Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Ministra Sprawiedliwości rok 2023 poz. 138
Wersja aktualna od 2023-06-29
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Sprawiedliwości rok 2023 poz. 138
Wersja aktualna od 2023-06-29
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 27 czerwca 2023 r.

w sprawie wyznaczenia centralnego zamawiającego właściwego do przeprowadzania postępowań o udzielenie zamówienia lub udzielania zamówień na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości, jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych w zakresie cyberbezpieczeństwa

Na podstawie art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1710, 1812, 1933 i 2185 oraz z 2023 r. poz. 412 i 825) oraz art. 34a ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1. 1. Zarządzenie określa:

1) centralnego zamawiającego prowadzącego działalność w zakresie wybranych zamówień na usługi na potrzeby Ministerstwa Sprawiedliwości oraz jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych;

2) jednostki zobowiązane do nabywania zamówień na usługi od centralnego zamawiającego lub od wykonawców przez niego wybranych oraz do udzielania zamówień na podstawie umowy ramowej zawartej przez centralnego zamawiającego;

3) sposób współdziałania jednostek, o których mowa w pkt 2, z centralnym zamawiającym.

2. Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:

1) centralnym zamawiającym - należy przez to rozumieć centralnego zamawiającego w rozumieniu art. 44-46 i art. 48 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych;

2) jednostkach - należy przez to rozumieć odpowiednio sądy powszechne oraz pozostałe jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowane, o których mowa w obwieszczeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 grudnia 2022 r. w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych (M. P. z 2023 r. poz. 60);

3) Ministerstwie - należy przez to rozumieć Ministerstwo Sprawiedliwości.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2. Wyznacza się Centrum Cyberbezpieczeństwa, o którym mowa w zarządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 października 2021 r. w sprawie utworzenia i nadania statutu instytucji gospodarki budżetowej pod nazwą „Centrum Cyberbezpieczeństwa" (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. poz. 238 oraz z 2022 r. poz. 100 i 151), jako centralnego zamawiającego oraz poleca się Ministerstwu i jednostkom nabywanie zamówień na usługi od centralnego zamawiającego lub od wykonawców wybranych przez niego oraz udzielanie zamówień na usługi na podstawie umowy ramowej zawartej przez centralnego zamawiającego w zakresie:

1) usług monitorowania i wykrywania zagrożeń związanych z bezpieczeństwem teleinformatycznym;

2) usług w zakresie obsługi incydentów związanych z bezpieczeństwem teleinformatycznym;

3) usług polegających na analizowaniu, pod kątem wykrywania złośliwego oprogramowania, przenośnych pamięci masowych przy pomocy urządzenia zawierającego wszystkie niezbędne podzespoły, takie jak procesor, pamięć, złącza kart sieciowych, jak również system operacyjny oraz aplikacje, działające jako zintegrowane rozwiązanie wykonujące określone funkcje;

4) przeprowadzania testów bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej, aplikacji i usług w zakresie cyberbezpieczeństwa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3. 1. Jednostki oraz komórki organizacyjne Ministerstwa przedstawiają dyrektorowi Biura Cyberbezpieczeństwa, w terminie do dnia 20 lutego każdego roku, szacunkowe potrzeby w zakresie, o którym mowa w § 2 pkt 1-4.

2. Ministerstwo, poprzez dyrektora Biura Cyberbezpieczeństwa, a jednostki bezpośrednio, wraz z jednoczesnym powiadomieniem dyrektora Biura Cyberbezpieczeństwa, zwracają się do centralnego zamawiającego z pisemnymi wnioskami o nabycie zamówienia na usługi, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Szacunkowe potrzeby, o których mowa w ust. 1 oraz wnioski, o których mowa w ust. 2, za sądy z obszaru apelacji składa właściwy sąd apelacyjny.

4. Centralny zamawiający, w terminie 14 dni od otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 2 i 3, w uzgodnieniu z Biurem Cyberbezpieczeństwa, określa termin i cenę, za którą składający wniosek może nabyć zamówienie na usługę.

5. Koordynację realizacji zamówień sprawuje dyrektor Biura Cyberbezpieczeństwa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4. 1. Przed zawarciem umowy na realizację zamówienia na usługę oraz w trakcie jej realizacji Ministerstwo oraz jednostka, a w przypadku sądów z obszaru apelacji właściwy sąd apelacyjny, współpracuje z centralnym zamawiającym, a w szczególności:

1) udziela wyjaśnień i informacji niezbędnych do realizacji usługi;

2) dokonuje odbioru usługi oraz zapłaty za nią zgodnie z zawartą umową.

2. Jednostka bezpośrednio wykonuje obowiązki i uprawnienia wynikające dla niej z umowy na realizację zamówienia na usługę, w tym również uprawnienia wynikające z gwarancji i rękojmi. W przypadku zamówień nabytych przez Ministerstwo, obowiązki i uprawnienia, o których mowa w zdaniu pierwszym, wykonuje dyrektor Biura Cyberbezpieczeństwa.

3. Centrum Cyberbezpieczeństwa zapewnia realizację usług zgodnie z analizami i ocenami ryzyka, standardami w zakresie zastosowania odpowiednich środków technicznych i rozwiązań organizacyjnych oraz zaleceniami i rekomendacjami wydanymi przez Zespół, o którym mowa w zarządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 lipca 2022 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw analizy i oceny ryzyk cyberbezpieczeństwa w resorcie sprawiedliwości oraz środków ich zapobiegania (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. poz. 139).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5. Centralny zamawiający przygotowuje i przekazuje Ministrowi Sprawiedliwości, za pośrednictwem dyrektora Biura Cyberbezpieczeństwa, raport o zawartych umowach, ze wskazaniem odbiorców i wartości zrealizowanych usług, za rok poprzedni w terminie do końca lutego danego roku.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6. W przypadku braku środków w budżecie sądów na obszarze danej apelacji, przed rozpoczęciem działań zmierzających do udzielenia zamówienia na usługi, dyrektor właściwego sądu apelacyjnego występuje za pośrednictwem dyrektora Biura Cyberbezpieczeństwa, do Głównego Księgowego Resortu z wnioskiem o potwierdzenie dostępności środków finansowych niezbędnych do realizacji tego zamówienia, w części 15/01 Ministerstwo Sprawiedliwości. Główny Księgowy Resortu potwierdza dostępność tych środków w ciągu 3 dni roboczych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7. W 2023 r. termin, o którym mowa w § 3 ust. 1, wynosi 21 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8. Przepisy niniejszego zarządzenia nie naruszają zakresu działania centralnego zamawiającego wyznaczonego na podstawie zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 czerwca 2021 r. w sprawie wyznaczenia centralnego zamawiającego i zamawiającego właściwego do przeprowadzania postępowań o udzielenie zamówienia lub udzielania zamówień dla jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Sprawiedliwości oraz organizacji realizacji dostaw i usług w sądownictwie powszechnym (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. poz. 152).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI
Zbigniew Ziobro

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00