Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-09-25
Wersja aktualna od 2024-09-25
obowiązujący
ZARZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 października 2023 r.
w sprawie powołania Zespołu roboczego do spraw przygotowania i sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r.
(ostatnia zmiana: DUMS. z 2024 r., poz. 242)
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641) zarządza się, co następuje:
§ 1. Powołuje się Zespół roboczy do spraw przygotowania i sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r., zwany dalej „Zespołem”.
§ 2. 1. Do zadań Zespołu należy koordynacja działań zmierzających do przygotowania Ministerstwa Sprawiedliwości, zwanego dalej: „Ministerstwem”, do udziału w sprawowaniu przez Rzeczpospolitą Polską Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r., w szczególności:
1) opracowanie i realizacja programu działań Ministerstwa oraz nadzór nad jego realizacją;
2) opracowanie i realizacja priorytetów sektorowych w zakresie kompetencji Ministra Sprawiedliwości, zwanego dalej: „Ministrem”, oraz nadzór nad ich realizacją;
3) koordynowanie współpracy z ministerstwami, organami administracji rządowej i samorządowej w zakresie realizacji priorytetów sektorowych w zakresie kompetencji Ministra;
4) koordynowanie współpracy z organami oraz innymi instytucjami w krajach członkowskich Unii Europejskiej.
2. Zespół współdziała z Pełnomocnikiem Ministra do spraw Unii Europejskiej do spraw przygotowania i sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r.
§ 3. [1] 1. W skład Zespołu wchodzą:
1) Przewodniczący Zespołu - Minister Sprawiedliwości albo wyznaczony przez niego Sekretarz Stanu albo Podsekretarz Stanu w Ministerstwie;
2) Zastępca Przewodniczącego Zespołu - Dyrektor Departamentu Prawa Europejskiego;
3) Członkowie Zespołu:
a) Dyrektor Biura Dyrektora Generalnego,
b) Dyrektor Biura Ministra,
c) Dyrektor Biura Komunikacji i Promocji,
d) Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka,
e) Dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych,
f) Dyrektor Departamentu Prawa Cywilnego i Gospodarczego,
g) Dyrektor Biura Obsługi Restrukturyzacji i Upadłości oraz Pełnomocnika do Spraw Biegłych Sądowych,
h) Dyrektor Departamentu Prawa Karnego,
i) Dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich,
j) Dyrektor Departamentu Budżetu i Inwestycji,
k) Dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych,
l) Dyrektor Biura Finansów,
m) Dyrektor Biura Administracyjnego,
n) Dyrektor Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego,
o) rzecznik prasowy Ministra Sprawiedliwości.
2. W uzasadnionych przypadkach Zastępca Przewodniczącego Zespołu oraz Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. a-n, mogą być reprezentowani w pracach Zespołu przez zastępców dyrektora kierowanych przez nich departamentów lub biur albo naczelników wydziałów w kierowanych przez nich departamentach lub biurach.
§ 4. 1. Przewodniczący Zespołu:
1) zwołuje posiedzenia Zespołu z własnej inicjatywy lub na wniosek Członka Zespołu oraz przewodniczy posiedzeniom Zespołu;
2) ustala terminy i program kolejnych posiedzeń Zespołu z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez Członków Zespołu.
2. W uzasadnionych przypadkach w realizacji zadań określonych w ust. 1 Przewodniczącego Zespołu może zastąpić Zastępca Przewodniczącego Zespołu.
§ 5. 1. W przypadku nieobecności Przewodniczącego Zespołu na posiedzeniu Zespołu Zastępca Przewodniczącego Zespołu przedkłada propozycje wypracowane przez Zespół do akceptacji Przewodniczącego Zespołu.
2. [2] (uchylony)
§ 6. [3] (uchylony)
§ 8. 1. W pracach Zespołu mogą brać udział, z głosem doradczym, osoby niebędące Członkami Zespołu, zaproszone przez Przewodniczącego Zespołu.
2. Osoby, o których mowa w ust. 1, są zapraszane przez Przewodniczącego Zespołu z jego własnej inicjatywy lub na wniosek Członka Zespołu.
§ 9. W celu realizacji zadań Zespołu Przewodniczący Zespołu, z własnej inicjatywy albo na wniosek Członka Zespołu, może tworzyć grupy robocze złożone z Członków Zespołu oraz osób zaproszonych do udziału w pracach Zespołu.
§ 10. Członkom Zespołu oraz osobom niebędącym Członkami Zespołu, zaproszonym do udziału w pracach Zespołu, nie przysługuje wynagrodzenie oraz zwrot kosztów wynikających z udziału w pracach Zespołu.
§ 11. Obsługę techniczno-organizacyjną oraz biurową prac Zespołu zapewnia Departament Prawa Europejskiego Ministerstwa.
§ 12. Posiedzenia Zespołu i grup roboczych mogą odbywać się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość.
§ 13. 1. Rozstrzygnięcia Zespołu w zapadają w drodze uzgodnienia.
2. W przypadkach gdy osiągnięcie uzgodnienia nie jest możliwe, decyzję, po rozważeniu przedstawionych stanowisk, podejmuje Przewodniczący Zespołu.
3. Projekt rozstrzygnięcia może być, z inicjatywy Przewodniczącego Zespołu lub, w przypadku jego nieobecności na posiedzeniu Zespołu, Zastępcy Przewodniczącego Zespołu, poddany głosowaniu. Rozstrzygnięcia w drodze głosowania zapadają zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego Zespołu albo zastępującego go Zastępcy Przewodniczącego Zespołu.
4. W uzasadnionych przypadkach Zespół może podejmować decyzję w trybie obiegowym. Decyzję o zastosowaniu trybu obiegowego podejmuje Przewodniczący albo Zastępca Przewodniczącego Zespołu.
§ 14. Zastępca Przewodniczącego Zespołu przedstawia Przewodniczącemu Zespołu końcowe sprawozdanie z realizacji zadań Zespołu w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r.
§ 15. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
[1] § 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 września 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu roboczego do spraw przygotowania i sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r. (Dz.Urz.MS. poz. 242). Zmiana weszła w życie 25 września 2024 r.
[2] § 5 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 2 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 września 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu roboczego do spraw przygotowania i sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r. (Dz.Urz.MS. poz. 242). Zmiana weszła w życie 25 września 2024 r.
[3] § 6 uchylony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 września 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu roboczego do spraw przygotowania i sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r. (Dz.Urz.MS. poz. 242). Zmiana weszła w życie 25 września 2024 r.
[4] § 7 ust. 1 uchylony przez § 1 pkt 4 lit. a) zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 września 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu roboczego do spraw przygotowania i sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r. (Dz.Urz.MS. poz. 242). Zmiana weszła w życie 25 września 2024 r.
[5] § 7 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b) zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 września 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu roboczego do spraw przygotowania i sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r. (Dz.Urz.MS. poz. 242). Zmiana weszła w życie 25 września 2024 r.