Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2006-08-10 do 2006-11-03
Wersja archiwalna od 2006-08-10 do 2006-11-03
archiwalny
ZARZĄDZENIE Nr 86 MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 27 grudnia 2005 r.
w sprawie ustalenia zakresów czynności Podsekretarzy Stanu w Ministerstwie Środowiska
(ostatnia zmiana: DUMŚiGIOŚ. z 2006 r., Nr 4, poz. 107) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 i Nr 80, poz. 717 oraz z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703) zarządza się, co następuje:
§ 1
[1] 1. Do zakresu czynności Podsekretarzy Stanu w Ministerstwie Środowiska, zwanym dalej „Ministerstwem” należy przygotowywanie stanowiska Ministra Środowiska, zwanego dalej „Ministrem”, w sprawach wymienionych w § 3–5a oraz nadzór i monitorowanie zadań wykonywanych przez komórki organizacyjne Ministerstwa, w zakresie przygotowywania i realizacji tego stanowiska.
2. Przy wykonywaniu czynności, o których mowa w ust. 1, Podsekretarze Stanu są uprawnieni do podpisywania pism, z wyłączeniem pism, które na mocy odrębnych przepisów, są przewidziane wyłącznie do podpisu Ministra.
3. W czasie nieobecności Ministra jego obowiązki wykonuje Podsekretarz Stanu – Teresa Warchałowska, która jest upoważniona do realizacji zadań i podejmowania decyzji we wszystkich sprawach należących do właściwości Ministra.
§ 3
[2] PODSEKRETARZ STANU, GŁÓWNY GEOLOG KRAJU – MARIUSZ-ORION JĘDRYSEK
1. Bezpośrednio nadzoruje realizację zadań wynikających z ustawy – Prawo geologiczne i górnicze.
2. Współpracuje z innymi organami administracji geologicznej.
3. Współpracuje z Radą Geologiczną, Główną Geologiczną Komisją Egzaminacyjną, Komisją Zasobów Kopalin, Komisją Dokumentacji Hydrogeologicznych, Komisją Dokumentacji Geologiczno-lnżynierskich oraz Komisją do Spraw Opracowań Kartograficznych.
4. Nadzoruje Państwowy Instytut Geologiczny oraz Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.
5. W imieniu Ministra uczestniczy w pracach Zespołu Trójstronnego do spraw Społeczno-Gospodarczych, Restrukturyzacji Górnictwa i Przetwórstwa Siarki, a także w pracach Międzyresortowego Zespołu dla Nadzorowania Przebiegu Procesu Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego.
6. Współpracuje z organizacjami samorządów gospodarczych.
7. Koordynuje realizację Programu Rządowego dla terenów poprzemysłowych.
8. Koordynuje sprawy związane z energią ze źródeł odnawialnych.
9. W imieniu Ministra nadzoruje realizację zadań przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.
10. Pełni funkcję Pełnomocnika Rządu Rzeczypospolitej Polskiej we Wspólnej Organizacji „Interoceanmetal” oraz przewodniczy delegacji polskiej na sesjach Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego.
11. Nadzoruje prowadzenie spraw z zakresu trwale zrównoważonego wykorzystania złóż kopalin.
12. Koordynuje wykonywanie zadań w ramach powszechnego obowiązku obrony przez Ministerstwo oraz podporządkowane i nadzorowane jednostki organizacyjne.
§ 4
PODSEKRETARZ STANU – AGNIESZKA BOLESTA
1. Koordynuje uczestnictwo Ministra w procesie decyzyjnym Unii Europejskiej, poprzez monitorowanie procesu przygotowania instrukcji na posiedzenia organów pomocniczych Rady dla polskiego przedstawiciela oraz przygotowywanie udziału Ministra w posiedzeniach Rady UE do spraw Środowiska.
2. Uczestniczy w pracach Komitetu Europejskiego Rady Ministrów oraz koordynuje realizację zobowiązań nałożonych na Ministra przez ten Komitet.
3. Koordynuje prace związane z obowiązkiem raportowania do Komisji Europejskiej na temat stanu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska oraz realizacji postanowień zawartych w Traktacie Akcesyjnym.
4. Koordynuje sprawy związane z bieżącym budżetem UE oraz nową perspektywą finansową UE na lata 2007–2013 i innymi dokumentami programowymi związanymi z wykorzystaniem środków UE na lata 2007–2013.
5. Realizuje zadania Ministra jako Instytucji pośredniczącej w zarządzaniu dla Funduszu Spójności i Sektorowego Programu Operacyjnego „Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw”.
6. Koordynuje prace związane z wdrażaniem programów operacyjnych innych resortów w zakresie zagadnień dotyczących ochrony środowiska, w tym koordynuje uczestnictwo przedstawicieli Ministra w komitetach sterujących i monitorujących.
7. Prowadzi działania promocyjne i informacyjne w zakresie instrumentów strukturalnych UE na inwestycje w ochronie środowiska.
8. W imieniu Ministra uczestniczy w pracach Komitetu Monitorującego Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego oraz Komitetu Monitorującego Sektorowy Program Operacyjny „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich”.
9. Nadzoruje działania organizacyjne związane z członkostwem w Unii Europejskiej.
10. Nadzoruje sprawy związane z Sektorowym Programem Operacyjnym – Środowisko.
11. Koordynuje sprawy związane z dokumentami programowymi w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, w tym również przygotowanymi przez inne resorty.
12. Koordynuje prace związane z Mechanizmem Finansowym Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz związane z Norweskim Mechanizmem Finansowym.
13. Wykonuje, w imieniu Ministra, uprawnienia wynikające z ustawy o finansach publicznych oraz innych przepisów w zakresie nadzoru nad gospodarką finansową i wykonywaniem budżetu resortu.
§ 5
PODSEKRETARZ STANU – TERESA WARCHAŁOWSKA
1. Bezpośrednio nadzoruje realizację zadań wynikających z:
b) ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej,
c) ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych,
d) ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji,
e) ustawy o międzynarodowym obrocie odpadami,
f) ustawy o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji,
g) ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska,
h) ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
2. W imieniu Ministra sprawuje nadzór nad zadaniami realizowanymi przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
3. Nadzoruje Centralny Ośrodek Doskonalenia Kadr Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Dębem oraz koordynuje proces szkoleń w resorcie.
4. Nadzoruje Centrum Informacji o Środowisku oraz koordynuje sprawy związane z funkcjonowaniem i rozwojem informatyzacji w zakresie środowiska i gospodarki wodnej,
5. Nadzoruje sprawy związane z emisjami.
6. Nadzoruje sprawy związane ze współpracą ze związkami zawodowymi działającymi w resorcie.
7. Koordynuje współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego i jest członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
8. Uczestniczy w pracach programu „Czyste powietrze dla Europy”.
9. Realizuje zadania Ramowego Programu na Rzecz Środowiska, w zakresie strategii tematycznych:
a) trwale zrównoważonego wykorzystania pestycydów,
b) zapobiegania odpadom i recyklingu,
c) środowiska miejskiego.
10. Współpracuje z Ministrem Gospodarki w przygotowywaniu stanowiska Polski w odniesieniu do projektu rozporządzenia REACH.
§ 5a
PODSEKRETARZ STANU, GŁÓWNY KONSERWATOR PRZYRODY – ANDRZEJ SZWEDA-LEWANDOWSKI
1. Bezpośrednio nadzoruje realizację zadań wynikających z następujących ustaw:
1) ustawy o ochronie przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem zadań związanych z wdrożeniem sieci obszarów Natura 2000;
2) ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych;
3) ustawy – Prawo wodne.
2. Prowadzi sprawy wynikające z nadzoru Ministra nad parkami narodowymi.
3. W imieniu Ministra współpracuje z wojewodami w zakresie działalności parków krajobrazowych.
4. W imieniu Ministra prowadzi sprawy związane z wydawaniem zezwoleń pozyskiwanie roślin i zwierząt objętych ochroną gatunkową oraz na czynności zabronione w stosunku do roślin i zwierząt objętych ochroną.
5. W imieniu Ministra nadzoruje kontrakty regionalne w części gospodarka wodna.
6. Współpracuje merytorycznie z wojewódzkimi konserwatorami przyrody.
7. Współpracuje z Państwową Radą Ochrony Przyrody oraz Komisją do spraw GMO.
8. Współpracuje z Krajową Radą Gospodarki Wodnej.
9. Nadzoruje:
1) Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej;
2) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej;
3) [3] (uchylony).
10. Koordynuje prace związane z Sektorowym Programem Operacyjnym Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich, oraz prace związane z Planem Rozwoju Obszarów Wiejskich, a także innych programów związanych ze sferą rolnictwa, ochrony przyrody i bezpieczeństwa biologicznego.
11. Uczestniczy w pracach Komitetu Sterującego Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich.
12. Koordynuje prace związane z projektami w ramach funduszu LIFE.
13. Kieruje pracami związanymi z Narodowym Planem Rozwoju w zakresie działu administracji rządowej – gospodarka wodna.
14. Koordynuje projekt PHARE w zakresie wdrażania Ramowej Dyrektywy Wodnej.
15. [4] (uchylony).
16. Pełni funkcję Pełnomocnika Ministra do spraw Wód Granicznych.
17. Koordynuje sprawy związane z edukacją ekologiczną i komunikacją społeczną.
§ 6
Podsekretarze Stanu są upoważnieni do wydawania decyzji administracyjnych w imieniu Ministra, zgodnie z zakresem swojego działania, z wyłączeniem decyzji dotyczących reprywatyzacji tartaków.
§ 7
W sprawach terminowych Podsekretarze Stanu są obowiązani do podpisywania, w imieniu Ministra, pism zawierających stanowisko Ministra do projektów aktów normatywnych i innych materiałów, w szczególności kierowanych do rozpatrzenia przez Komitet Rady Ministrów lub Radę Ministrów.
§ 8
Podsekretarze Stanu, wykonując powierzone zadania, współdziałają z Dyrektorem Generalnym Ministerstwa, komórkami organizacyjnymi Ministerstwa oraz jednostkami organizacyjnymi podległymi lub nadzorowanymi przez Ministra.
§ 9
Podsekretarze Stanu są obowiązani do wykonywania zadań niewymienionych w § 3–5a, na bezpośrednie polecenie Ministra.
§ 10
Podsekretarze Stanu podejmują, w imieniu Ministra, decyzje niewymienione w § 6, na podstawie odrębnych pełnomocnictw i upoważnień.
§ 11
Traci moc zarządzenie Nr 45 Ministra Środowiska z dnia 8 lipca 2005 r. w sprawie ustalenia zakresów czynności Sekretarza Stanu i Podsekretarzy Stanu w Ministerstwie Środowiska.
§ 12
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
[1] Tytuł zarządzenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 15 Ministra Środowiska z dnia 18 kwietnia 2006 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie ustalenia zakresów czynności Sekretarza Stanu i Podsekretarzy Stanu w Ministerstwie Środowiska (Dz.U.M.Sr. Nr 3, poz. 80). Zmiana weszła w życie 18 kwietnia 2006 r.
[2] § 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 42 Ministra Środowiska z dnia 10 sierpnia 2006 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie ustalenia zakresów czynności Podsekretarzy Stanu w Ministerstwie Środowiska (Dz.U.M.Sr. Nr 4, poz. 107). Zmiana weszła w życie 10 sierpnia 2006 r.
[3] § 5a ust. 9 pkt 3 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia nr 42 Ministra Środowiska z dnia 10 sierpnia 2006 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie ustalenia zakresów czynności Podsekretarzy Stanu w Ministerstwie Środowiska (Dz.U.M.Sr. Nr 4, poz. 107). Zmiana weszła w życie 10 sierpnia 2006 r.
[4] § 5a ust. 15 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia nr 42 Ministra Środowiska z dnia 10 sierpnia 2006 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie ustalenia zakresów czynności Podsekretarzy Stanu w Ministerstwie Środowiska (Dz.U.M.Sr. Nr 4, poz. 107). Zmiana weszła w życie 10 sierpnia 2006 r.