ZARZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 9 lutego 2024 r.
w sprawie powołania Zespołu do wyłonienia kandydata na stanowisko Prokuratora Krajowego
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Tworzy się Zespół do wyłonienia kandydata na stanowisko Prokuratora Krajowego, zwany dalej „Zespołem”.
2. Zespół jest organem pomocniczym Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego.
§ 2. Zadaniem Zespołu jest wyłonienie kandydata w drodze postępowania kwalifikacyjnego, składającego się z:
1) formalnej oceny zgłoszeń;
2) rozmowy kwalifikacyjnej.
§ 3. 1. W skład Zespołu wchodzą:
1) przewodnicząca Zespołu - Maria Ejchart - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości;
2) pozostali członkowie:
a) dwóch doradców społecznych Prokuratora Generalnego wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego,
b) dwóch przedstawicieli Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego,
c) dwie osoby o niekwestionowanym autorytecie w zakresie nauk prawnych lub stosowania prawa wskazane przez Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego,
d) jedna osoba wskazana przez Naczelną Radę Adwokacką oraz jedna osoba wskazana przez Krajową Izbę Radców Prawnych.
2. Funkcję sekretarza Zespołu pełni wyznaczony przez przewodniczącą Zespołu pracownik Biura Ministra. Sekretarz Zespołu nie bierze udziału w podejmowaniu rozstrzygnięć przez Zespół.
§ 4. 1. Przewodniczący Zespołu:
1) kieruje pracami Zespołu, przewodniczy jego posiedzeniom i reprezentuje go na zewnątrz;
2) ustala terminy posiedzeń Zespołu;
3) zarządza przeprowadzenie procedury dotyczącej wyłonienia kandydatów.
2. Przewodniczący Zespołu może zarządzić przeprowadzenie posiedzenia Zespołu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej;
3. W przypadku nieobecności przewodniczącego Zespołu jego zadania wykonuje wyznaczony przez niego członek Zespołu.
§ 5. 1. Minister Sprawiedliwości ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministerstwa Sprawiedliwości informację o rozpoczęciu procedury wyłonienia kandydata oraz terminie przedstawienia zgłoszeń.
2. W ogłoszeniu, o którym mowa w ust. 1, Minister Sprawiedliwości zamieszcza informacje o:
1) wymaganiach formalnych, jakie powinni spełniać kandydaci;
2) sposobie i terminie składania zgłoszeń.
§ 6. Tryb wyłonienia przez Zespół kandydata na stanowisko Prokuratora Krajowego określa regulamin Zespołu stanowiący załącznik nr 1 do zarządzenia.
§ 7. Udział w pracach zespołu jest nieodpłatny.
§ 8. Wydatki związane z działalnością Zespołu pokrywa Ministerstwo Sprawiedliwości.
§ 9. Obsługę techniczno-organizacyjną oraz biurową Zespołu zapewnia Biuro Ministra.
§ 10. Minister Sprawiedliwości publikuje w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości imię i nazwisko kandydata na stanowiska Prokuratora Krajowego.
§ 11. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI
Adam Bodnar
Załączniki do zarządzenia
Ministra Sprawiedliwości
z dnia 9 lutego 2024 r.
(Dz. Urz. Min. Sprawiedl. poz. 17)
Załącznik nr 1
REGULAMIN ZESPOŁU DO WYŁONIENIA KANDYDATA NA STANOWISKO PROKURATORA KRAJOWEGO
§ 1. 1. Przewodniczący Zespołu zwołuje pierwsze posiedzenie Zespołu nie później niż w 5. dniu od upływu terminu składania zgłoszeń przez kandydatów na stanowisko Prokuratora Krajowego.
2. Członkowie Zespołu po zapoznaniu się z listą nadesłanych zgłoszeń kandydatów składają oświadczenie na piśmie odnośnie do istnienia okoliczności mogących wywołać uzasadnioną wątpliwość co do ich bezstronności wobec któregokolwiek z kandydatów, według wzoru określonego w załączniku nr 4 do zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 lutego 2024 r. w sprawie powołania Zespołu do wyłonienia kandydata na stanowisko Prokuratora Krajowego.
3. Zespół weryfikuje pod względem formalnym nadesłane zgłoszenia kandydatów na stanowisko Prokuratora Krajowego.
4. W przypadku powstania wątpliwości w zakresie spełnienia przez kandydata wymagań określonych w ogłoszeniu, lub braków w przesłanej dokumentacji, Zespół wzywa kandydata do przedstawienia wyjaśnień lub uzupełnienia braków formalnych w terminie 2 dni od daty otrzymania wezwania, pod rygorem pominięcia kandydata w postępowaniu konkursowym. W przypadku braku uzupełnienia dokumentacji, ponownego złożenia niepełnej dokumentacji lub braku złożenia wyjaśnień, pomija się kandydata w postępowaniu konkursowym.
5. Kandydatów spełniających wymagania formalne zaprasza się na rozmowę kwalifikacyjną.
6. Zespół ustala termin rozmów kwalifikacyjnych, które mają charakter jawny i są dostępne za pośrednictwem transmisji online.
7. Korespondencja z kandydatami odbywa się za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres poczty elektronicznej wskazany w zgłoszeniu przez kandydata.
8. Zespół dokonuje wyłonienia kandydata na stanowisko Prokuratora Krajowego na podstawie nadesłanych zgłoszeń oraz przeprowadzonych rozmów kwalifikacyjnych.
§ 2. 1. Kandydat na stanowisko Prokuratora Krajowego powinien spełniać następujące wymagania:
a) posiada co najmniej 15-letni okres pracy na samodzielnym stanowisku prokuratora;
b) przedstawia w formie pisemnej: drogę zawodową, z uwzględnieniem informacji o prowadzonych lub zakończonych wobec niego postępowaniach dyscyplinarnych oraz koncepcję funkcjonowania prokuratury działającej w oparciu o przepisy ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Prawo o prokuraturze (Dz. U. z 2023 r. poz. 1360, z późn. zm.) w aspekcie strzeżenia praworządności, w tym skutecznej realizacji funkcji ścigania karnego;
c) przedstawia listę z poparciem swojej kandydatury podpisaną przez co najmniej 50 prokuratorów pozostających w służbie czynnej lub asesorów prokuratury.
2. Zespół dokonuje oceny wymagań formalnych kandydata oraz przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną. Rozmowa kwalifikacyjna obejmuje publiczne przedstawienie koncepcji funkcjonowania prokuratury w aspekcie strzeżenia praworządności, w tym skutecznej realizacji funkcji ścigania karnego oraz odpowiedzi na pytania członków Zespołu. Członkowie Zespołu dokonują merytorycznej oceny kwalifikacji kandydatów spełniających wymagania formalne. Nieobecność któregokolwiek z członków Zespołu nie wstrzymuje jego prac. Z posiedzeń Zespołu sporządza się protokół, w którym jest zawarta informacja o terminie posiedzenia, składzie Zespołu, rozpatrywanych kandydaturach oraz podjętych decyzjach.
3. Zespół wyłania kandydata wyróżniającego się najwyższymi kwalifikacjami.
4. W przypadku braku zgody wszystkich obecnych członków Zespołu, co do kandydatury, Przewodniczący Zespołu zarządza głosowanie. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego.
5. W głosowaniu nie bierze udziału członek Zespołu, który złożył oświadczenie odnośnie do istnienia okoliczności wywołującej uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności wobec któregokolwiek z kandydatów.
§ 3. O dokonanym wyborze kandydata na stanowisko Prokuratora Krajowego Przewodniczący Zespołu informuje Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego.
Załącznik nr 2
WZÓR - OŚWIADCZENIE KANDYDATA
Załącznik nr 3
WZÓR - OŚWIADCZENIE OSOBY UCZESTNICZĄCEJ W POSIEDZENIACH ZESPOŁU DO SPRAWY WYŁONIENIA KANDYDATA NA STANOWISKO PROKURATORA KRAJOWEGO
Załącznik nr 4
WZÓR - OŚWIADCZENIE O BRAKU KONFLIKTU INTERESÓW
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00