawa | jednostki usługowe |
13 | LS Airport Services S.A. | Warszawa | komunikacja lotnicza i przemysł lotniczy |
14 | Ośrodek Badawczy Ekonomiki Transportu Sp. z o.o. | Warszawa | przemysł środków transportu |
15 | Polska Żegluga Bałtycka S.A. | Kołobrzeg | żegluga i porty |
16 | Polskie Linie Lotnicze LOT S.A. | Warszawa | komunikacja lotnicza i przemysł lotniczy |
17 | Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków S.A. | Warszawa | jednostki usługowe |
18 | Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. | Gdańsk | otoczenie rolnictwa |
19 | Przedsiębiorstwo Budownictwa Hydrotechnicznego ODRA 3 Sp. z o.o. | Szczecin | budownictwo |
20 | Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A. | Warszawa | budownictwo |
21 | Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „PSK Rzeszów” Sp. z o.o. | Rzeszów | przemysł środków transportu |
22 | Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „POLONUS” w Warszawie S.A. | Warszawa | transport |
23 | Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Gnieźnie sp. z o.o. | Gniezno | transport |
24 | Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowe „PORT RYBACKI GRYF” Sp. z o.o. | Szczecin | żegluga i porty |
25 | Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich PUH Sp. z o.o. | Łódź | turystyka |
26 | Przedsiębiorstwo Wydawnicze „RZECZPOSPOLITA” S.A. | Warszawa | wydawnictwa i poligrafia |
27 | Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A. | Częstochowa | hutnictwo |
28 | Towarzystwo Finansowe Silesia Sp. z o.o. | Katowice | hutnictwo |
29 | Warszawskie Zakłady Mechaniczne „PZL-WZM” S.A. | Warszawa | przemysł maszynowy |
30 | Warszawskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego S.A. | Warszawa | przemysł elektrotechniczny |
31 | Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Katowicach sp. z o.o. | Katowice | budownictwo |
32 | Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych Sp. z o.o. | Katowice | turystyka |
33 | Wytwórnia Surowic i Szczepionek BIOMED Sp. z o.o. | Warszawa | przemysł farmaceutyczny |
34 | Zakład Tworzyw Sztucznych Artgos S.A, | Brzozów | przemysł chemiczny i tworzyw sztucznych |
35. | Zakład Wykonawstwa Sieci Elektrycznych Białystok sp. z o.o. | Białystok | budownictwo |
36 | Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” w Bolesławcu Sp. z o.o. | Bolesławiec | przemysł materiałów budowlanych |
37 | Zakłady Górniczo-Metalowe „ZĘBIEC” w Zębcu S.A. | Zębiec | przemysł metalowy |
38 | Zakłady Mechaniczne Urządzeń Górniczych DEZAM Sp. z o.o. | Dzierżoniów | jednostki otoczenia górnictwa |
39 | Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego w Pile ZETPEZET Sp. z o.o. | piła | przemysł spożywczy |
40 | Zakłady Tekstylno-Konfekcyjne Teofilów S.A. | Łódź | przemysł surowców odzieżowych |
41 | Zakłady Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej „CHEMAR” S.A. | Kielce | przemysł maszynowy |
Ponadto Departament nadzoruje branżę górnictwo węgla kamiennego.
Załącznik nr 2
LISTA BRANŻ I PODMIOTÓW W NADZORZE DEPARTAMENTU NADZORU WŁAŚCICIELSKIEGO, Z WYŁĄCZENIEM PODMIOTÓW OKREŚLONYCH W § 3 UST. 3 PKT 9
1. Agencje przedsiębiorczości.
2. Budownictwo, z wyłączeniem:
– Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.,
– Przedsiębiorstwo Budownictwa Hydrotechnicznego ODRA 3 sp. z o.o. w Szczecinie.,
– Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Katowicach sp. z o.o.,
– Zakład Wykonawstwa Sieci Elektrycznych Białystok sp. z o.o.
3. Chemia ciężka, z wyłączeniem:
– Zakłady Azotowe Chorzów S.A.,
– Grupa Azoty S.A.,
– Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A.,
– Grupa Azoty Zakłady Chemiczne POLICE S.A..
4. Energetyka, z wyłączeniem:
– ENEA S.A. w Poznaniu,
– ENERGA S.A. w Warszawie,
– TAURON Polska Energia S.A. w Katowicach,
– PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. w Warszawie,
– Elektrownia Chorzów S.A. w Chorzowie.
5. Fundacje
6. Jednostki otoczenia górnictwa, z wyłączeniem:
– Zakłady Mechaniczne Urządzeń Górniczych DEZAM sp. z o.o. w Dzierżoniowie,
– Centrum Biurowe Plac Grunwaldzki S.A. w Katowicach.
7. Gry losowe i zakłady wzajemne z wyłączeniem Totalizator Sportowy sp. z o.o. w Warszawie.
8. Hodowla zwierząt i uprawa roślin.
9. Hutnictwo, z wyłączeniem:
– Towarzystwo Finansowe SILESIA sp. z o.o. w Katowicach,
– Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A. w Katowicach.
10. Instytucje rynku finansowego i kapitałowego, z wyłączeniem:
– Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S. A.,
– Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
11. Komunikacja lotnicza i przemysł lotniczy, z wyłączeniem:
– Polskie Linie Lotnicze LOT S.A. w Warszawie,
– EUROLOT S.A. w Warszawie,
– LS Airport Services S.A. w Warszawie.
12. Media.
13. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.
14. Przedsiębiorstwa handlowe i inne, z wyłączeniem:
– HUTMAR S.A. w Częstochowie.
15. Przedsiębiorstwa i centrale handlu zagranicznego.
16. Przedsiębiorstwa i jednostki otoczenia rolnictwa z wyłączeniem: Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. w Gdańsku.
17. Przedsiębiorstwa i jednostki usługowe, z wyłączeniem:
– Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków S.A. w Warszawie,
– Centralny Ośrodek Badawczo Rozwojowy Aparatury Badawczej i Dydaktycznej COBRABID Sp. z o.o.,
– Instytut Wzornictwa Przemysłowego sp. z o.o. w Warszawie.
18. Przedsiębiorstwa państwowe.
19. Przedsiębiorstwa turystyczne, z wyłączeniem:
– Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych sp. z o.o. w Katowicach,
– Gliwicka Agencja Turystyczna S.A. w Gliwicach,
– Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich PUH sp. z o.o. w Łodzi.
20. Przemysł chemiczny i tworzyw sztucznych, z wyłączeniem:
– Bydgoskie Zakłady Przemysłu Gumowego „STOMIL” S.A. w Bydgoszczy,
– Zakład Tworzyw Sztucznych Artgos S.A. w Brzozowie,
– Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Oponiarskiego „Stomil” sp. z o.o.
21. Przemysł cukrowniczy.
22. Przemysł drzewny i papierniczy, z wyłączeniem FS Holding S.A. w Lublinie.
23. Przemysł elektroniczny.
24. Przemysł elektrotechniczny, z wyłączeniem Warszawskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego S.A. w Warszawie.
25. Przemysł farmaceutyczny i dystrybucji leków, z wyłączeniem Wytwórnia Surowic i Szczepionek BIOMED sp. z o.o. w Warszawie.
26. Przemysł gazowy (wydobycie, dystrybucja, handel), z wyłączeniem: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. w Warszawie.
27. Przemysł koksowniczy.
28. Przemysł maszynowy, z wyłączeniem:
– H. Cegielski – POZNAŃ S.A. w Poznaniu,
– Zakłady Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej „CHEMAR” S.A. w Kielcach,
– Warszawskie Zakłady Mechaniczne „PZL-WZM” S.A.
29. Przemysł materiałów budowlanych i ceramicznych, z wyłączeniem Zakłady Ceramiczne BOLESŁAWIEC w Bolesławcu sp. z o.o.
30. Przemysł meblowy.
31. Przemysł metalowy z wyłączeniem Zakłady Górniczo-Metalowe „ZĘBIEC” w Zębcu S.A.
32. Przemysł mięsny i przetwórstwa mięsnego.
33. Przemysł naftowy, z wyłączeniem:
– Grupa LOTOS S.A. w Gdańsku,
– LOTOS PETROBALTIC S.A w Gdańsku,
– Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. w Płocku,
– Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych PRZYJAŹŃ S.A. w Płocku,
– Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych „NAFTOPORT” Sp. z o.o. w Gdańsku,
– Siarkopol Gdańsk S.A. w Gdańsku.
34. Przemysł odzieżowy.
35. Przemysł skórzany.
36. Przemysł spirytusowy.
37. Przemysł spożywczy, z wyłączeniem:
– Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego w pile ZETPEZET sp. z o.o.,
– Chłodnia „MORS-WOLA” Sp. z o.o. w Warszawie.
38. Przemysł stoczniowy.
39. Przemysł surowców odzieżowych, z wyłączeniem:
– Zakłady Tekstylno-Konfekcyjne Teofilów S.A. w Łodzi.
40. Przemysł środków transportu, z wyłączeniem:
– Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe PSK Rzeszów sp. z o.o. w Rzeszowie,
– Ośrodek Badawczy Ekonomiki Transportu sp. z o.o. w Warszawie.
41. Przemysł wydobywczy i kopalin, z wyłączeniem:
– Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. w Grzybowie.
42. Telekomunikacja.
43. Transport, z wyłączeniem:
– Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „POLONUS” w Warszawie S.A.;
– Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Gnieźnie sp. z o.o.
44. Uzdrowiska.
45. Wydawnictwa i poligrafia, z wyłączeniem Przedsiębiorstwo Wydawnicze RZECZPOSPOLITA S.A. w Warszawie.
46. Zarządzanie nieruchomościami, z wyłączeniem Gryf Nieruchomości sp. z o.o.
47. Żegluga i porty, z wyłączeniem:
– Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe PORT RYBACKI GRYF sp. z o.o. w Szczecinie,
– Polska Żegluga Bałtycka S.A. w Kołobrzegu,
– Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. w Szczecinie,
– Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. w Gdańsku,
– Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. w Gdyni.
48. Zakłady Opieki Zdrowotnej.
49. Chemia Polska sp. z o.o. w likwidacji.
50. Wielkopolskie Centrum Hodowli i Unasieniania Zwierząt z siedzibą w Tulcach sp. z o.o.
51. Agencja Kapitałowo-Rozliczeniowa S.A. w Warszawie.
52. Dalmor S.A. w Gdyni.
53. INTRACO S.A. w Warszawie.
54. „BUDEXPO” sp. z o.o. w Warszawie.
55. Warszawski Holding Nieruchomości S.A. w Warszawie.
56. OPAKOMET S.A. w Krakowie.
57. Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt sp. z o.o. w Bydgoszczy.
58. Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt sp. z o.o. w Łowiczu.
59. Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „PZZ” w Stoisławiu sp. z o.o.
60. Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno sp. z o.o.
Załącznik nr 3
LISTA BRANŻ I PODMIOTÓW NADZOROWANYCH PRZEZ DEPARTAMENT SPÓŁEK KLUCZOWYCH
Lp. | Nazwa podmiotu | Siedziba | Branża |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | ENEA S.A. | Poznań | energetyka |
2 | ENERGA S.A. | Gdańsk | energetyka |
3 | Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. | Warszawa | papiery wartościowe |
4 | FS Holding S.A. | Lublin | przemysł drzewny i papierniczy |
5 | Grupa Azoty S.A. | Tarnów | chemia ciężka |
6 | Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol S.A. | Grzybów | przemysł wydobywczy i kopalin |
7 | Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. | Puławy | chemia ciężka |
8 | Grupa Azoty Zakłady Chemiczne POLICE S.A. | Police | chemia ciężka |
9 | Grupa LOTOS S.A. | Gdańsk | przemysł naftowy |
10 | KGHM Polska Miedź S.A. | Lubin | KGHM |
11 | Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. | Warszawa | papiery wartościowe |
12 | LOTOS PETROBALTIC S.A | Gdańsk | przemysł naftowy |
13 | Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Oponiarskiego „Stomil” sp. z o.o. | Poznań | przemysł chemiczny i tworzyw sztucznych |
14 | PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. | Warszawa | energetyka |
15 | Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. | Płock | przemysł naftowy |
16 | Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. | Warszawa | przemysł gazowy |
17 | Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A. | Warszawa | usługi finansowe |
18 | Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. | Warszawa | zakłady ubezpieczeń |
19 | przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych PRZYJAŹŃ S.A. | Płock | przemysł naftowy |
20 | Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych „NAFTOPORT” Sp. z o.o. | Gdańsk | przemysł naftowy |
21 | Siarkopol Gdańsk S.A. | Gdańsk | przemysł naftowy |
22 | Totalizator Sportowy sp. z o.o. | Warszawa | gry losowe i zakłady wzajemne |
23 | TAURON Polska Energia S.A. | Katowice | energetyka |
24 | Waryński S.A. Grupa Holdingowa | Warszawa | przemysł maszynowy |
25 | Zakłady Azotowe Chorzów S.A. | Chorzów | chemia ciężka |
26 | Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. | Szczecin | żegluga i porty |
27 | Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. | Gdańsk | żegluga i porty |
28 | Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. | Gdynia | żegluga i porty |
Ponadto Departament nadzoruje branże: przemysł obronny oraz bankowość.
Załącznik nr 4
LISTA PODMIOTÓW NADZOROWANYCH PRZEZ DEPARTAMENT DZIAŁAŃ POPRYWATYZACYJNYCH
1. Spółki, w których udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym nie przekracza 15%, z wyłączeniem spółek z branży przemysł obronny i bankowość oraz:
– „BUDEXPO” sp. z o.o. w Warszawie,
– Dalmor S.A. w Gdyni,
– FS Holding S. A. w Lublinie,
– Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol S.A. w Grzybowie,
– Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. w Puławach,
– Grupa Azoty Zakłady Chemiczne POLICE S.A. w Policach,
– Instytut Wzornictwa Przemysłowego sp. z o.o. w Warszawie,
– INTRACO S.A. w Warszawie,
– LOTOS PETROBALTIC S.A. w Gdańsku,
– Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt sp. z o.o. w Łowiczu,
– OPAKOMET S.A. w Krakowie,
– Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Oponiarskiego „Stomil” sp. z o.o. w Poznaniu,
– Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych „NAFTOPORT” sp. z o.o. w Gdańsku,
– Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno sp. z o.o.,
– Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „PZZ” w Stoisławiu S.A.,
– Siarkopol Gdańsk S.A. w Gdańsku,
– Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt sp. z o.o. w Bydgoszczy,
– Warszawski Holding Nieruchomości S.A. w Warszawie,
– Warszawskie Zakłady Mechaniczne „PZL-WZM” S.A.,
– Waryński S.A. Grupa Holdingowa w Warszawie,
– Wielkopolskie Centrum Hodowli i Unasieniania Zwierząt z siedzibą w Tulcach sp. z o.o.,
– Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Katowicach sp. z o.o.,
– Zakład Tworzyw Sztucznych Artgos S.A. w Brzozowie,
– Zakład Wykonawstwa Sieci Elektrycznych Białystok sp. z o.o. w Białymstoku,
– Zakłady Azotowe Chorzów S.A. w Chorzowie,
– Zakłady Górniczo-Metalowe „ZĘBIEC” w Zębcu S.A.
2. Podmioty w upadłości w celu likwidacji.
3. Podmioty w likwidacji, z wyłączeniem Chemia Polska sp. z o.o. w likwidacji.
4. Podmioty nieprowadzące działalności.
5. Spółki reaktywowane, działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przed dniem 1 września 1939 r.
Załącznik nr 5
|
1) Art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów przewiduje utworzenie Gabinetu Politycznego. Jednakże Minister W. Karpiński odstąpił od wykorzystania etatów przeznaczonych na ten cel.